Buitenland. De commissaris des Konings in Noord- Brabant is door den Minister van Binnenl. Zaken gemachtigd om voorwaardelijk en voor één maant weder vergunning te verleenen tot invoer in Nederland van wol en huiden, te Antwerpen opgeslagen en uit landen buiten Europa. „Buma-land" is de titel van een brochure, waarin de heer Th. van der Loos zijn bezwaren uiteenzet tegen de beraamde drooglegging van de Zuiderzee. „Niettegenstaande anderen al hun moeite aanwenden", zegt hij in een woord vooraf „om te bewijzen, dat een drooglegging der Zuider zee een werk is van groot belang, dat veel voor- deelen zal afwerpen, hebben wij niet geschroomc tegenover de licht- de schaduwzijde te stellen, tegenover de voor- de nadeelen te doen uitkomen en zijn daarbij meer bepaald van een practisch standpunt uitgegaan." De heer van der Loos ziet in het droogleggings plan enkel schade voor den droogmaker, voor den aanstaande Zuiderzee grondeigenaar en voor den landbouwer, den aanstaanden Zuiderzee-polderboer. Moet dan de Zuiderzee blijven, wat zij is? Die vraag beantwoordt de schrijver ontkennend. „Zeker", zegt hij, „moet die waterwolf gebreideld, getemd, overwonnen worden, maar langs den kalmen, geleidelijken, rustigen weg, gelijk ons de vaderen zijn voorgegaan, o. a. door indijking van het Oude en Nieuwe Bildt, Waard en Groet, den Anna Paulowna-Polder enz. De Zuiderzee in den loop der eeuwen weder te doen verdwijnen, zooals zij in den loop der eeuwen ontstond en machtig werd dat is de weg, dien men naar onze meening te dezen opzichte moet trachten te bewandelen. Door telken jare rustig voort te gaan en nu hier en dan daar een gunstig gelegen en vruchtbaar gedeelte in te dijken, zal men eindelijk zoo ver komen, dat het oude meer Flevo weder tot zijn oorspronkelijke beteekenis is teruggebracht en dat de gronden, die liet water eenmaal aan onze verschillende provinciën heeft ontnomen, daaraan weder onder verbeterde omstandigheden en in vruchtbaarheid vermeerderd, worden toegevoegd. Maar dan moet men geduld hebben, met kalmte en overleg te werk gaan en vooral er niet bijzonder op gesteld zijn iets grootschiets indrukwekkendsiets glorierijks tot stand te brengen. Geen roemzucht noch effectbejag, maar nijverheid, geld verdienen moet de leidende gedachte zijn." Een onderscheid tusschen tijdelijke en zoo genaamde vaste werklieden bij 's rijks werven, is o. a. dat eerstbedoelde categorie verstoken is var het genot van ziekengeld, behoud van dag geld op feestdagen, enz. De N. Rott. Crt. verneemt nu dat er eene bepaling in het leven zal worden geroepen, volgens welke de genoemde voordeelen ook kunnen worden toegekend aan zoodanige werklieden, die vroeger als vast werkman bij de werven waren geplaatst. De voorloopige commissie der in Januari opgerichte Heidemaatschappij heeft tegen Donder dag 21 dezer eene algemeene vergadering der leden uitgeschreven. Op deze vergadering, die te Arnhem zal worden gehouden, zal men over gaan tot het vaststellen der statuten en het be noemen van een bestuur. Zooals men weet, stelt zich de maatschappij ten doel, op dezelfde wijze als hare zuster-maat- schappijen in Duitschland en Denemarken nl. zonder zelve ontginningen te ondernemen, het in cultuur brengen van heiden en duinen te be vorderen. In de circulaire der commissie wordt gezegd „Een groot aantal leden alleen, kan de jeugdige maatschappij in staat stellen, direct krachtig op te treden. Ieder die derhalve belang stelt in de ontwikkeling van onzen bodem, wordt opgewekt om als lid der Nedeil. Heidemaatschappij toe te treden." De contributie bedraagt f 2,-.' De heer Arkes, directeur van den Paarden tram Hoorn-Enkhuizen, heeft aan den gemeente raad van Schagen een schrijven gericht, waarin hij onder dankbetuiging aan den Raad voor het gunstig besluit in zake zijne onderneming paar dentram Hoorn-Schagen, mededeelt, dat bij gelijke gunstige beschikking door de gemeenten Wognum en Opmeer, door hem spoedig of ftcieele concessie zal worden aangevraagd. Uit Eibergen wordt gemeld De verhoogde graanrechten in Duitschland hebben hier langs de grenzen een soort van smokkelhandel in het leven geroepen, op dezelfde wijze als het bekende kannetjes dragen in sommige Groninger grensdorpen met gedistilleerd. Het invoeren van grootere hoeveelheden graan is met zooveel bezwaar verbonden, datdeWest- phaalsche boeren tegenwoordig hunne in Holland gekochte rogge en meel bij eenen bekende aan de grens neerzetten, van waar later door vrouwen en kinderen zakjes met 3 kilo worden afgehaald en vrij binnengebracht. Bij sommige goedhartige boertjes op de Hol- landsche grens staan somtijds wel van tien Pruisen zakken, die op deze wijze worden afge haald. Behalve den lust al dat goed te borgen, moeten de menschen ook nog zorgen, dat de kinderen niet uit den verkeerden zak scheppen en vooral niet meer meenemen dan de geoor loofde 3 kilo, daar anders de ambtenaren er spoedig bij zijn. Iedere gang spaart negen cent inkomend recht uit, zoodat te begrijpen is, dat er niet veel koren bij het ambt aangegeven wordt. Naar aanleiding van het verliezen van het proces tegen Berend Hoitzema Enuma, door de „Vereeniging tegen de Kwakzalverij", acht het bestuur het waarschuwen door middel van het maandblad verder onmogelijk vol te houden, en heeft het besloten vanwege het bestuur het voorstel te doen de Vereeniging op te heffen. Het bestuur doet dit niet om het gering finantiëele verlies, door het proces geleden, noch omdat de Vereeniging innerlijk verzwakt is, niet omdat zij niet nog zeer nuttig zou kunnen werken, maar alleen omdat de wet, of de uitlegging door eene rechtbank aan de wet gegeven, haar ver hindert met haren nuttigen arbeid voort te gaan. Men schrijft uit Harlingen, 6 Juni: In Engeland schijnt groote behoefte aan stroo te bestaan. Dezen morgen lag de Noorderhaven vol tjalken met stroo geladen, en gisteren namiddag arriveerde de Hullsche boot „Swanland", die een buitendienst deed, enkel om eene lading stroo, in balen geperst, in te nemen. De volgende week moet dezelfde boot een buitendienst naar Amster dam doen, insgelijks om stoo te laden. Nog komen tal van schuiten en wagens van alle kanten om stroo binnen de gemeente te brengen. Som migen meer bedaagden herinneren zich, dat in 1855, bij den Krim-oorlog het transport van stroo insgelijks zoo druk was. In de vorige week werd door een duiker een onderzoek ingesteld naar den toestand van het te Terschelling gezonken stoomschip „Tyne- mouth." Plet bleek betrekkelijk vrij van zand te zijn, doch bij de vorige berging is er veel be dorven door het schieten. De duiker heeft een pak katoen, waaruit de lading bestaat, mede naar boven genomen. Dat het opstuwen van stroom- of rivierwater, ten einde daarmede het groenland tot eene ver beterde opbrengst te bewegen, niet altijd gewenscht is, zooals vele Drentsche landbouwers meenen, blijkt te Zweeloo. Daar heeft men in denDros- tendiep, niet ver van de Klenko, voor een paar jaren een schutsluis gebouwd, waarvan het gevolg is, dat er veel meer hooi wordt geoogst, doch tevens heeft er zich de ruigbol zoo sterk ont wikkeld, dat de qualiteit van het hooi tot op de helft is verminderd. De ruigbol is een plant, die hare wortels zeer diep in den grond heeft, in zware zand- of klei lagen. Bij sterke droogte komen de kiemen niet tot ontwikkeling, doch, eenmaal opgeschoten zijnde, kan deze schadelijke plant veel beter droogte en koude verdragen dan andere grasplanten. De ruigbol brengt aan het hooi eene fraaie kleur, doch eenen zeer slechten reuk, zoodat koeien het niet willen eten en 't alleen aan paarden en schapen kan worden toegediend. De laatsten weten de goede planten er voorzichtig uit te halen en laten den ruigbol geheel onaangeroerd. Men schrijft uit Warga, 5 Juni: Evenals alle jaren om dezen tijd werd ook dit jaar gisteren en heden op deze plaatsen in het naburig Wartena eene aanzienlijke partij wei-en hooiland publiek ter verhuring aangeboden. Was de opbrengst in 1887, bij de onmiddellijk vooraf gaande jaren vergeleken, reeds vooruitgaande, nu hepen de prijzen weer belangrijk hooger, zoodat de verschillende perceelen van 10 tot 50% meer hebben opgebracht dan het vorige jaar. De oorzaken hiervan zijn niet ver te zoeken. Het hooi van 1887 is in den omtrek overal totaal verbruikt, terwijl ook het buitenland hooi vraagt. Reeds moeten aanzienlijke bestellingen van hooi aan de kooplieden in deze provincie gedaan zijn. Zoowel in de hooge als lage venen van Fries and maken reeds arbeiders aanstalten om te ver rekken naar „Westert", ten einde de veenspade met de zeis te verwisselen. Het gras is in den aatsten tijd, vooral op de lage landen, snel ge groeid. Een zonderling verschijnsel deed zich voor aan den commandant van de „Celestial. Naar Java stoomende zag hij vier mijlen van den wal een schip dat hij meende voor anker te liggen. Hij veranderde daarom daarom zijn koers, toen het plotseling verdween en in de plaats kwam een pirimidaalvormig eiland, dat rookwolken uitblies. Nu begreep hij er niets meer van, maar ziende naar zijn schoorsteen, aanschouwde hij, dat ook daaruit veel rook kwam. Hij geraakte tot de conclusie dat het verschijnsel eene weerkaatsing was van zijn vaartuig tegen zware mistbanken. (Soerab. Hdbl.) Met schrijft uit Maasland dato 8 JuniBij de verpachting van verschillende perceelen vliet- lund onder deze gemeente, werden dit jaar bij zonder hooge prijzen besteed hetzelfde verschijn sel deed zich voor bij de gewone jaarlijksche ver huring van het grasgewas langs de wegen. Daar de prijzen van boter en kaas niet hoog zijn te noemen, moet de oorzaak zeker gezocht worden in de slechte vooruitzichten op een ruimen hooioogst en de ledige hooibergen. Een niet alledaagsche begrafenisstoet trok verleden week door Hoofddorp in de Haarlemmer meer. De lijkkist was niet, zooals gewoonlijk, met een zwart kleed overdekt, maar gehuld in onze nationale kleuren, (rood, wit, blauw). Ver scheidene menschen staarden met verwondering die ongewone vertooning aan, totdat door den gemeenteveldwachter de stoet staande gehouden en als strijding met de verordening, tegen de begravers proces-verbaal opgemaakt werd. L. D. Dezer dagen kwam bij de Fransche Kamer een verzoekschrift in, geteekend door een groot aantal fabrikanten van gruyérekaas. Onder voorwendsel dat de handel kwijnt, vragen die heeren, dat men in het leger, eens in de week, het rantsoen vleesch door 200 grammen kaas vervange. Daar Frankrijk 400.000 soldaten onder de wapens heeft, zou dat een verbruik van 80,000 kilo kaas 's weeks veroorzaken en in een jaar zouden die fabrikanten aldus 4,160,000 kilo kaas meer verkoopen. Wat zullen de slagers zeggen? Zoolang men door een omweg te nemen uit Frankrijk in Duitschland kan komen zonder aan de lastige pas-voorschriften onderworpen te zijn zullen de meeste reizigers aan den omweg de voorkeur geven. De schade draagt Duitschland. „De beide sneltreinen Parijs-Bazel", zoo wordt 4 Juni uit Altmünsterol geschreven, „liepen heden voor het eerst over Delle. De schade voor de Duitsche lijn beloopt dagelijks minstens 1000 Mark. Ook het goederenvervoer zal een anderen weg nemen. Op de laatste markt in Dammerkirch ontbraken de Fransche koopors. Het grensverkeer is zeer gering geworden. Er heerscht groote ontevredenheid en de Elzassers, die tot nu toe gunstig voor Duitschland waren gestemd, zijn het niet meer. Vele kleine neringdoenden zullen een ander bestaan moeten zoeken". In de corcettenfabriek der Gebr. Warner te Bridgepost in Noord-Amerika zijn 1100 werksters, meest allen jonge meisjes. De eigenaars hebben een ^gebouw bij hun fabriek doen zetten, dat f 125.000 heeft gekost. Daarin bevindt zich een bibliotheek van 3000 deelen, een muziekzaal, een restauratie en eenige slaapkamers. Elke week is er één avond aan uitspanning gewijd. Gele genheid tot onderwijs is er mede, ook vooral in onderscheiden handenarbeid, terwijl ook anderen als de fabrieksmeisjes daar gebruik van mogen maken. Aan de fabriek is een eigen spaarbank verbonden. De echtgenoote van den president der Vereenigde Staten, mevrouw Cleveland, heeft de opening der merkwaardige inrichting met hare tegenwoordigheid vereerd. In de salie Leé vis te Parijs werd een meeting van Bonapartisten gehouden, ter eere van den Corsikaan Lèandri. Deze deelde o. a. mede, dat hij Prins Victor te Brussel had bezocht en dat deze zich bereid had verklaard zich aan het hoofd der beweging te stellen, zoodra het land een hoofd noodig had. Robert Mitchelle zeide, dat de Bona- oartistische party misschien binnenkort een krach tige hulp zou kunnen verleenen aan hen die eene joging wagen de Republiek omver te werpen, en dat zij Boulanger moest steunen. Men ging uit een, onder de kreten van: „Leve de Keizer! Leve Prins Victor! Leve Boulanger!" Te Brussel is dezer dage een brochure ver schenen van een onbekende schrijver, getiteld „1' Alliance Hollando-Belge." De schrijver begint met te wijzen op de gevaren, welke België bij een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk bedreigenmaar naar zijn meening is ons land evenzeer bedreigd als België. Als een uitgemaakte zaak wordt het beschouwd, dat België dan het tooneel van den strijd zal zijn. De versterkingen aan de Maas zijn nog niet ge reed en evenmin als Frankrijk, zal Duitschland Belgiës onzijdigheid eerbiedigen. Immers het

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2