Geene iet Marktberichten. De Wed. J. H. Buijkes. LEG EL, BRUSSEL ADVERTENTIEN. NOORDHOLLANDSCH Naar wij vernemen wacht ons wellicht een der kermisdagen nog een avond van mu zikaal genot. Bij genoegzame deelname zal op een der kermisavonden in het logement „De Zwaan" van den heer Broekkamp alhier eene uitvoering worden gegeven door het muziekcorps der Kon. Ned. Marine te Helder. Een lijst ter inteekening gaat daarvoor rond. Oudeschild, 22 Juni. „Nou wordt 't mee- nens", hoorden wij uit den mond vaneen knaap, toen gisteren nabij de dorpssmidse een aantal ijzeren buizen, een hei werktuig en pompmaehine van elders werden aangevoerd. Die voorwerpen moesten dienen om Norton- pijpen in te heien op de plek, die zoo sterk aan een petroleumbron in spé deed denken. De zaak van de meerbesproken bron is daar mede een nieuw stadium ingegaan. Met alle respect voor de wetenschap in het bijzonder en hare beoefenaren in het algemeen, wenschen wij een zeer bevredigend succes op zulk een ernstig streven. Wij mogen echter niet ontveinzen, dat in deze kwestie ons wen schen het gelooven verre in de schaduw stelt. Intusschen zij men gedachtig aan het bekende: „Onderzoeken is het naaste recht.!" Oosterend, 28 Juni. Nabij Oost, in zee, vond eergisteren het zoontje van de wed. D. een doosje, dat met stopverf scheen dicht gemaakt te zijn. Het knaapje krabde met een stukje glas daaraan, hetgeen tengevolge had, dat de inhoud van het doosje met een gewel digen slag ontplofte en aangezicht en handen geheel zwart maakte. Het gezicht van het knaapje schijnt vrij erg beschadigd te zijn en men vreest, dat het één oog niet meer zal kunnen gebruiken. Volgens beschrijving was het doosje gevuld met eene witte zelfstandigheid, hetgeen doet denken, dat het gevondene een patroon, gevuld met dynamiet, is geweest. Donderdag namiddag werd de algeineene vergadering der „Nederlandsclie Heidemaatschap pij te Arnhem gehouden. De statuten der Maatschappij werden vastge steld; na rechtspersoonlijkheid daarop te hebben verkregen, zal aan Z. M. den Koning het verzoek worden gericht het beschermheerschap te willen aanvaarden. De „Nederlandsche Heidemaatschappij" stelt zich ten doel het ontginnen van heidevelden, duinen en andere woeste gronden, en zal dit doel op de meest practische wijze en bij uitvoerig in de statuten omschrevene bepalingen trachten te bereiken; dit doel mag, in een land als het onze, waarlijk grcot en groolsch genoemd worden: immers hoeveel duizenden hectaren heidegrond wachten niet op ontginning, hoe tal van duinen, die trouwe wachters en beschermers onzer laag landen, konden beter bevestigd en geëxploiteerd worden, hoeveel onzer verdere woeste gronden in zegen verspreidende vlakten en dalen worden herschapen. Het lidmaatschap is f' 2 's jaars, voor begunstiger f 10. In gemeenten, waar minstens 20 leden gevestigd zijn, kan eene afdeeling gevormd worden In de Steenw. Ct. leest men de volgende advertentie: Als een bewijs hoeveel eenige arbeiders ver dienen, dient het navolgende: 4 span Kolderveensche spitters kunnen bij ondergeteekenden in de ribben, op het beste werk 5V3 lange roe en op het slechtste werk 4 roe spitten, zoodat met een accoord van fl.20 de roe, ieder man per dag van f 2.40 tot en met f3.30 verdient. Weteringen, bij Steenwijkerdiep. H. Doeven en Jakop Stobbe VERGADERING van de Omlerl. Brandw. Rij ,'t ALGEMEEN BELANG", district Texel. Door vriendelijke uitnoodiging waren wij in de gelegenheid Woensdagavond eene vergadering bij te wonen van de Onderlinge-Brandwaarborg maatschap pij ,,'t Algemeen Belang", gevestigd te Texel. De opkomst van belanghebbenden was niet zeer groot, wat voor zulk eene belangrijke vergadering wel was te betreuren. De Voorz. der vergadering, de heer Eelman, directeur der Maatschappij, ontveinsde zijn leedwezen dan ook niet, dat zoo weinigen aan de oproeping gehoor hadden gegeven, want slechts een 30tal belangstellenden waren ter vergadering opgekomen van de 80, die daartoe waren uitgenoodigd. Wy vertrouwen echter, dat de niet aanwezigen niet uit onverschilligheid in de zaak waren weggebleven; 't behoort hier nog al tot de gewoonte dat velen, leden eener Vereeniging of Maatschappij, bij verga deringen schitteren door hunne afwezigheid; te bejam meren is dat evenwel, want zóóveel vergaderingen worden hier niet gehouden en moge nu ook al de jaarlijksche bydrage of contributie noodig zijn tot instandhouding eener zaak, ontegenzeggelijk is de zedelijke steun, het deelnemen aan de besprekingen en daaruit voortvloeiende medewerking, van niet minder belang voor den bloei en het welslagen eener zaakmocht dat door allen worden begrepen. Na opening der vergadering bracht de Voorz. ter sprake het doel, waartoe deze vergadering was bij eengeroepen, n.l. afschaffing der reassurantie voor landbouw-risico'shoewel volgens de statuten zulk een maatregel aan de prudentie van bestuurderen was overgelaten, hadden deze toch gemeend de aan deelhouders te moeten hooren, of ook gewichtige bezwaren daartegen konden bestaan. In een uitvoerig betoog en met eene reeks van cijfers bewees spr. den gunstigen toestand van de Maatschappij en toonde vervolgens aan, dat het voor gestelde plan voor de Maatschappij voordeeliger zou zijn en de risico de draagkracht niet te boven zoude gaan, terwijl, mochten de omstandigheden de aller ongunstigste keer nemen, dan alsnog weder op de thans gevolgde wijze van handelen kan worden teruggekomen. De omstandigheid, dat jaarlijks, tegen eene brandschade van f4000 of wellicht iets meer hier aan premiën pl. m. f20,000 wordt betaald, was zeker wel een gegrond motief, waarop de voorgestelde wijziging kan worden voorgesteld. Had de Maatsch. tot heden 90% der verzekerings bedragen gereassureerd en 10% voor eigen risico gehouden, een grootere risico meende men bij den vooruitgang der Maatsch. gerust te mogen nemen en vandaar het volgende voorstel: „Het Bestuur stelt voor om te beginnen 1 Januari 1889, voor eigen rekening te nemen van alle op zich zelf staande landbouw-risico's hoogstens f 3000 en te herverzekeren van hoogere risico's dan f3000 het volle bedrag boven de f3000." Na onderlinge bespreking en toelichting werd het voorstel van het bestuur met bijna algemeene stem men aangenomen; de bezwaren van enkele tegen stemmers waren niet van dien aard, dat zij eenig gewicht in de schaal konden leggen. Met een woord van dank sloot daarop de Voorz. de vergadering', waarna hij alsnog mededeeling deed dat binnenkort ook ten opzichte van andere dan landbouw-risico's eene vergadering zou worden bij eengeroepen, alsmede dat op eene te houden alg. verg. verschillende huishoudelijke aangelegenheden zouden worden behandeld. Wij voegen hieraan toe dat wij het voorgestelde plan begroeten als de eerste schrede op den weg van „Selfhelp" en de aanneming van dat voorstel volgaarne toejuichen. Zoodanig werk kan voordeelig en eervol zijn. VERGADERING van de afdeeling' Texel der Iloliaudsclie Maatschappij van Landbouw. Donderdagmorgen hield de afd. Texel der H. M. v. L. de aangekondigde vergadering. Naar aanleiding van het in de notulen voorkomende, betreffende het in eene vorige vergadering besprokene, en de ten uitvoer gebrachte besluiten omtrent de bepaling der lammerenmarkten, werd door een der leden de wenschelijkheid betoogd, dat in plaats van 4, jaarlijks 6 of zoo noodig meer die lammerenmark ten zouden worden gehouden. Algemeen vond dat denkbeeld bijval, daar het in belang van onze vee houders wel wenschelyk werd geacht, dat ter voor koming van te groote aanvoer en ter vermijding van het afleveren van te jong vee alsook ter besparing van kosten, niet in 4 weken tijds de voorradige lammeren moeten worden opgeruimd. Als gevolg van de hierover gehouden bespreking werd besloten de noodige inlichtingen in te winnen ook by het gemeentebestuur van Leiden, of ook van die zijde op medewerking kan worden gerekend, en hierop in eene latere vergadering alsdan terug te komen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive van hot hootdbestuur, dat de afdeelingen zich niet zonder hare voorkennis tot de liooge regeering zullen wenden, alsmede eenzelfde missive, bevattende eene mededeeling van den Min. van binnenl. zaken, dat vee naar de tentoonstelling te Brussel gezonden niet weder mag worden ingevoerd. Een daarop gevolgd voorstel van een der leden om van deze afdeeling eenige Texelsche schapen naar de tentoonstelling te Brussel te zenden, gaf aanleiding tot eene langdurige gedachtenwisseling. Als resultaat der gehouden bespreking werd be sloten, de inzending van Texelsche schapen naar de tentoonstelling te Brussel te bevorderen, door aan een eventueel deelnemer van hier zoo noodig een bijdrage van hoogstens f25 te verleenen. De afkoop van Tienden kwam alsnu ter sprake. De Voorz. wees op het drukkende van dezen last, daar Tiendheffing niet slechts is een belasting op den grond, maar ook op de nijverheid en kennis van den Tiendpliehtige; alleszins wenschelijk achtte hij de afschaffing van dat recht, waartoe de gelegenheid bestaat tot afkoop volgens de wet. Bijna allen wa ren het met spr. eens, slechts een enkele opmerking werd gemaakt of zulk een afschaffing wel in het algemeen belang gewenscht zou zijn, welk bezwaar door den Voorz. werd beantwoord met de opmerking dat wij toch zeker verstandig genoeg zullen worden geacht, om die vryheid te kunnen genieten. Als resultaat van de gehouden bespreking over dit onderwerp, werd besloten, dat de afdeeling zich zal wenden tot het Dijks-collegie der 30 gem. polders met verzoek dat deze het initiatief moge nemen tot afkoop der Tienden. Na nog eene opmerking van een der leden over het hinderlijke van het schieten door jagers in de nabijheid van vee en waartegen maatregelen dienen te worden genomen, wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Leiden, 22 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks I 34 Stieren 40 a 275 Veulens a 18 kalfkoeieri 118 a 258. 74 Melkkoeien 98 a ƒ240 70 Varekoeien 85 a 195 130 Vette koeien 114 a 262 108 Vette kalveren 22 a 68. 71 Magere kalve- j ren 5.— a 15. Graskalveren af I 646 Vette schapen f 16 a f 30. - 720 Magere schapen ƒ11.— a 23. Paarden a 2106 Magere lammeren 3. a ƒ13.50 Vette jarige dito a 28 Magere varkens 14 a 28. 276 Biggen ƒ3,50 a 9.- Londcn, 21 Juni. Aangevoerd 400 Runderen 6000 Schapen en Lammeren, 180 Kalveren en Varkens. Men noteert: beste Runderen 35 al 71 ct., Schapen en Lammeren 475 a 86 ct., Kal veren 45 a 75 ct., varkens 35 a 56 ct. IJmuideu, 21 Juni. Heden aan den afslag I 20 schokkers, met besomming van f 10 f30; I 15 Engelsche kotters, met besomming van f 90— J f350. Prijzen: Tarbot f6 a 9, gesorteerde Tongen f 0,30 a 0,40 per stukEngelsche Tongen f 65 per j kist; Schol f7.— a 15 per 50 Kg. iy onze waarde oom en tante, Op Maandag 25 Juni a.s. hopen J. O. MOOJEN Wz. en D. DE RUITER hunne 25-jarige Echtvereeniging te her denken. Burg op Texel. Joh. Kikkert. f Mede namens broeder en zusters. De Ondergeteekende veroorlooft zich de - vrijheid, aan hare begunstigers te berichten t dat de zaak op dezelfde voet door haar zal worden voortgezeten verzoekt bij deze ieders H gunst en recommandatie. Wed. P. RAB Kei.jser. Texel, 20 Juni 1888. Groote witte, zwarte, gele en gestreepte I Engelsche Violen, Carduus Marianus, Selena Pendula, Vergeet mij niet wil en blauwMuskus en Muurbloemen 5 cent, Balseminen, Asters, Ageratum, Chi- neesche Anjers, Zomerviolieren, Petunia Por-, tulacca enz. 3 cent per plant. Gesproten Dalia en Anenconen Knollen 10. cent per stuk. Beste Zomer-bloemkoolplanten 25 ct.per 100.1 Verkrijgbaar bij Credietbank of particulieren, sluiten op zulke voordeelige voorwaarden TIJDELIJKE GELDLEENINGENvoor drie, zes, negen m a a n d e n en langer voor afloopemie land bouw- en handelszaken, ALS HET J. E. WINKLER Agent. FACTOOR IN ALLE VISCIISOORTEN,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2