B IJ B L A D behoorende bij cle Texelsehe van ZONDAG 8 APRIL 1888. Gemengd Nieuws. De Meerbode bevat het volgende ingezonden stuk: l it Emmons County Dacota. (NOORD AMERIKA) Geachte lezers van De Meerbode Door dezen wensch ik uw aller aandacliteenigs- zins oplettend te maken, aangaande onze nederzet ting alhier in Dacota. Daar ik uit alle Nederlandsche bladen den drukken den toestand in het oude vader land verneem, zoo voel ik mij gedrongen u allen te wijzen op zoo een overvloedige ruimte, van een zoo rijken bodem alhier, waar ieder in staat gesteld wordt een onbekommerd leven voor den toekomst te vinden, daar er van regeeringswege aan ieder werkelijken nederzetter het recht wordt gegeven tot het in eigendom nemen van 480 acres land, bestaande in 3 afdeelingen, ieder van 160 acres, waarvan een afdeeling voor triekleem, dat is om tien akkers hout er op te planten, tot bevordering van schaduw op deze anders zoo vlakke veldeneen tweede afdeeling wordt gegeven aan diegenen, die minstens! 6 maan den er op gaan wonen, en dan 200 Dollars of 500 Gulden er voor betalen en zoo het eigendomsrecht verkrijgen; ook wordt voor dit laatste eenïtyd van 33 maanden gegeven, naar eigen verkiezing; alsdan wordt ten derde en ten laatste een afdeeling gegeven onder den naam van Hoomste, dit wil zeggenwoon plaats waar ieder die dit verkiest dan 5 jaar zijn woonplaats moét vestigen. Eerste, tweede en derde afdeeling zijn dus alzoo te verkrijgen, ten koste van ongeveer 240 Dollars; zoo iemand echter de tweede afdeeling niet verlangt, zoo zal hij dan twee afdee lingen ontvangen voor slechts 28 Dollars, dus 320 acres of 13,939,200 vierk. voeten voor slechts 70 gulden, en als men dan eens overweegt hoe of hier een man, met name James Halliday, van 17 zegge zeventien acres de volgende vruchten oogstte 26000 Kooien, 30 tonnen of 60,000 pond wortelen, 500 bussel of 30,000 pond Aardappelen, 500 bussel of 26,000 pond Uien, en bovendien nog een hoeveel heid andeie Tuinvruchten, dus dan behoeft men niet te vreezen voor de qualiteit van den grond: niet dat iedere landbouwer zooveel van zoo'n omslag ontvangt, want de ontvangst is naar den arbeid, want natuurlijk bewerkt iemand 17 a 20 acres, waar hij zijn leven van maakt beter dan een landbouwer die 160 of 200 acres in bouw heeft. Doch vrienden, een ieder voor zichzelven behoort te overwegen wat tot zijn voordeel strekt, doch wij durven iedereen vrij uit te noodigen die in Nederland op achteruitgang de toekomst tegemoet ziet en nu hier zich met nog minstens 1000 Gulden kan vestigen want volgens de laatste opgave is er nog een vierde van Dakota in handen van de Regeering, dat dus nog voor nedei zetters openstaat. Wij hebben hier nu een Hollandsche nederzetting van ruim 40 huisgezinnen, waar nu een Gereformeerde Kerk klaar is en eene Christelijk Gereformeerde Kerk in aanbouw; ook is hier een school en zullen er nog twee scholen dit voorjaar worden bijgebouwd; ook is er voor een Leer- aarstractement 750 Gulden door de gemeente inge- teekend waarvoor wij van de boord waarschijnlijk 1000 Gulden zullen ontvangen, en zoo ook in staat zullen zijn een leeraar te beroepen, dus een schoon vooruitzicht op een der beste Hollandsche nederzet tingen in het Noord-Westen. Ook onze naburige nederzetting, bestaande uit Duitschers, neemt zeer in uitbreiding toe, zoodat ik iedereen in het oude Vader land, die een onbekommerd leven in de toekomst op een eigen stuk land verlangt, nu in het voorjaar uit- noodig zich alhier te vestigen, terwijl er nog land is. Zoowel meiden als jongens boven 21 jaar hebben een volledig recht tot het nemen van land; ook is hier een zeer goede gelegenheid voor meisjes die een dienst begeeren, daar er van 2 tot 3 Dollars per week wordt betaald, voor knechts wordt van 20 tot 30 Dollar per maand betaald voor 9 maanden. Gedurende de 3 wintermaanden wordt er weinig gewerkt en dus geringe loonen betaald. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij meest alle nederzetters, zooals bij H. van Soest, M. van Soest, G. Haak, H. van Beek, en bij mij die zich noemt uw aller dienstwillige Vriend T. HOFMAN. Adres Thule Campbell County Dakota, Noord - Amerika. Uit een aantal berichten blijkt dat de waters nood, vooral in West-Pruisen, gedurende dePaasch- dagen nog grooter omvang heeft gekregen, terwijl daarentegen in het Elbe gebied de was tot staan gekomen schijnt, en van de Main en van de Boven-Rijn wel ernstige maar toch geene met dadelijk gevaar dreigende berichten ontvangen zijn. De overstroomingen strekken zich in het Elbe-gebied over ongeveer tien, in het Warthe-ge- bied over twaalf, in "Weichsel-gebied over ruim veertien, d. i. dus te zamen over meer dan dertig vierkante mijlen uit, voor het meerendeel dicht bevolkte en rijke streken met omstreeks 300 ste den en dorpen. In het stadje Scheidemül staan ongeveer 300 huizen onder water, waarvan reeds meer dan 20 ingestort zijn, terwijl twee duizend personen zich slechts in allerijl hebben kunnen redden, met verlies van goed en have. In de stad Posen zijn ongeveer 8000 menschen, juist van de armste bevolking, zonder dak; in het stadje Christburg zijn 25 huizen ingestort en 300 van dak beroofd. Dit zijn slechts enkele bijzonder heden uit de kolommenlange berichten in de Duit- sche bladen. Maanden zullen er verloopen voor men het juiste bedrag der schade kan bepalen, welke dooi de overstroomingen in Duitschland werd aange richt. Het wordt reeds geschat op 100,000,000 Mark {60 millioen gulden). Vele tot nu welge stelde lieden zijn geheel geruïneerd. De volgende aangrijpende mededeelingen zijn ontleend aan een brief van een officier der genie die in het overstroomde gebied tusschen Mariën- burg en Elbing het werk der redding geleid heeft: Zondag scheurde een groote dam van de Nogat een 300 meter breeden ijsstroom los met vreese- lijke ijsschotsen, welke, al verder nederzakkende, molens en huizen nederhaalden in plaatsen, wel hel bewoners op de daken gevlucht waren. Zóó hoog stond het water, dat wij met onze pontons boven de telegraafpalen op den spoorweg voeren. Wij vonden schrikbarende toestanden. Eene vrouw schreeuwde boven op den schoorsteen om hulp voor haar kind. Het water drong al verder. Wij scheurden een gat in eene deken en vonden er het kind nog levend. Te Fischau zagen wij eene vrouw dood liggen in het bed dat in het water aldaar nog 16 familiën en eene onafzienbare zee verder wij hoe in het dorp Somme- dreef. Wij 27 kinderen dobberende, redden Over zagen rau bleek© gestalten met de noodvlag wenkten. Wij kampten geducht tegen ijsschotsen, die tegen de zwakke pontons druktenwe geraakten er steeds dieper in; de stroom sleepte onzen ponton voort en in tien minuten stond ik van alle kanten door het ijs omringd. IJsschotsen zoover als de horizont reikte! Wij waren elf uren beklemd in de schotsen en stonden met naakte voeten balan- ceerende op een vloer van ijs. Ten laatste waren wij allen zóó uitgeput dat wij ons op den honger dood voorbereidden. Het was avond geworden, en nog eenmaal wilde ik eene poging tot redding doen. Wij namen ieder eene plank, lieten de pontons en al achterwege en lieten ons plat op de planken voortschuiven over de hooge ijsschot sen. Na verloop van twee uren kwamen wij in het vrije water. Wij riepen herhaaldelijk om hulp en eindelijk waren wij gered. Thans ver blijven wij bij heden die met hun gered vee op de bovenste verdieping huizen. De toestand op het eiland Creta laat weder zeer veel te wenschen over. De spanning tusschen de Christenbevolking en de Turken is zoo groot, dat het zelfs tot moorden komt. Door de buiten- landsche consuls is dan ook bij den Gouverneur aangedrongen op maatregelen tegen herhaling van deze misdaden. Thans meldt de Daily News dat te Constantinopel eene wijziging in het bestuur van het eiland in overweging is. De Christenen hebben den eisch kenbaar gemaakt dat op Creta evenals op Samos het geval is eene constitutie worde ingevoerd. Op die voorwaarde zijn zij bereid aan de Porte een jaarlijksche cijns van 80,000 Turksche ponden te betalen. In de vorige week heeft er op den St. Gothard spoorweg tusschen Ambri en Rodi Fiesso een sneeuwval plaats gehad. De massa sneeuw, ter lengte van 2000 meters, kwam van den hoogsten top van den Monte Tremorgio, die 2640 meters boven het zeevlak ligt, en is langs eene valhoogte van ongeveer 1700 meters met zulk een geweld nedergekomen, dat zij al het geboomte langs de helling van den berg heeft gesloopt, terwijl de luchtzuiging die zij teweegbracht zoo sterk was dat van een ter zijde gelegen steenen huis hetwelk door de lawine niet werd aangeroerd het dak is medegesleept en een wachthuisje omvergeblazen en een eind weggesleurd. Het jaar 1887 was voor de Engelsche vis- scherij een onvoordeelig tijdperk. De wanverhou ding tusschen den marktprijs van visch en de Engelsche spoorwegvrachten, de aanvoer door veel vreemde visschers in de Engelsche havens, bene vens de mindere kieschkeurigheid der Engelsche visschers op de qualiteit werkten als zoovele oor zaken mede tot den achteruitgang dezer belang rijke nijverheid. De verzekering der visscherslieden tegen onge lukken op zee, een der belangrijkste vraagstukken in het belang dezer klasse van personen, was' dezer dagen het onderwerp van langdurige beraad slagingen in de jaarvergadering der Engelsche maatschappij tot bescherming der zeevisscherijen, in welke werd besloten om, in verbinding met een reeds voor dat doel bestaande Vereeniging, de zaak der levensverzekering voor visschers zoo mogelijk tot eene oplossing te brengen, en door meerdere bekendheid te geven aan andere voor dit doel bestaande fondsen en van de werking dei Postspaarbank hen tot het nemen van meerdere voorzorgsmaatregelen, vooral op jongeren leeftijd op te wekken. De Fransche haring visscherij is in de laatste jaren zeer achteruitgegaan. Het aantal schepen te Tréport verminderde in negen jaren van 54 tot 38, en te Boulogne, het middenpunt der ha ring visscherij, waar zes jaren geleden nog 129 haringbuizen waren, zijn er nu slechts 80. In een adres, onlangs door 3500 reeders en andere belanghebbenden bij deze visscherij aan de Fransche kamer gericht wordt, ter verbetering van den treurigen toestand, aangedrongen op be perking van den visclitijd, door de visschers te verbieden om voor 25 Juli op de haring visscherij uit te gaan. Voorts wordt het plan geopperd van een inter nationale overeenkomst omtrent deze visscherij tusschen Frankrijk, Engeland, België, Nederland en Duitschland. Het chronisch geldgebrek, waaraan de Turk sche schatkist lijdt, is de oorzaak dat nu weder sedert geruimen tijd geen soldij betaald is. Dit gaf een aantal soldatenvrouwen aanleiding om Woensdag een poging te doen tot. bestorming van het Ministerie van Financiënzij konden slechts door de gewapende macht verdreven worden. Een officiers, weduwe, die van buiten tegen de ramen opklom, viel neder en bleef op de plaats dood. De Sultan heeft thans uit de particuliere kas eenige ondersteuning aan de ongelukkigen doen toekomen. Op de Fransche kust, tusschen Saint Malo en Saint Enogat, heeft een oeverafsclmiving van 3 a 4 M. dikte plaats gehad; daardoor zijn over blijfselen van wouden zichtbaar geworden van achtien a twintig eeuwen oud, verkeerende in den toestand van steenkoolformatie. Volgens eene oude overlevering zou het bedoelde woud tot de omstreken van de voormalige stad IJs behoord hebben. Uit Nieuw York wordt per telegraaf gemeld dat de wagenloodsen van den Chicago Burlington en Quincy Spoorweg, te Aurora, in Illinois door brand vernield zijn. Een gedeelte der loodsen was ingericht tot een tijdelijk verblijf voor de nieuwe machinisten en stokers, die waren aan genomen in de plaats der werkstakenden en on geveer een honderd daarvan lagen te bed toen de brand welken men niet twijfelt dat was aan gestoken, uitbrak. Spoedig werd alarm gemaakt en de in de loods vertoevenden hadden nog den tijd zich te redden; verseheidenen werden echter, toen zij de brandende loodsen ontvluchtten, door huil onbekende personen aangevallen. Uit Zante wordt gemeld dat den ,29sten Maart het kruitmagazijn op het fort van het eiland Santa-Mania ontploft is, waardoor vele menschen- levens verloren gingen. De stad is verlaten. Men vreest dat nog twee magazijnen insgelijks in de lucht zullen vliegen, daar de brand welke door de eersto ontploffing werd veroorzaakt nog niet is gebluscht en in het fort voortwoedt.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 5