N#. 65. Donderdag 17 Mei. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. en Zaterdagavond. Dit blad verschijnt Woensdag- Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met ve „.Ag der porto's. Adverteutiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel. NATIONALE MILITIE. Inspectie over de Verlofgangers. DE BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennisse van belanghebbenden dat de Inspectie over de Verlofgangers binnen deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 8 .Juni a.s. des middags ten 12 ure. De milicien-verlofganger wordt opmerkzaam f.naakt dat hij zich, zooals het den soldaat be taamt, nuchter en en ordentelijk, in militaire kleeding presenteert, en voorts: 1" Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zak boekje en verlofpas niet medebrengt, met pro voost arrest zal gestraft worden. 2°. Dat hij na de opgelegde straf te hebben onder gaan, krachtens art. 143 der Wet andermaal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie-Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. 3°. Dat indien dat tweede onderzoek geen gunsti ger resultaat oplevert dan het eerste, de zoo danige onder de wapenen zal worden geroepen. 4°. Dat de verlofganger, die zonder geldige rede nen niet aan de oproeping voldoet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel, den 16 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 16 Mei 1888. De markt van Maandag j.l. getuigde nog niet van vluggen handelte verwonderen is dat niet, wanneer men rekening houdt met den hoogst treurigen toestand der landerijen, die nog einig of geen voedsel voor het vee aan bieden. Het aangevoerde vee zag er voor het groot ste deel zeer goed uit en zou bij een gunsti ger toestand der landerijen ongetwijfeld greti ger koopers hebben gevonden. Wel te wenschen is het dat de natuur zich spoedig wat milder betoone, opdat op de a.s. lammerenmarkten, waar groote aanvoer wordt verwacht, eens goeden prijs voor het jonge vee kan worden bedongen en daardoor de weeën van den ongunstigen winter nog eenigs- zins worden geleenigd. Opmerkzaam gemaakt, dat door ons in een vorig nummer eene minder juiste lezing is gegeven omtrent de vaststelling der lammeren- markten, willen wij om der onpartijdigheids ■wille daarop nog even terugkomen, ofschoon wij ons blijven beroepen op het door ons aangevoerde, dat het niet bijwonen dier ver gadering ons heeft belet er een juist verslag van te geven. Volgens eene ons gedane mededeeling, was reeds voor jaren het de gewoonte, dat het van hier naar Leiden ter markt gebrachtte jonge vee aldaar werd vermarkt Vrijdag na of op zijn vroegst op 19 Mei, nimmer eerder. De verschepingsdag was dan Maandag daar aan voorafgaande en kon dus nimmer vroeger zijn dan 15 Mei, waaraan steeds getrouw de hand werd gehouden. Hoewel door de vluggere verzending het vervoer dit jaar wel na de 15de zou kunnen plaats hebben, wordt daardoor evenwel de datum der markt niet veranderd en zou indien Maandag j. 1. de le lammerenmarkt alhier had plaats gehad, het verkochte veo alzoo Vrijdag 18 dezer te Leiden moeten worden vermarkt. Niet dus als eene willekeurige handelwijze, doch als eene bestendiging van den reeds bestaanden toestand, moet de vaststelling dei- datums worden beschouwd en de bekendma king er van als eene verbetering van onjuiste opgaven in het Maandblad der H. M. v. L. Eene wettelijke regeling, dat vóór 19 Mei een veehouder zijn lammeren niet te Leiden te koop zou mogen bieden, bestaat natuurlijk niet, ieder is daarin geheel vrij, doch juist omdat daarvoor geene wettelijke voorschriften bestaan, kan het zijn nut hebben aan oude traditiën getrouw te blijven, vooral wanneer die om overwegende redenen zijn aangenomen. En die redenen schijnen in dit geval te bestaan en kunnen wel van overwegend belang worden genoemd, daar zij niet meer of minder op het oog hebben dan de handhaving van den goeden naam van TexeTs veestapel. Evengoed als eene onrijpe vrucht zoo redeneerden onze ouden door weinigen wordt begeerd, en de verkooper later wordt gewantrouwd, evenmin is het gewenscht een te jong dier aan de moeder te ontnemen en als oud genoeg te veikoopen, omdat het wel zal uitkomen, dat dit niet het geval was, en de aanbieder van zulke waar later wordt gemeden. Ten einde alzoo te zorgen dat van onzen bodem steeds zoodanige lammeren zouden wor den geleverd, welke aan de eventueele koopers geene teleurstellingen opleverden en onze waar alzoo een gewild artikel zoude blijven, werd de onderlinge bepaling van niet vóór 19 Mei te markten vroeger reeds nagekomen. Onze zegsman verzekerde ons verder dat juist de omstandigheid dat voor de 3e en 4e markt vaak lammeren worden afgeleverd welke den leeftijd van 6 weken niet hebben bereikt en waarvan alzoo niet zulke gunstige resultaten zijn te verwachten, deze waar minder is gewenscht en voor lager prijs moet worden van de hand gedaan. Volstrekt niet twijfelende aan de waarheids liefde van onzen zegsman, geven wij hetgeen wij melden zooals wij het vernamen. Wij wenschen er echter dit aan te voegen Zouden wellicht velen, door de groote uit gaven welke voor het wolvee worden gevor derd, gaarne hun jonge vee eene week eerder hebben afgezet, laten zij om boven omschre ven 'redenen, die ieder voor zich zelve kan toetsen, zich deze teleurstelling getroosten, ten einde de goede naam van Texel's wolvee in eere te houden, opdat het hiermede niet ga als met vele zaken op landbouw- en han delsgebied, die door knoeierijen in miscrediet zijn gebracht. Zij een goede naam en flinke prijzen het loon voor de gedane opoffering. Ten slotte wenschen wij de daarvoor aan gewezen personen of corporatiën indachtig te maken, dat op eene goede opgave van datums in landbouwbladen en jaarboekjes ten sterkste moet worden aangedrongen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Duivendrecht den ZE W. Heer A. H. W. Kaag, tot pastoor te Oudeschild den ZEW. Heer S. H. van Ginkel, kapelaan te Purmerend. Bedankt voor het beroep bij de Her" Gemeente te den Hoorn op Texel W. H. H. Dijkman, candidaat te Rotterdam. Oudeschild, 14 Mei. In de vergadering, hier gister gehouden door de afdeeling van Volksonderwijs, is tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, die den 22n a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, gekozen de heer M. Kroon Jbz. Koog, 15 Mei. Hedenmorgen omstreeks 2 uur brak er een felle brand uit in een oude boerenwoning, bewoond door K. Burgman ge legen op ongeveer 10 minuten afstands van ons dorp in 't Koogerveld. Huis, huisraad en inboedel waren verzekerd bij de Maatschappij Utrecht. Oorzaak van den brand onbekend. Oosterekü, 15 Mei. Het zoontje van den brievengaarder B zou eergister over een slootje springen, doch had het ongeluk te struikelen en brak daardoor een been. Dadelijk werd het kind naar den Burg gebracht en onder heelkundige behandeling gesteld van Dr. M. Stam. Helder, 14 Mei. Eene jonge dame, onder wijzeres aan een der scholen alhier, wandelde heden op het buitenhoofd der haven van Nieuwe- diep. Dewijl het water zeer doorschijnend was, werd haar aandacht getrokken door kwal len en andere waterbewoners. Teneinde deze dieren beter te kuunen waarnemen, bukte zij zich sterk voorover. Eensklaps stortte zij, door eene duizeling bevangen, in de diepte en zou stellig verdronken zijn, zoo niet eenige kloeke vletterlieden het onheil hadden opgemerkt. Spoedig was de jonge dame weder op het droge, doch in een toestand die het ergste deed vreezen. Zij werd in het Texelsche veer huis geleid, waar zij liefderijk werd verpleegd en te bed gebracht. Naar het zich laat aanzien zal zij het on geval weer spoedig te boven zijn. De Ned. bark „Libra," kapt. Krijnen welke Zondag op de Zuidwal is vastgeraakt, is tegen den avond met adsistentie van vlet terlieden vlot gekomen en ter reede geankerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, nu uit ingekomen ambtsberichten gebleken is, dat de doorvoer van schapen, bokken en geiten gevaar oplevert voor den gezondheidstoestand van den Nederlandschen veestapel, geene afwijking meer zal worden TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1