Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te den Hoorn op Texel is beroepen de Wol eerwaarde heer W. H. H. Dijkman, candidaat te Rotterdam. De luit. ter zee S. T. Land, afgevaardigde voor ons district, is uit Oost-Inclië in den Haag aangekomen. In de Maandag door de Tweede Kamer gehouden zitting aanvaardde de heer Beelaarts van Blokland het presidium met een beroep op den steun der Kamer. Zijn streven zal zijn om hare vergaderingen onpartijdig te leiden, wetende dat elke overtuiging, mits voorgedragen in behoorlijken vorm en uitge sproken ter juister tijd, recht heeft om gehoord te worden en te worden onderworpen aan de vuurproef van het debat. Hij eindigde met warmte uit te spreken dat 's Heeren zegen moge rusten op den arbeid. Ingekomen is een voorstel der heeren Loh- man en Schaepman tot wijziging van het reglement van orde. Tot griffier bij de Tweede Kamer is benoemd de heer A. R. Arntzenius, referen daris bij Binnenl. Zaken. In eene vergadering van het algemeen bestuur der Zuiderzee-Vereeniging is door het Dagelijksch Bestuur rapport uitgebracht over den stand der finantiën in verband met de uitgeschreven geldleening. Het is gebleken, dat nog ongeveer f 30.000 bijeengebracht moet worden, zal het plan tot onderzoek volledig kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd eene algemeene vergadering der leden bijeen te roepen en daarin opening van zaken op technisch gebied te doen en de middelen te bespreken en vast te stellen om het doel, dat men zich voorgesteld heeft, te bereiken. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres verzonden door het bestuur van de vereeniging „Algemeen Belang", aangesloten bij het „Algemeen Nederlandsch Werklieden-Ver bond". Daarin wordt verzocht, dat de kamer moge besluiten, de tegenwoordige additoneele ar tikelen der grondwet ten spoedigste te doen ver vangen door een kieswet, waarbij het kiesrecht verleend wordt behalve aan hen die thans als maatschappelijken welstand bezittende zijn aan gewezen, ook aan alle ingezetenen, Nederlanders die niet door eenig rechterlijk vonnis van hunne burgerrechten zijn verstoken en zich ten raad- huize hunner gemeente op eene daarvoor te be stemmen kiezerslijst, hebben ingeschreven. In de maand April zijn voor het O.-Indisch leger aangenomen 58 Nederlanders, 37 Belgen, 21 Duitschers, 3 Zwitsers, 2 Luxemburgers en 1 Zweed zijnde, 122 man waaronder 8 miliciens voor 2 jaren bij genoemd leger gedetacheerd. Van het leger hier te lande overgenomen 32 man, waarbij een milicien voor 2 en 3 onderof ficieren voor 4 jaren gedetacheerd. Naar O.-Indië zijn in die maand uitgezonden 197 man, waaronder 92 vreemdelingen, grooten- deels Belgen. Uit O.-Indië keerden 89 man terug waarbij 36 vreemdelingen en uit W.-Indië 2 man beide Nederlanders. Bij onderzoek van ongeveer zes duizend schapen, Zaterdag per „Mercurius en Minerva" uit Vlissingen te Deptford ingevoerd, bleken twee gevallen van mond- en klauwzweer voor te komen; beide ladingen zijn terstond afgezonderd; later zijn nog drie gevallen geconstateerd. De invoer van schapen uit Vlissingen zal nu waarschijnlijk verboden worden. Men schrijft uit Vlaardingen dd. 7 Mei: In eene vergadering van reeders van haring schepen, heden alhier gehouden, is besloten dit jaar weder een iagerij te hebben, bestaande in 2 jagers (stoombooten). De le jager, welke even als het vorig jaar weder de „Wodan" zal zijn, moet op 22 Juni in het Lerwick-district gereed liggen, en de 2e jager 27 Juni; de le jager moet 400 en de 2e jager 15ÖO ton laden. Door ieder deelnemend schip wordt 30 gulden gedeponeerd als waarborg voor de vracht ingeval de hoeveel heid haring niet voldoende was om de vracht te dekken, die f4.— per ton voor den len en f2.— per ton voor den 2en jager is. Beide jagers komen te Vlaardingen binnen. Zelfvangers mogen niet vóór 8 Juli binnen komen, ten ware zij 15 last (210 ton) haring eigen vangst aan boord hebben. De weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen eene gift van f1000. Men schrijft aan het „Utr, D.": Het fort te IJmuiden zal, bij wijze van proef, gedeeltelijk geapproviandeerd worden met ver duurzaamde levensmiddelen, die in Duitschland werden aangekocht. Er zal wel eene reden zijn, waarom aan verduurzaamde levensmiddelen, uit den vreemde afkomstig, de voorkeur wordt gege ven boven hier te lande gefabriceerde. Maar zou het niet wenschelijk zijn, dat die reden ter kennis van onzen industriëelen werd gebracht, opdat zij er zich op kunnen inrichten, gelijk fabricaat te leveren als door Duitschland geleverd wordt? Niet alleen dat het onder alle omstandigheden de voorkeur verdient, landgenooten met leveranties te begunstigen, in plaats van vreemdelingen, wanneer althans de qualiteit van het geleverde gelijk staat en de prijzen niet te veel verschillen, maar er is hier ook nog een ander belang in het spel; het belang namelijk, dat zich niet voor het approviandeeren van ons leger afhankelijk stelle van het buitenland. In tijd van oorlog toch zou dat wel eens groot bezwaar kunnen hebben. Onder een 90tal Friezen, die als landver huizers de reis naar Amerika aannamen en met dat doel per stoomboot Friesland hier aankwamen, bevond zich een echtpaar uit Kollum, waarvan de vrouw zoo vreeselijk overstuur was door het afscheid, dat men besloot op zijne schreden terug te keeren, eer de afstand tusschen hen en hun dier baren grond grooter werd. In plaats van per spoor de reis te vervolgen, keerden zij per boot naar Friesland terug, om de pas verlaten woonplaats weer op te zoeken. Enkli Ct). Op de veemarkt van Donderdag jl. te Delft waren door een onbekende aanvoerder twee var kens achtergelaten die na onderzoek van den districts-veearts te 'sHage werden verklaard lijden de te zijn aan besmettelijke ziekte (vlekziekte.) Op diens last zijn zij dan ook onschadelijk gemaakt door verbranding. Uit Zevenaar wordt aanhet „Hbl." gescheven Het vervoer van ganzen uit Duitschland naar Engeland, wekte reeds meermalen zeer veler verontwaardiging en terecht, want zelden geschiedt dit zonder dat den dieren eene bijzondere kwelling wordt aangedaan. Zoo kwam hier wederom een wagen voorbij, waarin dat gevogelte, vier verdiepingen hoog, op elkaar was gepakt. Razend van honger beet het eene dier het ander stukken vleesch uit het lichaam. De bemesting met zeesterren, zoogenaam de vijfhoeken, schijnt vooral voor de bloemkool teelt uitstekend te zijn. Sedert eenige weken houden zich dan ook weer tal van vaartuigjes onledig met het visschen van zeesterren, die in kornetten van den bodem der zee worden op gehaald. In de afgeloopen week zijn weder eeni ge volgeladen schuiten met die zeemest naar Rijnsburg vertrokken, waar de bloemkoolverkoo- pers er een gretig gebruik van maken. Uit Renkum meldt men aan de „N.R. Ct.„: Zooals is gemeld, vertrokken onlangs uit deze ge meente arbeiders naar de omstreken van Keulen om op de steenfabrieken werkzaam te zijn. Thans zijn allen onverwachts teruggekeerd. Volgens hun zeggen, was het ook daar het land van belofte niet In plaats van een flink weekloon te ontvangen zooals hun was toegezegd, hebben sommigen hoe genaamd niets verdiend, terwijl anderen met moeite hun loon hebben kunnen machtig worden. De meesten waren geheel ontbloot van middelen en hebben den afstand naar hier geheel te voet afgelegd. De Hooge Raad heeft de rechterlijke beslis sing gehandhaafd, in hooger beroep te Amsterdam gewezen, waarbij eene juffrouw veroordeeld is omdat zij, door het naar buiten werpen van bran dende voorwerpen, welke gevaar dreigden te doen ontstaan in de woning waar zij zich bevond, ge vaar voor personen en goederen op de openbare straat zou hebben doen ontstaan. De bewuste juffrouw had namelijk een petro- leumtoestel, 't welk in brand vloog, zonder lang beraad naar buiten geschopt. Een oud moedertje dat ongelukkigerwijze juist voorbijkwam, had dien tengevolge zeer ernstige brandwonden bekomen. Uit Gorichem meldt men dat Christina Goedvolk, wed van Jut, die den dubbelen moord pleegde op de wed. Van der Kouwen en hare dienstmaagd te 'sGravenhage, uit de gevangenis is ontslagen. De heer A. Zanstra, horlogemaker te Heeren veen, de uitvinder van den „sportmeter", kwam 14 dagen na het spoorwegongeluk te Ruinerwold op het denkbeeld van een toestel, waardoor dergelijke on gelukken te voorkomen zouden zijn. Sedert ruim eene maand stelt hy ieder belangstellende in de gelegenheid, de werking er van bij een miniatuur locomotief te zien, waarvan velen gebruik hebben gemaakt. De toestel is heel eenvoudig, maar zoo doeltreffend, dat botsingen tengevolge van het doorloopen op verkeerde wissels ondenkbaar zijn. Immers dadelijk dwingt de Westinghouse- rem, door den toestel in beweging gebracht den trein tot staan. De heer Z. is bereid zijne uit vinding kosteloos af te staan. Voor de echtheid van officiëele stukken achten wij niet alleen een duidelijk handschrift vereischte, doch vooral de handteekeningen van ambtenaren dienen duidelijk leesbaar te zijn. Dit althans zou men met grond kunnen verwachten. De meeste ambtenaren schijnen er zich echter op toe te leggen hunne handteekening in eenige krabbels en strepen te stellen, meenende dat men maar weten (of raden?) moet wie de ondertee kenaar isiets, wat tot vervalsching van stukken niet weinig kan bijdragen. Zoo zag de „Amst Crt." dezer dagen een au thentiek afschrift van eene akte, in Indië opge maakt. Daarop kwam het volgende voor: de ambte naar onleesbaarGezien door „on- leesbaarde resident van onleesbaar voor den Min. van Koloniën de Secretaris-Gene raal „onleesbaar" Gezien voor zegel enz. de ontvanger „onleesbaar" Is het nu te verwonderen dat er zoo dikwijls, b. v. bij dienstneming, gebruik gemaakt wordt en kan worden van valsche stukken? Niet onvermakelijk was voor eenige jaren eene circulaire van een minister, waarbij amb tenaren aangemaand werden hunne handteekening duidelijk leesbaar te schrijven, terwijl de onder- teekening van die circulaire niet te ontcijferen was! (L. D.) Men schrjjft aan de Asser Ct.: De werkstakingen in de veenkoloniën dezer provin cie hebben veler aandacht tot zich getrokken, en niet ten onrechte, want in die streken is het voornaamste punt onzer industrie, vandaar uit komt voor een be langrijk deel de bron vloc n van het volksbestaan. Toen de Drentsche venen „aan de snee kwamen," vermeerderde de bevolking met verbazende snelheid, werden vele in die streken bewaardeelde landbouwers rijke lieden, en werd het „nedrig land van struiken hei" eene meer bekende plek, waar duizenden werk en brood, waar honderden een ruim bestaan vonden. De ruime winsten der venen van voor tien tot twintig jaren deden snel de exploitatie toenemen, 't Geheele jaar was er volop werk, des voorjaars met de turfbereiding, des najaars met de droogmakerij en het afschepen, des winters bij geschikte weersgesteld heid met het graven van kanalen. Allengs echter verminderde dit laatste, waardoor de winterverdien- sten afnamen, Er moest nu tot het in onze eeuw zoo veelbeteekende „krediet" aanvragen worden over gegaan, en de arbeiders werden allengs meer afhan kelijk van de verveners. De lagere turfprijzen, een gevolg van de maatschappelijke malaise, deden de zucht tot groote exploitatie niet toenemen, en de ve- ven schenen hun bloeitijd voorbij te zijn. Nog nam de bevolking toe, en zelfs groeide het getal der vreem delingen, die hier eenige maanden werkten, met elk jaar aan, tengevolge waarvan minder wenschelijke toestanden ontstonden. Vele arbeidersgezinnen dach ten niet aan het verzetten der bakens toen het getij verliep, m. a. w. het voornaamste gebod der huishou ding, het sparen, werd te weinig beoefend. Waren er destijds betere maatregelen genomen, b. v. door het oprichten van coöperatieve winkelvereenigingen. waartoe wel meermalen door weidenkenden stappen zijn gedaan, dan zoude die „gedwongen winkelnering" door de werkstakingen zoo berucht geworden, nim mer zijn ontstaan. Dat de arbeiders bij hunne werkgevers de volstrekt noodzakelijke levensbehoeften aankoopen, is om de tamelijke winsten der winkeliers, niets meer dan een zedelijke verplichting. Daardoor wordt die winkelier crediteur eenigszins schadeloos gesteld voor het in den winter verleende crediet. Dat hy zelf winkelier werd, is by hem volstrekt niet af te keuren als men weet, dat hy, des winters zyne arbeiders eerst met geld voorschieten helpende, later die waren aankocht, omdat hy le daardoor goedkoopere waren zou kunnen leveren, indien hij nl. de winst voor een deel aan de arbeiders deed toekomen, en 2e verzekerd was, dat de arbeiders, die van crediet nemen gebruik maakten, nu onder zijn beheer goede waren bekwamen, waar bij nog kwam, dat de crediteur nu eenigszins contróle oefende over het niet altyd genoeg spaarzame gezin. In zooverre is, bij gebrek van coöperatieve winkel vereenigingen, de winkelnering uitstekend. By allengs grootere verteringen en het dientenge volge toenemende borgen namen de schulden des arbeiders toe, en ook bleven wel eens posten voor altyd open staan. Nu oefende de winkeliervervener meer macht uit over de winkelnering, en zoo ontstond allengs de in onzen tyd zoo berucht gewordene zaak. Zij werd berucht, omdat zij tot zulk eene hoogte werd opgevoerd, dat er zedelijk misdrijf is gepleegd, omdat er op de verdiensten der arbeiders is gespe culeerd, zoo erg, dat zelfs de prijs der veenputten daardoor aanzienlyk steeg. De werkstakingen zyn als een storm in de natuur te beschouwen. De lucht wordt er door gezuiverd,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2