Buitenland. ploegde vore. De aanwending van kalk heeft zoo gunstig gewerkt dat men de roggeakkers, aldus bewerkt, reeds uit de verte van de anderen onder scheiden kan. —Vermoedelijk door het overloopen van benzine ontstond Woensdagmorgen vroeg een hevige brand in de gelatine-fabriek aan den Rotterdam- sohen straatweg, bij Delft. Het zuidelijk gedeelte met de daarin aanwezige machineriën, voorraad enz. werd geheel in de asch gelegd. Aan de krachtige hulp der brandweer mocht liet gelukken het hoofdgebouw met de machineriën en grooten voorraad lijm te behouden en was men te onge veer 8 uren den brand meester. Naar men verneemt, waren de fabriek en de voorhanden goederen verzekerd bij de Maagdenburger Brand- waarborg-maatschappij. De waterschade is vrij aanzienlijk. In de schoonmaakDe vrouw van een 1 zeesjouwer te Den Helder was druk aan het schoon maken. Dit verhinderde echter niet dat zij even een praatje met eene der buurvrouwen ging hou den. Om te voorkomen dat hare lieve spruiten iets zouden breken in hare afwezigheid, legde zij den spiegel en eenige schilderijen op het bed. Pas was zij heengegaan of haar man, die nogal eens aan Bachus offerde, kwam in een bijzonder onfrisschen toestand thuis. Hij gevoelde meer lust om zijn roes uit te slapen, dan in eenige andere bezigheid. Nu moeder de vrouw niet thuis was, trof het mooi, en kon hij zonder een ser moen van zijn beter ik naar kooi kruipeD. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij scharrelde naar de bedstede en liet zich vallen. Een luid gerinkel bewees dat hij op iets anders dan op de dekens was terechtgekomen. Ook moeder de vrouw had het gerinkel gehoord en Was weldra weer in huis terug. Dat het daar gedurende het eerste uur gewel dig' stormde, behoeft niet verzekerd te worden. (L. D.) j Aan een particulier schrijven, dat het Rott. Nbl. van een vriend op Sumatra ontving wordt het volgende ontleend: „Op 1 October drong des nachts een bende vijandelijke Atjehers de defensie-lijn binnen tus- schen Lampermy enTjotlri. Zij werden natuur lijk met granaten begroet; wij hoorden rechts en links zeker tweehonderd van die bi emmers vallen. Hierop rukte kapitein Buis met 160 manschappen uit, die zich in dien omtrek in hinderlaag legden. Nadat hij de manschappen gewezen had op hun plicht, vertoonde zich in de verte een zwarte massa, dat weldra bleek een vierhonderd Atjehers te zijn. Hij liet hen naderen tot op 50 passen, waarop hij vuur liet geven, waardoor direct eenigen I in het zand beten. Nadat dit vuurgevecht eenigen tijd geduurd had, liet hij, niettegenstaande de duisternis, onder een luid „hoera" met de bajonet attakeeren waarbij hij één doode en één gewonde bekwam. De vijand had nog tijd zijn dooden en eewonden mede te voeren, want slechts drie jdooden werden gevonden. Onvermoeid echter lukte de vijand langs een anderen kant naar den Kraton op. Hierop rukten onmiddellijk onze troepen naar die zijde uit en waren dan ook al dadelijk slaags, ilweder in die le sector Kota Radja Bedil. Zooals ?iltijd trok de vijand in de versterking terug waar hij in minder dan geen tijd omsingeld werd. Na een hevig granaatvuur vielen wij den vijand, die zich dapper weerde, met de bajonet aan, hierbij kregen wij een doode en acht gewonden. Het was een vreeselijke stormloop, wij waren geen men- schen meer, maar verscheurende dieren. Boven op de versterking gekomen vocht man tegen man en na een gevecht, dat ruim een half uur duurde was Kota Radja Bedil in een bloedbad herschapen Bijna 400 dooden lagen om ons heen en wij keerden na een korte rust huiswaarts, helaas met 41 dooden en gewonden. Op zekeren nacht, dat een korporaal van de wacht met twee soldaten buiten den Kraton ging om een schildwacht, op pl. m. 200 pas afstands 'geposteerd, af te lossen, werden deze door eenige 1 Atjehers aangevallen en op vreeselijke wijze afgemaakt, dat is nog wel binnen de posten linie in de nabijheid van onze hoofdvestiging. Op 12 November is het 14de bataljon infanterie op expeditie geweest naar Poeloe Bras, om den vijand, die aanhoudend de benting beschoot terug te drijven en de drie Europeesche deserteurs, die 1 in onze uniformen rond liepen om in de bentings geweren te stelen, op te sporen. Wij zijn daar negen dagen en acht nachten geweest en hebben op een allertreurigste wijze in het gebergte rohd- gezworven zonder iets te zien, daar die sloebers na geschoten te hebben onmiddelijk weder achter andere heuvels wegkropen. Daardoor kregen wij geen vijanden in handen, doch verloren wij er weder 10 dooden en zwaar gewonden mede. Een sergeant van Siroen ging des middags om twee uur op transport naar Lambaroe om vivres te halen en werd met vier zijner soldaten gedood. Geweren en wapenen namen natuurlijk die sloe bers mede, zooals altijd. Dit zijn eenige voor beelden uit vele en dagelijks wordt dan ook patrouille op patrouille afgemaakt. Zoo sterk is dit zelfs dat een patrouille van 60 bajonetten en drie officieren onverwacht werd aangevallen, waarbij aan onze zijde twee onderofficieren en een soldaat sneuvelden. Hoewel teruggedreven maakte de vijand 2 geweren buit." De verschillende Nederlandsche spoorweg ondernemingen zijn tegen half Mei a. s. door de onlangs door den koning benoemde „commissie tot onderzoek naar eene betere regeling der verleening van hulp bij spoorweg-ongelukken" uitgenoodigd tot het houden eener conferentie om omtrent de behoefte aan geneeskundig personeel en hulp personeel tot het verleenen van de eerste hulp en het vervoer van gewonden bij spoorwegongelukken maatregelen te nemen. Als eene treurige bijzonderheid mag het gelden, dat het schoolgebouw te Nieuwenhagen voor 16 jaar gebouwd, nu wordt afgebroken, om dat het te vervallen is. om vergroot te worden. Men is daar nu tot het resuldaat gekomen dat de aannemer in plaats van eikenhout kastanje hout heeft gebruikt, 't Zal dus een goed toezicht geweest zijn, dat met de keuring is belast geweest. De slimme aannemer lacht misschien in zijn vuistje. Eenigen tijd geleden werd te Haarlem door zekeren Z. gevonden eene portemonnaie onder meer inhoudende een bankbiljet van f40. in eene advertentie gaf de man bekendheid aan dit voorval, waarop eenige dagen later eene dame verscheen voorgevende de eigenares te zijn van de gevonden goederen. Zij reikte daarbij een kaartje over waarop de naam van eene zeer aan zienlijke familie stond zoodat de vinder geen be zwaar maakte het gevondene af te geven. De belooning zou denman later toegezonden worden. De rechte eigenares kwam echter korten tijd daarna en moest vernemen dat men haar vóór was geweest. Van de opliclitster is nog geen spoor ontdekt. Wanneer men kalkwater in het oog krijgt wat blindheid kan veroorzaken moet men het binnenste van het oog vochtig maken met water, waarin veel suiker is opgelost. Dit suikerwater laat men druppelsgewijze in de oogleden glijden. Het suikerwater heeft de eigenschap, dat het de kalk oplost en wegspoelt. Men kan dit eenvoudig middel niet genoeg voor werklieden, bazen, aannemers enz. aanbevelen. (I). C.) De internationale tentoonstelling te Brussel houdt zich aan de traditie der tentoonstellingen in 't algemeen en is dan ook niet op tijd gereed gekomen. Zaterdag jl. zou zij geopend worden; maar men kon het niet verder brengen dan het park en wat hieraan ontbreekt, wordt op rekening ge bracht van den „winter met het groene weer- schijntje", gelijk de huidige lente volgens som migen, moet genoemd worden. Het terrein beslaat 32 hectaren ongerekend de terreinen, welke voor de tentoonstellingen van land- en tuinbouw en veeteelt zijn bestemd. Het boycotten in Ierland wordt thans ster ker dan ooit toegepast. Zondag 'verlieteu alle aanwezigen de kerk te Gullen in de provincie Cork toen een pachter binnentrad, die eene hoeve had aanvaard waarvan de vorige pachter door den landheer verdreven was wegens weigering tot betaling der pacht; zelfs de geestelijke verliet het altaar. Zaterdagavond had een ernstig ongeluk plaats in den Engelschen schouwburg te Suckenseed. Bij de opvoering van „Macbeth," welke eene buiten gewoon volle zaal trok, viel een der muren in, ongeveer 200 toeschouwers medeslepend. Zoowel door den val als bij paniek, daardoor ontstaan, werden velen zwaar en honderden licht gekwetst. De werkstaking der glasblazers in de de partementen Seine en Seine et-Oise is niet zoo uitgebreid als men eerst wel dacht. Zeven eigenaars van glasblazerijen van de negen hebben bepaald dat hunne ovens niet zouden uitgedoofd worden zooals zij aanvankelijk voor nemens waren. Hunne ovens zullen op die wijze worden behandeld dat het vuur zacht wordt aan gehouden. Komt er nu eene overeenkomst tus- schen patroons en Werklieden tot stand, dan kun nen binnen twee dagen de ovens weder in orde zijn in plaats van na ééne of twee weken, welke daartoe anders noodig zouden zijn. Een vreeselijk onweder heeft te Lafage, in Frankrijk, gewoed. Toen het losbarstte, hoedde een jong herder zijn kudde schapen, welke uit meer dan honderd van die dieren bestond, en juist zou hij de dieren verzamelen, toen het vreeselijk noodweer losbrak. Eensklaps door kliefde een bliksemstraal de lucht en bijna de geheele kudde was vernietigd; slechts een twaalf tal dieren bleven over, de overige bleven op de plaats dood. Uit China komt weer een bericht van eene verschrikkelijke aardbeving. In de provincie Jun- nan werden twee steden verwoest, en het getal dooden en gewonden overtreft 4000. Men seint uit Nieuw-YorkZondag heeft nabij Locust Gap, in Pensylvatiië, aan den voet eener steile helling, eene botsing plaats gehad tusschen twee deelen van een goederentrein, ten gevolge waarvan een wagon met buskruit in de lucht vloog. Zeventien huizen in de^ nabijheid werden vernield. De overblijfselen geraakten in brand. Acht personen zijn in de vlammen om gekomen. Het aantal gewonden bedraagt dertig. Twaalf wagons zijn verbrijzeld. In den vorm van een telegram uit Londen meldt de „Post," dat de Britsche Regeering on rustbarende berichten heeft ontvangen omtrent een ophanden zijnden stap van Rusland in Midden- Azië en in Perzië. De bijzonderheden daarvan worden nog geheim gehouden. Uit Petersburg wordt medegedeeld, dat de legerhoofden, die daar zijn bijeengeroepen om over militaire zaken te worden gehoord, eenparig hebben te kennen gegeven, dat het nog langen tijd zou duren, voordat Rusland in staat is, eene Europeesche mogendheid aan te vallen. Het besluit, dadelijk 13 millioen roebels to besteden, om drie strategische spoorwegen naar de Oosten- rijksche grenzen aan te leggen, schijnt evenwel een bewijs te zijn, dat de Czaar het noodig acht, zoo spoedig mogelijk tot zulk een aanval gereed te zijn. Vrijdag-avond werd in de steenkolenmijn van St.-Helens, Washington, waar voor 15 dagen eene ontploffing plaats had een paard gevonden dat bij de ontploffing 500 meter ver gevlucht in eene diepte govallen was en daar sedert dien tijd zonder eten of drinken had doorgebracht. Het beest leefde nog, maar was een skelet gelijk. Uit Ruhrort wordt gemeld Op de sleephelling en werf alhier heerscht eene ongekende drukte: 13 booten en ijzeren sleep- kanen zijn gedeeltelijk onderhanden, gedeeltelijk in bestelling, terwijl goede scheepsbouwers niet te krijgen zijn. Ér zijn, een 8 dagen geleden, 15 man uit Amsterdam naar hier gekomen, die volop werk gevonden hebben en flink geld ver dienen. Bij eene overstrooming dor Canton-rivier zijn, naar de Standard uit Shanghai verneemt, drie duizend personen verdronken. Te Deli en te Moradabad in Engelsch-Indië heeft een hevige storm gewoed, waarbij hagel- steenen neervielen, die twee pond wogen. De correspondent der Daily News meldt het uit Calcutta. Honderd vijftig menschen werden gedood grootendeels door de steenen. De wind was zoo hevig, dat de inboorlingen, die in de buitenlucht vertoefden en zich niet spoedig konden bergen, bewusteloos werden door de koude en door de steenen werden gedood. De Cunard stoomboot Umbria, Vrydag te Queenstown van Newyork aangekomen, brengt de tijding, dat de driemast-stoomschoener New Bedford, dienende tot de walvischvangst, hebbende 45 man aan boord, den 14den April ter hoogte van Santos in het ijs vergaan is. Zeven en twintig der opvarenden verongelukten- de overigen deden met de booten eenen vreese- lijken tocht te midden der ijsschollen en landden eindelijk aan te Worth Head, op New Foundland. In Nevada heeft men in eene steenzoutlaag volkomen goed bewaarde visschen gevonden, die op snoeken geleken. Zij moeten duizenden jaren oud zijn. Aan de lucht blootgesteld, werden zij zoo hard als hout. Om ze te eten, moest men ze een paar dagen te weken leggen; zeer sma kelijk waren ze niet. In den Amerikaanschen Senaat verwekte voor eenige dagen het lid Palmer groot opzien, door binnen te komen, geheel in een groote bonte, zij het dan ook prachtig bewerkte lappe-deken. Het lachen zijner collega's liet den heer Palmer echter koel, en toen de rust eenigermate hersteld was, vroeg hij het woord, om mede te deelen dat de

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2