Marktberichten. LEGEL BRUSSEL. Terstond gevraagd ADVERTENTIEN. schip, dat in Australische wateren mag worden vervoerd. 3. Verbod van het werken in de mijnen door Chineezen. 4. Instelling van een belasting op alle Chi neezen, die in de koloniën verblijf houden. 5. verbod van de naturalisatie van Chineezen. 6. Zoo noodig, de instelling van een belasting op alle goederen, die komen van werkplaatsen, waar Chineezen arbeiden. De Donau is zeer rijk aan visch van aller lei soort en bovendien komen af en toe visschen uit de Zwarte zee de rivier opzwemmen, zelden echter liooger dan Roestsjoek. Dezer dagen echter bespeurden visschers bij Budapest eene ongewone beweging in het water; zij trachten hetzeemon ster te vangen dat die beweging moest veroor zaken en vingen een steur van 244 KG. Een radikaal middel. De stad Oskaloosa, hoofdplaats van het graafschap van Jefferson (Vereenigde Staten) heeft 2000 inwoners, openba re scholen, drie banken, twee spoorwegen, kerken in één woord het is een gemeente, die aan alle eischen beantwoordt. Maar de vroede mannen der stad zijn niet van de vlugsten, zij legden belastingen op, profiteer den van de gelden der gemeente en lieten de straten en wegen in deerniswaardigen staat. Dit had reeds lang geduurd, tot groote onte vredenheid vooral onder het zwakke deel der be volking en door de vrouwen aangezet besloten de burgers vrouwen te kiezen bij de eerste ge meenteraadsverkiezing. Zoo gezegd zoo gedaan op den aangewezen dag werden burgemeester, raadsleden en alle verdere beambten afgezet en in hunne plaats trad het zwakke geslacht. De burgemeesteres is 45 jaar oud en neemt haar taak hoogst ernstig op, wat niet vreemd valt, als men weet dat zij gedurende twintig jaar aan het hoofd van een groote school heeft ge staan. De jongste der raadsleden is eerst drie en-twin tig jaar oud en een eerste schoonheid. Dat nalatige of langzame gemeenteraden zich hieraan spiegelen De berichten over de ontvangst, welke den afgevaardigde van het Noorder-departement bij zijn reis ten deel viel, loopen zeer uiteen. Terwijl de Intranslgeant en andere Boulangistische bladen de reis van den generaal als een triomftocht voor stellen, laten de republikeinsche bladen, die den generaal bestrijden, zich geheel anders uit. Zoo bevat o.a., in tegenstelling met de opgewonden ver slagen der Boulangistische bladen, de Radical het volgende verslag van de „blijde inkomst" van den generaal te Rijssel. Zoodra de generaal zich vertoonde, begon een verschrikkelijk kabaal, waarbij het gefluit verre weg de overhand behield. Men moet dit hebben gehoord om er over te kunnen oordeelen. Het was verschrikkelijk. Trouwens sedert Donderdag waren in Rijssel 20,000 fluitjes verkocht, welke door vensters in de straten te koop werden ge boden. Manitoba en het Xoord-Westen van Canada. Voorspoed van Kolonisten. Als men Manitoba en het Noord-westen doorreist, verwondert men zich dikwijls over de groote afwisseling die, in het, door verschillende personen, bebouwde land bestaat. De boerderijen variëeren van kleine tot zeer groote, alle in zulk een staat van bebouwing die niet onder doet bfj de boerderijen in Groot-Brittannië. Eenige boer derijen behooren aan arbeiders, die met niet meer kapitaal zijn begonnen, dannauweljjk voldoende was, om de deposito-gelden, om zeker van hun land te zijn, te kunnen betalen, en wier land door de een of andere buur, omgeploegd en bezaaid werd waar voor zij hun eigen arbeid in ruil hebben gegeven. Een geval, een voorbeeld, waarvan honderden in het land gevonden worden, verdiene vooral vermel ding. „Ik kwam hier," zegt een kolonist, „achttien maanden geleden met mijn broeder. Wy hadden pre cies 2 dollars (f 4.80) onder ons beiden, nadat wjj de deposito-gelden voor de 160 akkers land hadden be taald. Langen tyd werkten wy voor loon (f 3 of f 3.60 per dag), en wy bouwden ook onze houten woning, zoodat ik in staat was, voor den winter, myne vrouw en kinderen uit Ontario te laten over komen. Wy hebben nu tachtig akkers met tarwe bezaaid en wy zyn aan niemand iets schuldig. Aan staande jaar zullen wij 150 akkers met tarwe be bouwd hebben, 'twelk geheel en al ons eigendom is. Dan zullen wy een ander stuk land koopen om dit voor myn broeder te bewerken." Er zyn gevallen dat werklieden die op boerderyen werkten overeenkomsten maakten, om vier of vyf akkers land voor zichzelven te bebouwen, en daar door waren zij twee of drie jaren later in staat eene boerdery van 160 akkers voor zich zelf te nemen. Voor eenigen tyd gaan zy dan in zulke gevallen een deel van hun tyd voor loon werken. Als een ar beider zorgvuldig en vlytig is, kan hij op deze manier zyn positie, in die van eigenaar van eene kleine boerdery veranderen; evenwel zou hij met behulp van een weinig kapitaal dit succes eerder verkregen hebben, en dezelfde steun zoude menigeen in staat gesteld hebben, zyn voorbeeld te volgen. De Elliott Nederzetting, welke ongeveer dertig mylen ten zuiden van Brandon, in Manitoba gelegen is, geeft nog een voorbeeld van voorspoedige pachters. Deze hebben over 't geheel ieder 320 akkers land, en ofschoon deze kolonie slechts twee of drie jaren geleden begonnen is, en zij buitendien slechts weinig kapitaal hadden, heeft niets hun vooruitgang ver hinderd. Solide woningen, scholen, kerken en goed voorziene winkels, kan men over de geheele kolonie vinden, en verleden winter werden er meer dan 100,000 schepels tarwe van daaruit naar Brandon ter verkoop aangebracht. Dit zyn gewichtige getuigschriften die gelegenheid, voor den hardwerkenden, vlijtigen man in dit land bieden; maar nog treffender is de vooruitgang, die in de kolonie van mevrouw Gordon-Cathcart, ongeveer tien mijlen ten zuiden van Wappella, op de weste lijke kant van Manitoba gelegen, heeft plaats gevon den. Bemerkende dat de bevolking van hare pachters in een gedeelte van hare bezitting te groot werd, bood mevrouw Gordon-Cathcart aan iedere huishou ding die naar Manitoba wilde verhuizen, eene som van f 1200 ter leen, waarvan f 300 betaald werd voor de reis, en f 900 bewaard werd voor het land, hetwelk hun door het Gouvernement van Canada toegestaan werd. De terugbetaling van deze geleende som, werd verzekerd op het toegestane land, en in verband met de vooruitbepalingen van de Grondge- bied-Land-Wet. Zoodra de Emigranten in Manitoba tien of twaalf mijlen van de uitgezochte landeryen arriveerden, liet men de vrouwen en kinderen in gemakkelyke woningen achter, terwijl de mannen de landen die vroeger voor hun uitgezocht waren gingen bezichtigen. Alle stukken land met woon steden van 160 akkers, werden door de verschillende leden goedgekeurd, en werden spoedig voor de land verhuizers op hunne namen ingeschreven. Toen gingen zij terug naar het naastbij zijnde Landbureau, waar de registratie der landen werd voltooid, waarna zy voor gereedschap om eenige hutten te bouwen zorgden, en toen dit werk voltooid was, kochten zy hunne algemeene boerdery benoodigdheden. Zon der oponthoud werden trekossen, wagens, ploegen, zaad en levensmiddelen aangekocht en betaald met het resteerende geld. Op een helderen, mooien dag in het einde van Mei trokken zij in processie naar hunne boerderyen met alles wat zij voor landbouw en het bestuur daarvan noodig hadden. Spoedig begonnen zy de prairiegrond om te ploegen, en zaai den aardappelen in de pas omgeworpene grond. Zy zaaiden ook hun tarwe en haver in de omgeworpene zooden. Binnen acht weken na zaaityd oogstten zy hunne aardappelen, die wat grootte en smaak en rypheid aangaat uitstekend waren. De ruw gezaaide tarwe en haver maakten toen goede vorderingen, en het beloofde een goeden oogst. Gedurende den zomer bouwden zij een betere woning, zorgden voor nieuwe levensmiddelen en zaad voor het komende jaar en daarmede was hunne kolonie voltooid. Een uitge strektheid van 3200 akkers was aldus verkregen, de kwaliteit van het land was goed, de oppervlakte glooide over de geheele streek, en het was even goed als menig park in het oude land, beboscht. Bijna even merkwaardig is de ondervinding op de Bell Pachthoeve groot 64,000 akkers en gelegen in het dal van de Qu'-Appelle. In Mei 1882 was dit stuk land meer dan 200 mijlen van een spoorweg station verwyderd. Met ploegen begon men op den 15den Juni, en het bebouwen werd op den 13den Augustus begonnen. In het begin van September in dit jaar waren er niet minder dan 40 woonsteden gebouwd, meer dan 9000 akkers land waren beploegd, en van dit getal gaven 3400 akkers goede tarwe oogsten, welke 9000 schepels uitstekend graan op leverden. {Ingezonden.) Purmercnd, 22 Mei. Aangevoerd 210 vette kalveren 70 a 100 ct. per kg.; 107 nucht. Kalv f6 a 18; 145 vecle Varkens 38 a 46 ct. per KG 180 magere Varkens f 12 a 22; 379 Biggenföa f 9; 2420 Schapen, 443 Runderen en 16 Stieren. 960 Lammeren f a kip-Eieren f2,50& 3,25 per 100 stuks. Vette koeyen, pryshoudend handel vlug. Geldekoeijen, hooger in prijs, handel vlug. Vette Schapen, minder in prijs handel stug. Overhouders hooger in prijs handel vlug, Lam meren ruime aanvoer, prijzen iets hooger handel stug. Amsterdam, 22 Mei. Aangevoerd 566 Run deren, le kwal. 68 ets., 2de kwal. 60 ets., 3de kwal. 52 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 230; Graskalveren f a 67 nucht. dito f5 a 10; 900 Schapen en Lammeren f a 411 vette Varkens 35 a 41 ets. per KG. Londen, 21 Mei. Aangevoerd 2190 Runderen 11370 Schapen en Lammeren, 190 Kalveren 30 Varkens en 50 Melkkoeien. Men noteertbeste Rnnderen 35 a 70 ct.; Schapen 475 a 875 ct.; Lammeren 90 a 110 ct.; Kalveren 45 a 80 ct.; Varkens 35 a 60 ct.; Harlingen. 21 Mei. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 14 tot 21 Mei: 19,000 stuks Haring 2600 stuks Schelvisch, 10 Kabeljauwen, 400 stuks Geep, 355 stuks Tongen, 4 stuks Elften, 65 stuks Tarbot en Griet, 2480 stuks Rog, 2 stuks Zalmen 7 manden Zeehanen, 11 manden Garnalen, 12,100 pond kleine Schol, 150 pond Scharren, 1 Steur van ruim 100 pond, 1073 balen Mosselen, 285 balen Alikruiken. Haring en Geep ging aan de rookerijen, Rog en Steur naar Brussel, de Mosse len Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil de overige visch kwam aan de publieke afslag en aan opkoopers. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 16 22 Mei. ONDERTROUWD: Pieter Cornelis Flens Johz. en Jansje Coster, weduwe van Jan Louis Collignon. GETROUWD: Adrianus Kuiper en Maartje Duinker. GEBOREN Barend, zoon van Elias Samuel Vles- sing en Heintje van Messel. Maarten, zoon van Dirk Boon Sz. en Jannetje Vlaming. Aagje dochter van Jacob Bruin en Antie Lemstra. Cornelia, dochter van Maarten Timmer Cz. en Naantje Bremer. OVERLEDEN Jantje van Grouw, 53 jaar, geh. met Pieter Bakker Lz. Antje List, 55 jaar, geh. met Cornelis Krijnen Jn. Vrouwtje Eel- man, 80 jaar, weduwe van Pieter Eelman. Pieter Roeper, 14 jaar, zoon van Leendert Roeper Kz. en Grietje Kok. Jacobus Simonis Gerlake Kuiper, 67 jaar, eerder weduwnaar van Dieuwertje Koorn, later van Bet je Ver baarschot. Maarten Smit, 11 jaar, zoon van Cornelis Smit Cz. en Immetje Rey. Tot onze diepe droefheid overleed heden ons geliefd jongste zoontje, MAARTEN, in den ouderdom van ruim 11 jaar. Burg op Texel, 21 Mei 1888. C. SMIT. I. SMIT-Reij. Den 22 Mei overleed in den ouderdom van ruim 67 jaar onze geliefde vader, JACOBUS SIMONIS GERLAKEN KUIPER, eerst weduwnaar van Dieuwertje Koorn, laatst weduwnaar van Elisabeth Ver baarschot. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Koog op Texel, 22 Mei 1888. A Igsmeene kennisgeving Zaterdag, 16 Mei j.l. overleed plotseling, tijdens mijne afwezigheid, jmijne geliefde Echt- genoote 3 JANTJE VAN GROUW, in den ouderdom van 53 jaar en ruim 6 maanden. Aan allen, die mij bij die gelegenheid hulp en bijstand hebben verleend en van hunne belangstelling hebben doen blijken zoomede aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen, brengen wij onzen hartelijken dank. P. Lz. BAKKER. L. BAKKER Pz. Burg Texel, 22 Mei 1888. FACTOOR IX ALLE VISCIISOORTEX, aan don Burg eene flinke dienstbode *7jfs|§f als tweede mei d, die de wasch |ii|§lÉ kan behandelen. yËEfeëa Adres boekhandel W.C. REIJ, Burg. Medelezers gevraagd op bovengenoemd blad. Adres: LANGE VELD DE ROOIJ.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3