N°. 76. Zondag 24 Juni. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteiitiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote létters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Onzen abonné'sbuiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal 45 cent) vóór 10 Juli a.ste doen toekomendaar wij anders daarover per postkwitantie met 10 cents verhoog ing zullen moeten disponeer en. de Uitgevers. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, geven bij deze kennis aan de ingezetenen, dat de Weverstraat aan den Burg door hen is ver klaard te zijn ongeschikt voor het berijden met vrachtwagens en brengen in herinnering de be paling vervat in Art. 17 van de Algemeene Po litie-Verordening, waarbij het rijden met vracht wagens op zulke straten is verboden. Overtreding wordt volgens Art. 99 gestraft met geldboete tot een maximum van Drie Gulden. Texel, 22 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders van Texel, D. C. LOMAN, Burgemeeeter. ST1KKEL, Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, haar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Donderdag den 28 Juni 1888 des voormiddags te 10 ure, in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 23 Juni 1888. De Burgemeester voornoemd. D. C. LOMAN. TEXEL, 23 Juni 1888. De commissie, welke zicli in het vorig jaar belastte met het verkrijgen van geldelijke bij dragen voor de wed. H., kwam Donderdag avond weder bijeen. Hoewel door vertrek van velen de wekelijksche ontvangsten wel waren geminderd, was het aangenaam te mogen constateeren, dat de bijdragen bleven getuigen van offervaardigheid. In verband met een en ander werd de uitkeering voor de volgende 3 maanden geregeld. Naar aanleiding van het in deze verkregen resultaat, werd ernstig gesproken om in dezen geest eene Vereeniging op te richten, voor allen, welke daaraan zouden willen deelnemen. Wij komen hierop wellicht later terug. Wij meenen onze lezers attent te mogen maken op de in dit nummer voorkomende advertentie van den eigenaar van het Café Parkzichtdie ons tegen Dinsdagavond de gelegenheid tot een prettige avond in zijn lokaal aanbiedt. Een avond als deze, gewijd aan komische voordrachten en wat daartoe behoort, alsmede van goede pianomuziek, is hier iets geheel ongewoons, doch volgens bevoegde beoor deelaars zoo gezellig, dat wij een bezoek ten zeerste kunnen aanbevelen. Van den ondernemer van dezen feestavond mogen wij verwachten dat hij door inrichting en goede bediening, het zijne bezoekers zoo aangenaam en gezellig mogelijk zal maken. Moge een ruim bezoek op dezen;avond, aan het Café „Parkzicht," den ondernemer loonen voor zijne opoffering en moeite. Wellicht geeft een flink bezoek aanleiding tot herhaling van zulk een avond. Ds. Th. Hoog, pred. te Heivoort, heeft voor het beroep naar den Hoorn op Texel bedankt. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Gou verneur-Generaal van Nederlandscli-Indië mr, Pijnacker Hordijk, oud-Minister van binnenlandsche zaken. Naar het „Vad." verneemt, zou de minister Keuchenius niet voornemens zijn de betrekking van gouverneur van Suriname te vervullen, alvorens hij mr. Smidt, die aan het eind dezer maand verwacht wordt, daarover heeft geraad pleegd. Prinses Marie van Saksen-Altenburg, voor heen prinses Hendrik der Nederlanden, die onlangs op het slot Albrechtsburg bij Dresden beviel, is Woensdag nacht te twaalf uur overleden. Door ruim vijfhonderd werklieden aan 's Rijks werf te Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin adressanten door voor beelden trachten aan te toonen, dat het bouwen van schepen en het doen verrichten van andere werkzaamheden, ten dienste van 's lands zee macht bij particulieren duurder is en minder waarborgen van degelijkheid aanbiedt dan de arbeid op marinewerven. De daaruit afgeleide gevolgtrekking is, dat inkrimping of afschaffing dier werven niet is in 's lands belang, de hulp middelen en de onafhankelijkheid van den Staat in tijden van gevaar doet verminderen en aan vele werklieden hun middel van bestaan ontneemt. Adressanten verzoeken de Kamer, het vraagstuk van den arbeid ten dienste der marine bij 's Rijks werven of bij particulieren aan een ander onpar tijdig zaakkundig onderzoek te onderwerpen, waarvan de uitslag, naar zij vertrouwen, de ge grondheid van hun betoog zal doen blijken. Het „Leidsche Dagblad" meldt: Nadat bij de administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij een schrijven was ontvangen, dat hier ter stede door onbevoegde personen buiten het station handel werd gedreven in spoorkaartjes en daarvan conducteurs dier maatschappij niet onkundig zouden zijn, heeft de politie op een avond bij aankomst van den laatsten trein een onderzoek ingesteld, hetwelk tot resultaat had dat een conducteur in het be zit werd bevonden van kaartjes, welke hij had moeten afdragen. Naar aanleiding daarvan werd hij aangehouden en naar het politiebureel overgebracht, terwijl bij een verder daarop ingesteld onderzoek kon blijken, dat bedoelde kaartjes steeds werden gebracht bij een kastelein in eene tapperij en van daar werden gehaald door een ander persoon, die ze aan reizigers verkocht. Zoowel conducteur als verkooper verdienden hieraan nogal tamelijk geld, terwijl de maat schappij op die wijze door de koopers werd be nadeeld; maar dezen daarentegen voor lageren prijs reisden. Het publiek wordt er evenwel aan herinnerd dat het koopen van door misdrijf verkregen goed in strijd is met de wet, en dat spoorkaartjes alleen door de beambten aan de stations zeiven worden geleverd. Toen in de vorige week de heer Huidekooper, kassier, met de heeren B. en M., te Arnhem van eene vergadering huiswaarts keerde, werd hij tegen halfelf in de Beneden-Bergstraat tegen het lijf geloopen door een persoon, schijnbaar een werkman. Eenige oogenblikken later liep de man, die de heeren up korten afstand gevolgd was, weder tegen hem aan en toen de heer H. hem toevoegde dat hij de hulp der politie zou inroepen, antwoordde de man: „Politie in een vrij land!" en tegelijk stak hij met een voorwerp, dat later bleek een schrijnwerkersbeitel te zijn, naar den heer H. en trof hem in het benedengedeelte van den rug. Zijne rechterlong werd getroffen, en de toestand van den gekwetste is niet zonder zorg. Aan de politie is reeds den anderen morgen gelukt den vermoedelijken dader te ontdekken en in hechtenis te nemen. Volgens later bericht was de toestand van den gewonde niet ongunstiger. Naar men zegt is deze heer Huidekoper dezelfde, welke hier vroeger woonachtig was. Langs de Heldersche kust waren sedert tal van jaren de pietermannen niet zoo menigvul dig als inden laatsten tijd het geval is. In de vorige week brachten eenige vletten niet minder dan 30,000 stuks aan wal, die in de geepnetten waren gevangen. Gemiddeld ontvangen de visschors voor de pietermannen 1 cent per stuk. De viscli- jes worden meestal gerookt, waarna ze uitgegeven worden tegen 27s a 3 cent per stuk. De kersenvorpachtingen zijn in de Betuwe in vollen gang. Er wordt één tot twee centen per half kilo aan den boom besteed. Bij gunstig weer verwacht men dat de pachters goede zaken zullen maken. Bij den landbouwer N. J. Immink aan den IJweg te Haarlemmermeer, zijn binnen enkele dagen drie koeien gestorven, volgens den rijks veearts aan hersensziekte, terwijl er nog drie aan dezelfde ziekte lijdende zijn. Te Zevenbergen werd dezer dagen een be delaar gearresteerd. Toen de politie hem onder zocht, bleek het dat hij nagenoeg f 1600 aan bank papier bij zich droeg. Door vier visschers van den Zuidwal (uit Vollenhove), is tusschen Broekerhaven, Nek en de Leek ongeveer 86,000 stuks netjes-ansjovis ge vangen, zeker een mooie vangst. Het schijnt, dat met de netjes aanmerkelijk meer wordt gevangen dan met den wonderkuil, zooals de Volendammers bozigen. Misschien is dit verschijnsel te verklaren, daar de wonderkuil veel dieper gaat dan netjes, en de ansjovis meer aan de oppervlakte zwemt. Volgens een te Scheveningen ontvangen schrijven uit Lerwick, van schipper M. Van der Zwan, voerende de Sch. 160 „Dirk en Johanna", was hij met nog 9 andere haringschuiten aldaar aangekomen. Zij ondervonden steeds slecht we der, waardoor visschen onmogelijk was. De En- gelschen beproefden wel de haringvisscherij uit te oefenen,doch de meesten kwamen zonder vangst binnen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1