N\ 61. Donderdag 3 A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 4 Mei 1888, des voor middags te 10 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 1 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 2 Mei 1888. De lotelingen van hier, welke zijn aan gewezen om zich in den wapenhandel te be kwamen, zijn, naar wij vernemen, opgeroepen tegen Donderdag a.s. om alsdan te worden ingedeeld. „Hooi, hè je gien strooi, Hè je gien ouwe manden, Dan zelle we de Meierblis branden. Hekke en stekke, enz." Na reeds dagen op die onmisbare woorden op onveranderlijke zangwijze te zijn onthaald, werd Maandagavond alles wat door onze medeburgers als overtollig of hinderlijk werd beschouwd, door de jeugd der vlammen ten prooi gewijd. Alles wat hinderlijk is? Kon dat zoo zijn! Met hoeveel levensmoed zou dan wellicht menigeen de lieve Mei als het begin der zomer begroeten, die thans die maand beschouwt als de voorgangster van eene andere, welke ofschoon ze Zomer maand genoemd wordt, wellicht het bloed doet stollen bij de gedachte „hoe dan?" Waarlijk, benijdenswaardig is de toestand van velen niet. Na een schrale zomer een barre winter en thans een uitzicht, dat nog weinig bemoedigends biedt. J. Kooger, schipper van het vaartuig T.X. 105 had in het laatst der vorige week, terwijl hij 's nachts visschende was, het ongeluk met zijne netten vast te geraken aan een of ander scherp voorwerp, dat zich op den bodem der zee bevond, en verloor daardoor een belangrijk deel zijner netten. Toen hij bij daglicht ging beproeven zijn verloren vischtuig weer terug te krijgen, moest hij tot zijn spijt ontwaren, de plaats zelfs niet meer terug te kunnen vinden. De Minister van Marine brengt ter ken nisse van zeevarenden, dat in den avond van den 5den Mei a. s. zal worden ontstoken, om vervolgens alle nachten te branden, van zons ondergang tot zonsopkomst, een wit licht, dienende met het bestaande licht te Kijkduin in één, voor bevaring van het „Molengaatje" zijnde een onbetond vaarwater bewesten de zandplaat „Onrust". De lantaarn wordt geheschen aan een hou ten paal, geel geschilderd, met een lichthuis aan den voet; geplaatst op een kruin der Heldersclie zeewering, 14 meter boven volzee en 125 meter NW. tN. van den lichttoren te Kijkduin. De Duitsche regeering heeft aan kapitein J. J. Bakker, van de sleepboot „Hercules," en aan Th. Rijkers, schipper der reddingsboot van de N. en Z. Holl. reddingsmaatschappij te Nieuwediep, een kostbaar gouden remon toirhorloge geschonken, als een bewijs harer erkentelijkheid voor de bewezen diensten bij de redding der schipbreukelingen van de Duitsche bark „Renown", in Dec. 11. in de Texelsche gronden verongelukt. (N.R.Ct.) Door de uitbreiding van het personeel voor de torpedo-dienst bij de zeemacht, is de gelegenheid geopend tot het aangaan eener verbintenis als torpedist, waarvan in de laatste week door varensgezellen veel gebruik is gemaakt. De jongste aflevering der Bijdragen tot de kennis van het staats-, provinciaal en ge meentebestuur in Nederland bevat een artikel van jhr. mr. W. Six, onder den titel: „Aan- teekening op afd. I 3 der kieswet, van het stemmen der kiezers." De schrijver wenscht in de wijze der stemming verandering te brengen, vooral omdat tegenwoordig, bij de uitgebreide publiciteit, waarvoor bij verkiezin gen wordt gezorgd, de tijdroovende, omslach tige en dure arbeid van toezending der stem biljetten acht dagen voor de verkiezing geheel onnoodig is en bovendien tot misbruiken aan leiding geeft. Men kan evengoed het stem briefje in het voor de verkiezing bestemde lokaal uitreiken. Is het niet zonder bezwaar, dat dan de kiezer altijd zijn naam zal moeten opgeven, men kan dit bezwaar vooreen goed deel ontgaan, door eens per jaar na sluiting der kiezerslijsten alle kiezers een eenvoudige kaart toe te zenden, die hen als kiezers legi timeert en die zij bij elke verkiezing moeten meebrengen. Overigens wenscht mr. Six grootendeels de wijze van verkiezing, die in België is inge voerd, gevolgd te zien, met enkele door de verschillende volkszeden gevorderde wijzigingen. Bepaaldelijk wenscht hij 't stelsel in te voeren, dat hij de namen der candidaten vooruit aan den burgemeester der hoofdplaats van het district moeten worden opgegeven, en aange nomen, als zij door een bepaald aantal kiezers zijn onderteekend. Die namen worden dan alphabetisch op de stembriefjes gedrukt en de verkiezing geschiedt door middel van een stempel in het verkiezingslokaal zelf. Voor de vrijheid der verkiezing ziet de schrijver in zulk een beperking der keuze tot de opgegeven candidaten geen bezwaar. In eene vereenigde zitting der beide Kamers werd gister (Dinsdag) de zitting van de nieuwe Kamers der Stat en-Generaal geopend met eene rede van den heer Mackay, minis ter van Binnenlandsche Zaken, waaruit wij het volgende overnemen: „De Koning heeft ons opgedragen deze zitting van de Staten-Generaal te openen. Na het tot stand komen van de Grondwets herziening heeft het vorig Kabinet gemeend zijne taak als geëindigd te moeten beschouwen en heeft het den Koning behaagd een nieuw Ministerie te benoemen, dat thans voor de eerste maal het voorrecht heeft de Vertegen woordigers des volks te ontmoeten. De uitslag der verkiezingen heeft opnieuw ge toond de in den lande levendige begeerte, dat bij de regeling van het volksonderwijs rekening worde gehouden met het Christelijk bewustzijn van het Nederlandsche volk. Ook in ons Vaderland eischen de maatschappe lijke vraagstukken de volle aandacht. De door de vorige Tweede Kamer begonnen enquête geeft reeds nu gelegenheid, maatregelen te beramen om de verbetering van verschillende toestanden te beproeven. De nog steeds gedrukte toestand van den land bouw noopt tot een voortgezet onderzoek naar de middelen om die groote bron van onze volks welvaart te ontwikkelen en te bevorderen. Ook de belangen van handel en nationale nijverheid zullen niet uit het oog worden verloren. Ofschoon de finantiëele toestand van het Rijk niet ongunstig kan genoemd worden, rekent 's Ro llings Regeering het zich ten plicht, te trachten vermeerdering van uitgaven tegen te gaan en door te streven naar bezuiniging, zoo mogelijk verhooging van lasten te voorkomen. Eenige bepalingen van de wet op de personeele belasting vorderen herziening, mede in verband met het te regelen kiesrecht, terwijl met ernst zal worden overwogen in hoeverre van de in voerrechten als bron van inkomst voor de schat kist, meer partij getrokken en de druk van en kele accijnzen verminderd kan worden. Met betrekking tot Nederlandsch Oost- en West- Indië, verlangt 's Konings Regeering ernstig dat de heerschappij van Nederland aan die bezittingen tot zegen zij en dat verlevendiging van landbouw handel en nijverheid tot verhoogde algemeene welvaart zoowel onder de volken van Indië als onder de ingezetenen van het Rijk zelf bijdrage. Moge, onder Gods onmisbaren zegen, onze ge meenschappelijke arbeid strekken tot heil van ons Vaderland Onder het publiek, dat vooral op de publieke tribune geen plaats onbezet liet, heersclite groote nieuwsgierigheid om de leden der Kamers van 50 en 100 te kennen. Zoowel op den heen- als terugweg stond het Binnenhof vol van nieuwsgierigen. Naar men meldt heeft de directie van de Nederlandsch Zuid Afrikaansche Spoorwegmaat schappij besloten tot het voor hare rekening uitzenden van een Nederlandsch geneesheer naar Zuid-Afrika. De keuze is gevallen op den heer J. D. Matthieu, genees- heel- en verloskundige te Amsterdam. Hij zal zich den 15n e. k. per s.s. „Moor", van de Union-lijn, naar Kaapstad begeven. De bestemming van den heer Matthieu; die een aantal brancards, geneesmiddelen, enz., enz. met zich zal voeren, is de Komatie Poort, zooals men weet, de ongezonde streek, waai twee Hollandsche ingenieurs den dood vonden. Er zal daar echter voortaan slechts in de wintermaanden gewerkt worden, de overige 6 maanden van het jaar zal 's heeren Matthieu's standplaats te Pretoria zijn. Met dezelfde boot vertrekt het nieuwbenoemde personeel der Zuid-Afrikaansche Spobrwegmaat- schappij: 4 a 5 ingenieurs en 7 opzichters. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1