N#. 73. Donderdag 14 Juni. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op deu dag* der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'srnorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 's morg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3" uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Ilelder 's morg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Helder-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 7 en 's avonds 11 uur. Aankomst Helder middags 4 en. 's avonds 11 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1 3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, cle Cocksdorp, IBieland en Ter schelling 's morgens 7.45, Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. De buslichting 5.30 vervalt op Zon- en Feestdagen. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger MaandagDinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 13 Juni 1888. Op de vierde laramerenmarkt, tevens paar denmarkt, Maandag j.l., was weder veel vee aangevoerd. Volgens sommigen was de droogte hieraan niet vreemd. De hooge prijzen althans konden niet tot een groote aanvoer uitlokken. De handel was zeer stug en de prijzen ge- volgelijk laag. Voor lammeren werd gemid deld van 5 tot 7 gulden besteed. De laagste prijs voor partijen was ƒ3. de hoogste prijs 8.50 en ƒ9. Een klein partijtje ramlam- meren, werd voor 15.50 omgezet. Er bleef nogal onverkocht. Opmerkelijk mag het zeker genoemd worden, dat van hier geteelde ram- lammeren, een werd verkocht voor de fokkerij, voor 20.— en één voor 22.50. Wel een bewijs dat hier nog flink wolvee wordt aan getroffen. Van de aangevoerde paarden werden eenige verkocht. De prijzen waren van ƒ150.— tot 300. Overigens ging er niet veel om. Aangevoerd waren 972 lammeren, 46 schapen, 34 paarden, 1 veulen, 25 koeien, 3 nuchteren kalveren, 1 varken, 18 schrammen en 30 biggen. De verpachting van de jacht en vogelarij, de konijnenvangst en het rapen van eieren op het eiland Vlieland, voor den tijd van één jaar, Maandag j.l. ten kantore van den ont vanger van registratie alhier gehouden, leverde een nogal merkelijk verschil op bij de laatst gehouden verpachting. Ingekomen waren 9 billetten. De hoogste inschrijver was de heer Hoedenmaker voor f 602. de laagste inschrijving was voor f212.- Bij de laatst gehouden verpachting, welke in 1885 plaats had, voor den tijd van drie jaren, bedroeg de pachtsom 160.— 's jaars. De heer Niessink, hulpprediker te Kaag, heeft het beroep naar Eijerland aangenomen. Naar wij met zekerheid vernemen is de heer Dikkers, notaris alhier, in het bezit van een levend steppenhoen. Er schijnt iets in de lucht te zweven van een te houden vlieger-wedstrijd, mochten ons daarvan meer gegevens geworden, dan zullen wij daarvan mededeeling doen. „De kermis komt maar eens in 'tjaar" hoorden we vaak zingen, doch zoo lang die feesten niet difinitief worden afgeschaft, komt hij ook even zeker telken jare terug, als ver jaar- of andere gedenkdagen. Zoo ook breekt spoedig voor ons de tijd aan, trots koude of droogte, trots hooge of lage veeprijzen, trots veel of weinig verdiensten, dat het kermis zal zijn. Op de vraag of die dagen met opgewekt heid worden tegemoet gezien, zal het antwoord natuurlijk zeer verschillen wien men het vraagt. Zooveel is echter wel zeker dat de jeugd, die nog geen zorgen kent, die tijd met reikhalzend verlangen tegemoet ziet. Wat de kermis zai aanbieden, schijnt nog niet met zekerheid bekend te zijn, doch behalve de onvermijdelijke koek en speelgoedkramen, plus draaimolen en verdere gewone kerrnis- verschijnselen, kan als zeker worden gemeld dat waar het vorig jaar de vélocipède-tent stond, thans een komedie zal verrijzen; ook in „de Vergulde Kikkert" zal wellicht een ge zelschap optreden, terwijl naar wij vernamen ook eene' aanschrijving is gekomen van het Theatre van prof. Mullens, zekerheid van diens komst bestaat echter nog niet. Mochten ons nog meer verrassingen wachten, dan deelen wij die wellicht later mede. Oudeschild, 12 Juni. Naar wij vernemen, zal de rederijkerskamer „Heije" alhier, in de a.s. kermisweek eene uitvoering geven. Ook de sociëteit „Neptunus" moet voornemens zijn in die week eene feestelijke bijeenkomst te houden. Zit 't er misschien niet aan om feest te vieren, toch montert 't wat op. Tal van nieuwsgierigen spoedden zich gisteren naar de plek waar door een onzer ingezetenen, bij het graven van een put, een petroleumbron zou ontdekt zijn. In weinige oogenblikken was uit de opening eon tobbetje vol vettig vocht ingezameld, dat meer rook naar petroleum dan naar duizend-bloemengeur. Een weinigje op het vuur geworpen brandde als smeer. Er viel dus niet aan te twijfelen of er was op dit eiland een heusche petrole umbron ontdekt. Welk een uitkomst zou dat zijnVoortaan geen landverhuizers van hier naar den vreemde, maar omgekeerd zou den emigranten van elders naar hier stroomen om werkzaam te zijn bij de petroleum-industrie. In gedachten zag men Texel reeds in het be zit eener schoone haven, waar lustig de vlaggen van alle natiën wapperden. Trotsche zeekas- teelen kwamen hier het product halen, dat ons de aarde om niet bood. Ons eiland zou wellicht in een niet ver verwijderd verschiet, de vermaarde Amerikaansche Oyl-creek op zijde strevenmisschien zelfs overtreffen. Heden vernamen wij verder niets van de petroleumbraking van den nieuwen put. Ver moedelijk is het debuut van gister de eenige opwelling van lichtgevend vocht geweest. Jammer voor onze utopiën Volgens de Java-Bocle vermoedt men, dat de Heer Van Rees zijne vijf jaren, waar van er reeds vier zijn verstreken, zal uitdienen, en acht men het niet onmogelijk, dat, wanneer het ministerie kan bolwerken, de heer Keu- chenius zelf zijn opvolger wordt. Uit het ministriëel programma, zooals dit hierheen werd overgeseind, in verband met vroegere redevoeringen van den heerKeuche- nius in de Tweede Kamer, maakt men op, dat deze zal trachten Holland en Indië tot één tolgebied te vereenigen en aan den oorlog in Atjeh een einde te maken door herstelling van het sultanaatmen begrijpt echter zeer goed, dat nog deze, nog andere maatregelen met ruwe hand of met overhaasting zullen worden genomen. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 17 Juli e. k. weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Van de alsdan openstaande plaatsen, ten getale van omstreeks twintig, zullen er wellicht eenige worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen de gepasporteerde militairen en schepelingen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f' 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbe taling, telkens voor één vierde gedeelte, te voldoen; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht h i e t e 1 a n d e of in Oost- en We s t-I n d i alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als sche peling, gepensioneerd, gegageerd of overleden zijn, en van hen, die als gepensioneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zijn. Tegen 4 Juli a.s. is de eerstvolgende op roeping bepaald voor jongelingen bij het instructie bataljon te Kampenwenschen ouders of voogden hunne zoons of pupillen alsdan geplaatst te zien, dan dienen tijdig de benoodigde stukken bij den bataljonscommandant te worden ingezonden. Men schrijft van Terschelling In de duinen alhier vliegen en nestelen thans een zeer groot aantal steppenhoenders. De dieren zijn zeer vlug van beweging; zij hebben de grootte onzer grootste duivensoort, zijn veelal grijs van boven en van onderen zwart, terwijl de eieren wat grooter zijn dan die der duiven en bont gevlekt. Vele eieren-zoekers zijn voornemens het broeien niet te verstoren, om zoodoende de teelt van dit jaar vooreen volgend jaar te lokken. COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1