Buitenland. Een heer te Rotterdam verloor Vrijdag bij het verlaten van het „Café du Passage", zijne por tefeuille. Een knaap die kranten ventte, raapte ze op en stelde ze den verliezer ter hand. Deze scheen hiermede ten hoogste verblijd te zijn ten minste hij nam den jongen die niet rijk in zijn plunje zat mede naar een kleedermagazijn waar hij eene jas en broek voor hem kocht om met de Paasdagen netjes voor den dag te komen. Do jongen is van oordeel dat hij een goeden Vrijdag- heeft gehad. Uit Renkurn meldt men Sedert de laatste dagen is de Rijn opnieuw meer dan 1 meter ge wassen en de was houdt onafgebroken sterk aan. Dientengevolge zijn dan ook alle uiterwaarden, die nauwelijks van het water waren bevrijd, ge heel overstroomd. Vele steenfabrieken liggen in het water ingeslotende werkzaamheden zijn reeds grootendeels gestaakt. Daar de weg aan de overzijde der rivier is overstroomd, is de ge meenschap voor rij- en voertuigen met de Betuwe geheel verbroken; voor passagiers overtocht met roeibooten. Aan het Lekkerveer, een half uur van hier, kan de overtocht met de gierpont nog geregeld plaats hebben. Te Oudeschoot (Fr.) had iemand een geit op de weekmarkt te Wolvega gekocht en deze in zijn woonplaats aan een paal gebonden. De geit ge raakte los en verdween zonder dat iemand wist, waar ze was gebleven. Dit geschiedde op den 14n Maart op een erg sneeuwachtigen dag. Den 24n Maart kwam zij weder levend te voorschijn; zoolang was ze ingesneeuwd geweest. Zij had dus in 10 dagen geen voedsel gehad en gedurende dien tijd de koude getrotseerd. Bij een hevig on weder dat Woensdag avond omstreeks half zes boven de gemeente 's Heerenberg losbrak werd in het nabijgelegen Lingel de woning- van den landbouwer Bisselink door den bliksem getroffen en in korten tijd geheel in de asch ge legd. Dienzelfden avond sloeg de bliksem in een pas gebouwd nog onbewoond heerenhuis staande even buiten Delden. Het dak werd voor een gedeelte uit elkander geslagen. Op den grintweg te Borsele (Zeeland) is een vrouw door het onweder gedood. Te Groenloo sloeg de bliksem in den toren dei- hervormde kerk. De brand was spoedig gebluscht. Te Renswoude kwamen twee mannen bij een daglooner om oudheden op te koopen. Onder voorwendsel, dat zij een goeden koop konden doen indien ze voor één dag eenig- geld konden leenen, wisten zij van de oudjes f 50 mee te krijgen, onder voorwaarde, dat zij die met f80 winst den vol genden dag zouden teruggeven. De politie heeft de oplichters nog niet op het spoor kunnen komen en de bedrogenen zullen hunne zuur verdiende spaarpenningen wel voorgoed kwijt zijn. In de Westl. Ct komt voor het navolgend schrijven uit Vlaardingen „waar velen de meening zijn toegedaan, dat het niet wenschelijk is, visch, uit het rivierwater waarin zij gewoon is te leven, over te brengen in kunstmatig gezuiverd water, ja zelfs er van meenen overtuigd te zijn dat deze overgang leiden moet tot zekere vernietiging der visch, is het dei- opmerking waardig hoe deze winter proefonder vindelijk bewezen is, dat hiervoor niet het minste bezwaar bestaat en juist het tegendeel blijkt. Aan boord onzer vischschepen namelijk heeft men, op visscherij zijnde toen het sterven der prikken van beteekenis werd, en de nog levende beweging loos in het dikke en stinkende water voor dood in de bakken lagen, het gewone rivierwater er af laten loopen en de bakken gevuld met leiding water. De uitwerking hiervan was verrassend daal de prikken even sterk weiden als te voren en tot aan het einde der reis leefden. Vooral wanneer liet rivierwater dik en drabbig is kan het wel niet anders, of spoedig vormt zich eene laag bezinksel op den bodem en aan de plankjes der prikkenbakken waardoor, ver- eenigd met de door de prikken losgelaten slijm, een allesbehalve frissche waterplas wordt gevormd, welke bij het openen der prikbakluiken eene zeer onaangename geur verspreid. Het is dan ook zeker om die reden dat de prikkenbakken van een onlangs tot vertrek gereed makende logger, direct uit de waterleiding werden gevuld. De hiermede verkregen uitkomst is voor onze visscherij zeker niet zonder belang en levert ons bij vernieuwing het bewijs, dat goed gezuiverd water zoowel voor mensch als beest een eerste behoefte is en blijkt ook hieruit de nuttige en praktische werking van onze waterleiding." De nieuwe gemeenteraad van Hoensbroek wil aan de roepstem des burgemeesters maar geen gehoor geven. Hij is sedert zijne verkiezing achtmaal opgeroepen, waaronder driemaal krach tens art. 49 der gemeentewet. Maandag jl. was andermaal eene oproeping gedaan, doch ook thans weder zonder gevolg. De reden der niet verscho ning bestaat enkel en alleen hierin dat de oude zondebok nog altoos op de oproepingsbriefjes voor komt, nl. „behandeling proceskosten in zake W. Dreesen contra de gemeente." Telken dage, waarop do Raad ingevolge den oproepingsbrief moet vergaderen, wandelt de bur gemeester, door den veldwachter Bisschoffs bege leid, naar de raadskamer, vertoeft daar een half uur en neemt dan afscheid van de ledig gebleven zetels der raadsleden. Voor liefhebbers van visschen. Op eenige uitzonderingen na, bijten nu alle visschen. Daar deze maand zeer dikwijls veranderlijk weer met storm, regen en sneeuw brengt, kieze men tot de visclivangst nog niet het vroege morgenuur, maar neme liever de warmere dagen met zachten regen en nevel. Als de nachten een weinig zachter worden, doet men goed om door middel van lantaarnlicht wormen te verzamelen en ze te bewaren in groote kisten met mos; van tijd tot tijd moet men echter de doode en zieke er uit halen. De grootste ge- bruike men om te peuren, de middelmatige voor den hengel en de kleinste tot lok voeder. Veel vangst moet men zich in April nog niet voorstellen, doch voor het eerste gebruik toch licht voldoende. Als een bewijs hoe groot de ijver der bijen is om honing te verzamelen, kan hieruit blijken dat men heeft berekend, dat 125 bloemen van wilde of witte klaver nog geen grein honing be vatten. Om een kilogram te verkrijgen moet men dus meer dan 125,000 bloemen hebben; elke bloem bestaat uit ruim 60 kelkjes, zoodat de bijen minstens zeven millioen vijfhonderd duizend zulke kelkjes moeten uitzuigen, om een kilogram honig te verzamelen. Zooals reeds vroeger kortelijk gemeld werd, maakt men in Groot-Britannië toebereidselen tot de plechtige herdenking' van twee ook voor Neder land gewichtige feiten. Men zal er nl. den 800en gedenkdag vieren van het vernielen der „Onover winlijke Vloot," door Spanje tegen Engeland en Nederland uitgezonden, en tevens den 200en ge denkdag der „tweede Hervorming" zooals men het noemt, nl. het herstel van de Protestantsche dynastie in Fngeland; door de troonbeklimming van onzen Stadhouder, Prins Willem III. 28, 29, 30 en 31 Mei a. s. zullen te Londen en elders feestelijke bijeenkomsten en voordrach ten worden gehouden. In haar mail-overzicht van 6 Maart schrijft de Zuid-Afrikaan. „Nog is er geene otficieele afkondiging van de stemming over het Transvaal- sche presidentschap maar dat Paul Kruger her kozen is, daaraan is geen twijfel meer en behalve uit Barberton waar men algemeen voor generaal Joubert heet gestemd te hebben zijn er geene berichten uit eenig district die den generaal meer dan eene kleine minderheid geven. Verder zijn er slechts twee punten van groot belang uit de Z.-A. Republiek meê te deeleu. Het ééne is, dat niet slechts de goudberichten over het algemeen goed zijn maar dat bepaaldelijk in het land benoorden Vaalrivier en bewesten Potchefstroom zich moeren meer goudrijkdom openbaart iets wat het duide lijk maakt dat juist dit de streek is door welke op den duur de hoofdspoorweglinie van Zuid-Afrika die van Delagoabaai naar Kaapstad loopen moet. Het andere is van kerkelijken aard. In de nadere berichten omtrent de over stroomingen wordt uit Elbing, onder dagteekening van 29 Maart, gemeld, dat het water in de laatste 24 uren nog een voet was gestegen en in den omtrek reeds meer dan 80 plaatsen overstroomd waren. In het Haff waren de pioniers nog druk bezig met het ijs te doen springen. Tegelijkertijd is uit Posen bericht ontvangen dat de Warthe nog altoos bleef stijgen. Tenge volge der hieruit ontstane verdere verspreiding van het water hebben nog 146 gezinnen, tezamen 661 personen, de vlucht moeten nemen. Met welk een geweld de dijk aan den rechter Elbe-oever in het district Bleckede is doorgebro ken, blijkt onder anderen hieruit, dat het stevig gebouwde hotel Rautenkranz, hetwelk op betrek kelijk grooten afstand van de dijkbreuk verwijderd lag, binnen weinig tijds totaal verdwenen was. Te Wittenberge zijn 800 vluchtelingen opgeno men, die meest allen have en goed hebben ver loren. Nabij Sommerau lagen eergisteravond 400 anderen, die niet verder konden komen, op een dyk gekampeerd, met veel vee bij zich. Van den linker Nogat-oever is het wel gelukt, hun eenig proviand en voeder te doen toekomen, maar voor- loopig moesten zij er blijven. Evenals uit Elbing zijn er gisteren te Berlijn ook uit Koningsbergen, Dantzig en verschillende andere plaatsen, ten gevolge der overstroomingen geene posten ontvangen. Aan 500 landverhuizers, die door het stoom schip „Brittannia" van de Middellandsche-Zeeha- vens werden aangebracht, werd te Nieuw-York verboden aan wal te gaan, op grond dat een geval van pokken aan boord van het schip was gecon stateerd. De meeste berichten die in den laatsten tijd uit Spanje zijn ontvangen luiden zeer ongunstig. In alle provinciën heerscht bittere nood en ten gevolge daarvan verbittering, terwijl de misdaden schrikbarend toenemen. De nood is een gevolg van den stilstand van zaken, maar wordt ver zwaard door den voorbeeldeloos strengen winter. De sneeuwstormen en de overstroomingen hebben groote schade veroorzaakt. De staat kan geen hulp bieden want de schatkist is leeg. Broodelooze werklieden houden vergaderingen en leenen het oor aan socialistische opruiers en niet zonder grond is men voor opstand beducht. Te Barcelona, waarheen de aanstaande tentoon stelling al het gespuis van Spanje schijnt te lokken, worden op straat menschen aangevallenen beroofd. De bladen van Andalusië melden iederen dag bloedige daden. Te Madrid heeft een soldaat zijn kapitein met messteken gedood. Corunna is in gisting omdat drie eskadrons kavallerie zijn verlegd naar Santiago de Compostella welke stad door den stilstand van den handel is te gronde gericht. Te Motril verbrandden 4000 werklieden de suikerfabrieken omdat hun loon was verlaagd. Te Rio Tinto en in de nabij gelegen mijnen ziet men ieder oogenblik onlusten te gemoet. In het zuiden van Valencia verrotten millioenen sina's appelen, omdat zij niet naar de havens kunnen worden vervoerd. Te Richhill, in Missouri, heeft eene ontplof fing plaats gehad in een kolenmijn. Honderd mijnwerkers zijn bedolven. Reeds veertig lijken zijn gevonden. De werklieden die werkzaam zijn aan het doorgraven van de landengte van Korinthe, heb ben den arbeid gestaakt. De „Times" verneemt uit Weenen dat de Russische generaal Arczenikoff eene vliegende ko- lonne organiseert, welke bestaat uit infanterie, lichte ruiterij en berggeschut, en dienen zou bij eene eventueele bezetting van Bulgarije, Aan het zelfde blad wordt uit Sofia bericht dat de spoor- weglijn Vacarel - Sofia - Tjsaribrod den 6den April zal geopend worden. Een paar ondernemende tooneeldirecteuren te New-Orleans laten zich naar men bericht, een drijvenden schouwburg bouwen welke als eene schipbrug op groote booten zal staan. Zij zullen met dien schouwburg alle steden aan de Mississippi bezoeken en later als het goed gaat ook die aan de Missouri en de Ohio. Een Engelsche onderneming heeft weder beproefd, door de IJszee de monden van de Je* nisseï te bereiken en daar handel te drijven. Zij is daarin geslaagd en de uitkomsten zijn bevredigend. 4 De heer Joseph Wiggins is onlangs uit Kras noyarsk naar Engeland teruggekeerd, in gezelschap van den heer Sullivan, chef van het handelshuis Henry Norton, en de bemanning van het stoom schip Phoenix", waarmede de expeditie onder nomen werd, en dat thans in de wateren van de Jeneseï overwintert. De geheele lading van dat schip werd verkocht en de handelaren van Krasnojarsk en Jenisseïsk hebben vrij belangrijke bestellingen gedaan aan de reederij der „Plioenix" voor de aanstaande zomer, wanneer een groot schip met Engelsche artikelen naar de monden derJenisseï zal worden gezonden. Die goederen zullen dan verder worden gezonden op een groote bark, welke thans gebouwd wordt te Jenesseïsk en die door de Phoenix" de rivier zal worden opgesleept. De Engelschen hopen in Siberië voordeelige inkoopen te kunnen doen van koren, zout, leder, wol, boter, varkenshaar, paardehaar enz. en aan den anderen kant binnen kort in geheel Oost-Si- berië en in de stad „Irkutsk hunne waren af te zetten. De reederij van de „Phoenix" moet van de Russische regeering het previlege gekregen hebben van den vrijen invoer in Siberië voor den tijd van drie jaren. In een onzer bladen lezen wij: Nu Amerika niet alleen, maar schier geheel Europa door ge weldige sneeuwstoimen is geteisterd, kan het zijn nut hebben, eens op het feit te wijzen, dat

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2