P 3 MEUBELENEN FI1Q1L Marktberichten. Advertentiën H PP Bij de ondergeteeken- de zijn verkrijgbaar öjl diverse soorten S SOLIEDE BEDIENING BILLIJKE PRIJZEN. ADVERTENTIËN. BEKENDMAKING. Hl J. C. VISSER. reeds voorloopig het landen van Chineesclie land verhuizers verboden. De publieke opinie is sterk tegen de Chineezen gekant. Te Brisbane werd een anti-Cbineesche betooging gehouden, die eindigde met het ver woesten van enkele winkels door Chineezen be woond. Men leest in de Transvaalsche Volksstem ,,'t Is verbazend hoe Pretoria in de laatste twee jaren vooruitgegaan is. Iemand, die het in twee of drie jaren niet gezien heeft kent het niet meer Woonhuizen verrijzen allerwege als paddestoelen uit den grond en menig inwoner van Pretoria staat, als hij eens toevalligerwijze in eene wijk komt die hij niet dagelijks of wekelijks bezoekt, verstomd. Plotseling ziet hij daar eenige huizen, die hij vroeger nooit ontwaarde. Ook de „bezig heidsstraten" hebben eene aanmerkelijke verande ring ondergaan. Nieuwe winkels zijn opgericht, anderen aanmerkelijk uitgebreid en verbeterd. Al de andere nieuwe winkels, kantoren, kantienen, hotels enz. op te noemen, zou ons te ver leiden en wij vreezen te zeer er eenige van over te slaan. Het bovenstaande is alreeds meer dan voldoende om den kolossalen vooruitgang van Pretoria aan te toonen." De oorlogsmaatregelen, die in Oostenrijk worden genomen om den vrede te behouden, leg gen op het volk zware lasten en meer en meer hoort men de ongeduldige klacht, dat zulk een vredestoestand ondragelijk is. Handel en nijver heid lijden onder de lange onzekerheidallen die onder de wapenen kunnen worden geroepen, moe ten voortdurend zich er op voorbereid houden. Het Duitsche volk heeft niet minder zware lasten te dragen, maar het kan het gemakkelijker doen daar het welvarender is dan het Oostenrijksche en niet bijna geheel zijn hulpbronnen noodig heeft voor de gewone uitgaven in vredestijd. Eerder zou men in den toestand berusten, wan neer het einde er van te voorzien was. Maar thans redeneert men Indien Rusland werkelijk den oorlog wil, is het ongerijmd, het den tijd te gunnen, zich er geheel op voor te bereiden, en indien de Czaar zijn volk een ooi log slechts voor spiegelt, om aan zijne ontevredenheid een aflei ding te geven, kan Oostenrijk onmogelijk gewa pend blijven, totdat het Russische volk tevreden is geworden. De geheele ontvangst van het te Berlijn ge vestigd commité voor de slachtoffers der over stroomingen bedroeg tot 9 Mei 2,695,870 mark. Er is weder een expeditie vertrokken om Groenland te doorzoeken. Zij bestaat uit drie Noren en twee Laplanders onder aanvoering van den Noor dr. Frithjof Nansen. Dr. Nansen was dezer dagen te Londen en deelde aan de leden van het Aardrijkskundig Genootschap mede, dat hij van plan was op sneeuwschoenen Groenland in te trekken en te doorzoeken. In Malaga heeft eene aardbeving plaats gehad, waarbij het dorp Alborrobo werd verwoest. Het bericht, dat te Madrid de cholera was uitgebroken, blijkt onwaar te zijn. Wel is het waar dat zich bij 60 personen door het gebruik van slechte melk vergiftigingsverschijnselen ver toonden. Ook een aanbeveling. Generaal Boulanger die door redevoeringen zich populair tracht te maken, brengt o. a. in herinnering dat hij als Minister van Oorlog de stokvisch als voedsel bij het leger heeft ingevoerd. Als eene opmerkelijke bijzonderheid wordt uit Reikiavik de hoofdstad van IJsland, gemeld dat de winter aldaar zeer zacht is geweest. Het gevolg hiervan is dat de veestapel op het eiland zich in schier voorbeeldeloos gunstigen toestand bevindt, want aan voeder had men geen gebrek gehad. De ijszoom was op 10 Maart reeds in zooverre verdwenen, dat de visschers hun bedrijf konden hervatten en met ruime vangst keerden allen naar het eiland terug. Terwijl 350 werklieden in de Peloritana- tunnel (Spoorweg Messina Palermo) werkzaam waren, ontwikkelde zich onverwacht een zooda nige hoeveelheid gassen, dat bijna allen bewus teloos neervielen. Het gelukte de meesten na eenige uren weder bij te bréngen, maar een 60 tal kwamen ten gevolge van verstikking om. Een deel van den tunnel stortte ook inhet werk is tijdelijk gestaakt. In de „National Druggist" komt een bericht voor dat te La Rochelle in groote hoeveelheden „cognac,, gefabriceerd wordt met garantie van zuiverheid, terwijl op de etiquetten elk ver langd merk of jaartal vermeld wordt! Bovendien kan de kooper opgeven welk bouquet hij aan den „cognac" verlangt. Men bezigt voor de fabrica tie van deze drank Duitschen aardappelenspiritus en geurige essences van verschillende samenstel ling. De uitvoer van dit knoeisel naar Amerika Engeland en zijne koloniën moet zeer aanzien lijk zijn. Te Parijs is dezer dagen iemand door een der commissarissen van politie in verhoor ge nomen wegens onwettige uitoefening der genees kunde. Onder belofte van geheimhouding deelde hij mede en hij legde er de bewijzen van over, dat hij met alle eer in de geneeskunde gepromo veerd was. Hij kreeg echter geene patiëntenen ging toen praktizeeren als onbevoegd persoon, met groote geheimzinnigheid en de patiënten stroomden toe. Moest hij als geneesheer honger lijden, als quasi-kwakzalver verdiende hij 10,000 fr. 's jaars. De kamenier van eene aanzienlijke Engelsche dame kreeg onlangs een oorveeg van hare mees teres. Op den dag dat zij haar maandgeld ont vangen had, pakte zij hare koffers, liet die op een rijtuig zetten en ging naar boven om mylady's haar op te maken. Maar in plaats van hare meesteres te kappen, bond zij haar met de haren aan een stoel vast en bracht de nu weerlooze dame eenige klinkende slagen op beide wangen toe, zoodat de ontvangen oorveeg ruimschoots werd terugbetaald. Daarna maakte zij eene diepte buiging en ging heen. Te Parijs hebben de commiezen dezer dagen eene „dame" betiapt, die in hare „tournure" 432 vogeltjes smokkelde. Zij is wegens vervoer van wild in den verboden tijd tot 50 frcs boete ver oordeeld. Eene nieuwe belasting is in Servië ingevoerd welke met recht zeldzaam genoemd kan worden. De Skoupchtina heeft besloten een recht te heffen van twintig franken van elke „tournuie", welke in het koninkrijk verkocht wordt. De tournures zullen door een ambtenaar van het departement van financiën gezegeld worden. Een koning in eene kast. Alfonso XIII, de jonge koning van Spanje, kan nu vrij goed loopen. Als men het kereltje zoo ziet, zou men niet zeggen dat hij opperbevelhebber van het Spaansche leger en de hoop van een geheel volk op hem gevestigd is. Geen wonder dat de koningin of een stoet bedienden hem altijd nagaat. Maar toch was onlangs de koning zoek. Op zekeren ochtend, terwijl de koningin met de ministers vergaderde, speelde de jonge koning met zijne zuster in eene kamer doch deze liet hem op een gegeven oogen- blik alleen en later was de koning niet meer te vinden. Het geheele paleis was in rep en roer, totdat men eindelijk leven in eene kast hoorde en die openende, daarin Z. M. vond zitten. Hij had wegkruipertje gespeeld en zich in eene kast verborgen, de deur was dichtgeslagen en Z. M. Alfonso XIII zat gevangen Amsterdam, 14 Mei. Aangevoerd 837 Run deren, le kwal. 64 ets., 2de kwal. 56 ets., 3de kwal. 49 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 220; Graskalveren f a 126 nucht. dito f4 a 9; 730 Schapen en Lammeren f a 488 vette Varkens 34 a 41 ets. per KG. Alkmaar, 14 Mei. Aangevoerd 3 koeien f 160 a 240; 266 vette kalveren f 35 a 96 24 nucht. kalveren f6.— a 12 7 Schapen fll a 18 149 vette Varkens 32 a 44 ct. per KG.; 38 magere dito f 13 a 17. Lammeren f a Purmerend, 15 Mei. Aangevoerd 229 vette kalveren 70 a 100 ct. per kg.; 176 nucht. Kalv f 5 a 16; 153 vette Varkens 38 a 46 ct. per KG 205 magere Varkens f 13 a 28; 432 Biggenföa f 9; 2568 Schapen, 548 Runderen en 28 Stieren. 1100 Lammeren f a kip-Eieren f2,50 a 3,— per 100 stuks. Vette koeijen, prijshoudend handel vlug. Geldekoeijen, lager in prijs, handel stug. Vette Schapen, hoog in prijs handel vlug. Overhouders iets lager in pr., handel flauw. Lammeren, lager in prijs, handel stug. Londen, 14 Mei. Aangevoerd 2400 Runderen 15000 Schapen en Lammeren, 120 Kalveren en 60 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 71 ct., Schapen en Lammeren 475 a 86 ct., Kal veren 45 a 80 ct., varkens 35 a 625 ct. Harlingen. 14 Mei. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 7 tot 14 Mei, 165,000 stuks Haring, 1790 stuks Rog, 2600 stuks Schelvisch, 2 Kabel jauw, 2 Zalmen, 300 stuks Flinten, 7 stuks Elf ten, 150 stuks Tongen, 22,700 pond kleine Schol, 7500 stuks Geep, 20 stuks Tarbotten, 4 manden Zeehanen, 1000 balen Mosselen, 300 balen Ali kruiken, 3 manden Garnalen en 34 balen Cockels De Haring ging aan de rookerijen, behalve een kleine party naar Huil, de Mosselen, Alikruiken, Cockels en Garnalen naar Londen en Huil, de overige visch kwam aan de publieke afslag aan opkoopers en venters. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 9—15 Mei. ONDERTROUWDPieter Boon Maartenzoon en Geertje Bruin. GETROÜWD Eeuwe Enne Scliaaff en Gezina Klaassen. Gerhardus Mensen en Helena Jo hanna Duinker. GEBOREN Willem Johannes, zoon van Cornelis Zijm Mz. en Neeltje Smit. Klaas, zoon van Jacob Hoedemaker en Elisabeth Kok. Adriaan, zoon van Maarten Koorn Dz. en Marretje Roeper. OVERLEDENAntie Bakker, 24 jaar, gehuwd met Gerrit Dirk Kikkert. Dorotea Keizer, 77 jaar, weduwe van Jacob de Boer. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Den 13n dezer overleed te Oosterend op Texel, in den ouderdom van 78 jaren, onze geliefde moeder DOROTHEA KEIZER, Wed. van Jacob Tz. de Boer. Uit naam van kinderen, behuwd- en kleinkinderen. JAN DE BOER. Strekkende tot algemeene kennisgeving Het Collegie van dagelijksch bestuur van het Waterschap Be 30 gemeenschappelijke Polders op Texel" brengt ter kennisse van de Ingelanden, dat de Rekening en Verant woording wegens het geldelijk beheer van genoemd Waterschap over het jaar 1887, in gevolge art. 110 van het Algemeen Reglement van bestuur voor de Waterschappen in Noord- Holland (Prov. blad 1854 No. 80,) voorloopig is goedgekeurd, ter inzage is nedergelegd ter secretarie van genoemd Waterschap aan den Burg alhier, van HEDEN af tot den 29 MEI aanstaande, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur (de Zondagen alleen uitge zonderd.) Texel, den 12 Mei 1888. Het collegie van Dagelijksch Bestuur voorn., J. J. ROEPER, Voorz. Sd. KEIJSER Pz., Secr. onmisbaar bij VerjaringenBruiloften, Over lijden, Nieuwjaar, enz. enz., worden SPOEDIG, NETJES en GOEDKOOP vervaardigd ter snelpersdrukkerij van Langeveld de Rooij te Texel. P

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3