Marktberichten. Advertentiën AIoüp puMieke verloop Hazerschniten Vermist ENVELOPPEN!! Parkstraat B, 294. LanpvelS Se Rooij. ADVERTENTIEN. vensters gezien, wanhopig om hulp roepende. Men hield dekens uitgespreid en spoorde haar aan naar beneden te springen. Slechts ééne harer had den moed den sprong te wagen en bezeerde zich daarbij dan ook vrij erg. Een paar werden er nog, ofschoon deerlijk gebrand, van de achterzijde van het gebouw uit gered, maar vijf kwamen in de vlammen om. Voor het Oostenrijksch-Hongaarsche leger is eene automatische mitrailleuse van Maxim aangenomen, welke 000 kogels per minuut afschiet. Ten behoeve van de slachtoffers der over strooming in de streken langs Elbe en Oder is in het geheel bijna 7,000,000 Mark bijeengebracht. De schouwburgen te Berlijn zijn niet geluk kig. Ook in het Walhalla-theater, dat hersteld werd, is een stellage ingestort, waardoor twee werklieden ernstig werden gewond. De werk lieden, die in het Koninklijk theater werden ge wond, gaan vooruit en zullen waarschijnlijk allen genezen. In Epirus heersclit een geduchte hongers nood. Ten behoeve der zwaar belaste bewoners dezer Turksehe provincie zijn te Athene en te Konstantinopel openbare inschrijvingen openge steld. Te Toulon heeft zich het volgende geval van watervrees voorgedaan. Een jong marine officier beet zijn moeder tweemaal in de hand zonder dat hij scheen te weten wat hij deed. Een herinnerde zich echter, dat hij eenige weken geleden door de kat was gebeten. Dadelijk werd de kat doodgeschoten en naar een dokter gezonden, die tot aller schrik constateerde dat het dier aan watervrees had geleden. Al de katten in den omtrek zijn nu onschadelijk gemaakt, en de officier en zijne moeder zullen zich onverwijld onder behandeling stellen van Pasteur. Volgens telegrammen van Jersey heeft eene Britsclie kanonneerboot de rotsgroep van de Minguiers bezocht, en de Franschen aldaar gewaarschuwd dat zij dadelijk moeten heengaan, omdat de klippen aan Engeland behooren. De groote zijdespinnerij op de EdgeWarenroad is totaal uitgebrand. Vijf personen zijn reeds verbrand gevonden, verscheidenen worden vermist, terwijl eenige vrouwen zwaar gewond werden door het springen uit eene verdieping, voordat de reddingstoestellen der brandweer opgesteld waren. Een waaghals, Samuel Osborne, is in een klein éénpersoons roeibootje het Engelsche kanaal overgestaken. Hij legde 40 a 50 Eng. mijlen in dertien uren af, tegen een sterken wind. Een paar jaar geleden deed Osborne reeds van zich spreken toen hij vijftig mijlen in twaalf uur roeide. Manitoba en liet Noord-Westen van Canada. II. Boerenarbeid. Het is moeielijk om over dit punt bepaalde inlichtingen te geven. Zonder twijfel was het loon hoog, vooral gedurende de oogsttijd, wanneer er veel vraag voor volk om de oogsten in te brengen bestaat, echter heeft het groote getal menschen, die gedurende de laatste jaargetijden naar het land zfin gegaan, aanleiding gegeven de loonen te verminderen. Één punt moet in aanmerking genomen worden, nl. dat de pachter in Manitoba, door zijn groote opbrengst en goede prijzen betrekkelijk hooge. loonen kan be talen, zonder dat dit hem schade veroorzaakt. Omheiningen. Het afschutten met ijzerdraad wordt door veel pachters verkozen boven het afschutten met hekken, daar de eerste weinig reparatie ver- eischen en ophoopingen van sneeuw beletten. Een ijzerdraad- en houtafschutting, bestaande uit stukken hout op zekere afstanden met ijzerdraad verbonden, zijn gepatenteerd en kunnen te Winnipeg gekocht worden. Deze soort afschutting is een groote ver betering met betrekking op de afschutting van hek werk en ijzerdraad, daar het vee zich lichtelijk kan bezeeren, door er tegen aan te loopen. De prijs van ijzerdraad afschuttingen varieert al naar den afstand waar het heen gezonden moet worden. De tegenwoordige klasse van Kolonisten inliet Noord- Westen. Het groote aantal kolonisten komt uit de oostelijke provincies van het Gebied, uit Ontario vooral, en behooren hoofdzakelijk tot het landbouw- volk. De emigranten uit Europa zijn meestal Engel- schen, Schotten en Ieren, daarbij inbegrepen huur- pachters, arbeiders, knechten en anderen, waarvan de meesten zich goed in hun nieuw leven kunnen schikken. Er zijn ook een menigte Duitschers en Zweden, hardwerkende en gehoorzame burgers, wier landgenooten aanzienlijke pachters in de Vereenigde Staten zijn geworden. Eenige pachters worden door de Amerikaansche Unie ondersteund; een klein ge deelte, bestaande uit genaturaliseerde Fransch-Cana- dianen, hoofdzakelijk uit den Staat Massachusetts en de andere pachters en pachterszonen bijna uit sluitend van de Westelijke Staten afkomstig, terwijl er ook een groote kolonie van Russen, Mennonieten en IJslanders gevonden wordó, die zich nu tevreden en gelukkig hebben gevestigd. De laatsten hebben tevens eene IJslandsche kolonie te Big Island bij het Winnipeg Meer. De Fransch-Canadianen die langs de Red Rivier wonen en uit Boston en andere steden van de Nieuw-Engeland Staten van Amerika verhuisd zijn, zijn in goeden doen, en daar hunne oogsten groote opbrengsten leverden zijn hunne vooruitzichten uitstekend. In 't algemeen gesproken is het volk in het Noord-Westen zeer fatsoenlijk, ordelijk en gehoorzaam. De Roodhuiden. Men behoeft zich in't geheel niet te verontrusten over de Indianen van het Noord- Westen, want dank zij het oprechte en edelmoedige beheer van het Gouvernement van Canada, zijn ze rustig en vredig. Kampen land worden uitsluitend voor hunnen landbouw gehouden, en zoo noodig wordt door het Gouvernement hulp verleend. Deze gelukkige toestand staat in treffende tegenstelling met de ondervinding van eenige meer westelijke Staten van Amerika, waar gedurig bloedige tooneelen voorkomen. Het Gouvernement van Canada heeft door het geheele land Indianen-scholen gesticht, waar de jonge Indianen onderwezen en opgevoed worden en dit, als ook het feit, dat de Roodhuiden zelf reeds de landbouw ter hand nemen zijn goede voorteekenen voor hunne toekomst. De instelling van politie te paard, door alle streken, heeft de Indianen geleerd om de wetten van het land te respecteeren; en behoeft er dus geen vrees voor de Indianen in Canada te zijn hetwelk wel het geval in de Vereenigde Staten is. Kerken. Er heersclit algemeene godsdienstvrijheid in canada. Er zijn kerken voor bijna alle godsdiensten die alle in bloeienden toestand verkeeren; en een kolonie die niet groot genoeg is, om eene kerk te kunnen ondersteunen, heeft altoos rondreizende geestelijken, om dienst te houden. Scholen. Overvloedige middelen voor opvoeding, van den laagsten tot den hoogsten graad bestaan door het geheele gebied. De arme en middenklassen kunnen hunne kinderen naar vrije scholen sturen, waar zij eene goede opvoeding genieten; en voor betere scholen is ruimschoots gezorgd. In geen land der wereld is goede opvoeding meer verbreid dan in Canada. Men heeft er het afzonderlijke schoolstelsel en krijgt men daarvoor niet alleen van het Gouver nement een groote toelage, maar er zijn buitendien in ieder stadsgebied twee afdeelingen door hot Grond gebied Gouvernement aangesteld, waarvan de op brengst aan scholen gewijd wordt. Er is een opzichter voor iedere afdeeling, en leeraars worden streng ge ëxamineerd, voor zij aangesteld worden. Het stedelijke Gouvernement. Er bestaat een volledig stedelijk^ gouvernement door het geheele gebied. Het Noord-Westen is verdeeld in gemeentebesturen, door dat de kolonies zoo vooruit gingen. Deze stedelijke inrichtingen zien toe op het herstellen van wegen er zjjn geene tollen en reguleeren de plaatselijke taxaties voor wegen, scholen en andere instellingen, zoodat iedereen naar de lasten die hij betaalt stemmen heeft; en alle plaatselijke zaken worden bestuurd door den opzichter en den raad, die ieder jaar door het volk uit het distrikt gekozen worden. Dit systeem van verantwoordelijkheid, van af de stedelijke verte genwoordiger tot het Generale-Gouvernement, geeft overal tevredenheid en voldoening, daar het volk zeker is, dat geen gouvernement hun meer vrjjheid kan toestaan. (Ingezonden.) Alkmaar, 4 Juüi. Aangevoerd 6 koeien f 140 a 195; 230 vette kalveren f 40 a 96 28 nucht. kalveren f 7.— a 16 109 Schapen f 16 a 25 160 vette Varkens 34 a 44 ct. per KG.; 39 magere dito f 13 a 18. Lammeren f a Purmerend, 5 Juni. Aangevoerd 272 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 121 nucht. Kalv f 6 a 18; 131 vette Varkens 33 a 44 ct. per KG 90 magere Varkens f 12 a 18; 292 Biggen f 5 a f 8; 2699 Schapen, 385 Runderen en 16 Stieren. 1300 Lammeren f a kip-Eieren f 2,75 a 3,50 per 100 stuks. Vette koeijen, prijshoudend handel vlug, prijs van 55 tot 70 cent per Kilo. Geldekoeijen, prijshoudend, handel vlug, prijzen vanaf 80 tot 150 gulden per stuk. Vette schapen, minder in prijs, handel matig, prijzen van 18 tot 28 gulden per stuk. Overhouders lager in prijs, handel flauw, prijzen vanaf 13 tot 24 gulden per stuk. Amsterdam, 4 Juni. Aangevoerd 683 Run deren, le kwal. 66 ets., 2de kwal. 57 ets., 3de kwal. 48 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 230; Graskalveren f a 62 nucht. dito f5 a 12; 500 Schapen en Lammeren f 25 a 4; 430 vette Varkens 35 a 40 ets. per KG. Londen, 4 Juni. Aangevoerd 2900 Runderen 13000 Schapen en Lammeren, 80 Kalveren en 15 Varkens. Men noteert: beste Runderen 35 a 70 ct., Schapen en Lammeren 475 a 86 ct., Kal veren 45 a 80 ct., varkens 35 a 60 ct. Harlrng ;en. 4 Juni. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 28 Mei tot 4 Juni950 stuks Schel- visch, 20 stnks Tarbot en Griet, 2590 stuks Rog, 250 stuks Tonhen, 5500 pond kleine Schol, 75 pond Scharren, 15 manden Garnalen, 712 balen Mosselen, 20 balen Cockels en 106 balen Alikrui ken. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mosselen, Cockels, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de overige visch aan de publieke afslag aan opkoopers en aan venters. R IJ K SPOSTSPA A It R A V K. Aan liet postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Mei 1888: Ingelegd f631.14; Terugbetaald f627. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 600. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 30 Hei 5 Juni. ONDERTROUWD: Jan Jonker en Adriaantje Eel- man. Reinier Martijn Molenaar en Kaatje Smit. GETROUWDPieter Cornelis Flens en Jansje Coster, weduwe van Jan Louis Collignon. GEBORENSimon, zoon van Pieter Plaatsman Jbz. en Jansje Bremer. OVERLEDEN: Geene. LEVENLOOS AANGEGEVENÉén. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts BRIE- maal in rekening gebracht. Den 1Oen Juni hopen onze geliefde ouders, FÜLPS DU INKER en TETJE DEKKER, door Gods goedheid, hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. PrinsHendrik pold.,6 Juni'88. A Igemeene kennisgeving Voor de vele blijken van belangstelling bij ons Zilver-feest ondervonden, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. A. P. KOORN. G. A. KOORN-Kuijper. Texel, 6 Juni '88. op 2 JUNI deurwaarder Koning Texel. De „SARA DINA" aan Maarten Kuiper f 630.— De „ALIDA" voor f 2500.— opgehouden is inmiddels UIT DE HAND TE KÓÓP, te be vragen bij deurwaarder Koning Texel. Een LAM, gemerkt met het koopmansmerk van W. KEESOM. Al wie inlichting kan geven, wordt verzocht het op te geven aan S. KEIJSER Cz. aan de Waal. Onze prijzen per duizend stuks Enveloppen, bedrukt met éénregelig adres gewoon formaat (voor postpapier in 3en gevouwen) blijven even als voor 1 Juni f 1.60, f 1.90, f 2.25, f 2.80 enz. a CONTANT en die van Enveloppen groot formaat (voor postpapier in 2en gevouwen) eveneens f 1.75, f 2.-, ƒ2.40 enz.acontant. Franco per post met verhooging van 20 ct. per duizend voor frankeerkosten, na ontvangst van postwissel. Onze prijsopgave van 200 en 500 stuks is sedert dien datum niet meer geldig. Andere formaten en kwaliteiten naar evenredigheid. Aanbevelend, MWIjfBMWIBMWJPBMUJmMMMMaimMgmUMBltmUUWraMBgglMlllliMHHIIIMPII l»l—IHII HM

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3