Buitenland. Oudeschild, 30 Mei. Aan het reeds meer malen besproken plan, om voor ons eiland eene aldeeling in het leven te roepen der „Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherij", is Zondag gevolg gegeven. Aan vankelijk lieten zich 31 personen als leden inschrijven. Een vijftal werd tot bestuursleden verkozen, terwijl het eerevoorzitterschap den burgemeester van Texel, den heer D. C. Loman, thans buiten'slands, zou worden aangeboden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. H. Moojen, G. K. Brouwer, J. van der Sterr, S. G. Kuijper en W. Mets Tz. Eerstgenoemde zal de afdeeling als afge vaardigde vertegenwoordigen op de algemeene vergadering, welke heden te Rotterdam wordt gehouden. Namens de afdeeling zou de vereeniging worden uitgenoodigd: lo Tot medewerking aan de dringend noodzakelijke vergrooting en verbetering der haven alhier; 2o. tot het bekomen van vergunning, om in de Zuiderzee in den nazomer oesters te mogen korren; 3o. om de regeering uit te noodigen verbods bepalingen in het leven te roepen, tegen het opvangen van kleine tarbot, rog, enz.; en 4o. om een betere regeling te vragen van den vischafslag te Nieuwediep. Eierland, 30 Mei. Ook alhier werd een steppehoen gevonden. De landbouwer Dros, woonachtig op de Nieuwe Wamberg, vond het beestje, dat tegen de telegraaflijn gevlogen was. Groote koppels van 50 en meer stuks worden op 't oogenblik alhier aangetroffen. Deze hoenen zijn zeer malsch en vet, zoodat straks bij de opening der jacht een heerlijk boutje zal zijn te veroveren. 't Is maar te hopen, dat die diertjes ons nog lang gezelschap houden en niet voor den jachttijd weer vertrekken. Hoewel wij zulk een wensch voor een liefhebber van een malsch boutje zeer gerechtvaardigd vinden, meenen wj toch indachtig te moeten maken op het schrijven van den heer Alberda, door ons in een vorig nummer opgenomen, om niet door al te groote ijver in de jacht deze diertjes geheel te verjagen.) De Uitgeyers, Helder, 29 Mei. Ofschoon de vangst van geep hier langs de kust zuinig blijft, hebben de trekkers zoo nu en dan nog eens een fortuintje door het vangen van zalmen. Nog gisteren ving eene vlet een paar zalmen, met elkaar 43 halve KG. wegende, die tegen 80 ct. per halve KG. van de hand werden gedaan. De geep, die nog weinige dagen geleden f 16 per tal gold, is nu tot f 10 per tal gedaald. De postambtenaren zijn aangeschreven om in het vervolg geen postpakketten meer ter ver zending toe te laten, die de gestelde maxima voor de afmetingen en den kubieken inhoud (resp. 80 cM lengte over een der vlakken en 25 d.M3) overschrijden. Aangaande de promotie bij het leger deelt men mede, dat de nieuwe Minister van oorlog een geheel ander stelsel van bevordering zal vol gen dan zijne voorgangers. Hij gaat nl. van het beginsel uit, om geen personen, die voor hoogeren rang geschikt zijn geoordeeld, te laten passeeren door anderen, die soms toevallig door minder veel- eischende chefs als zeer geschikt worden gesig naleerd; alleen zij, die ongeschikt zijn voor hoogeren rang, zullen geene bevordering maken. De Minister hoopt door deze maatregelen het vertrouwen bij het officierskorps te doen terug- keeren en de vroeger ontstane ontevredenheid te doen wijken. Door sommige Noordzeevisschers wordt ern stig geklaagd, dat velen hunner vakgenooten zoo veel kleine tarbotten en tongen opvisschen, en die ter markt brengen, ofschoon het stellig voor allen zeer voordeelig zou zijn, 't kleine goedje weer in vrijheid te laten. De zoogenaamde groei wordt op die wijze weggenomen, en het gevolg is, dat de voorraad tarbot en tong van jaar tot jaar schaarsclier wordt. Donderdag ~jl. had te Sint Maarten de aan besteding plaats van de aldaar op te richten nieu we kaasfabriek. Het geheel werd aangenomen voor de som van f6200.- Ook te Burgerbrug wordt een kaasfabriek opgericht. Donderdag had te Houtrijk Polanen de gewone jaarlijksche verpachting plaats van het grasgewas staande langs de dijken en wegen in den Houtrakpolder. Evenals van alle andere ver huringen, was ook de opbrengst van deze aan merkelijk hooger dan in het vorige jaar n. 1.40 pCt. Deze hooge pachtsommen vinden hunne oor zaak in den nog weinigen voorraad hooi, daar het langdurige winterweder het hooi geheel heeft doen verslinken of sterk doen verminderen. Op deswege gedane aanvraag heeft deafd. Ten Boer aan het Genootschap ter bev. van land bouw en nijverheid omtrent de resultaten der kruising van Engelsche schapen met inheemsche, gerapporteerd: Het kruisen van schapen heeft de melkrijkheid niet doen toenemen, maar wel iets verminderd. Echter zijn de voordeelen dei kruising met op zicht tot de vetwording en de wol wel zoo belangrijk, om daardoor tot kruising over te gaan. De beste soorten der Engelsche, om daarmede te kruisen, zijn de Leicester. Zij vormen een grooteren bouw van het schaap en geven zachte wol. Op die gronden, waar men een kleinere soort schapen wenschelijk acht, is kruising met de Lincoln en Cotswold meer aan te bevelen. Zoo ook de Oxfordhire, die op hooge en drooge gronden het best te huis behooren. Op zeer vruchtbaren grond zijn deze soort minder aan te bevelen, omdat zij alsdan ligt aan diarrhee lijden De Southdown zijn het meest aan te bevelen voor zandgronden. Zij doen allengs kleiner ras ontstaan, zoodat kruising daarmede alleen in den eersten tijd aanbeveling verdient. Als een bewijs voor de snelle afwisseling der temperatuur kan dienen, dat het in het Westland zoo hevig gevroren heeft dat men, op niet afgeschutte plaatsen, vreest, voor vernietiging van aardappelen en boontjes, welke reeds boven den grond staan. Naar de heer W. O. Kerkhoven te Lochem administrateur van het thans verbrande Orderbosch te Apeldoorn aan de Redactie der Apeldoornsche Courant mededeelt, moet de brand veroorzaakt zijn door het uitvliegen van sintels van eene locomo tief, niet aan den zandkant, doch op de heide, over een beekje heen, waar duidelijk het begin is aan te wijzen, een en ander gestaafd door getuigen. De heer K. is voornemens de LIoll. IJzer. Spoor wegmaatschappij tot vergoeding aan te spreken daar er voor f 60 a 70.000 vernield is. Het bosch was gedeeltelijk verzekerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is eene poging tot inbraak aangewend aan het wel bekende, met klimop begroeide kerkje der Ned.- Herv. gemeente te Oegstgeest. Door negen gaatjes in het slot te maken dacht men de kerkdeur te kunnen openen, hetgeen evenwel mislukte, daal de deur niet buiten-, maar binnenwaarts opengaat. De heer S. A. Klaassen, particulier te 's-Gra- venhage, en anderen hebben aan den gemeente raad aldaar concessie aangevraagd tot het oprich ten van een Casino met operagebouw, lees- en speelzalen in de nabijheid van het dorp Scheve- ningen, o. a. onder de volgende voorwaarden: 1° Tot het oprichten van een Casino in de na bijheid van het dorp Sclieveningen, met recht eene zaal te bestemmen tot roulette en trente-et- quarantespel met een minimum van f2.50 en maximum van 6000 gulden. 2° Aan dit Casino zal verbonden zijn een opera gebouw, lees- of speelzalen. 3° Aan de gemeente jaarlijks te betalen voor iedere speeltafel een bedrag van f25,000. 4° Niemand tot de speelzaal toe te laten dan de leden der eerste sociëteiten van 's-Gravenhage en vreemdelingen, naar goedvinden van de directie. 5". Bij opening van het Casino eene storting van f50,000. 6°. Aan de gemeente 's-Gravenhage jaarlijks te betalen voor de algemeene armen een bedrag van f200,000. 7°. Afkoop van den tol op den Schevening- schen weg. 8°. De concessie te verleenen voor den tijd van 99 jaren. 9°. De concessionnarissen verbinden zich om bij de verleening der concessie te deponeeren aan de Nederl. Bank, onder het beheer van het bestuur van 's-Gravenhage, eene som van één millioen Ned. guldens, waarvan de rente zal strekken tot waarborg der voorwaarden. Met welke gevoelens de wetenschappelijke wereld in Duitschiand deelneemt aan het jubileum van prof. Donders, blijkt uit de Vossische Zeitung, die o. a. schrijft: Donders eeredag zal ver buiten de grenspalen van Utrecht volle belangstelling- wekken; het meest echter bij ons in Duitschiand. Donders behoort geheel tot de onzen. Uiterlijk heeft hij van deze verhouding tot Duitsshland doen blijken, door in zijne wetenschappelijke werkzaamheid zich naast de Duitschers te scharen, en door wat hij te zeggen had voor een deel in de DuitsChe vereeniging van oogartsen en in de tijdschriften bekend te maken. Donders heeft zich in dubbel opzicht een duur zaam aandenken verzekerd. In de geschiedenis der biologische wetenschap zal hij onder voorgan gers in de physiologie in onze eeuw vermeld worden, en de oogartsen tellen hem onder de grondleggers hunner wetenschap en kunst in hare nieuwe gedaante. Uit Abarawa wordt gemeld dat door de he vige regens aldaar eene aardstorting heeft plaats gehad, waarbij 30,000 koffieboomen werden ver nield en twee rnenschen het leven verloren. Donderdag werd uit de strafgevangenis te Utrecht ontslagen zekere T. Hij misbruikte zijn vrijheid door gedurende den dag alles wat maar eenigszins onder zijn berijk kwam, te ontvreemden. Jassen, paardendekens, enz. waren van zijn gading. Een inspecteur van politie maakte aan deze dief stallen een einde door hem aan te houden en achter slot te brengen. In de vorige week vervoegde zich aan de woning van een ingezetene te Rotterdam een man, zich voordoende als boer, die de lieer des huizes zelf wensch te te spreken en dezen, na hem bedankt te hebben voor vroeger verleende hulp, en onder aanbieding van een mandje nieuwe aardappelen, opnieuw verzocht hem eenig geld te leenen onder belofte van teruggave op den bepaalden tijd. De heer voldeed aan het ver zoek van den beleefden buitenman, doch be merkte weldra, (helaas te laat) dat de aardappelen in plaats van nieuw van het vorige jaar waren, en dat het geld in handen was geraakt van een man, die reeds vroeger eenmaal wegens het plegen van oplichting aangehouden was geworden. Te Chicago is een Nederlander tot lid van den Raad gekozen. Het is de heer Mr. J. Doornbos geboren te Uithuizermeeden (prov. Groningen). Hij is de eerste Nederlander, aan wien die eer te beurt valt. Ten gevolge van liet verschrikkelijk ongeluk aan het koninklijk theater te Berlijn, waar een veertigtal werklieden, die aan herstellingen en veranderingen boven het tooneel bezig waren, naar beneden stortten, zijn, voor zoover men tot nu toe weet, twee der werklieden gedood en dertien zwaar gewond. Nog altijd worden de puinhoopen doorzocht of er nog meer slachtoffers te vinden zijn. Zoo ver nader gebleken is, stortte het dak niet in, maar is de toedracht als volgt. Gedurende de vijf zomermaanden zou de ruimte voor het tooneel nieuw opgetrokken worden. Tot dit einde was op den tooneelvloer een reusachtige houten steiger van vijf verdiepingen opgericht. Het oude dak werd naar beneden gelaten, en een nieuw ijzeren dak zou door middel van den steiger in de plaats gesteld worden. Van het oude dak werden eenige zware houten balken afgelaten; een daarvan schijnt geglipt en geslingerd te zijn tegen eene van de voornaamste verbindingen van den steiger, welke brak. Het geheele, zeventig- voet hooge gevaarte begon hierdoor te waggelen en stortte in, alles in zijn val verbrijzelende. Eene groote menigte rnenschen' omringt de plaats, waar het ongeluk is gebeurd. Het terrein is afgezet. Keizerin Victoria kwam het bezich tigen. Inderdaad wonderbaar is de redding van de meeste werklieden. De schouwburg ziet er van binnen uit alsof hij gebombardeerd is. Te Berlijn is afgekondigd, dat stoffen of be reidingen onverschillig van welke aard, onver schillig ook of zij eene geneeskrachtige werking hebben of niet, en wier bestanddeelen door hunne benaming niet voor iedereen duidelijk of ten volle kenbaar zijn (alzoo geheime geneesmiddelen), niet meer als geneesmiddelen voor rnenschen en dieren mogen worden geannonceerd of aangeprezen, zul lende overtreding van dit verbod worden gestraft met boete of daaraan geevenredigde hechtenis. Er worden nog steeds nieuwe valsche bank biljetten van 500 frs. gevonden. De Fransche bank droeg uiterlijk den 15n Mei kennis van het bestaan daarvan en eerst den 19n werd het pu bliek gewaarschuwd. De directie zegt, dat zij dat deed om de schuldigen niet wakker te ma ken, wier spoor men meende te hebben gevonden; maar de slachtoffers der vervalsching zijn daar mede niet tevreden eneisclienschadevergoeding. Volgens de directie zijn er in het geheel 35 valsche biljetten. De biljetten zijn zoo voortreffelijk nagemaakt, dat daarvoor toestellen dienen gebruikt te zijn

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2