N#. 79. Donderdag 5 Juli. A\ 1888 Nieuws- en Advertentieblad. I OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonnPsbuiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 10 Juli a.s. te cloen toekomendaar wij anders daarover per postkwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. IJk en Herijk der maten en gewichten. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de IJk en Herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt, te weten te Oude- schild op MAANDAG 16 JULI 1888, ten huize van W. Bijl van des namiddags 12 tot 3 uur aan den Burg op DINSDAG 17 JULI 1888 in liet Logement de Lindeboom van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur en op WOENSDAG 18 JULI 1888 van des voormiddags 8 tot 12 uur, alsmede vóór de bewoners der dorpen Koog en Hoornte Oosterend op DONDERDAG 19 JULI 1888, ten huize van W. Koppen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uur, alsmede voor het dorp de Waalte De Cocksdorp op DONDERDAG 19 JULI 188S, ten huize van Jb. Buys van des namiddags 37- tot 57s uur. Texel, den 3 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. OPROEPING. Ingevolge ontvangen bericht van den Heer Militie Commissaris in het 3e district van Noord holland worden bij deze de verlofgangers, GIJS- BERT ANTHONIE VAN KEULEN, nummerver- wisselaar met Willem Anthonie Aalders, loteling uit de gemeente Amsterdam van de lichting 1883 no. 1260, DANIËL DE BLOK, plaatsvervanger voor Theodorus Cornelis de Vlieger, loteling uit de gemeente Haarlemmermeer van de lichting 1886 no. 92 en ALBERT KIKKERT, loteling uit deze gemeente van de lichting 1886 no. 2, welke bij de op den Sen Juni jl. gehouden inspectie niet tegenwoordig waren, opgeroepen om op Maandag den 16 Juli 1888, tusschen 10 en 12 uur des voormiddags, zich te bevinden te Alkmaar op 't Raadhuis, om aldaar voor den Heer Militie Com missaris te verschijnen tot onderzoek hunner kleeding- en uitrustingstukken, bij het vertrek van hun korps medegenomen. Texel, den 3 Juli 1888. De Burgemeester van Texel, D. C. LOMAN. TEXEL, 4 Juli 1888. Pene nalezing. De kermis is voorbij; komedie, draaimolen, kramen en alles wat tot tijdelijke bergplaats verstrekte van personen of zaken, en den aankleve van dien, onmisbaar voor de kermispret, zijn afgebroken, ingepakt en weder weggevoerd door de resp. eigenaars, die elders hunne tenten weder zullen opslaan, om tot eigen voordeel kleine en groote menschen te onthalen op de gaven van hun talent en vindingrijkheid, of' om op welke wijze dan ook, deelnemen aan den strijd om het dage- lijksch brood. Slechts onbruikbare overblijfselen van verschillend allooi wijzen de plaats aan, welke eenige dagen geleden getuige was, van eene menschenmenigte die voor korten tijd de zorgen des levens had op zijde gezet. De nagalm van muziek of zang, welke met den dag minder wordt, geeft nog slechts eene flauwe herinnering aan het tijdelijk genoegen dat weder voor een jaar tot het verleden be hoort en met de herinnering aan dat alles en met verlichte beurs, neemt ieder weder zijne plaats in, in den dagelijkschen tredmolen. Zoo gaat het met de kermis als met veel andere zaken, dat vermaak gaat voorbij en laat weinig meer achter dan een schaduw. Toch behoort de kermis, wanneer zij met bezadigdheid wordt genoten, tot die afwisseling in het leven welke niet geheel is af te keuren. Eene uitspanning met mate genoten, is zeker niet te misgunnen aan velen, die met moeite en sommigen zelfs niet zonder gevaar dagelijks den strijd aanbinden voor het bestaan. Moge na het genotene, weder met nieuwe kracht de dagelijksche levenstaak worden opgevat en de herinnering aan de kermis geene donkere schaduw achterlaten, dan voorzeker is de af geloopen week eene periode, die wij een vol gend jaar met genoegen zien wederkomen. Hooiveilingen. De voornaamste zaken thans aan de orde, zijn voor den boerenstand de hooiveilingen. Met belangstelling, beter gezegd ietwat angstvallig werd die tijd tegemoet ge zien; en geen wonder, de afgeloopen winter die zulke drukkende lasten veroorzaakte aan den veehouder en tengevolge daarvan op den pas verschenen St. Jan'sdag zulk een gehuch ten aanslag op de beurs noodzakelijk maakte, ligt nog te versch in het geheugen. De berichten welke van elders tot ons kwamen, van daar gehouden hooiverkoopingen, waren niet van dien aard dat zij konden be moedigen. Is het wonder dat bij de lage vee- prijzen, menigeen zich de vraag steldehoe zal het gaan? De thans aangevangen hooiveilingen geven geen ontmoedigend antwoord. In tegenstelling toch van elders, waar zelfs tot 40 h 50 7o meer werd betaald dan een vorig jaar, werden hier nog niet de cijfers van het vorig jaar bereikt, en moge het nu ook al waar zijn dat zoo'n eerste geval niet als vaste maatstaf is aan te nemen, te voorzien is het toch niet, dat in volgende veilingen, zooveel hooger sommen zullen worden besteed. Gunnen wij gaarne den verkooper een goeden prijs voor zijn gewin, wenschelijk is het evenwel, dat menigeen tot geen grootere uitgaven worde genoodzaakt. Om te kunnen bestaan, is dat voor velen de eerste voorwaarde. Oudeschild, 3 Juli. Tot het genoegen het welk de kermisweek aan de bewoners van dit dorp schonk, mogen wij afzonderlijk ver melden eene uitvoering der Rederijkerskamer „Heye," en eene feestelijke bijeenkomst der sociëteit „Neptunus." Beide avondjes ken merkten zich door eene prettige, gezellige stemming en deden duidelijk uitkomen, dat de leden voor beide vereenigingen zich in spannen om in de goede richting voort te streven. Aangaande de petroleumbron valt weinig nieuws te melden. Zij schijnt op non-activiteit te zijn gesteld. Achttien meter pijp heeft men in den grond geslagen, zonder van het begeerde vocht ook maar een druppel te ontdekken. Yoorloopig is het heien gestaakt. Wij zouden geneigd zijn de woorden, die wij dezer dagen van een schoenpoetser hoorden, tot de onze te maken „Eer springt er een aap uit mijn schoenenbak zoo groot als een locomotief, dan petroleum uit den Texelschen bodem." De Texelsche blazerschuit T. X. 41 heeft in de vorige week in groot gevaar verkeerd van door een der projectielen getroffen te worden, die van de batterij Kaaphoofd te Helder bij het schij f- sclheten werden gebezigd. Een der zware kogels toch vloog over de zandbank O n r u s t tot in het Noordergat, waar genoemde schuit binnenliep, en viel een paar meter voor den boeg van het vaartuigje in zee neer. Naar men verneemt, zullen op de aanstaande Indische begrooting het traktement en de uit- rustingskosten voor den gouverneur-generaal tot belangrijk lagere sommen worden uitgetrokken, dan de gewoonte is. Het traktement wordt van f 160,000 op f 132,000 teruggebracht. (Vad.) Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben eenige invloedrijke mannen van verschillende politieke richting zich vereenigd om hier te lande een dronkaards-asyl op te richten. Volgens telegram van kapt. Graat Van Rogge zijn de herstellingen aan het roer en den achter steven van de „Prins Frederik" naar genoegen der experts aangebracht en zal het stoomschip 10 Juli gereed zijn om naar Amsterdam gesleept te worden. De sleepboot „Hercules," kapitein Bakker, is daartoe uit Nieuwediep vertrokken. In de vorige week woedde een hevig onwe- der boven de gemeente Uithoorn, vergezeld door windhoos en hagelslag. Zelden zag men het zoo onverwacht losbreken. Om half drie was het nog zeer fraai en warm weder en even later be gon het te regenen en hoorde men een verschrik kelijk zwaren donderslag, waarna de regen met stroomen nederviel, als of het een wolkbreuk ware. Daarop vielen hagelsteenen als knikkers en langwerpige stukken ijs, ter grootte van 3 a 5 centimeters. Op verscheidene plaatsen zijn ruiten stuk ge hageld, en de te veldstaande vruchten geheel ver woest. Erwten en boonen zijn zoo beschadigd dat ze weinig vrucht zullen opleveren, ranken en bloesems zijn afgeslagen, kropsalade is kort en klein gehageld. Akkers met mosterdzaad be- teeld zijn geheel en al verloren, evenzoo de teelt van komkommers en augurken. Ook de vrucht- boomen hebben veel geleden. De bui kwam uit het Oosten op en viel zeer ongelijkmatig. Aan de zuidzijde van de kom van het dorp viel weinig hagel, maar aan de Noordzijde tot aan de Nes in hevige mate. Ook daar zijn de meeste veldvruchten zwaar bescha digd en sloeg de bliksem bij H. van Vliet in eene schuur, waardoor brand ontstond, die spoedig in de asch werd gelegd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1