Buitenland. Bij de Exploitatie-maatschappij is een merk waardige uitvinding voor de veiligheid der treinen en wel voor het geval, dat de machinist door onveilig sein rijdt. De afstand seinen zal men dan op de stations-halten en wachtposten door middel van een mechanisch toestel in verbinding brengen met de spoorwegrails met het gevolg, dat, wanneer de trein dit punt passeert, de veer der Westinghouse-rem zoodanig in beweging wordt gebracht dat de trein dadelijk in zijn vaart wordt gestuit en in een oogenblik stilhoudt. De geno men proeven zijn zeer goed geslaagd. {Arnh. Ct.) D. Pluister, te Aartswoud, heeft 18 April j.l. eene koe afgeleverd voor f161, welke in Oct. van het vorige jaar slechts f 80 waard was. Van 1 October tot 17 jl. gaf ze eiken dag ruim 24 liters melkdeze werd voor de kleinste helft afgeroomd aan de Kaasfabriek afgeleverd a 5 cent de liter. Dus in dien tijd voor melk f 240, waardevermeer dering f81, dan nog de boter die van de room gekarnd en de wei die van de fabriek terugge haald werd welk een en ander men veilig op f30 kan stellen. Dat is in juist 200 dagen een gezamenlijk voordeel van f350, zegge f350. Zeker eene groote zeldzaamheid, maar tevens een bewijs hoeveel voordeel een enkel stuk rund vee van goed ras, bij doelmatige voeding en zorg vuldige behandeling, kan afwerpen. (ZC.) De Gemeenteraad te Spanbroek besloot in zijne vergadering van 25 j.l. met algemeenestem men, voor zoo verre het deze gemeente aangaat aan den heer W. H. Arkes toestemming te ver- leenen tot den aanleg van den paardetram Hoorn Schagen, behoudens nadere vaststelling der conditiën. Onder het opschrift de Haringvisscherij, komt een twee kolommen lang artikel voor in het N. v. d. D. van 27 j.l., onderteekend Z. Wij vinden daarin vermeld wat van algemeene bekend heid is, nl. dat de haring visscherij zoowel hier te lande als nagenoeg overal elders in een kwijnen den toestand verkeert, zoodat men wel algemeen met Z. zal instemmen waar hij zegt dat een gron dig onderzoek naar de oorzaken zeer gewenscht is, ten einde te leiden tot de beraming van mid delen tot verbetering. Z. is van gevoelen dat onder de middelen tot verbetering van den toestand, in de eerste plaats in aanmerking komt een internationale regeling, waarbij aan de haringvisschers van de verschillende landen verboden wordt vóór uiterlijk 1 Augustus van elk jaar in de Noordzee te vis- schen. Wij gelooven dat geen deskundige met dien datum zal instemmen, vrij algemeen toch wordt St.-Jan (24 Juni) als de meest aanbevelenswaar dige datum gehouden om ter haringvisscherij naar zee te gaan. (VI. Ct) Men meldt uit Heerenveen, dat de werksta king in de veenderij te Oldeouwer is geëindigd. Het loon is verhoogd en gelijk aan dat van 1887 vastgesteld. Kenmerkte zich het gedrag der werkstakers aan het Tjonger kanaal, waar het werk nu ook is hervat, over het algemeen door ordelijkheid en kalmte, sommigen hunner maakten zich aan een balddadigheid schuldig, waardoor ze nog eenige dagen zonder werk zullen blijven. Door het door steken van een dijk hebben ze een deel van het kanaal laten onderloopen. Het zal minstens zes of zeven dagen duren, alvorens dit water verwij derd is, en eerst dan kan het werk aan dit deel van het kanaal hervat worden. Bij den veehouder S. aan den Spaarndam- merdijk onder Slooten (N.-H.), zijn twee koeien, als gestorven aan miltvuur, op last van het Rijks- toezicht verbrand. Te Maassluis worden naar aan Het Vad. gemeld wordt eiken dag, nu hier, dan daar, rollades, biefstuk en runderlappen op straten, grachten, in stegen of drijvende in het water ge vonden. Het vleesch is behoorlijk opgemaakt, ziet er uitstekend uit en is aan enkele armen, die het waagden het manna te eten, goed bekomen. Ook zegt men, dat er een pak met boterham men, waartusschen een gulden lag, gevonden is, en een loggerschipper moet in de afgesloten kajuit op de tafel tien gulden hebben gevonden, toen hij 's morgens aan boord kwam. Verschillende stukken vleesch zijn reeds op het bureau van politie gebracht. Dat er ijverige nasporingen naar den zonder lingen philanthroop worden ingesteld, behoeft geen betoog, doch tot nu toe bleven deze vruchteloos. De VI. Ct. behelst het volgendeOp alle kustplaatsen waar garnalen gegeten worden ko men nu en dan kleine epidemieën van een ckolera- achtig karakter voor, na of tengevolge van het gebruik dezer diertjes. Over de oorzaak van die ongesteldheid was men het echter tot nu toe niet eens. Dr. Lolnneijer, sanitatsrat te Emden, heeft bij zulk eene aldaar voorkomende epidemie de overtuiging opgedaan, dat noch het gebruik der levende garnalen, noch haar aanwezigheid op eene plaats de ziekte veroorzaakt, maar wel dat ze ontstaat door de consumtie van garnalen, die niet versch zijn en reeds in een zekeren graad van ontbinding verkeeren. Hierdoor wordt het ook duidelijk hoe die garnalen-cholera zoo dikwijls voortkomt in de Hollandsehe steden, die ver van de zee liggen, en dus dat zeeproduct bijna nooit in verschen staat krijgen. Door eene nauwkeu rige marktpolitie zou het echter toch wel moge lijk zijn die onaangename ongesteldheid, die ge lukkig zelden doodelijk is, te verminderen of zelfs geheel te voorkomen. Woensdag 25 April hebben alle visschers van de sloep „Lodewijk" te Pernis ontslag gekre gen, omdat de reederij besloten heeft het schip te verkoopen. Ongunstige resultaten op het gebied van visscherij zijn oorzaak van dat besluit. Een groot aantal visschers zijn voor de zomerreizen zonder vaart. Te Steenbergen heeft een arbeider bij het graven van eene sloot, in een aarden pot ruim honderd zilveren en gouden muntstukken gevon den. Volgons deskundigen is de munt uit den tijd van keizer Maximiliaan I, en dus vier hon derd jaren oud. -- Ten gevolge van het heerschen der mazelen is de dorpsschool te Laren gesloten. Dat de ziekte in hooge mate besmettelijk is, blijkt hieruit, dat voor veertien dagen zich het eerste geval openbaarde terwijl thans ongeveer 100 kinderen zijn aangetast. Sterfgevallen kwamen tot heden niet voor. Na eenige vergeefsche pogingen is het Za terdag aan eenige jagers gelukt, een der wilde zwijnen welke zich in de omstreken van Vledder ophouden te dooden. Het dier is door een lief hebber gekocht voor 194. Het schijnt met het afwijzen van landver huizers zonder middel van bestaan te New-York ernst te worden. Vrijdag 20 j.l. arriveerde te Amsterdam per ss. Zaandam eene eerste zoodanige „retourzending" die onmiddellijk naar de „Heimath" (Duitschland) verder ging. Men hoort van alle zijden in ons vaderland klachten, dat de kauwen de groote boonen, en de musschen de erwten uit den grond pikken, waarom toch moeten deze vernielzuchtigen die den landman zoo veel schade berokkenen nog langer door de wet beschermd worden? In Zeeland heeft Z.Ex. de Commissaaris des Konings reeds in een circnlaire aan de gemeen te kennis gegeven, dat beide genoemde soorten van vogels gedurende eenige maanden des jaars mogen onschadelijk gemaakt worden. De laatste berichten uit Berlijn, omtrent den toestand des Keizers luiden 1 Mei, voor middag 9 uur. De afgeloopen nacht was minder goed dan de vorige. De koorts is weinig toege nomen. Overigens geene merkelijke verandering. De reis van den President der Fransche Republiek en de Boulanger-beweging maken nog immer de hoofdschotel uit van het nieuws uit Frankrijk. Geheel tegen de verwachting der vrien den van den generaal in wordt Sadi Carnot aller - wege met groote geestdrift ontvangen. Men juicht hem toe, en het leve de Republiek werd aan alle stations herhaald. Dat op het platteland de naam van Boulanger de leus der ontevredenen zou zijn wordt door de manifestaties ter eere van het hoofd van den staat voldoende wedersproken. Te Toulouse werden Zaterdag-avond ernstige wanordelijkheden gepleegd. Ten gevolge van eene manifestatie der studenten tegen Boulanger, kwa men verschillende jongelieden uit de voorsteden voor de vereenigingslokalen der studenten bijeen. Uit een der vensters van een lokaal, waar 300 studenten bijeen waren, werden vier revolver schoten gelost. De manifestanten werden daar op woedend; zij verzetten zich tegen de politie; de troepen werden ontboden en de gendarmerie maakte eene charge, waardoor de straten volko men werden schoongeveegd. Bij de feestelijke ontvangst van den presi dent der Fransche republiek te Agen is een on geluk gebeurd, dat echter nog vrij goed is afge loopen. De heer Carnot zou daar den eersten steen leggen voor een nieuw gymnasium. Op het ter rein was eene tribune opgericht voor hen, die ter bijwoning dezer plechtigheid waren uitgenoodigd maar op het oogenblik dat de president zou aan komen, bezweek de houten stellage onder het gewicht der talrijke toeschouwers. Een der palen zakte weg, daar de grond door den regen was doorweekt; de menschen vielen er af en het hout werk viel op hen. Niet dan met groote moeite konden de toe schouwers, van wie de meerderheid uit dames bestond, uit hun neteligen toestand worden be vrijd. Een twintigtal personen werd min of meer ernstig gewond en eene dame brak haar been. De Pol. Corr. verzekert, dat de boerenopstand in Rumenië geëindigd is. Een Minister had, over dien opstand sprekende, gezegd, dat de nood der boeren groot was, maar dat daaraan ook hun luiheid schuld was, ofschoon het niet kon worden ontkend, dat zij schandelijk werden uitgezogen door de grondeigenaars en tusschenpersonen, terwijl de Regeering had verzuimd zich het lot der boeren aan te trekken. Dat Rusland den opstand gaarne had gezien was buiten twijfel. In Noorwegen zijn proeven genomen met reddingsgordols van rendiervel waaruit gebleken is, dat een met het haar naar buiten opgerold rendiervel van 1,7 K. G. gewicht gedurende 10 dagen denzelfden last in het water kan dragen als een reddingsgordel van kurk. Het rendiervel heeft echter hierbij het groote voordeel van het lichaam tevens te verwarmen. Te Gothenburg worden eveneens reddingsbooten en sleden van dat materiaal vervaardigd. Een van rendierhaar geweven hemd van 0,5 K, G. geeft voldoende drijfvermogen om tegen verdrin ken te vrijwaren. Het parket van Turijn heeft een bediende van eene dynamiet-fabriek gearresteerd, ondei beschuldiging acht kilo dynamiet aan socialisten te Turijn verkocht te hebben. Eenige maanden geleden reeds heeft de politie een komplot anar chisten ontdekt, die het plan hadden opgevat eenige openbare gebouwen in de lucht te laten springen. Door de waakzaamheid der politie zijn die plannen tot dusver verijdeld, daar het blijkt dat de samenzweerders hunne booze plannen nog niet voorgoed hebben opgegeven. Den heer Trikoupis, eerste Minister en Minister van Financiën van Griekenland, is het zeldzame geluk te beurt gevallen, milioenen in de schatkist te vinden, terwijl uit de rekeningen bleek, dat zij ledig was. De heer Trikoupes was begonnen aan de rekeningen te twijfelen en ge lastte in stilte een onderzoek. Eene commissie kwam en eischte onverwacht de sleutels op van den thesaurier. De brandkasten werden geopend en zij vond al dadelijk zes milioen frcs., wier aanwezigheid voor den Minister was verborgen gehouden. Daarvoor werd geene andere veront schuldiging aangevoerd, dan dat men den Minister eene aangename verrassing had willen bereiden. Er is grond te veronderstellen dat de bedoeling minder welwillend voor den heer Trikoupis was. De oppositie had reeds lang voorspeld, dat dit jaar met een dificit zou sluiten en de weggestopte milioenen moesten eerst voor den dag komen, als Trikoupes was gevallen en de oppositie aan het bewind was; dit is nu verijdeld, maar men moet erkennen, dat de oppositie in Griekenland origineel te werk gaat. De „Daily Chronicle" verneemt uit Rome, dat er in het Italiaansche leger te Massowah 2000 koortslijders zijn. De jagers in de Oostenrijksche Alpen gaan een slechten tijd tegemoet. Tengevolge van den strengen winter en de vele sneeuw vindt men thans bij honderdtallen doode herten, reeën en gemzen, zoodat het wild de eerste jaren zeer ontzien zal moeten worden, wil men het niet ge heel uitroeien. De Zweedsche Tweede Kamer heeft beslo ten, aan de Regeering te verzoeken om eene wet waarbij de vervaardiging en de invoer van mar garine wordt verboden. Het plan om een kanaal te graven van den Atlantischen Oceaan naar de Middellandsche zee, van de golf van Biscaye naar die van Toulon, is door eene onlangs opgerichte Fransche Maatschap pij geopperd. Volgens dat plan zou het kanaal van Bordeaux uitgaan en over een afstand van 45 K. M. den linkeroever der Garone volgen, bij Gastelfarasin de rivier oversteken en zijn loop voortzetten langs den rechteroever tot Toulouse, waar een ruime haven zal worden aangelegd. Van hier gaat het kanaal naar Narbone en van deze plaats naar Gruisson, waar een tweede haven zal worden aangelegd, zooals die bij IJmuiden. Het kanaal zal eene lengte hebben van 525 K. M. en zal 38 of 22 sluizen hebben. De diepte is voor- loopig bepaald op 7.6 M., maar die zal, wanneer de Fransche Regeering dit wenscht, op 9.15 M. worden gebracht, zoodat dan ook gepantserde

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2