Buitenland. Donderdag zijn ter reede van Texel, door middel van het ramschip Stier, proeven genomen met staaldraad-versperringen, welke echter niet naar wensch slaagden. Een nieuwe proefneming zal dus noodzakelijk zijn. Naar het „Vaderland" verneemt, zal de „Johan Willem Friso" tegenwoordig zijn bij de tentoonstelling te Barcelona, en ons land daarbij vertegenwoordigen. Zr. Ms. gaffelschoener „Argus" onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. E. Hazenberg, is eergisteren in de haven van Nieuwediep terugge komen van een tocht in de Noordzee ter uitoefening van politietoezicht op de visschersvloot. De Heldersche Visclischuit H. D. 55, welke voor eenige weken op de Engelmansplaat strandde; en toen als verloren werd beschouwd, is 26 dezer afgebracht en te Nieuwediep binnengebracht. Te Nieuwediep is uit een der vaarten op gehaald het lijk van een 68 jarig man, zekere R., aldaar woonachtig. Vermoedelijk is hij bij ongeluk te water geraakt. Te Amsterdam oefenen zich eenige officieren en onderofficieren op den veiligheids-tweewieler. De proefneming om het rijwiel in te voeren bij den kondschapsdienst mag vrijwel geslaagd heeten. De ondervinding in dit opzicht opgedaan te Bergen op Zoom was minder bemoedigend, daar namen de berijders hun voertuig, bij hevigen wind of modderige wegen, eenvoudig op de schouders en zetten hun tocht te voet voort. De firma G Dikkers Co te Hengoio heeft naar 't „Sociaal Weekblad" meldt voor 66 barer werklieden een pensioencontract gesloten met de Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werk lieden. Te Nieuw-Amsterdam hebben bijna alle veen arbeiders het door de verveners vastgestelde loon- tarief goedgekeurd. Ook de arbeiders, voor den heer van Echten aan de kanaallinie werkzaam, hebben dat aangenomen, hoewel voor het soort van werk dat zij verrichten geen verhooging is toegestaan. In de Exloërmonden wordt geregeld gewerkt, doch in de Valther- en Weerdingermonden werkt niemand. Te Ter-Apel was een algemeene beweging in het Coinpascuum, er was eene werkstaking uit gebroken, niemand mocht arbeiden. Een groote partij arbeiders, ongeveer 150 man, kwam van het Compascuum tot Ter-Apel, alwaar zij bij eenige veenboeren gingen, ten einde een contract te slui ten. Bij eenigen dezer is zulks bevredigend af- geloopen en zijn de eischen der arbeiders inge willigd. Aan de Tjonger is de toestand nog dezelfde en duurt de werkstaking voort. Alle werkzaamheden staan stil, zoowel timmer- als grondwerken. Te Weststellingwerf zijn de werkzaamheden in de veenderijen weder begonnen. Verdiende de veenarbeider vroeger een flinke daghuur, in de laatste jaren is die hoe langer zoo kleiner geworden en dit jaar alweer met 5 ct. per roe verminderd. En toch gelooft men, dat de veenarbeiders deze vermindering zullen aannemen, omdat zij wel in zien, dat eene werkstaking hun niets zal helpen, daar de veenbazen op dit oogenblik niet meer kunnen geven, omdat de turf zoo goedkoop is. In het geheel zijn inden Zuidoosthoek van Drente thans 220 militairen gedetacheerd en wel 140 man infanterie en 80 kavalleristen. Deze 220 man is verdeeld als volgt: 40 man infanterie te Exlo en 40 man infanterie te Weer- dingermond, onder luitenant Zanino, 40 man cavallerie te Weerdingermond onder ritmeester van Tienhoven, 20 man infanterie te Erica en 20 man infanterie te Nieuw-Amsterdam onder luitenant Groustra, 20 man cavallerie te Nieuw-Amsterdam onder luitenant Coster, 20 man infanterie te Schoonoord onder luitenant Croockewit en 20 man kavallerie to Sleen onder luitenant van Har- denbroek. Naar men verneemt is de sociaal democraat J. A. Cohen, die wegens beleediging des Ivonings tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, voortvluchtig. Niettegenstaande de weilanden nog niet zeer ruim van gras zijn voorzien en het weêr in de laatste dagen verre van groeizaam is hebben een groot aantal veehouders in de provincie Ut recht hun vee reeds in de weide gedaan. Zij zijn dan ook door een ledigen hooiberg en een slecht gevulde beurs hiertoe wel gedrongen, te meer daar de hooiprijzen, in verband met den niet zeer ruimen oogst van het vorig jaar, enorm zijn ge stegen. Verleden jaar betaalde men f26 tot f28 thans f 46 tot f 56 per 1000 kilo's. Uit Haarlem wordt geschreven: Zondag bewogen honderden vreemdelingen te voet, te paard, per rijtuig, velocipede, zich op den weg naar Overveen en Bloemendaal, om van de pracht te genieten, die de bloeiende hyacinten ten toon spreiden. Bij één land slechts werden kleine bouquetjes aangeboden, maar pijnlijk werd de bloemenlief hebber aangedaan,toen hij duizenden der prachtig ste hyacinten op een mesthoop zag vergaan. Zoo als bekend is, gaan sommige kweekers den uitvoer der afgesneden bloemen tegen. De tijd zal moeten leeren, of deze maatregel werkelijk in het belang van kweekers is. Een Hollander, te Londen woonachtig denkt er anders over, en schreef dat juist de afgesneden bloemen op de Londensche markt gebracht, den lust bij arm en rijk opwekken om zich de bollen aan te schaffen', die zulke prachtige bloemen leveren. Een onderwijzer te Workum, die eenige malen solliciteerde naar eene betrekking bij het onderwijs, doch altijd, door den overvloed, zonder succes, gaat thans als plaatsvervanger bij de Nationale Militie, en, ondanks dien overvloed, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken weder ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat er aan de Rijks-Kweekscholen kweekelingen kunnen geplaatst worden. Dat de internationale beweging op het gebied van den ijssport voor den aanmaak en verkoop van Friesche schaatsen niet kwaad werkt, kan hieruit blijken dat de smid en schaatsenfabrikant Hoekstra te Warga in den afgeloopen winter niet minder dan 5000 paar schaatsen heeft afgeleverd niet alleen voor ons land, maar voor alle landen van noordelijk Europa, o. a. verscheidene paren voor Berlijn. Omtrent het sneuvelen van den zee-officier Holtzapffel schrijft de Atjeh-correspondent van de Locomotief: Toekoe Oemar te Rigas heeft het te kwaad met zijne huurlieden en is in oorlog met den hoeloebalang van Tenom. Zr. Ms. stoomschip Bali, kruisende in de wateren om den peperhandel te beletten, was getuige van hun gevecht en zond twee gewapende barkassen in de nabijheid van Pati om, zoo mogelijk, Tenom te ondersteunen. Deze barkassen onder commando van den lsten officier van de Bali, Holtzapffel, kwamen op pl. m. 150 meter van het strand, waarop door den vijand gevuurd werd, met het ongelukkig gevolg, dat de 1ste officier een doodelijk schot in de borst kreeg, waaraan hij onmiddelijk over leed. Zijn stoffelijk overschot werd met de ge bruikelijke honneurs op Dinsdag 6 Maart op het kerkhof te Petjoet ter aarde besteld. Als eene bijdrage tot de kennis der zeden en gebruiken op het platteland verdient het vol gende vermelding: Eene rijke boerin-weduwe te Ootmarsum her trouwde verleden week met een jonkman uit Hedsinge. De trouwdag werd gevierd ten huize van den bruidegom, waar een warme maaltijd de familie en buren wachtte. Om de feestvreug de te verhoogen noodigde de jonkman den vol genden namiddag op het zoogenaamde Vesper- maal zijne geheele boerschap. Men verwachtte een goed gezelschap en bereidde zich dan ook op groote schaal daarop voor. Een bakker leverde 750 kilo boeren stoeten en voor f28 tafelbeschuit. Daarbij werden 75 kilo boter gebruikt, en ten slotte 2 hectoliter jenever. Er verschenen aan dit maal 450 a 500 personen. De laatste berichten uit Berlijn luiden: De Keizer heeft goed geslapen en gevoelt zich zeer versterkt. De koorts is in den ochtend verdwe nen en komt 's avonds nog maar weinig op. De algemeene toestand blijft langzaam vooruit gaan. Het bevestigt zich, dat de Keizer aan den rijkskanselier den titel van Hertog en voor zijne zonen dien van prins heeft aangeboden, maar dat Bismarck, onder aanvoering van bedenkingen van materieelen aard, voor deze verhooging van stand bedankt. Het gemeentebestuur te Berlijn heeft van den minister van het Huis des Konings, bericht ontvangen, dat Keizer Wilhelm bij testamentaire beschikking aan de stad Berlijn 100,000 mark heeft vermaakt, ten behoeve van ondersteuning aan armen, of van de eene of andere stichting. Een vreemd proces werd dezer dagen gevoerd tussclien een rentenier en een wisselwachter te Bahrenfeld. Laatstgenoemde beweerde, dat de rentenier hem een huis beloofd had voor het ge val dat zijn vrouw hem een twaalfde kind schonk. Het dozijn kinderen kwam inderdaad vol en nu verlangde de spoorwachter zijn huis. De rentenier beweerde, dat die belofte niet meer dan een grap was geweest, maar de rechtbank wees den wachter zijn eisch toe, als hij wilde bezweren dat hij de belofte ernstig had opgenomen. De rentenier protesteerde tegen het toelaten van zulk een eed, maar zijn protest werd in alle instantiën afge wezen, de spoorwachter legde den eed af en verkreeg 4500 mark als schadevergoeding voor het niet voldoen van den rentenier aan zijn be lofte. Het Huis van Afgevaardigden der Noord- Amerikaansche Unie overweegt een wetsontwerp tot nog nadere beperking der Chineesche emi gratie. Negentig dagen na het inwerking treden dier wet mag er geen enkele Chinees meer inge voerd worden, terwijl van de reeds gedomicili- eerden alle burgerrechten worden ontnomen. Parijs heeft reeds het voorspel genoten van hetgeen te wachten staat, indien de regeering niet krachtig tegen de betoogingen der voor- en tegenstanders van generaal Boulanger optreedt. „Indien dit voortduurt," zegt een der Parijsche bladen „dan is Parijs binnenkort in rep en roer." Generaal Boulanger is zeer teleurgesteld door het optreden der studenten tegen hem. Gedurende den Zondag bleef de generaal thuis, daar weer troepen studenten de stad doortrokken en hij geene aanleiding wilde geven tot nieuwe ongere geldheden. Denzelfden avond werd er op de arbeidersbeurs eene vergadering gehouden door de vereeniging van syndicale Kamers van werklieden en andere groepen van arbeiders om te handelen over de voorwaarden, door den gemeenteraad aan de aan nemers van gemeentewerken gesteld, over de afschaffing van de „bureaux de placement" en andere aangelegenheden. Alles ging, wonderlijk genoeg, goed, toen een hoop manifesteerenden ten gunste van Boulanger op de arbeidersbeurs eene schuilplaats kwamen zoeken voor den regen. Nu was het gedaan met de orde. Boulangisten en anti-Boulangisten raakten ook hier geducht slaags en de beurswachter moest ten laatste het gaslicht uitdraaien om een einde aan het bakke leien te maken. Uit Bucharest wordt aan de Times gemeld, dat de argrarische onlusten meer en meer ernstig karakter blijken te bezitten. In verscheidene dorpen, die oogenschijnlijk tot de orde waren teruggekeerd, is opnieuw opstand uitgebroken. Het aantal gesneuvelden in de gevechten der boeren met de regeeringstroepen is veel grooter dan de of ficiëele rapporten melden. De opstande lingen hebben spoortreinen aangevallen en vier hofsteden op de goederen van Prins Ghika ver brand, nadat hun pogingen om het kasteel te overrompelen mislukt waren. De medeplichtigheid der Russen schijnt vast te staan. Op het eiland Cuba heerscht reeds sedert eenige dagen groote spanning. De Spaansche Minister van Koloniën bevestigde in de „Cortez", dat de Gouverneur zich zelfs genoodzaakt heeft gezien in enkele districten den staat van beleg af te kondigen. In Macedonië heeft eene rooverbende zich ver toond, zoo sterk, dat men veronderstelt, dat zij niet alleen op roof uitgaat maar ook tot een po litiek doel zal worden gebruikt. Men zegt, dat zij bijna geheel uit Grieken bestaat, maar weldra door Montenegrijnen zal worden versterkt. Veel Russisch geld komt in omloop. In den omtrek van Monte-Carlo is een bende Pimonteezen in uen laatsten tijd op onbeschaam de wijze aan het stelen. Reizigers worden aan gevallen en uitgeplunderd. De politie van het Cassino zegt, dat ze niets doen kan, omdat het Fransch gebied is en de soldaten van den vorst blijven als gewoonlijk werkeloos. Het eerste geval eener schadevergoeding aan een onschuldig veroordeelde heeft thans plaats gehad, en wel in Beieren. Een werkman aldaar was in 1883 op grond v§,n brandstichting tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld, doch in 1886 na eene nieuwe behandeling zijner zaak vrijgespro ken. Daar hij dus driejaar onschuldig straf heeft ondergaan, heeft hij, naar aanleiding van hetgeen onlangs in den Rijksdag omtrent schadevergoeding voor zoodanige personen is aangevoerd, zich tot den Beierschen minister van justitie gewend en daarop eene beschikking verkregen, waarbij hem een jaarlijksch bedrag van 800 mark is toegekend, Te Hyères (Frankrijk) zijn ongeveer 150 personen vrij ernstig ongesteld geworden, |die allen bij denzelfden wijnkooper buitengewoon goedkoopen wijn van 30 centimes den liter hadden opgedaan. De overheid heeft mon sters van den bedoelden „wijn" in beslag geno men, ten einde dien te doen onderzoeken.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2