N\ 59. Donderdag 26 April. A0. 1888 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 25 April 1888. De vergadering van het dep. Texel der M. t. N. v. 't Algemeen, Maandagavond gehouden, werd door slechts weinig leden bijgewoond. Voor de algemeene vergadering werd dienten gevolge geen afgevaardigde benoemd. De gewone jaarlijksche veemarkt, Dins dag 24 April j.l., kenmerkte zich niet door een grooten aanvoer of vluggen handel. De aanvoer bepaalde zich tot 2 paarden, 11 koeien, 9 nuchtere kalveren, 1 schaap, 11 varkens en 14 biggen. De minder gunstige weersgesteldheid was ongetwijfeld van grooten invloed. Het onlangs medegedeelde berichtje uit Friesland, betreffende een schaap dat twee lammeren ter wereld bracht en 14 dagen later nogmaals twee lammeren wierp, schijnt ook hier, hoewel in kleiner getal te zijn voorge vallen. Naar men ons althans mededeelde, heeft bij D. T. in den polder Eijerland, een schaap 'dat een lam ter wereld bracht juist 14 dagen later nog een lam geworpen. De Cocksdorp, 24 April. De Engelsche vischkotter „Daring" welke hier Vrijdagmiddag op de Vliehors strandde, werkt zich langza merhand in het strand. Reeds nu zit het vaartuig bij laag water zelfs onder, zoodat alleen de mast met de nog daaraan verbonden zeilen zichtbaar zijn. De Staats-Courant van Zaterdag bevat het koninklijk besluit, waarbij aan de aftredende ministers op hun verzoek een eervol ontslag wordt verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen, alsmede de benoeming van het nieuwe ministerie, zoo als dit (met uitzondering van het dep. voor marine, waarvoor benoemd is de kapt. ter zee H. Dyserinck,) in ons nummer van 19 dezer werd medegedeeld. Wegens het optreden' van de heeren Mackay, Godin de Beaufort, Ruys van Beeren- broek en Keuchenius als Ministers, zullen nieuwe verkiezingen in de districten Amers foort, Gouda, Maastricht en Ede moeten plaats hebben. Deze verkiezingen zijn bepaald op Dinsdag 15 Mei en de herstemmingen, zoo noodig op Dinsdag 29 Mei. In verband met de voorgenomen opheffing der emolumenten, zijn de brievengaarders in Zuid- Holland aangeschreven om op te geven de door ben genoten winst op geleverde nieuwsbladen, en geplaatste advertentiën in 1886 en 18S7. Dat het besluit van den directeur-Generaal der Staatsspoorwegen, om al de coupés 3e klasse der rijtuigen van genoemde spoorwegen van gor dijntjes te voorzien, geen kleinigheid is, blijkt hieruit dat de kosten van het eerste aanbrengen op f16000 worden geschat. De leening der Zuiderzee-Vereeniging, ad f90,000, door het bestuur aangegeven tot het instellen van een volledig afdoend technisch en financieel onderzoek naar de uitvoerbaarheid dei- plannen is nog niet volteekend. Het cijfer van inschrijving is echter groot genoeg, dat daaruit de gezindheid van velen blijkt om het voorbereidingswerk, dat over het belang rijke vraagstuk moet beslissen, tot stand te brengen. Waar dat werk echter geen half werk, maar volledig afdoende moet zijn, moeten nog vele inschrijvingen volgen om de leening te volteekenen. Het bestuur heeft den termijn daartoe verlengd tot 5 Mei e.k. Moge het dringend beroep op medewerking niet vergeefs zijn. Moge het blijken, dat een goed deel van ons volk, op het voetspoor van het voor geslacht, zijn stoffelijke belangen begrijpt in dien zin, dat het een offer veil heeft voor een proeve, om het land grooter en welvarender te maken. Vrijdagochtend omstreeks tien uren is uit de buitenhaven te Vlissingen vertrokken het aan de fabriek der Kon. Maatschappij „De Schelde,, nieuw gebouwde mailschip „Bromo," kapitein G. J. Boon, tot het doen van den officiëelen proeftocht, terwijl het tevens naar Rotterdam vertrok. De bouw van dit schip, het langste schip, dat tot nu toe op de Nederlandsche werven werd gebouwd, was door de Rotteidamsche Lloyd aan bovenge noemde Maatschappij opgedragen voor den mail dienst van Rotterdam naar Java. Een groote stapel kaas. Op de kaasmarkt j. 1. Donderdag te Hoorn was een stapel kaas aangevoerd door de kaasfabriek te Aartswoud, van 1000 stuks; welke verkocht werd voor f30 per 50 KG. Een Engelsch blad schrijft: Het is curieus om te lezen, wat een voorspoed sommige Hollandsche loggers hebben gedurende deze slechte tijden, waarin onze visschers nog niet eens zooveel kunnen verdienen om de slij tage van hun vischtuig te betalen, laat staan om van winst te kunnen spreken. Een pas ge publiceerde statistiek geeft een voorbeeld van twee loggers, die gedurende het visscherij-seizoen eene netto-opbrengst hadden, de een van 1380 p. s. de andere van 1340 p. s. Ieder van de beman ning kreeg 29 p.; voor andere uitgaven ging nog af 47 p., zoodat voor de reeders van den eenen logger p, m. 764 p. s. overbleef en van den an deren die geen stoomvermogen had p. m. 970 p. s. (VI. Ct.) Uitte onlangs de Arnh. Ct de verzuchting: April laat er ook geen gras over groeien. Uit Harlingen schrijft men: Toch laat April er gras over groeien en in deze streken zoo flink, dat in de volgende week reeds koeien in de weiden worden gebracht, waarop in de vorige week nog geen spiertje was te zien. Wat den bouw grond betreft, deze is zeer gezond en geschikt om bearbeid en bezaaid en bepoot te worden. Alge meen verwondert men er zich over, dat, na de massa's sneeuw in de gepasseerde vijf maanden gevallen, de kleigrond niet natter is. De ongehoorde voorraad aardappelen, welke in de Bierumen en verderop waren overgebleven, begint aardig te minderen, daar de opkoopers ze sedert eenige dagen bij honderden hectoliters wegnemen. De overstroomde streken van Duitsch- land hebben veel van het aardgowas noodig bij gansche wagonladingen gaan ze langs de noorderlijn Pruisen in, en een koopman nam 60 wagons tegelijk van de spoorweg-maatschappij in huur. Op de vaarten ziet men dan ook overal pramen en snikken, geladen met aardappelen, naai de spoorwegstations koers zetten. Uit Gramsbergen schrijft men aan de Zw. Crt. van Vrijdag: Onder de arbeiders in de buurtschap De Krim heerscht op het oogenblik weder rust. Na de gewelddadigheden, door hen Woensdag-avond ge pleegd aan de woning van den vervener Minke, te Dedemsvaart, zijn ze herwaarts teruggetrokken en hebben gisteren meerendeels hun werk hervat. De politie is nog steeds op haren post. Naar men verneemt, is thans militaire macht in aantocht, en vreest men voor nieuwe onrust, wijl door de gedeeltelijke inwilliging van de ei- schen der arbeiders in de lange turf, ook de werkers in de korte turf zich verongelijkt ge voelen. Zaterdag zijn weder min gunstige berichten ontvangen nopens den toestand in de buurtschap De Krim, de veenstreek, welke'zich in het noord westelijk deel van Drente langs de Lutterhoofd- wijk de wijk, welke van het jachthuis te De- demsvaart naar Koevorden jloopt uitstrekt. Ingevolge de minder gunstige tijdingen, Zater dag-ochtend ontvangen heeft de commissaris des Konings zich opnieuw naar de Dedemsvaart be geven. Zaterdag-middag werd geseind dat in De Krim ernstig verzet werd gepleegd. Uit Koevorden meldt men: Voor Zuidbarge en Weerdingen zijn 80 infanteristen en 40 huzaren gerequireerd, omdat ook daar eenige gisting onder de veenarbeiders heerscht. Aan het verslag uit de koloniën over Febr. wordt het volgende ontleend: Er heeft in en om Buitenzorg een verschrik kelijke storm gewoed, voorafgegaan door vrij lie vige regens, ten gevolge waarvan de rivieren op verschillende plaatsen zijn doorgebroken; tal van boomen werden ontworteld of zijn op huizen te rechtgekomen, waardoor deze vernield werden en personen ernstige kwetsuren bekwamen. Verder werden ook door den orkaan zelfs vele inlandsche woningen tegen den grond geslagen, hetgeen bo vendien het geval is met de geheele passar Be- baton. Vele gebouwen zijn van hunne daken beroofd. De straten staan blank, zoodat de pas sage hier en daar gestremd is. Enkele personen werden gedood, hetzij door den bliksem, hetzij door omvallende boomen. Uit de kalie Tji-danoe zijn onder allerlei stukkeD van huizen en huisraad ook opgevischt de lijken van twee inlandsche vrouwen, die, bezig zijnde met hunne paddie in de rivier uit te wasschen, waarschijnlijk door het onweder zijn overvallen en door den bandjir meegesleept. Over de tuchtiging van Lampager meldt de „Jav. Ct.: Den 24en Februari il. stak eene bende, aange voerd door Kapala Gading van Lampager over naar Po. Bras en roofde daar 22 stuks slachtossen van de militaire bezetting aan de Lambaleij-baai. Aangezien van uit Lampager reeds geruimen tijd vijandelijkheden werden gepleegd, waaraan door de kampongbevolking werd deelgenomen en deze bovendien de hand hadden gehad in den diefstal der havensloep en thans weder in even- bedoelden roof der slachtossen, terwijl benden van T. di Tirou aldaar voortdurend verblijf hielden en er versterkingen hadden aangelegd, hetgeen de hoeloebalang der VI Moekims, T. Nautah, ver klaarde niet bij machte te zijn te beletten werd Lampager Maandag den 27en Februari in vereeniging met Zr. Ms. marine door troepen ge tuchtigd. Een 40tal huizen werd verbrand en eenige TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1