Buitenland. De volgende berichten uit Ned-Indië loepen tot 25 April Naar men mededeelt, is door liet militair de partement uitgerekend, dat het desinfecteeren van alle door beri-beri besmette kampementen het gouvernement op ongeveer 2'/2 ton gouds zal te staan komen, een bedrag, welks grootte ons niet behoeft te verwonderen, wanneer wij bedenken dat een reusachtige hoeveelheid sublimaat noodig is, tal van extrakrachten aan het werk moeten gezet worden, bij de groote kazernes doorstoom bewogen spuitjes moeten worden aangewend en ten slotte vergoedingen voor het bederven of on bruikbaar maken van particuliere goederen moeten worden uitgekeerd. Ongeveer 100 kazernes (in den regel van zeer kleine bezettingen) zijn van de kwaal vrij geble ven en worden nu natuurlijk ook voor de uiting van de desinfectiewoede gespaard. Uit Friesland schrijft men: De koude dagen, die zoo onverwachts den eersten zomerdagen zijn opgevolgd, hebben menig schaap een leelijke poets gespeeld. De boeren maakten reeds een begin met de dieren 't winter- pak uit te trekken, niet denkende dat er nog dagen zouden komen, waarop dat vee nog gerust 't wintergewaad zou kunnen verdragen. Tal van schapen staan thans in het land te verkleumen, ontdaan van 't wollig kleed, dat de boerin reeds onder handen heeft om öf aan den wever af te staan in ruil voor garen of kleedingstukken öf reeds verkocht is voor een paar guldens. De prijzen van de wol zijn tot nog toe niet hooger dan verleden jaar. Men betaalt voor de beste hoedanigheid 6 a 7 stuiver 't pond, terwijl de vachten, over 't geheel gerekend, niet zwaar zijn. Door elkander wegen zij 3 a 4 KG., en is 't laatste 't geval, dan acht de veehouder zich dit jaar niet ongelukkig. Uit Naaldwijk wordt geschreven: De asperge-verzending is thans in vollen gang. Qualiteit zoowel als quantiteit laten niets te wen- schen over, doch de prijzen zijn laag. Voor de witte besteedt men 15 a 20 cent per bos, terwijl men voor de blauwkoppen slechts 10 cent betaalt. De vruchtboomen prijken in vollen lentedos, en wanneer geen nachtvorst haar nadeeligen invloed doet gevoelen, zal er dit jaar fruit in overvloed zijn. De aardappelen staan mooi op rij, doch groeien, evenals het koren, slecht, ten gevolge van het koude, schrale weder. Ook het gras ver mindert sterk, zoodat de koeien niet te veel geven; voegt men hierbij de lage prijzen van boter en kaas, dan kan men zeer goed begrijpen dat de boeren alleszins reden tot klagen hebben. De veestapel is gezond. Ook in Utrecht, Gelderland en Overijsel zijn de velden met aardappelen bijna geheel afgevroren. De vruchtboomen, vooral de late appelen, leden eveneens veel. Uit de Zevenwouden schrijft men: Het veenbranden is begonnen. Groote uitge strektheden grond, waarvan de turf is afgegraven en die omgehakt zijn, zullen gebrand worden. De asch, die daardoor verkregen wordt, dient tot bemesting van den grond terwijl door 't branden schadelijke zuren uit den grond worden verwijderd. De stevige wind der laatste dagen bevordert het „veenbranden" maar ook de lastige veenrook. De „Haagsche Crt." schrijft omtrent het verzoek van Ivlaasen c. s. het volgende Men wil Schoveningen maken tot een „publiek huis", evenals Monte-Carlo, waar de menschen worden ontzenuwd, geplunderd en uitgeschud, waar de booze geest van het spel rondwaart en in de hand der rampzaligen, wier laatste levens kracht met hun laatsten gulden verdwenen is, de revolver drukt om een ellendig einde te maken aan hun treurig bestaan. Men wil Scheveningen maken tot een asyl voor het schuim aller natiën en tot het exploitatieveld der Europeesche demi- monde, tot een roof- en moordhol, waarop de wereld met verachting neerziet, evenals op het vorstje van Monaco, dat leeft van de percenten, welke de speelbaas hem uitkeert. En men meent dat het gemeentebestuur van 's Gravenhage zich daartoe zou laten verleiden door den klank van het geld, door het aanbod van eenige tonnen gouds, door de voorspiegeling van rijkdom, een eeuw lang. Welk eene beleediging Ons dunkt, op zulk een affront past slechts één antwoord, op zulk een adres kan de gemeen teraad slechts ééne beslissing nemenovergaan tot de orde van den dag, ter zijde leggen zonder het de eer van een afwijzend praeadvies waardig te keuren, ongerekend nog art. 457 van het Strafwetboek„Met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f3000 wordt gestraftlo. hij, die een voor het publiek toegankelijk huis van hazardspel, onverschillig of de toegang al of niet van eenige voorwaarde of de inachtneming van eenigen vorm afhankelijk is gesteld, opricht of houdt of in de onderneming daarvan deelneemt", enz. De Haagsche gemeenteraad besloot met alge- meene stemmen, zonder aan B. en W. praeadvies te vragen, op het verzoek afwijzend te beschikken. Naar het D. v. Z. H. en 's Gr. verneemt hebben de Hollanders, of liever de Hollandsch sprekende Afrikaanders, in de Kaapkolonie eene groote overwinning behaald. In 1889 zullen namelijk alle ambtenaren in civielen dienst, be halve in het Engelsch, ook voldoende kennis van het Hollandsch moeten toonen en zal dus in deze Engelsche kolonie de ZuidAfrikaansche taal erkend worden. Yleeschprijzen! Vroeger was' men tevreden zegt de „Nederl. Slachters Ct." als eene gezeten familie gerechten op tafel kreeg, bestaande uit smakelijke groenten en een stuk vleesch goed met vet gebraden. Dat was toen het hoofd voedsel, waarvoor men zich niet schaamde bij feesten voor den dag te komen. Vraagt men heden honderd koopers naar hun verlangen, dan willen negentien daarvan het fijnste stuk vleesch hebben, ontdaan van alle aangewassen vet. Een vierde deel van het geheele rund is daarom maar courant. Een deel vet, een deel doorwassen vleesch en een deel beenen moeten met moeite en verlies aan den man gebracht worden. Het doorwassen vleesch is zóó moeilijk te verkoopen, dat het altijd ver beneden den inkoopsprijs moet verkocht worden en veeltijds de restauratiën de eenige afneemsters zijn. Eene oude vrouw, wonende in een der huisjes aan de Stallenkazerne te Breda, was aan het ziek bed, dat op den vloer lag uitgestrekt, gekluisterd. De arme vrouw had eenigen tijd geen huishuur kunnen betalen en nu besloot de eigenaar van het huisje de ramen en deuren weg te nemen, aan welk plan hij met behulp van eenige knechts uitvoering gaf, de vrouw aan haar lot overlatende. Toen echter de marechaussee zich met de zaak bemoeide, heeft de eigenaar het huisje weer in den vorigen toestand teruggebracht, hetgeen even wel niet belette dat proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. (N. B. C.) Zondagmorgen omstreeks 7 uur kwamen te Hillegersberg ongeveer 40 socialisten uit Rot terdam, waaronder een paar vrouwen met kinde ren. Met enkele muzikanten hoornblazers voorop, waren zij den Bergweg heen gekomen en trokken het dorp door om hun marsch te ver volgen over Bergschenhoek en Terberge. Overal waar zij heentrokken, lieten zij oude couranten achter. De ingezetenen van Bergschenhoek wil den echter niets weten van die oude couranten en van de socialisten vooral niet, die zij, bij de tapperij van Molenman, op een duchtig pak slaag onthaalden, zoodat de socialisten slechts onder politiegeleide den terugweg naar Rotterdam weer insloegen. Toen generaal Romswinckel van zijn ver lof naar Semarang terugkeerde, stapte hij aan het station Kedong-Djati uit den trein. Hij was in burgerkleeding. Een gegradueerde van het regiment cavalerie wandelde ook op het perron en had schrikkelijken trek in een bittertje; maar de buffethouder was niet te vermurwen en wei gerde hem er een te schenken. Ten einde raad achtte hij zich gelukkig een burger te zien, loopt op dien toe en zegt wat hem op het hart ligt, hij zou zoo graag een bittertje hebben, en dat kon als mijnheer hem asjeblieft wilde helpen. „Wel zeker," was het bescheid, „kom maar mee!" en de burger bestelde het. bittertje. Toen echter onze militair zijne beurs uithaalde om te betalen, toen was het de beurt van den burger om te spreken: „Och laat dat maar, een generaal kan nog al tijd wel een bittertje betalen." Dat de ander geen woord kon uitbrengen, is begrijpelijk, alsook dat de generaal hem daartoe den tijd niet gunde. Een kunststukje, even verrassend als een voudig. Men legt eenige afgesneden gras-made liefjes op een bord, met de stelen dicht bij elkander in het midden van het bord, en de bloemen naar de buitenzijde gekeerd. Men vult dan het bord met water en legt op de uiteinden der stelen een tamelijk zwaren steen. Na verloop van eenige uren richten dan de madeliefjes zich op rondom den steen, en komen tot elkaar, zoodat zij een bouquet vormen. (Huisvrouw). Een scherpzinnig onderwijzer, willende bewijzen hoe ordelijk en regelmatig alles in de natuur is ingericht, voerde als voorbeeld aan, dat de paddestoelen steeds gedurende den regentijd opschieten, en daarom ongetwijfeld den vorm van parapluies hebben- Blijkens bericht van den tijdelijken Britschen zaakgelastigde heeft de Privy Council bij besluit van den 23en dezer maand de verordening inge trokken, bij welke het landen van vee uit Vlissin- gen verscheept in Engeland, Wales en Schotland was verboden. Een Fransche visschersflotille, die van Duinker ken was uitgezeild, is grootendeels op de IJslandsche kust in een hevigen storm te gronde gegaan. Vijftig booten worden vermist, de meesten dei- bemanning zijn verdronken. Achtenvijftig gered den werden door de Deensche stoomboot „Laura" opgenomen en naar Granton gebracht. Met de stoomboot uit Leith kwamen dezer dagen te Duinkerken de 58 visschers aan, die schipbreuk hadden geleden op IJslands kusten. Acht booten waren verongelukt en dertig mannen verdronken, waardoor twintig vrouwen tot weduwe en veertig kinderen tot wees gemaakt. Generaal Boulanger schreef aan den maire van Duinkerken, dat hij voor 300 fr. inschreef voor de gezinnen der gestorven zeelieden. Van alle zijde hoort men bevestigen, dat Duitschland op tolgebied wraak zal nemen en de Duitsche markt voor 't Russisch graan sluiten. Zulkszou geschieden in overleg met Oostenrijk met welke Mogendheid op het oogenblik ijverig zou worden onderhandeld over de gemeenschappelijk te nemen maatregelen tegen den invoer van Russische voortbrengselen. De czaar heeft den minister van oorlog bevel gegeven dat de aangevangen versterkings- werken met nog grooter spoed voltooid moeten worden. Men schrijft dezen maatregel toe aan de redevoering van Tisza, welke men als door Von Bismarck geïnspireerd beschouwd. Keizer Wilhelm had bij testamentaire be schikking aan 29 regimenten en bataljons legaten vermaakt, namelijk aan tien ieder 9000 mark, aan 3 ieder 6000, aan veeitien ieder 3000, aan het spoorweg regiment 12000, en aan het treinbataljon der garde 15000 mark. Bij kabinetsorder van keizer Frederik is thans aan die regimenten en bataljons machtiging verleend om deze legaten te aanvaardenonder bepaling dat die gelden moeten worden besteed tot het doen van stichtingen naar eigen beoordeeling der troepen. Postduiven ten dienste der zeemacht. De postduivenvereeniging „La Forteresse", te Toulon, heeft aan boord van de kanonneerboot „Saint-Louis", te Salins d'Hyères, een duivenslag ingericht en daaraan 12 jonge duiven gegeven, die zich zeer spoedig aan haar drijvend verblijf en aan het kanongebulder hebben gewend; er worden wekelijks toch niet minder dan 600 schoten gedaan. Men heeft ze zelfs gewend om onder het varen uit haren slag te komen en er weder in terug te keeren. De duiven vliegen* om het schip begeven zich soms naar de Hyèreseilanden en keeren weder in hare kajuit terug, zoowel op zee als op de ankerplaats. Men is begonnen ze op korte afstanden los te laten en heeft deze langzamerhand vergroot met behulp van een stoombarkas. Onlangs werden de duiven in eene mand medegegeven aan de „Couronne", een grootei schip, dat bij het aan breken van den dag onder stoom ging om eenige mijlen verder in zee eene schietoefening te houden. Om 7 u. 45 m. liet men met het eerste ka nonschot de duiven los; zij vlogen eerst eenige oogenblikken rondom het schip, zonder eenige vrees te toonen voor het gebulder of den rook der schoten, welke inmiddels vrij snel achter el kaar werden afgegeven. Nadat zij zich georiënteerd hadden, verdwenen zij pijlsnel in de richting van Salins d'Hyères, waar de „Saint-Louis" voor anker lag, en waar zij om 8 uur 30 minuten aankwamen; slechts ééne duif bleef tot den middag achter op den mast van de „Couronne", doch vloog tegen den middag naar haar hok terug. De proef wordt, volgens de „Progrès militaire", als goedgeslaagd beschouwd, zoodat het is te voorzien dat de vraag der drijvende postduiven-stations der marine, spoe dig op bevredigende wijze zal zijn opgelost. Uit San Francisco wordt gemeld, dat het schip „San Poblo", dat den 24sten April bij Formosa strandde, door de Chineesclie zeeschuimers op ouderwetsche wijze is aangevallen. De passagiers en de bemanning weerden zich echter met hun vuurwapenen zoo geducht, dat de roovers niet verder konden komen dan het dek. Toen echter staken zij het vaartuig in brand. Dit veroorzaakte groote ontsteltenis onder de vrouwen en kinderen, die in de kajuiten waren opgesloten, maar toch

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2