N#. 77 Donderdag 28 Juni A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonnees, buiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 10 Juli a.s. te doen toekomendaar wij anders daarover per postkwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeer en de Uitgevers. TEXEL, 27 Juni 1888. De kermis. Onze kermis is in vollen gang. Als een voorproefje werden wij Zondagavond in het Café „Parkzicht" reeds onthaald op eene Soirée Musicale door het muziekcorps vanAangezien dit begin van de kermis als het ware zoo maar uit de lucht was gevallen, was van programma geen sprake Zulks verhinderde evenwel niet, dat de muziek eene opwekkende stemming te weeg bracht en velen gebruik maakten van de gelegenheid om in het lommer van het geboomte en onder bet gebruik van een glas schuimend bier ver ademing te zoeken voor de warmte, welke zich dien dag reeds deed gevoelen. De kermis biedt anders weinig nieuws; de draaimolen is natuurlijk, als altijd, (vooral voor het jongere volkje) het groote aantrekkingspunt; de nieuwste aardigheid hierin, een paar schom melende schuitjes, vallen nog al in den smaak, 't Is geen onaardige vinding om in veilige haven iemand te gewennen aan de zeeziekte en schommelingen, welke hij in lateren tijd op de levenszee wellicht zal moeten verduren. Zoo'n draaimolen is nogal een leuke uitvin ding en zou kunnen verleiden tot velerlei be spiegelingen merk slechts op met hoeveel gerustheid enkelen een steigerend paard beklau teren, terwijl anderen zich met een paard in flinken draf tevreden stellen sommigen nog stouter eene plaats verkiezen op een olifant, als waren zij een grootheid uit een of ander Indisch rijk, terwijl weder anderen met de grootste kalmte zich in een koetsje nedervleien om zoo mede rond te slieren in den vasten cirkel en wellicht ietwat medelijdend neerzien op hen, die verkiezen dat in een hobbelend scheepje te doen. En die allen jagen in den- zelfden vaart, nu langzaam, dan wat sneller, om allen ten slotte weer op dezelfde plaats terug te komen. Mogelijk noemt men het eene dwaasheid, 't kan wrel zijn goed dat er dan nog zulke dwazen zijn, want die dwaasheid bezorgt ons de draaimolen en de draaimolen maakt de kermis. Verder is aan koek- en galanteriekramen geen gebrek, terwijl fijnere zaken, als optische instrumenten in de kraam van Lauwers voor handen zijn en de muziekkraam van Zwaluw eene verscheidenheid van muziekinstrumenten biedt, die wij vroeger op onze kermis niet zagen. Onze oude bekende Wagedrever, heeft nevens een paar ververschingkramen weder zijne oude plaats ingenomen om poffertjes en wafelen ter versnapering te verschaffen. Schommelschuit, krachtmeter, elextriseer- machine, weegtoestellen, enz. enz. voltooien met de komedie van Hart, aan het einde van den Burg, het overige van de kermis, terwijl draaiorgels, harmonica's en verdere muziekin strumenten buitenaf wonende herinneren dat het jaarlijksche volksfeest aan de orde is. Of alles wel weer zuiver van toon is Och wat doet het ter zake of een enkele schrille toon u dwingt de ooren te sluiten. Laat ons op die kleinigheden niet letten, dat is van voor- bijgaanden aardwat ons echter wel hindert is, dat zooveel jeugdige kinderen worden ge ëxploiteerd om het medelijden der goê gemeente op te wekken. De Dinsdagav. in Parkzicht heeft aan de ver wachting goed voldaan. De Zaterdagavond bij Broekkamp lokt zeker uit tot een flink bezoek van allen die iets goeds en schoons willen hooren. Ook in de Vergulde Kikkert zal een gezel schap van 5 personen optreden, die door hunne ruime werkzaamheden zeker een flink bezoek verdienen. Het gezelschap Hart, dat niet ongunstig beoordeeld wordt, mag zeker op een flinke op komst rekenen. Overigens bieden de bestaande uitspannhigs- lokalen gelegenheid voor danslustigen, om zich naar wensch te amuseeren. Daarom geachte lezers en lezeressen neem vooral een goed gevulde portemonaie mede, om dit alles te zien. Zij de kermis eene ge paste ontspanning, die niet in uitspatting ontaardt. Uit Assen schrijft men aan de Haarl. Crt. aangaande de benoeming van mr. Pijnacker Hor dijk tot gouverneur-generaal van Nederlandseh- Indië, dat men, hoewel er door verrast, zich over de keuze, door het ministerie gedaan, niet ver wondert. Gedurende de drie jaren toch dat de heer Pijnacker aan het hoofd der provincie Drente stond, deed hij zich buiten zijne wetenschap pelijke waarde, waarvoor de reeds op jeugdigen leeftijd door hem oukleede betrekkingen van hoog leeraar in de rechten, eerst te Amsterdam, daarna te Utrecht, een waarborg zijn aan ieder kennen als een in administratieve zaken uiterst bekwaam man, die zich daarby in aller-genegenheid mag verheugen. De heer Pijnacker is thans ruim 40 jaren oud. Naar wij vernemen, is op 's Konings bevel op 31 Mei 11. de adsistent-resident R. Van Assen ter Oostkust van Atjeh, die ook belast was met de politieke leiding en aangelegenheden aldaar, door den minister van koloniën door tusschen- komst van den gouverneur-generaal per telegraaf naar Den Haag ontboden, ten einde met het op perbestuur aldaar den staat en gang van zaken op Atjeh te bespreken. Het schijnt den minister van koloniën dus ernstig gemeend te zijn den nauwkeurigen stand van zaken uit den mond van een bekwaam deskundige te vernemen, het geen allicht met pacificatie-plannen in den geest van het herstel van het sultanaat in verband staat. Hbl De stand der beetwortelvelden in de IJpol- ders is de laatste dagen flink vooruitgegaan, doch is in vergelijking met vorige jaren, nog achterlijk. Op de velden vertoonen zich op vele plaatsen, waar de plantjes of te weinig of in 't geheel niet voor den dag zijn gekomen; enkele landbou wers hebben deze plaatsen opnieuw doen bezaaien. Bij de reederij Erve J. Waterreus te Scheve - ningen is per telegraaf bericht ontvangen uit Ler wick, van schipper Arie Krijn van Zaanen, voe rende de Stella Marie, Sch. 193 dat zijn schip is aangevaren door een logger en hem belangrijke averij is toegebracht. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Van de Sclieveningsche vloot zijn op dit oogen- blik 70 schepen ter haringvisscherij uit; de ove rigen zijn druk bezig zich toe te rusten. Reeds verzond de schipper J. Vrolijk, voerende het schip Jacoba, Sch. 142, van denreederA.de Niet, per stoomboot 5ton nieuwe haring, welke in de vorige week te Scheveningen is aangeko men. Het telegrapliisch bericht is ontvangen, dat onderscheidene schuiten 24 ton haring hebben gevangen, welke naar Scheveningen zijn verzon den. Scheveningen heeft dit jaar de eer het eerst het Ilollandsch zeebanket te kunnen aanbrengen. Maandag-middag 1 uur is de eerste nieuwe haring aan Z. M. den Koning aangeboden door de maat schappij Holland te Scheveningen, voor rekening waarvan is aangekomen 8 ton nieuwe haring. Het onweder heeft in de vorige week op ver schillende plaatsen merkelijk schade berokkend. Te 's Heerenberg, Hummeloo, Vierlingsbeek, Bennekom, Iiengeloo, Sluipwijk en op meer andere plaatsen veroorzaakte het inslaan van den bliksem, brand, terwijl door de hevige stortregen en hagel slag waarmede het onweder vergezeld ging, nog al schade aan de te veld staande gewassen werd toegebracht en vele huizen en stallen onder water geraakten. Te Arnhem ontlastte zich een hevig onweder, vergezeld van zulk eene hevige stortbui, dat bij de heuvel van Klarenbeek gelegen straten, zooals Onder de Linden, door het van Musschen- berg afstroomende water geheel werden over stroomd en water de huizen binnendrong. Hier en daar dreef alles weg; zelfs bedden werden uit de legersteden meegesleurd. Eene bejaarde vrouw, die flauw viel van schrik, zou verdronken zyn, indien niet tijdig hulp ware toegesneld. Op het kerkhof Onder de Linden dreven de kransen weg en werd veel jong groen beschadigd. Op Bronbeek wasten de vijvers zóó hoog, dat ze overstroomden en de visschen van den hoogen vijver naar de lageren verhuisden. De bliksem sloeg in een huis midden in de stad, maar ver oorzaakte slechts geringe schade. Nabij de stad zijn vele tuin- en veldvruchten geheel vernield. De inzamelingen, op de zendelingsfeesten gehouden, werden tot heden geregeld onder ver schillende zendings vereenigingen verdeeld Uit de gelden, welke voor het programma worden betaald, zijn steeds de verschillende onkosten, ook die van meubilair, bestreden. Niettegenstaan de daarvoor vrij wat noodig was, is er toch de laatste jaren na ieder zendingsfeest een overschot geweest, dat door den ijverigen penningmeester is belegd geworden en waarvan het bedrag nu tot f5000 is opgeloopen. Het bestuur van het zendingsfeest heeft besloten, bij gelegenheid van het 25e zendingsfeest aan deze gelden eene be paalde bestemming te geven; besloten is, er een fonds van te stichten voor weduwen van Neder - landsche zendelingen. TEXELSCHE COURANT, i

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1