Buitenland. Het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond zal Zondag en Maandag, 20 en 21 Mei, te Amsterdam zijn gewone jaarlijksche algemeene vergadering houden. Onder de punten van beschrijving komen ei onderscheidene voor over protectie en vrijhandel stelsel en het belang der werklieden bij het heffen van invoerrechten op de granen. Voorts stellen Amsterdam en Uithuizen voor bij de regeering aan te dringen op een wet tot verzekering van werklieden tegen ongevallen, terwijl Hoogezand, Sappenneer en Appingedam de afschaffing der accijnzen op de eerste levensbe hoeften ter sprake wenschen gebracht te zien. Verder vraagt Amsterdam: a. Wat kan het verbond doen ter bevordering van de productieve associatie? b. Ivan er een proefschool opgericht worden, die meer dan alle bestaande scholen vol doet aan de eischen daarvoor te stellen voor kin deren uit den werkmansstand? c. Wat kan het verbond doen ter verkrijging van kosteloos meer uitgebreid onderwijs? d. Wat kan het verbond doen in zake de telkens terugkeerende werkeloos heid? e. Wat is er aan te doen om het poli tieke leven, dat dood schijnt weder op te wek ken? f. Wat kan het verbond doen ter bevor dering van betere handhaving der kinderwet? Leeuwarden stelt o. m. nog de vraag of het op den weg van het verbond ligt om aan te dringen op betere handhaving der drankwet. Een drietal artikelen, door de N. R. Ct. gele verd naar aanleiding van de plannen der Zuiderzee- vereeniging tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, worden aldus besloten: „Wij wenschen der Zuiderzee-vereeniging succes op haar streven en zij kan overtuigd zijn, dat gewis allen in wie een warm hart voor het vader land klopt, hare handelingen met belangstelling zullen volgen. Want zelfs als de resultaten der nadere onderzoekingen zullen bevestigen, dat een zoo groot plan niet uitvoerbaar is, dan zal de Zuiderzee-vereeniging toch zeker geheel Nederland aan zich verplicht hebbenwant dan kan men be- oordeelen welk plan dan wèl de meeste voordeelen aanbiedt. Daarom worde de leening spoedig vol- teekend; zij biedt geen financieele voordeelen, slechts een matige rente indien een naamlooze vennootschap de onderzoekingen dei vereeniging zal overnemen. Door een aandeel van 50 gulden te nemen 1800 zijn er noodig doet men een vaderlandslievend werk." Thans is door het bestuur der wezen-inrichting te Neerbosch besloten dat het 25-jarig bestaan van deze stichting op 13 Juni a.s. plechtig zal worden herdacht. Ook zullen op dien dag de heer en mevrouw van 't Lindenhout den dag her denken, dat zij gedurende dien tijd als directeur en directrice aan de inrichting zijn verbonden geweest. De Nederlandsche „pelgrims", die den Paus gaan gelukwenschen met zijn gouden priester- jubilé en hem het geschenk der Nederlandsche katholieken overbrengen, worden 29 dezer bij den H. Vader ten gehoore toegelaten. De Locomotief schrijft: Uit een brief van een minder militair, met de laatste Atjehboot hier ontvangen, nemen wij woordelijk het vólgende over, om eens te doen zien, hoe de soldaat over de zaken te Atjeh denkt. „Wij, mindere militairen, bevinden ons hier in treurige positie. Zooals u weet, was hier on langs een professor uit Europa, teneinde een on derzoek betreffende de beiri-bem in te stellen. Die oude heer, het leek mij een goede man te zijn zeiden ze, kon er ook niets op vinden, doch hij hield zich goed en gelastte dat alle kazernes, vertrekken en meubelen behoorlijk schoongemaakt en gelucht moesten worden en waarna men alle goederen verder flink met sublimaat uitstoomde. Alle kleedingstukken, bultzak en klomboe werden daarop uitgestoomd en alles kwam totaal verbrand en beschadigd terug. Thans moeten wij eiken Zaterdag alles naar buiten brengen, alsdan wordt alles afgewasschen en de kamer zoodanig natgemaakt, dat die Zondags nog niet droog is. Dikwijls overvalt ons daarbij de regen, zoodat de buiten gezette goederen doornat worden en sommige daardoor bederven. Allen gaan daarom naar het hospitaal en de dokters zijn blij als velen komen, want indien weinig lieden geëvacueerd werden, zou er immers gezegd worden dat de berri-berri door de voorge schreven desinfectie van dien professor verminderd was en dan zou die oude heer de pintere man zijn, en dat schijnt men niet te willen. Daarom gaat tegenwoordig het ziekmelden en zich laten evacueeren zoo gemakkelijk, om te doen gelooven dat de berri-berri erger in plaats van minder is geworden, maar het is zooniet. Dat de mindere militair hier zoo spoedig mogelijk van daan wil, ligt daaraan, dat hij hier drie, viermaal meer dienst doet dan in een garnizoen op Java en er geen cent soldij voor krijgt. Laat men ons hier beter betalen voor meerdere diensten en het ziek melden zal van zelf ophouden en de berri-berri niet meer zooveel quasi slachtoffers maken. Thans is Atjeh schuld, dat de bataillons op Java uit hun verband worden gerukt; daaraan zal dan tevens een einde komen". Men leest in het SoerabHandelsblad Bij de talrijke ongeluksvogels, die ook Indië herbergt, zijn enkele fortuinlijke overgebleven. Onder deze is een deze week naar Europa vertrok ken, om er wat pret te maken en terug te gaan, als het koud wordt. Deze heer heet van Blarkum. Hem liep alles mee. Als een ander in de tabak in eenen slag een fortuin verloor, verdiende hij nog geld; als een ander daarin weinig verdiende, won hij schatten. Landen als Groot-Getas, eene vorstelijke bezitting door zijne afmeting, dat in verval was, kocht hij en maakte het productief, en zoo ging alles voor en na, wat hij begon, vooruit. Maar heeft hij een grooter inkomen dan menig potentaat, en wordt hij een keer of wat milionair geschat., hij blijft hier en gaat alleen voor zijn genot nu en dan eens naar andere werelddeelen. Hier leeft hij als een koning. Op zijne landen wordt hij gearakt en gëirengd gelijk de Gouver neur-Generaal als deze op reis is, en toen hij te Samarang aan boord ging, werd hem door zijne administrateurs en opzieners op vorstelijke wijze uitgeleide gedaan. Een geheel ander slag van man gaat met dezelfde boot naar Europa, de heer J. J. Geul. Ook hem zag de fortuin aan met een welgevalligen blik, ook hij bezit een groot vermogen. Maar Geul gaat uit van een ander beginsel, hij is de eenvoud zelf. Yariis modis op verschillende manieren kan het goed gaan. Ook de heer Geul komt tegen den herfst terug naar zijne houtbosschen, zijne koffielanden (de eerste inmiddels misschien nog wat grooter ge worden) en zijn hombrepartijtje. Wederom wordt uit Limburg een geval van ontvoering van een minderjarig meisje gemeld. De 16jarige Marie Bekkers, te Meerssen, is ver leden zondag door bekende rondreizende Duitschers met of zonder haren wil ontvoerd, nadat dezen eerst pogingen bij den vader hadden aangewend om zijne dochter aan hen af te staan. Alle na sporingen der justitie te Maastricht zijn tot heden vruchteloos gebleven. (N. R. Ct.) De „Tw. Crt." wijst er op dat er voor de „werkhervatters" te Almeloo een kwade tijd aan breekt het blad zegt o. a.: aan betaling van huis huur kon niet gedacht worden in den tijd, die achter ligt; aan aanschaffing van kleeding enz. evenmin; pootaardappelen zijn er noodig, misschien moet er zelfs land gehuurd worden, enz. enz. Almeloo slaakte een zucht van verlichting, toen men de heuglijke tijding vernam, dat de werk staking nu ten einde spoedt; zouden we niet wel doen, onze ingenomenheid te betuigen met dezen uitslag, door nu naar vermogen te helpen waar hulp zoo hoog noodig is? Nergens zeker meer concurrentie dan onder aannemers van publieke werken. Fabelachtig is het wat men tegenwoordig niet bouwen kan voor een paar duizend gulden. Bij de aanbesteding van het bouwen eener stoomzuivelfabriek te Has- kerdijken (Fr.) werd den laagsten inschrij ver het werk gegund voor nog geen f4200, terwijl het leveren der stoommachine daaronder begrepen is en bij matige berekening het gebouw pl. m. 120.000 steonen zal eischen, en toch, het kan er voor ge schieden, zeggen deskundigen, „maar het komt schraaltjes om". (Ilaarl. Ct.) Uit Eindhoven word dd. 13 April geschreven: Hedenmiddag te ongeveer halfeen werd brand ontdekt in de buckskin-fabriek van Gebrs. Schrö- der alhier een oogenblik nadat patroons en werk lieden haar verlaten hadden. De brand scheen te zijn ontstaan in eene der weefkamers nabij de machinekamer. Het vuur nam zóó snel in om vang toe, dat reeds om 1 uur het geheele gebouw in lichterlaaie stond; de vlammen stegen hemel hoog en deelden zich mede aan de tegenoverlig gende blauwververij van den heel De H. en eenige huizen in de nabijheid, welke echter door het krachtig optreden der brandweer voor verbranden gespaard bleven. Gelukkig had een in de nabij heid wonende smid de tegenwoordigheid van geest den stoom te laten ontsnappen, waardoor het springen van den ketel verhinderd werd. Men mocht er in slagen de boeken en de bukskins, welke in het magazijn opgestapeld lagen, in vei ligheid te brengen. De schade is echter aanzienlijk; het gebouw met de machines zijn in een puin hoop verkeerd. De fabriek was verzekerd aan de beurs te Amsterdam. Ongeveer 100 werk lieden zyn door dezen brand tjjdeiyk zonder werk. De burgemeester die spoedig ter plaatse aanwezig was, is, met nog enkele ter redding toeschoten personen, aan een groot gevaar ontsnapt; ter nauwernood hebben zij een omvallenden muur kunnen ontwijken. Wanneer men iets steelt en het gestolen voorwerp blijkt bij nadere bezichtiging niet dat gene te zijn 't welk men zich voorgesteld had te ontvreemden, is zulks dan diefstal of poging tot diefstal van het goed dat men zich werkelijk wilde toeeigenen Deze vraag werd Maandag aan het oordeel der rechtbank onderworpen door Mr. Vreedenrijk En gelenburg, toegevoegd verdediger van een man, die terecht stond voor diefstal van een sigaren kistje. Ter terechtzitting nu bleek, dat de delinquent niet gewenscht had te ontvreemden een sigaren kistje doch een kistje sigaren uit een sigarenwinkel te Delft. Toen hij het kistje te pakken had bemerkte hij tot zijne teleurstelling, dat 't ledig was. Nu meende pleiter dat zijn cliënt had behooren gedagvaard te worden niet ter zake van een dief stal van een sigarenkistje, doch ter zake van poging tot diefstal van sigaren, weshalve Z.E.G. concludeerde tot niet-ontvankelijkverklaring van den officier in diens dagvaarding, subsidiair tot vrijspraak van cliënt (tegen wien het Openb. Min. te voren 3 maanden gevangenisstraf had gevorderd.) De rechter van instructie Habert te Parijs ontving dezer dagen over de post een doos, die hem verdacht voorkwam en welke hij weigerde. Ten postkantore geopend, bleek zij een helsch machinetje te bevatten. De amorces, welke de ontplofbare stof moesten doen springen, gingen af, maar slechts ten deele, wat het behoud was van den beambte, die met de opening was belast. Er is natuurlijk een onderzoek ingesteld. De heer Habert begrijpt niet wat tot den aan slag aanleiding kan gegeven hebben. Uit Calcutta wordt geseind dat te Dacca in Engelseh-Indië een vreeselijke orkaan heeft gewoed. Hij duurde slechts drie minuten, maar de ver woestingen zijn ontzettend. Steenen gebouwen en zelfs het paleis van den Nawab konden geen weerstand bieden. Dikke ijzeren staven werden gebroken, alsof het halmen waren. Boomen werden ontworteld en meegevoerd. Personen, die niet op het pad van den orkaan gingen, voelden niets, doch hoorden een onheilspellend gefluit. Tot dusver zijn 69 dooden gevonden, terwijl meer dan 100 gewond zijn. De schade wordt geschat op 10 laks ropijen. Donderdag kwam een werkman, die onder steld wordt gek te zijn, aan het hek voor het paleis in het Elysée om den president der Repu bliek te spreken. Toen hij hoorde dat hij niet binnengelaten kon worden, schoot hij een pistool af in de richting van het hek. Niémand werd gekwetst. De pistool was ook slechts geladen met los kruit. Voor den commissaris van politie gebracht, verklaarde hij geschoten te hebben om nu hem de toegang tot den president geweigerd was, de aandacht op zijn persoon te vestigen. Het kanton Glarus heeft het vijfde eeuw feest van den slag van Nafels, waarin 600 Zwit- sersche boeren eene tienmaal sterkere Oosten- rijksche strijdmacht zoo goed als vernietigden, gevierd. Het is een eigenaardig landje, daar tussclien de bergen. De kleine republiek heeft dezelfde staatsregeling als de herders en boeren van vóór vijf eeuwen en toch staat het op de hoogte der nieuwste Europeesche beschaving. Nog altijd komt het volk in de maand Mei in de open lucht bijeen, kiest zijne regeering en beslist over wetsvoorstellen. Nu moet men niet denken, dat het er een dom of achterlijk volkje zou zijn Integendeel, liet kanton Glarus is geheel modern ingericht, een kind van onzen tijd. Het volk is er gehecht aan de oude dierbaar geworden vormen er heerscht, schoon het volk voor 7/8 Protestantsch en voor Vs Katholiek is, de beste verdraagzaamheid, zóó zelfs, dat Protestanten en Katholieken van dezelfde kerk gebruik maken. En zoo waren ook dit jaar voor de 500ste maal 25- a 30.000 menschen in het heerlijke dal ver- eenigd en bezochten de gedenkteekenen op het slagveld van 1388. Mag men een berichtje uit Waldeck in buiten- landsche bladen gelooven; dan is daar aan de overheden het voltrekken van een huwelijk ver boden ten aanzien van dronkaards, zoolang deze geen afdoende bewijzen van beterschap gegeven hebben.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2