N°. 54. Zondag 8 April A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bij dit nummer behoort een BIJBLAD. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonné'sbuiten den 'Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschul digde bedrag voor het 1 April a.s. afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 10 April a.s. te doen toekomen, daar wij anders daarover per post- kwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. TRAXEX DER ZEE. Sedert onheuglijke eeuwen zijn deBahrein- eilanden in de Perzische golf beroemd wegens de kostbare tranen der zee, die aldaar worden gevisclit. Het tijdschrift Globus levert in een zijner afleveringen een opmerkelijke schildering van dezen belangrijken en tevens gevaarvollen tak van nijveiheid, zooals die thans aldaar wordt gedreven, waaraan enkele bijzonder heden zijn ontleend. In het begin van Maart stroomen talrijke scharen Indische handelaren, duikers en allerlei slag van vreemdelingen naar de vrij stille stad Bahrein, die als het ware eensklaps uit haar rustig leven ontwaakt. Het opperhoofd dei- stad, de sjeich, regelt den gang der visscherij, wijst de plaatsen aan waar op de verschillende banken, met parelmosselen bezet, mag worden gevischt. Dit geschiedt met veel overleg, ten einde te verhoeden dat de banken worden uitgeput. Om zich een denkbeeld te kunnen maken van de drukte, die er gedurende het seizoen heerscht, zal het voldoende zijn te vermelden, dat ruim 1500 vaartuigen met duikers, opzichters en handelaren bemand ter vïsscherij gaan. Op een teeken door den sjeich gegeven, verlaat de gansche vloot de bocht van Bahrein en regelrecht stevent ieder naar de hem aan gewezen plek. De duikers zijn bijna naakt. Om het lijf bindt hij een koord, waarvan het andere einde is bevestigd aan het vaartuig. Aan zijn gordel hangt een touw met een ge wicht van 10 kilogram, waaraan zich een lus bevindt en hierin steekt hij den grooten teen van zijn rechtervoet als hij te water gaat. Hij is gewapend met een net en een langen dolk tot zijn verdediging tegen haaien, die hij niet zelden ontmoet bij zijnen arbeid. Nu richt hij een schietgebed tot Allah, haalt diep adem en in een oogwenk klieft hij het azuur blauwe nat en laadt parehnosselen in zijn net. Beurtelings komt hij met den buit weer boven, schudt zijn vangst uit en verdwijnt zoo snel mogelijk onder den beweeglijken spiegel der zee. Als een extra-loon verdwijnt menige parel in zijn maag. Wordt een duiker verdacht van zulk een guitenstreek, dan heeft de volgende executie plaats. In een oogwenk hebben de opzichters en handelaren, in het vaartuig aanwezig, zoodra zij de beweging van een hand naar den mond bij een dei- duikers waargenomen hebben, zich van hem meester gemaakt en aan handen en voeten gekneveld. De beruchte flescli met rinicus-olie komt te voorschijn en van de kleverige vloei stof wordt hem een flinke dosis in de keel gegoten. Kort daarop komen de verloren schatten aan het licht. Tegen het ondergaan der zon wordt het sein gegeven tot staking der visscherij en zoo keert de vloot stadwaarts. Elk vaartuig levert de vangst af onder scherp toezicht der be trokken partijen. De opgevischte schaaldieren worden op een hoop geworpen; de hitte van het klimaat doet het weekdier spoedig tot verrotting overgaan, waarop een onderzoek naar de daarin aanwezige parelen geschiedt. Dat men hierbij dubbel waakzaam is behoeft eigenlijk niet te worden verzekerd. Ter ver hoeding, althans vermindering der gevaren, worde het reeds zeer beperkte kleedingstuk der duikers, bij het zoeken naar de kostbare waar, gebracht tot de uiterste grens van be knoptheid. TEXEL, 7 April 1888. Naar wij vernemen, zijn de eerste kievits eieren, welke Z. M. den Koning werden aan geboden door den heer G. J. Kloosterman te Arnhem, aan genoemden heer geleverd door onzen plaatsgenoot M. Vlas. Baron JE. Mackay is te 's-Gravenhage ge komen. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zou deze heer door Z. M. belast zijn met het samenstellen van een nieuw kabinet. Het „Haagsche Dagblad" verzekert intusschen dat nog niets stelligs kan worden gemeld omtrent het beloop der ministriëele crisis. Op het verzoek der ministers zou, als naar gewoonte, zijn ge antwoord dat Z. M. het in overweging zal nemen. Het „Vad." bevestigt echter het eerste bericht. Is het blad goed ingelicht, dan heelt de heer Mackay de opdracht nog niet definitief aanvaard, maar uitstel gevraagd met het oog op noodzake lijk overleg met zijne politieke vrienden. Men verwacht dat de heer Mackay, die in de laatste dagen meermalen met dr. Schaepman heeft ge confereerd, ditmaal wel gereed zal komen. Bovendien meldt men uit 's-Gravenhage aan de „N. Asser Crt." met zekerheid, dat de rechter zijde (anti-liberalen) in hoofdzaak reeds met eene ministriëele lijst gereed zou zijn. De heer Mackay zou minister van binnenlandsche zaken en pre sident-minister worden. De heer Beelaerts Van Blokland zou ook eene portefeuille bekomen. De overige ministers zouden niet uit de Kamerleden worden gekozen. Met het oog op de in den laatsten tijd voor gekomen misbruiken en onregelmatigheden in de verzending van drukwerken, bestelkaarten enz., heeft de minister van waterstaat, handel en nij verheid gelast, dat voortaan van alle overtredingen nauwkeurig aanteekening moet worden gehouden en mededeeling gedaan. Men schrijft aan het R. N. De volgende week zullen drie jongelui uit Vlis- singen theoretisch examen afleggen, ingevolge aanschrijving van den Minister van oorlog dato 16 December 1887 en wanneer zij daarmee slagen dan bestaan voor hen de navolgende privilegiën. Ie Zij hebben verlof tot 30 Juni 1888. 2e Inlijving bij het corps hunner keuze. 3e Zij kunnen op aanvrage hunner ouders ook buiten de kazerne logeeren en nemen geen deel aan corveën. 4e Zij kunnen voor korporaal of sergeant-millicien opgeleid worden. 5e Worden zij korporaal-millicien, dan genieten zij een verlof van twee maanden met behoud van soldij. Worden zij sergeant-millicien, dan genieten zij een maand verlof met behoud van soldij. De voordeelen aan dit zoo gemakkelijk examen verbonden, zijn zoo vele, dat het wel der moeite waard is, dat zoo iets in alle nieuwsbladen worde opgenomen, opdat een ieder hiervan vóór zijn indiensttreding geheel en al op de hoogte zij, en niet verzuime den daarvoor bostemden tijd te gebruiken. In de blauwe Slink te Terschelling is 4 April jl. een Engelsche, naar Londen bestemde stoomboot gestrand [N. R. Ct.) De vier en dertigste algemeene tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal plaats hebben in de gebouwen, stallen en tenten der Maatschappij in het Malieveld te 's Gravonhage. Van voortbrengselen en werktuigen van Woens dag 12 tot en met Maandag 17 September 1888. Van hengsten, stieren, melkgevende koeien en pluimgedierte, Zaterdag, Zondag en Maandag 15, 16 en 17 September. Van paarden, rundvee, schapen en varkens Za terdag 15 September. Van aangespannen paarden en rijpaarden Vrijdag en Zaterdag 14 en 15 September. De tentoonstelling wordt geopend op Woensdag en Zondag des middags ten 12 ure, de overige da gen des voormiddags ten 10 ure. Ieder, zonder onderscheid of hij al dan niet lid der Maatschappij is, wordt uitgenoodigd op deze tentoonstelling in te zenden, en daarvan vóór 20 Augustus 1888 opgave te doen aan den Secretaris der afdeeling waartoe hij behoort, of in wiens afdee- ling hij woonachtig is. De opgave van de meest melkgevende koe moet plaats hebben vóór 15 Mei. De algemeene vergadering wordt gehouden Donderdag 13 September. Door het Admiraliteitshof Halifax in aan het Nederl. stoomschip Amsterdam" voor het binnen sleepen van het Belgische stoomschip „Nederland' toegewezen de som van 2000 pd. st. Ook bij het 2de regiment infanterie te Maas tricht zullen proeven genomen worden met het africhten van honden voor den velddienst; hier voor zal eene soort wolfshonden worden gebruikt. Uit Scheveningen wordt gemeld dat de lang vermiste matroos Maarten Van den Oever die bij de aanvaring der Scheveningsche bom 121 op een vreemd schip oversprong daarmede te Hamburg aangekomen en bij zijne familie weergekeerd is- In de buurtschap Fleringen gemeente Tub- bergen, is een onderzoek ingesteld naar den inhoud van aldaar kortelings ontdekte grafheuvels (tumuli). Gevonden werden eenige urnen waarondereen zeer fraaie, bijna ongeschonden een bronzen zwaard of dolk en lansspits, een fragment eener steenen pijlspits een steenen bijl of beitel benevens een tweetal aarden potjes en een dito kruik. Een en ander zal eene plaats vinden in het museum der Vereeniging tot beoefening van Overysselsch Regt en Geschiedenis te Zwolle. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1