N#. 71. Donderdag 7 Juni. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van hen, die in het jaar 1863 geboren en alhier woonachtig zijn, dat zij zich in dit jaar voor de Schutterij moeten aangeven. Dat zij, welke zich nog niet hebben aangegeven zulks alsnog behooren te doen vóór den 15 Juni a.s. Texel, den 5 Juni 1888. De Burgemeester voornoemd, Bij afwezen De Wethouder, CONINCK WESTENBERG. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschild, via de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen» na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 'snam. 3 uuf. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Heider-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 7 en 's avonds 11 uur. Aankomst Helder middags 4 en 's avonds 11 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1—3 en van 5.30 7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor EIerland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. De buslichting 5.30 vervalt op Zon- en Feestdagen. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 6 Juni 1888. Hoewel niet zoo veel als de vorige markt dag, was toch Maandag weder een flink aantal lammeren ter markt aangevoerd. De handel was echter, tengevolge van den min gunstigen stand der Leidsche markt zeer stug. Het aangevoerde werd gemiddeld voor 6 a 8 gulden omgezet, de hoogste prijs voor partijen was f9. de laagste prijs f5.—; enkele exemplaren bedongen natuurlijk andere prijzen. Van het aangevoerde bleven slechts enkele partijtjes onverkocht. De handel in koeien was iets williger. Aangevoerd waren 2288 lammeren, 33 schapen, 24 koeien, 2 nuchtere kalveren, 17 varkens en 18 biggen. Maandagmiddag te half vier werd het stoffelijk overschot van den in de vorige week zoo jammerlijk om het leven gekomen schip per P. Rab, grafwaarts gedragen. Een lange stoet vrienden en belangstellenden begeleidde den overledene ter laatste rustplaats. Aan het graf werd niet gesproken, doch de ernst en plechtige stilte getuigde van de deelneming van allen, welke deze treurige plechtigheid bijwoonden. Aan het postkantoor alhier is bekend gemaakt, dat er van af heden op zon en feestdagen met de boot, welke 4.30 van den Helder vertrekt, geene brieven enz. meer worden verzonden. Tengevolge hiervan is de bestelling van 6 uur 's avonds op die dagen vervallen. Ter voorkoming van teleurstelling deelen wij dit aan onze lezers mede. Volgens de berichten zijn behalve hier, ook op verschillende andere plaatsen van ons land steppenhoenders waargenomen. Enkele exemplaren, die door het vliegen tegen een telegraafdraad den dood vonden, worden als eene merkwaardigheid opgezet en bewaard. Een levend exemplaar van dat vogelras is, naar men ons mededeelde, in bezit van den heer M. Langeveld, op de hofstede „Ruim zicht" in den polder Eierland. Het diertje, hoewel wat schuw, schijnt zich in zijne nieuwe positie zeer goed te kunnen schikken. De wensch dat deze vogel hier zal voort- teelen en daardoor aan onze streken meer gewend zou worden en wellicht hier verblijven, schijnt voor het eerste gedeelte vervuld te zullen worden. Volgens geruchten toch, zouden een paar eieren, van vreemde kleur, vermoe delijk van dezen vogel, aan den duinkant zijn gevonden. Onze plaatsgenoot de heer L. J. de Vries, onderwijzer aan de Rijks Normaalschool alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd der school te Barsingerhorn. De Tweede Kamer zal vermoedelijk tegen 19 dezer worden bijeengeroepen. Naar men verneemt, zal vanwege het mi nisterie van oorlog voor de inrichting van inun datiemiddelen, ten behoeve der stelling Amster dam, worden overgegaan tot den bouw van een keersluis in de ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder nabij Halfweg. In het plan der 328ste staatsloterij waar schuwt de directeur het publiek tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. In een artikel over Atjeh meent de Standaard dat blokkade van de kust het eenig middel van bedwang is, dat we tegen Atjeh hebben. Al is deze maatregel thans niet meer volkomen afdoende, hij breekt 's vijands kracht, sterkt indirect onze marine, roeit den zeeroof uit, spaart onze soldaten en vergiet het minste menschenbloed. Daarnevens wenscht het blad een inkrimpen van onze linie om Kotta Radja, tot een twee-, drietal onneembare en ontref bare kustforten. De vraag is maar, hoe de blokkadevloot te vinden. De Standaard vraagt, of het denkbeeld zoo geheel verwerpelijk ware om stevig gebouwde mailbooten, van niet te groot kaliber, met geschut te wapenen, en op deze goedkoope manier het uit en inloopen van de prauwen der kuststaatjes te beletten. Met de garnalenvisscherij te Hellevoetsluis gaat het dit jaar zoo slecht, dat reeds drie schuiten, van Tholen herkomstig de vangst hebben gestaakt en derwaarts zijn teruggekeerd. Met desteur- visscherij is men deze week aangevangen. Langs onze Noordzeekusten vertoonen zich den laatsten tijd weder honderde Engelsche vis- schers, waarvoor het meerendeel der Hollandsche vakgenooten alle ontzag heeft. De gaffelschoener Argus, met het politie-toezicht belast, kruist dan ook steeds in de nabijheid van de vloot en houdt voortdurend het oog in 't zeil, hetgeen volstrekt niet overbodig mag heeten. Vrijdag 22 Juni a. s. 'smorgens te elf uren zal op het Doeleveld te Alkmaar, vanwege de „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollandsch Noorderkwartier", eene tentoonstel ling gehouden worden van schapen, paarden, koeien en kaas. Het programma luidt o. m. als volgt No. 1. De beste 4 ooien met hare lammeren van Texelsch kortstaart ras;— No. 2 De beste 4 ooien van alle rassen, met hare lammeren van gekruist ras. No. 3. De beste ram van Lincoln ras, geboren in 1887. No. 4 De beste ram van Texelsch kortstaart ras, geboren in 1887. No. 5. De beste ram van gekruist ras, geboren in 1887. Voor no. 1-5 worden uitgeloofd als le prijs f25, 2e prijs f10, 3e prijs getuigschrift. Mededingende schapen en rammen mogen niet geschoren zijn. Bij het vee moeten bekwame geleiders zijn. Eigenaars mogen geen geleiders wezen. Inleggeld voor elk nommer f 1, dat bij do aan gifte moet worden overgemaakt. In geen jaren was de teelt der beetwortelen in de IJpolders zoo uitgebreid als thans, nu het ruim het dubbele van het voorgaande jaar bedraagt. Alleen in den betrekkelijk kleinen Spaarndammer- polder zijn bijna 40 H. A. met dit gewas bezaaid, alles bijna uitsluitend voor de beetwortelsuikerfa briek „Holland" te Houtrfjk en Polanen. De ondervinding heeft geleerd dat de beetwortelen verbouwd in deze polders over 't algemeen een hooger suikergehalte bezitten dan die welke van elders worden aangevoerd. Men schrijft uit Steenwijk, dd. 1 Juni aan do Anist. De toestand in de venen is onveranderd geble ven. Wat echter telkens afneemt is de hoop der arbeiders op ondersteuning van buiten en het toegeven der verveners. Nu dit echter niet ge beurt en telkens eene vergadering wordt belegd die telkens door minder personen bezocht wordt omdat er geen leider verschijnt, nu is mijne vaste overtuiging dat een goed woord van de verveners de meesten aan het werk zou doen gaan. Doch beide partijen willen niet de eerste zijn om toe te geven. Voor beide partijen wordt echter do toestand ongunstiger, want de tijd gaat zijn gang en de arbeid blijft liggen, en deze had al reeds voor bjjna de helft kunnen zijn afgeloopen. Als TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1