Buitenland. men nu weet dat het baggeren en mengen meestal afgeloopen is tegen dat de hooitijd begint, dan kan ieder nagaan dat èn voor vervener èn voor arbeider de kans van goed slagen minder wordt. Sommige verveners te Steenwijk moeten 10 ct. verhooging per roede hebben geboden. De arbeiders wilden dit niet aannemen, doch afwachten de vergadering van verveners tot den bond of de overeenkomst behoorende. Van deze gehouden vergadering is niets zekers bekend. Op verzoek om informatie is als antwoord bekomen, dat er is besloten tot geheimhouding. Men zegt, dat er een mouw aan zal worden gepast, door na afloop der werkzaamheden aan de arbeiders een fooi of douceur toe te kennen. Of het werk zal worden hervat, is moeilijk te zeggen, doch veel blijft ongedaan. In de Oprechte Steemoyjker Courant vragen de verveners, trekkers en spitters, zonder aanbieding van bepaald loon of tegen het oud accoord. Aan het jaarsverslag der Weesinrichting op Neerbosch is het volgende ontleend. De inrichting is in 1887 op nieuw belangrijk uitgebreid. Een stuk grond, dat naar de nieuwe stadslaan loopt, groot 2 hectaren, werd aangekocht. Om geschikt terrein voor het nieuwe weeshuis te bekomen was het noodig dat de inrichting eigenai es werd van een bosch, aan de noordzijde der in richting gelegen; hierin is men boven verwachting gunstig geslaagd. Een weezenvriend gaf f 10,000 waarvoor 2 hectaren boschgrond en 4 hectaren best bouwland zijn aangekocht. Het bosch werd terstond uitgeroeid. Een nieuw rioolstelsel werd ingevoerd voor afvoer van water bij de weeshuizen. Al de slooten, waarin zich noch vuil water zijn gedempt, een en ander van veel belang voor de voor de gezondheid der bewoners. In Februarie begon men met den bouw van het nieuwe weeshuis, het grootste van allen die tot heden werden gebouwd. Het bevat 6 school- localen en 4 slaapzalen en zal binnenkort door 200 weezen worden betrokken. De inkomsten hebben bedragen aan giften en legaten f 123.332.71. De drukkerij leverde een batig saldo voor de kas der inrichting, groot f 9459.92 Van verschillende plaatsen zijn gelden ingekomen voor de viering van het 25 jarig be staan der Weesinrichting te Neerbosch onder andere uit China, Grand-Rapids en Orange City, uit Hamburg enz. Uit Japan werd een gift ontvangen voor dat doel van f143. De heer J. v. d. Velde, paardenarts 2e kl. te Bergen-op-Zoom, zegt in zijn verslag over den door hem gehouden cursus in het hoefbeslag in Hoorn en omstreken, aan het slot het volgende: „Speciaal moet ik echter er op wijzen, dat nergens de opkomst der in de eerste plaats belanghebbenden, der paardenhouders, voldoende was. Dit vindt vermoedelijk zijne verklaring daarin, dat zij de noodzakelijkheid niet inzagen om zelve ook van de eischen van een goed beslag op de hoogte te komen; maar niet minder, meen ik, wijl het besef ontbrak dat verbetering van de hoeven der paarden en van het hoefbeslag ook voor een deel van hen zelve moet komen. De paardenliouder moet het initiatief nemen tot vernieuwing van het beslag en het bleek mij telkens, dat men daartoe geen andere drijf veer kent dan: versleten zijn van het ijzer, terwijl de groei van den hoef, waarvan men de afslijting kunstmatig belet, dat minstens evenzoo goed noodzakelijk maakt en deze aanleiding er toe zelfs vaak eerder optreedt. Van mij, als niet bij de zaak geïnteresseerd, had men ongetwijfeld beter aangenomen dat het belang van den eige naar tijdig vernieuwing van het beslag vordert dan van den belanghebbenden smid. Ik had bij betere opkomst der landbouwers meer vrucht gehad van het betoog dat het op hun weg ligt door vei zorging van den hoef op stal, vooral ook van het jonge paard, vele gebreken te voor komen en dat het verkeerd is van een smid te verlangen dat hij op een marktdag, wanneer iedereen plotseling geholpen wil worden, veel paarden in zeer korten tijd goed beslaat. Eindelijk is het onvermijdelijk dat veel nieu wigheden in het beslag, welke ik als noodig voorstelde, nu bij de landbouwers tegenkanting zullen ondervinden, wanneer de smeden ze willen invoeren, omdat de paardeneigenaars nu op gezag dier smeden moeten aannemen, dat ze verkieselijk zijn. Hierbij denk ik in de eerste plaats aan het ijzer zonder kalhoeven. Het houden van paarden, het fokken van paarden kan slechts een bron van voordeel voor den landbouw opleveren, wanneer daarbij kennis van het paard en zijne behandeling bestaat en daarbij speelt het hoefbeslag een aanzienlijken rol. Door de nachtvorsten zyn in de omstreken van Eindhoven de aardappelvelden voor een groot gedeelte afgevroren. Met de graanakkers ziet het er ook niet al te best uit. In dezen tijd be reikt het koren gewoonlijk reeds manslengte. Nu echter staat het nauwelijks een hal ven meter van den grond. Ook de zomergranen, als haver en boekweit, kunnen niet groeien. Zooals men zich herinneren zal, is in de maand Maart jongstleden in de provincie Drente eene zeer groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Op vele plaatsen was de sneeuw door den he- vigen wind zóó hoog opgestapeld, dat men thans nog, dus twee maanden later, volgens het „Haag- sche Dagbl.", hier en daar in de venen sneeuw vindt. Te 's Hertogenbosch heeft het hoofd van een geacht gezin bij den burgerlijken stand aan gifte gedaan van zijn 21e kind. Vader en moeder tellen nog geen van beiden 40 jaren. Een persoon, die voor eene der gemeente scholen te Amsterdam, van de Nederlandsche Bank geld kwam ontvangen, miste daar plotse ling eene som van f2800. Toen de man van zijn verlies aangifte deed bij de beambten, werd vanwege de Directie der bank de politie geroepen die hem en alle aanwezige personen, van wie vermoed kon worden dat zij in de gelegenheid waren geweest het geld te ontvreemden, onder zocht. Vergeefs. Niemand bleek het vermiste bedrag bij zich te hebben en de politie kon dus op niemand de hand leggen. De dieven is men nog niet op 't spoor. Wel werden dadelijk de deuren van de Bank gesloten toen de gelden werden vermist uit den zijzak van de overjas van den concierge, maar toen reeds waren twee mannen, volgens het zeggen van een jongen, ijlings verdwenen. De politie heeft hare knapste rechercheurs er op uit gezonden. De te Ruinerwold gehouden topgrasver- koopingen hebben dit jaar 15 pet. meer opgebracht dan verleden jaar. H. K. H. Mevrouw de Groothertogin van Saksen heeft een aanzienlijke gift doen toekomen aan de „Prins Hendrik Stichting," asyl voorden behoeftigen ouden zeeman te Egmond aan Zee. In een der meestbekende koffiehuizen te Haarlem is Zondag het volgende vermakelijke tooneeltje afgespeeld. Een soldaat blijkbaar meer gewend de 5 cents-vergunninghuizen te bezoeken en reeds een weinig vroolijk van den roeiwedstrijd teruggekeerd, had een glas „Boonekamp" gedron ken, doch kreeg omtrent den prijs, tien cents, met den kelner verschil. De soldaat beweerde, dat dit iet waar kon wezen. Hoogstwaarschijnlijk zou men niet spoedig aan een eind zijn geweest als niet toevallig een kapitein was binnengeko men. De soldaat stapt op hem toe, salueert, staat flink in de positie en vraagt met een paar eenigszins glazige oogen „Kapitein, wat kost hier de Boonekamp?" De kapitein neemt den man eens goed op en antwoordt daarop dadelijk„Als jij er nog èèn neemt, 14 dagen provoost." Waar schijnlijk vond onze landsverdediger dat de ka pitein nog erger overvroeg dan de kelner. Hij betaalde tenminste den laatste en droop af. Om brandwonden te genezen! Een Fransch tijdschrift deelt mede, dat men door een toeval tot de ontdekking gekomen is van de heilzame uitwerking van gewoon houtskool bij brandwonden. Als men namelijk een stukje koude houtskool op een brandwond legt, zou de pijn terstond ophouden, en zoo men de houtskool ongeveer een uur lang er op liet liggen, zou de wond genezen zijn. Dit eenvoudige middel moet reeds in verscheidene gevallen de beste diensten hebben bewezen. Wat er van zij, het middel is eenvoudig, goedkoop en onschadelijk en is daarom waard beproefd te worden. De strenge toepassing van het besluit der Duitsche regeering betreffende de afsluiting der Fransche grens, geeft aanleiding tot groote onte vredenheid, vooral onder de grensbewoners. Eenige personen, die na de inlijving in den Elzas zijn blijven wonen, maar pensioen genieten van de Fransche regeering, gingen den 2deu Juni als naar gewoonte naar Nancy om zich daar hun maandgeld te laten uitbetalen. Toen zij echter naar Duitschland wilden terugkeeren, werd hun te Novéant de toegang geweigerd, omdat zij geene passen bezaten. Eerst als zij deze hebben ont vangen, kunnen zij naar hunne woonplaatsen te rugkeeren. Novéant is a!s het ware uitgestorven. „Voor heen schrijft een korrespondent van daar was het hier zeer druk aan het station; maai'nu zijn alle uit Frankrijk komende treinen bijna geheel leeg. In den sneltrein van Parijs naar Frankfort zaten slechts twee reizigers: een Rus en een Franschman, die beiden een pas haddèn. Een andere trein bracht slechts één reiziger, een Span jaard, die naar Mainz moest, maar deze heer moest ondanks zijn protest, terug naar Pagny en van daar over Luxemburg, Trier en Coblentz zijne reis voortzetten. Eene dame, die een uur later aankwam, vroeg den Bezirksprasident van Lot haringen per telegram verlof te mogen doorrei zen, maar het verlof daartoe werd niet verleend. In het geheel werden gedurende de twee eerste dagen reeds 27 reizigers teruggewezen. Het voorstel van den heer Francis Laur, een van de leiders der Boulangistische beweging om het besluit der Duitsche regeering met een dergelijk besluit te beantwoorden, werd, jongstl. Zaterdag, door de Fransche Kamer met 509 tegen 7 stemmen voor niet dringend verklaard. Er voor stemden de vrienden van Boulanger „de zeven gekken", gelijk de heer Paul De Cassagnac met zijne gewone vrijmoedigheid luide opmerkte. De heer Laur wenschte de noordoostelijke gren zen eveneens voor Duitschers te sluiten. „Het zou lafhartigheid zijn, zegt de heer Laur het besluit der Duitsche regeering onbe antwoord te laten. De Duitschers houden ons buiten Metz en Straatsburg, laten wij Toulon, Verdun en Parijs voor hen afsluiten. Dit kunnen wij doen door een wetsontwerp aan te nemen, bestaande uit ééne paragraaf, welke luidt: „In het noordoosten van Frankrijk wordt een strook gronds aangewezen, binnen eene lijn, gaande over Rouaan en Genève, welke niet overschreden mag worden door onderdanen van het Duitsche Rijk, tenzij zij een pas kunnen vertoonen, welke ge- teekend is door den Franschen gezant te Berlijn". Der politie te Berlijn is door die van Londen medegedeeld dat anarchisten, in Engelands hoofd stad verblijf houden, een komplot hebben gevormd om kroonprins Wilhelm en prins Von Bismarck te vermoorden door middel van electrische helsche machines. Twee jongelieden, thans te Berlijn, zouden zich met de uitvoering van het plan der samenzweerders belast hebben. Men denkt echter dat de politie hen kent en hunne bewegingen en gangen nauwkeurig bespiedt. Eenige Engelsclie bladen bevatten het volgende bericht: Of eene systematische poging wordt ge daan om opstand in Indië aan te moedigen, zal misschien nooit bekend worden, maar het is duidelijk, dat agents provocateurs, 't zij vrijzinnige 't zij gehuurde, vlijtig aan het werk zijn. Niet lang geleden ontdekte men, dat een tweetal marskramers uit Caboul allerlei verafgelegen dorpen in Bengalen bezochten, waar ze de zege ningen van het Russische bestuur breed uitmeetten. Evenzoo verscheen een bedelmonnik van Hydera bad in Delhi, waar hij voor groote menigten menschen verkondigde, dat het hem gegeven was het Rijk van den Grooten Mogol te herstellen en de Engelsclien te verjagen. De volgende merkwaardige mededeeling, ook voor den gezondheidstoestand der gemeenten van veel belang, is ontleend aan de Gesundheit 1888 n° 9. De meening van Kleb, Ferrand en Pessier, dat hoopen gebruikt stroo en mest een verbreiding van diphtheritis in hooge mate bevorderen, wordt door de statistieke opgaven van den militairen geneesheer Lonquet bevestigd. Uit deze blijkt, dat in het Fransche leger het aantal sterfgevallen aan diphtheritis bij de cavallerie driemaal grooter is dan bij de infanterie. In Parijs komen de meeste gevallen van diphtheritus voor in die cavallerie-barakken die in de nabijheid van de stallen der omnibusmaatschappij en een groote mestvaalt zijn aangelegd. Dezelfde verhouding bestaat bij het Duitsche leger. In het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, waar de gevallen van diphtheritis zeldzaam zijn, bepalen zij zich vooral tot de cavaleristen. Gladstone heeft verklaard dat hij geen be zwaren heeft tegen eene tunnel onder het Kanaal en dat de vrees, daarvoor gekoesterd, Engeland niet tot eer strekt. Derby is eveneens niet tegen eene tunnel, maar hij vreest dat het land te veel bevooroordeeld is, om daaraan voorloopig te kunnen denken. Onder de landbouwbevolking van Gallicië moeten ernstige onlusten zijn uitgebroken. Te Dobriczi moesten de soldaten gebruik maken van de wapenen tot herstelling der orde en vele boeren en gendarmes werden gedood. Woensdag ochtend barstte in het magazijn van zijden stoffen van de firma Garrould te Londen een hevige brand uit. Een aantal vrouwelijke winkelbedienden werden spoedig aan de boven-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2