TO. PONGER, te Texel, Visscherij-artikelen. Warmoesstraat-Burg-W. G. REU. Buitenland. Marktberichten. w DE BETAALDAG Alles tot billijke prijzen. TEXEL. ADVERTENTIËN. OlltVaüPHengelstokken, verschillende soorten Eng. Snoeren, Yisclihoeken, enz. Oudeschild, 26 Juni. Behalve velerlei vreemd soortige visschen, zooals spierhaaien, zonnevis- sohen, inktvisschon enz., die somwijlen in de netten der visschers verdwaald geraken, worden ook vaak allerlei voorwerpen van den bodem der zee opgehaald. Zoo werd gisteren bovengebracht een oud kanon, stellig eeuwen oud, dat aan het net van schip per D. Bruin was vastgeraakt. Het stuk was op sommige plaatsen met 5 c. m. roest bedekt, woog ongeveer 100 halve K. G. schoon en had eene lengte van omstreeks een Meter. Een an dere visscher haalde in zijn net een oud, gebro ken roer op. Gisteren ontsliep de oudste onzer ingezetenen, de Heer Arie Bremer, bijna 95 jaren oud. De Heer Bremer, die gedurende eenige jaren zitting had in den raad dezer gemeente, stond hier be kend als een rechtschapen man. In verschillende gezinnen te Amsterdam zijn ziektegevallen voorgekomen, die worden toe geschreven aan het gebruik van schadelijke melk. Zelfs is een der aangetasten reeds bezweken, een oppassend huisvader, die een onverzorgd gezin achterlaat. In de vorige week kwamen te Zevenaar aan een tachtig Nederlandsche ambachtslieden, welke wegens een werkstaking genoodzaakt waren ge weest Hamburg te verlaten en naar Holland te rug te keeren. Alleen onder politietoezicht had den zij nog kunnen werken, doch konden toen geen kosthuizen en onderkomen krijgen. Bij al de schaarschte aan werk brengen de werksta kingen hier en daar het hunne bij, om den toe stand van den werkman, die toch niet zoo roos kleurig is, nog slechter te maken. Op initiatief der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw, is te Oudshoorn aangekocht eene hoeve met bijbehoorend weiland, om daar te ves tigen eene landbouwinrichting, voornamelijk met het doel om de zuivelbereiding meer in overeen stemming te brengen met de wetenschappelijke en practische ervaringen van den jongsten tijd. Zoowel mannelijke als vrouwelijke leerlingen worden toegelaten op deze landbouwschool, welke zoo spoedig mogelijk geopend zal worden. Ongeveer 500 blokken tin zijn opgehaald uit het dezer dagen teruggevonden voor Goedereede gestrande barkschip „Maria Tlieresia." Door de Rijkspolitie te Zevenaar zijn aange houden drie Duitschers, die voorzien waren van geladen revolvers, dievenlantaarns en eenig in brekersgereedschap. Bij dit alles waren zij in het bezit van een tal van gouden en zilveren voor werpen, als armbanden enz., blijkbaar alles af komstig van diefstal. Zij waren juist op weg naar hun vaderland, doch werden verhinderd de reis voort te zetten en naar Arnhem overgebracht. De Vereeniging van de Nederlandsche Steen fabrikanten", te Nijmegen, heeft zich tot den Koning gewend met een adres, waarin zij de aandacht vestigt op den voortdurend ongunstigen toestand der steenfabrieken. Reeds vóór jaren heeft zij zich tot de Regeering gewend en mocht het wordt dankbaar erkend veei steun vinden; maar toch geen steun, die afdoende is. Naar de meening der Vereeniging zou een inkomend recht moeten gelegd worden: op buitenlandschen baksteen van fl.50, op zwem- of drijfsteen van fl.95 en op iron bricks van f6 per 1000 KG. Hevige overstroomingen hebben plaats gehad in het dal van de rivier de Leon in Cuanajuato (Mexico). Tal van huizen zijn vernield in de steden Leon en Silao en verscheidene inwoners zijn in het water omgekomen. Nadere berichten luiden dat te Silao het water nog wast, dat 300 huizen reeds zijn vernield en dat 20 menschen verdronken. De Mexicaansche spoorweg bij Silao is voor een groot deel onbruik baar. Bij Queretaro is de rivier Toliman buiten hare oevers getreden; de treinen kunnen niet verder gaan dan tot Lagos. Te Leon rijst de rivjer nog. Volgens de laatste berichten zijn bij de stor men, die in de maand Mei op IJsland hebben ge- heerscht, ongeveer vierhonderd Fransche visschers verdronken. Meer dan dertig schepen vergingen. De stad Sokolha, een station aan den spoor weg van Warschau naar St. Petersburg, is voor een deel in de ascli gelegd. Meer dan 80 woon huizen, 100 winkels en werkplaatsen en het post en telegraafkantoor zijn vernield; ruim 2000 per sonen zijn zonder dak en oen groot aantal per sonen moet in de vlammen omgekomen zyn. De brand wordt beschouwd het werk te zijn van eene bende brandstichters, die in het westen des Russischen rijks aan meer steden dat lot wil doen ondergaanmerkwaardig is de volksover tuiging dat die brandstichters Pruisen zijn, die „op die wijze den oorlog beginnen." De Intransiant en deFrance verlangen, dat de Duitsche armen uit Parijs zullen worden ver dreven. Volgens hun berekening behooren van de 51,600 behoeftige gezinnen te Parijs 2739, tellende 7000 personen, tot de vreemdelingen, en van deze is 27 pCt. Duitschers, die de heer Rochefort wil verdrijven. Uit IJsland komen zeer ongunstige berichten omtrent den algemeenen toestand van dat eiland. In 1881 telde men 72.415 zielen; twee jaar latei- was dat cijfer tot 69.772 gedaald. Handel en nijverheid gaan achteruit. Het Hoogerhuis in Engeland hoeft een wets - ontwerp aangenomen, om den verkoop van sterke dranken in de Noordzee tegen te gaan. Volgens de „American Machinist" kan men thans brandkasten krijgen, welke niet kunnen worden opengebroken zonder dat de dader ge- photographeerd wordt. Bij zijne inbraak toch brengt hij een electrischen stroom in gang, waar door eene gasvlam ontstoken en magnesiumpoe der in de vlam geblazen wordt, zoodat een toe stel van „photographie instantanée", op eene ge schikte plaats gereed gezet, zijne beeltenis kan opnemen. Door de Fransche Kamer is met 362 tegen 6 stemmen een crediet van een half mihoen franken bewilligd ter bestrijding van de sprink hanenplaag in Algerië. Aan boord van het stoomschip Nord is, kort na hot verlaten der haven van Kiel brand ontstaan. De acht opvarenden wierpen de boot uit, om zich te redden, maar deze sloeg om en de ongelulckigen kwamen allen om. Alleen de kapitein, die aan boord van zijn hevig bran dend vaartuig was gebleven, werd door de Stor- inann gored. Het oorlogschip Baclm bluschte den brand en bracht 't zwaar beschadigd vaar tuig te Friedrichsort binnen. De Duitsche rijkskanselier heeft aan de Emder- haringvisscherij-actiën-maatschappij uit rijksmid delen een extrasubsidie verleend van 34,000 M., onder de voorwaarde», dat die som zal worden gebruikt ter vergrooting van de vloot of tot een ander doel, dat betrekking heeft op uitbreiding of duurzame versterking van de onderneming. Texel, 25 Juni. Aangevoerd 93 Lammeren f 3.50 tot 7.50. 77 Schapen f 11 20. 5 Koeien f 70 125. 3 Nuchtere kalveren f 5 6.50. 2 Schrammen f 12 14. 7 Biggen f 5 7. Alkmaar, 25 Jimi. Aangevoerd 5 koeien f 130 a 135; 328 vette kalveren f 35 a 95 18 nucht. kalveren f 7.— a 16 240 Schapen f 16 a 25 261 vette Varkens 32 a 40 ct. per KG.; 27 magere dito f 12 a 15. Lammeren f a Purinereinl, 26 Juni. Aangevoerd 361 votte kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 142 nucht. lvalv f6 a 16; 342 vette Varkens 33 a 40 ct. per KG 45 magere Varkens f 9 a 15; 298 Biggen f 4 a f 7; 1275 Schapen, 293 Runderen en 16 Stieren. 150 Lammeren f a kip-Eieren f3,— a 3,75 per 100 stuks. Vette koeijen, minder in pr. handel stug, prijs van 50 tot 65 cent per Kilo. Geldekoeijen, lager in prijs, handel stug, prijzen vanaf 80 tot 140 gulden per stuk. Vette schapen, lager in prijs, handel levendig, prijzen van 20 tot 27 gulden per stuk. O verhouders geringe aanv, handel matig, prijzen vanaf 20 tot 24 gulden per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug, f 5 a 10 per stuk. Amsterdam, 25 Juni. Aangevoerd 451 Run deren, le kwal. 70 ets., 2de kwal. 60 ets., 3de kwal. 50 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f af 3 Graskalveren f a 72nucht.dito f 6 a 14; 414 Schapen en Lammeren f a 4S1 vette Varkens 32 a 38 ets. per KG. Londen, 25 Juni. Aangevoerd 2700 Runderen 11000 Schapen en Lammeren, 190 Kalveren en 20 Varkens. Men noteert: beste Runderen475a 71 ct., Schapen en Lammeren 65 a 86 ct., Kal veren 50 a 75 ct., varkens 45 a 56 ct. Lemmer, 24 Juni. Ansjovis. Op gisteren aan de zouterijen alhier aangevoerd 100,000 stuks, die werden opgelost voor f 7,70 de netjes- en voor f7 de kuilvisch per 1000 stuks; de vangst der twee laatste dagen gunstig. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 20 26 dezer. ONDERTROUWDCornelis Bremer Az. en Muurtje Vlaming. GETROUWD: Geene. GEBORENElisabeth, dochter van Cornelis San- tifort en Cornelia Smit. Johannes, zoon van Reijer Zijm en Trijntje Boogaard. OVERLEDEN Keetje Smit, 6 maanden, dochter van Hendrik Smit Hz. en Jannetje Schraag (oveil.) Cornelis Koopman, 84 jaar, weduwn. van Petronella Oatharina Wilhelmina Oosthout. Martje K'erszemaker, 69 jaar, wed. van Jan Verberne. Jantje Maas, 34 jaar, geh. met Lammert Zijm. Bregje Zijm, 62 jaar, wed. van Cornelis van Heerwaarden. Poulus Bake- laar, 9 jaar, zoon van Poulus Bakelaar en Benjamintje Mulder (overl.) Op den 25en Juni, 's avonds ten 10 uur, overleed onze beminde vader, ARIE BREMER, in den hoogen ouderdom van circa 95 jaren. Namens kinderen en beliuwdkinderen. Oudeschild, J27 Juni 1888. A Igemeene kennisgeving Onzen har tel ij ken dan k aan allen, die blijken hebben gegeven van hunne belang stelling bij ons 25-jarig huwelijk. J. G. MOOJEN. D. MOOJEN -- de Ruiter. Burg op Texel. Logementhouders, herbergiers, geldschieters, enz., worden gewaar schuwd geen crediet op mijn naam te ver- leenen, zullende door mij niet worden erkend. Burg op Texel den 27 Junij 1888. P. K. MENTZ. der navolgende boel hui zen was gesteld op ^4 JUNI 1888, te weten van: D. VAN DER WIELE. Wed. Mn. KOORN. TEUN1S DEKKER. JAN Jz. KUIJPER. JAN Jz. BRUIN, aan den Burg. dez. aan den Hoorn. P1ETER Jb. KOORN. P. P. KE1JSER. Hofstede ZEELAND, id. RUIMZICHT, id. ROTTERDAM, id. ANTWERPEN, id. NOORDKAAP. Kooperswelke alsnog in gebreke zijn, worden daaraan herin)lerd. Notaris G. DIKKERS. is heden ruim voorzien van pas ontvangen GOEDEREN, alsfijn en ordinair LAK WERK, Brittannia-metalen en nieuw-Zilveren Voor werpen, Bruin Koperwerk, Blauw Geëmailleerde en Koperen Artikelen voor Keukengebruik. Mineraalwater en Limonade gaseuse DAGE LIJKS VERKRIJGBAAR. SLIJTERS RABAT. D. SMIT. -^g War moesstraat, Burg op Texel. n n IllIMÏÏMli

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2