N°. 64. Zondag 13 Mei. A#. 1888. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. V', Advertentiën vóór 10 uur op den da«? der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer6Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- er Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 '..Manden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 12 Mei 1888. Z. M. de Koning heeft, als bewijs van goedkeuring en belangstelling in den opge- richten Nederlandsclien werkgeversbond, het beschermheerschap dier vereeniging aanvaard. Van goede zijde verneemt het Handelsbl. dat de heer O. van Rees zijn ontslag heeft gevraagd als Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië. Het optreden van den heer Keuchenius als hoofd van het departement van koloniën is zeker niet vreemd aan deze aanvraag. De heer van Rees werd op 11 Maart 1884 tot zijne hooge betrekking benoemd en heeft deze dus ruim vier jaren bekleed. Naar men verneemt, heeft de interpel- latie-Domela Nieuwenhuis ten doel, om bij den minister van justitie aan te dringen op de spoedige indiening van een ontwerp van wet, waarbij wordt verboden de arbeiders te dwingen hunne inkoopen te doen in de winkels van hunne bazen. Woensdag j.l. meldde een Wieringer visscher, dat de zee vóór De Balg over eene groote oppervlakte letterlijk wemelde van ansjovis. Hij slaagde er in een 1700 stuks te vangen. Ook enkele ansjovisjes werden gevangen door de garnalenvisschers van hier, die ze vastgeschakeld in hunne netten vonden. De lang verwachtte en vurig gewenschte vischjes zijn dus nu in aantocht naar de Zuiderzee. Naar men mededeelt, zal spoedig worden overgegaan tot onteigening der gronden, benoo- digd voor aan te leggen vestingwerken te Haar lemmermeer en te Aalsmeer. De landbouwer V. te Haarlemmerliede, die jl. Dinsdag een 16 tal schapen ter Purinerender markt ten verkoop aanbood, vernam aldaar, dat de beesten lijdende waren aan eene besmettelijke veeziekte en moest toelaten dat zij ten zijnen kosten onmiddellijk van de markt verwijderd, gewasschen en gereinigd werden, waarop zij na verloop van een paar dagen, per as naar de plaats van oorsprong werden teruggevoerd. Ten bewijze dat te Amsterdam de bouwlust weder aanwakkert, kan dienen dat van gemeen tewege in openbare veiling zijn verkocht: zeven bouwterreinen aan de Nassaukade, tegen den ge middelden prijs van ruim f40 den vierk. meter; zes terreinen aan de Hugo De Grootkade, tegen gemiddeld ruim f30; en een zestal aan de Olden- barneveldstraat, tegen gemiddeld ruim f22 den vierk. meter. De tweede jaarlijksche algem. vergadering van de vereeniging tot bevordering van de Ne- derlandsche visscherij zal worden gehouden te Rotterdam den 30 Mei a.s. Onder de punten van beschrijving komen o.m. voor: Behandeling van het Concept-Reglement voor eene Onderlinge Nederlandsche Waarborg-Maat- schappij voor Stoom- en Zeilschepen ten dienste der visscherij, ingevolge besluit der laatste alge- meene vergadering. Voorstel tot het in het leven roepen eener Handelsbeurs ten behoeve der reeders, vischhan- delaren, scheepstimmerlieden, enz. Het Hoofdbestuur zou zich voorstellen, dat b.v. eenmaal 'smaands een beursdag te Amsterdam werd uitgeschreven, ten einde handelaren van welken aard ook te gerieven. Het Hoofdbestuur twijfelt niet aan de gunstige resultaten die dergelijke dagen op den duur zullen opleveren, en maakt zich sterk, dat het de Ne derlandsche visschers, enz., voorzeker ten goede zal komen, daar menigeen dan op voordeeliger en gemakkelijker wijze dan tot nu toe, handels- connectiën zou kunnen aanknoopen en zijn waar aan den man zou kunnen brengen, enz. Nadere bespreking van het wenschelijke tot op richting van een ondersteuningsfonds voor nage laten betrekkingen van verongelukte visschers en voor ouden van dagen. De Vereeniging trachte te bevorderen door in overleg te treden met het Bestuur der vis- sclierijen op de Zeeuwsche stroomen dat de mosselbanken de drooge banken later dan thans in het jaargetijde worden opengesteld ten einde krachtiger zaad te verkrijgen en de diepe banken vroeger te openen, tot het voorkomen van schade aan zaad door vijfhoeken (zeesterren.) De Vereeniging wende zich tot de Regeering tot het verkrijgen, dat van wege het rijk premiën worden uitgeloofd op het dooden van zeehonden, bruinvisschen en schollevaarzen. Woensdagmiddag werd aan het station Ede van den N. Rhijnspoorweg bemerkt, dat de as van een waggon le en 2e klasse van den snel trein 4.15 uit Utrecht heet was geloopen. Aan gezien de vlammen de wanden van den waggon reeds bereikten, was het juist bijtijds, dat deze door de reizigers verlaten en afgehaakt werd. Uit Eibergen schrijft men aan de „N. R. Ct." Onder den boerenstand was in de laatste twee maanden bepaald gebrek aan veevoeder. De welgestelden kochten extra krachtvoeder en hielden zoo hun veestapel in goeden staat, maar bij de kleinere boertjes is het werkelijk treurig zooals het vee er uitziet. De veearts verklaart in zijn gebied wel honderd koeien te kennen die er niet weder bovenop komen en de veefondsen hebben kwade tijden, daar telkens dieren worden afgegeven die, vooral na het melk worden, de noodige kracht missen om het leven te houdeD. Op de markten ziet men massa's vee, alles even mager en ellendig, oodat de vetweiders met prijzen van 30 tot 60 gulden hun beschot inslaan, en het is verwonderlijk zooals dergelijke koeien, als ze maar gezond zijn, in korten tijd aankomen zoodra ze op de goede weide komen. Door de politie te Deventer werden woens dag 100 kievitseieren bij een winkelier in beslag genomen, daar het uitstallen en verkoopen maar tot 5 Mei geoorloofd is. Woensdagmorgen sprong, in de Ververstr. te Amsterdam, plotseling een straal Vechtwater van eenige meters hoogte uit de bestrating, daar de afsluiting er af geperst was. In een oogen- blik waren een drietal kelderwoningen in de nabijheid zóó vol water, dat de gezinnen de vlucht moesten nemen. De brandweer sloot den stroom weder al. Bij het uiteendrijven van volksverzamelingen voor de zaal van het leger des Heils op Rapen burg te Amsterdam, moest Zondag van den wapenstok gebruik gemaakt worden. Door onbe kende personen is met steenen naar de politie geworpen. Een bewoner der Suikerbakkersteeg aldaar heeft zijne vrouw per ongelnk met een revolverschot aan den hals verwond. Hij geeft voor, het vuur wapen te hebben willen nazien, niet wetende dat het geladen was. De vrouw is ter verpleging in het Binnengasthuis opgenomen. De heer J. A. de Boer, in een ingezonden stuk in het „N. v. d. D." zijne denkbeelden om trent de afsluiting van de Zuiderzee kenbaar makende, zegt: „Ik zou dan vóór alles in al de eilanden, welke (j tusschen de Noord- en Zuiderzee liggen een groot aantal spuisluizen, en waar het voor de zeevaar, noodig en het meest geschikt wordt geacht, scheep vaartsluizen maken; men heeft dan de dammen die noodig zijn voor die zware werken, vanze1 'l en kan ongestoord en zonder vrees voor vernielir door zeewater met stormen daaraan voortwerke. Terwijl dan als al de nieuwe groote kanalen kla: zijn, de Noordzeegaten (nog een vreeselijk wer kunnen gedempt worden, over een zeer groot breedte, opdat de Noordzee ons nimmer parte spele. Dan vervalt het zoo zware onderhoud d( zeeweringen, welke gelegen zijn bezuiden den tem ken dijk, waardoor het billijk wordt de zeedijks o. derhouden te laten afkoopen, waardoor zeke belangrijke bijdragen zullen geleverd worden. I de afsluiting eenmaal een feit geworden dan i de toestand geheel veranderd. De Zuiderzee worm, niet meer hoog en de mogelijkheid is geboren om polders te maken in de zee, evenals dit met het voormalig IJ is geschied. De omringdijken behoeven dan niet zoo zwaar te zijn, de zeeweringer aan die dijken, welke dan grenzen aan het voor malig Flevomeer (het val van Uik) ook niet zoo sterk te zijn, als dit zou moeten wezen, wanneer de zee steeds bij storm hoog opgezweept werd De scheepvaart blijft dan evengoed in de w^ei- door de kanalen, die er ontstaan met het inpo deren, wat slechts geschieden kan van elke have; af naar en langs de diepste plaats der zee, welk diepte, nog een betrekkelijk groote ruimte inn- mende, als waterberging dienst doet, voor In geval dat de Noordzee te hoog staat om -s spuien. Aan het einde gekomen van mijn plan, ac ik mij nog verplicht, aan heeren ingeniei van waterwerken te verzoeken, mij met hun critiek niet al te zwaar te deuken, aangezien; als eenvoudige boer opgevoed en opgegroeid t den zeekant, mij niet genoeg op de hoogte geve om tegen aanvallen van technici op mijn hot te zijn. Ik hoop echter, dat mijn idee juist d hen in stilte zal worden overdacht, misschien heb ik dan met mijn schrijven eenig nut gedaan, voor het grootsche nationale vraagstuk „hoe maken we het best de Zuiderzee droog Uit Grolloo meldt men: In deze streken maakt men in de laatste jaren gedurig met meestal zeer gunstig succes gebru'1 van het bestrooien met gewone kalk op h bouwland. Toen voor enkele jaren de bekem ziekte op de Drentsche esschen heerschte, w ook dit verschijnsel tot groote schade voor onz< landbouwers op de esschen in deze gemeente aai wezig. Men bracht aanvankelijk eenige verbet ring door het aanwenden van gaskalk, uit gasfabriek te Assen, doch begon later, wegen meerdere gemakkelijkheid in het vervoeren zoow( als in de aanwending op het land, met de gewon metselkalk. Daar er op elk mudde lands slechts een, hoogstens twee hectoliters kalk worden uit gestrooid, zijn de kosten zeer gering. Met bemest 1 en bewerkt het land overigens op gewone wijze, en zaait de kalk nevens het zaaizaad op de omge- TEXELSCHE COURAHT. .j

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1