N°. 68. Zondag 27 Mei. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. «it blad verscliijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 26 Mei 1888. De eerste groote bezending lammeren van dit jaar werd Donderdagmorgen van hier naar Leiden vervoerd. Per stoomboot en verdere scheepsgelegenheden werden ongeveer 4800 lammeren verzonden. Beroepen bij de Herv. gemeente te Eierland W. Niessink, hulpprediker te Koog- Abbenes. Naar wij vernemen werd Donderdag te Oudeschild het telegrafisch bericht ontvan gen, dat de vangst van ansjovis in den nacht van Woensdag op Donderdag bestond uit 4000 tot 20000 stuks per span. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de verduurzaamde levensmiddelen dit jaar voor het leger aanbesteed zullen worden. De bussen zullen, na gekeurd te zijn, naai de verschillende garnizoenen gezonden worden, om, in geval van mobilisatie, als reserve ration medegenomen te kunnen worden. Die bussen zullen bevatten rundvleesch, soep en volksspijs. Naar de Maasbode verneemt, hebben de hoofden der verschillende departementen een rondschrijven verzonden aan alle ambte naren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald dat allen, wien van Rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen verplicht zijn de onderhoudskosten der hun verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het Rijk zal mogen worden gebracht. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door de steenkolenhandelaren te Gouda aan den mi nister van waterstaat een adres verzonden, om te protesteeren tegen den handel in steen kolen, welke gedreven wordt door de chefs der stations van de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij. De adressanten meenen, dat deze concurrentie, door de zedelijke macht van zulk een spoorwegmaatschappij, welke, vooral in den winter veel invloed op den handel kan hebben, niet geoorloofd, onredelijk en onrechtvaardig is. Met de laatst aangekomen mail uit Indië wordt in particuliere brieven van goede zijde medegedeeld dat de gouverneur-generaal an Rees aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd, omdat tusschen den minister van koloniën Keu- chenius en den Landvoogd over een aantal punten van bestuur, zulk een groot verschil van gevoelen bestaat, dat zulks nadeelig op de gang van zaken moet werken. In de residentie worden verschillende per sonen genoemd, die voor de betrekking van gouverneur-generaal in aanmerking komen, zooals mr. baron Van Goltstein, oud-minister v. koloniën; Jhr. mr. Van Asch van Wijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; jhr. mr. VanKarne- beek, oud-minister van buitenlandsche zaken; jhr mr. Van der Wyck, secretaris-generaal bi het departement van koloniën, enz. Tot op het oogenblik echter acht men he waarschijnlijk dat de gouverneur-generaal uitge noodigd is voorloopig het bestuur te bljj ven voeren. Naar men verneemt, is einde Maart Zr. Ms. stoomschip „Van Speyk" naar Amboina gediri geerd, oin, in vereeniging met de stoomschepen „Java" en „Flores" en den gouvernementsstoomer Arend", zoo noodig de negerijen te tuchtigen op het eiland Selaroe (Tenimber groep) bij niet be taling der boete, opgelegd wegens den moord, gepleegd op een deel der bemanning van eene mauw, en voor het plunderen van dit te Dawe- oor te huis behoorende vaartuig. Het verlaagd tarief voor brieven, in het ver keer met Nederlandsch Oost- en West-Indië, per mail, is, ook wat de verzendingen uit de Kolo niën betreft, met April jl. in werking getreden. Het port bedraagt nu 15 cent voor de gefrankeerde en 30 cent voor de ongefrankeerde brieven, voor elke 15 gram of gedeelte van 15 gram. De belangrijkste uitkomst van het werklieden congres, dat op de Pinksterdagen te Amsterdam is gehouden, is zeker - zegt het Hbl. - wel de schier volkomen eenstemmigheid, waarmede de afgevaardigden van de vereenigingen, die bij het „Alg. Ned. Werkliedenverbond" zijn aangesloten, zich tegen de invoering van beschermende rechten hebben verklaard. Het is een zeei merkwaardig verschijnsel dat de ontwikkeldsten onder de werk lieden ten wier behoeve de protectionisten be weren te ijveren het bedriegelijke en gevaar lijke van beschermende rechten, juist voor hun belangen, inzien. De heer A. L. W. Seyffardt, majoor dei- artillerie, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft in eene vergadering der kiesver- eeniging Burgerplicht te Delft, in korte trekken medegedeeld, de grondslagen, waarop z. i. de Ned. wet op den verplichten krijgsdienst behoort te berusten: De sterkte van ons leger, in 1887 ongeveer 58,000 man, werd door spr. als veel te zwak ge schetst en niet voldoende om slechts lijdelijken weerstand achter de liniën te bieden; t moet daarom veel grooter zijn. Dat wij thans een zoo veel grooter leger dan vroeger noodig hebben weet spr. aan den verbazenden vooruitgang der techniek; bij ieder nieuw uitgedacht dekkingsmiddel is als het ware ook reeds het aanvals- of vernielings middel aangewezen. Achtte men zich tot vóór weinige jaren veilig in de bomvrije kazernen, thaDS is dit het geval niet meer. Het buskruit vroeger uitsluitend als springlading gebezigd wordt thans veelal door andere stoffen vervangen die een groo- tere expansieve kracht ontwikkelen, als het schiet katoen, dynamiet, nitro-glycerine enz. Aarden wallen zijn niet meer voldoende als vaste dek kingsmiddelen; als tijdelijke zjjn zij zeer goed. Moeten wij nu evenals de groote Europeesche staten rekening houdende met den vooruitgang op technisch gebied, telkens en telkens die nieuwe dekkingsmiddelen wijzigen, mede doen aan den prijskamp op industrieel gebied die oorzaak zal zijn dat 's lands schatkist weldra geheel ledig wordt bevonden Ons leger bovendien zou in geval van oorlog thans niet eens voldoende sterk zijn om de 109 forten der Amsterdamsche waterlinie te bezetten. Moeten wij dan weerloos blijven tegenover de nieuwe aanvalsmiddelen? Neen, wij moeten alleen trachten die te neutraliseeren. Bomvrije kazerne zijn wel bestand tegen licht veldgeschut, doch met tegen het zwaardere, de bezetting die op de wal len heeft dienst gedaan en bloot gesteld is geweest aan het vijandelijk vuur, moet telkens afgelost worden daarom wil spr. eene drievoudige bezet ting; is byv. de bezetting van eenig Tort bepaald op 200 man, dan wil hij deze nu op 3 maal 200 of 600 man brengen. Plaatsvervanging in het leger wordt niet alleen door spr. maar thans bijna door een ieder afge keurd. In verband met art. 180 der Grondwet wenscht spr. afschaffing van plaatsvervanging en nommer- verwisseling en in de plaats daarvan algemeenen dienstplicht, waardoor de geheele natie langza merhand geheel weerbaar wordt. Den diensttijd voor de landmacht wil hij op 4 jaren gesteld zien, daarna 1 jaar ingedeeld bij de reserve en een onbepaald aantal jaren bij den landstorm. „Broederdienst" geeft dan geen recht meer op vrijstelling, evenmin als het zijn van „eenige zoon" wel zou spr. daarentegen vrijstelling, van jaar tot jaar, willen geven aan hen die zijn de „eenige- kostwinner, hetzij van vader, moeder of wel van beiden; zij blijven echter dienstplichtig, bij mobi lisatie dienen zij tot aanvulling van het leger, later tot aanvulling der reserve en daarna tot die van den landstorm. Een deel der militie wenscht spr. bij het strij dende het andere bij het werkende gedeelte van het leger ingedeeld te zienvoor dit laatste wil hij werklieden-compagniën opgericht hebben. Zoodoende wil hij een leger van 75.000 strijders en 25,000 werklieden vormen. Als een gunst wenscht spr. in te voeren het wonen buiten de kazerne, doch aan hen die daar van gebruik maken, zou hij geen soldij willen betalen; dit ten bate der schatkist. Resumeerende, wenscht spr. de breedst moge lijke grondslagen voor de samenstelling van het leger bij algemeenen dienstplicht, minimum oefe- ningstijd, acbtgeven op het beroep, lagere rangen van het kader door miliciens te doen bekleeden en als gunst het wonen buiten de kazerne. Eenige verveners uit de veenderijen zijn te Heerenveen vergaderd geweest om te spreken naar aanleiding van de interpellatie in de Tweede Kamer van den heer .Domela Nieuwenhuis. Zij keurden de voorstelling betreffende de verdiensten die zij als vervener zouden hebben, af, omdat daarbij de waarheid te kort gedaan werd. De meesten hunner verklaarden, dat zij met schade de laatste jaren hadden gewerkt. Thans zijn ook de laatste werkstakingen, die in de venen van Oosterzee en Echten, geëin digd. De veenbazen hebben eene kleine loons- verhooging toegestaan, en al is de gedwongen winkelnering niet afgeschaft, toch zijn daaromtrent eenigszins gunstiger bepalingen voor de werklie den gemaakt. In de vergadering der Kamer van koophan del te Meppel, werd door den voorzitter als een groote grief tegen de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij aangevoerd, dat zij bij besloten water dadelijk hare tarieven verhoogt, terwijl andere maatschappijen dat niet doen. Door het buitengewoon schoone en milde weder der laatste dagen, staan de gewassen in de Beemster, Purmer en Zeevang goed te veld. Gaat het zoo voort, dan kan toch nog op den gewonen tijd de sikkel door het veld worden geslagen, en de hooibouw niet te laat een aanvang nemen. Ook in de tuinen komen de gewassen goed aan. Te Amsterdam is een bankbiljet van f100 dat later bleek valsch te zijn. Het draagt het jaartal 1874 en is wel te onderscheiden, daar het papier grof, het watermerk bijna niet zichtbaar en de afdruk zeer slecht is. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1