Buitenland. Ingezonden Stukken. Te Winschoten zijn van een kleinen boer drie runderen gestorven aan loodvergiftiging. De dieren hebben gegraasd op eene weide die met mest was toegemaakt, waarbij ook de inhoud van een mestbak van een verver en een verf- verkooper, was gevoegd. Daarop mocht dus wel worden toegezien. Zulke mest hindert misschien in 't geheel niet op bouw land, maar in 't grasland blijft het altijd gevaarlijk. Naar men mededeelt wordt in den Houtrak- polder in de bloem van de te veldstaande karwij eene rups waargenomen, die het zaad met ver nieling bedreigt. Onderwerpt men de genoemde bloem aan een onderzoek, dan blijkt dat daar waar de rups zich bevindt 3/s van het zaad is afgegeten. In de vorige week zag men in het oostdeel van den Anna Paulownapolder, zoomede te Wie- ringerwaard duizenden, ja millioenen insecten, ter grootte van een meikever. De kop geleek op die eener bij, het achterste gedeelte was smal en lang, terwijl het beestje van vier vleugels was voorzien. Zij trokken van uit de Zuiderzee in westelijke richting. Sommigen maakten zich beangst voor een sprinkhanenplaag. Sedert April is er in de gemeente St. Maarten en hare omgeving niet zooveel water gevallen, dat de grond overal tot op 2 c.M. diepte is be vochtigd geworden. Elke vurig gewenschte on weersbui dreef telkens naar eene andere streek over. De felle droogte geeft vrij spel aan de ontwikkeling van schadelijke insecten in boomen en in de veldgewassen, voornamelijk in de uien en paardeboonen, terwijl de landman een aller- treurigsten hooioogst te gemoet ziet. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft te Oudshoorn eene hoeve aangekocht om daar haar zuivelbereidingsschool te vestigen. Uit Naaldwijk wordt gemeld Men is alhier met het delven van nieuwe aard appelen begonnen. De quantiteit is niet groot, en qualiteit laat tot heden toe ook nog al wat te wenschen over. Van vaste prijzen hoort men nog nietswaarschijnlijk zullen deze niet mee vallen, daar er nog veel oude aardappelen zijn. De vruchtboomen zijn tamelijk beladen, kruis bessen zijn er weinig, doch flink van prijs. Men besteedt f 3 per halve HL. De aardbeziën en uien lijden zeer veel van de droogte, terwijl het warme weer zeer ten stade komt aan de natuur- druiven. Het gaat de boeren tot heden ook niet voorspoedig. Velen hebben hun vee reeds op het hooiland moeten laten grazen en de hooioogst blijft verre beneden het middelmatige. De prijzen van boter en kaas zijn stijgende. De veestapel is gezond. Eenigen tijd geleden werd door middel eener advertentie N. v. d. D. het vooruitzicht geopend, om binnen korten tijd met een kapitaal van f 1200, groote winsten te behalen. Iemand, die daarop schreef, en gaarne „rijk" wilde worden, kreeg de volgende inlichtingen „De steller dier advertentie had een belangrijke uitvinding gedaan, eene uitvinding, waarnaar reeds zoo.velen te vergeefs hadden gezocht n.l. om een luchtballon te sturen. Het luchtschip zou een bijzonderen vorm hebben, eene langwerpige mand plaats voor 30 personen bieden. In tijd van oorlog zoude het dienen om schepen in den grond te boren. Reeds was de machine, die de ballon van wa terstofgas zou voorzien, gereedreeds was een tuin gratis afgestaan, waaruit de ontwerper triomfantelijk zoude opstijgen. Alleen het geld ontbrak tot vervaardiging van den ballon, zegge f 1200. De winst daarmede te behalen, zou enorm zijn." Te Batenburg bepaalde de Raad o. a. dat vrouwen na zonsondergang zich in geene herberg mogen bevinden. Zoo iets ging Ged. Staten van Gelderland te ver en zij vroegen van den Koning vernietiging van dit besluit. Deze heeft echter thans uitgemaakt dat er voor vernietiging geene termen zijn. Gelria Het bewaren van brood. In huishoudingen op het land, waar men gewoon is groote hoeveel heden brood te gelijk te bakken, wordt dit laatste door lang bewaren licht schimmelig. Om dit te voorkomen, doet men het versch gebakken brood zoodra het uit den oven komt, in een meelzak, waarin zich nog eenig meel bevindt; en wel zóó dat de bovenkorsten op elkander komen te liggen bindt den zak dicht en hangt hem vrij, op eene luchtigeplaats, op. Op deze wijze kan men brood vier tot zes weken bewaren, zonder dat het schim melt. Vóór het gebruik schuiert men het af en legt het een nacht in den kelder, opdat het weer zacht worde. In blikken trommels beware men alleen brood, dat reeds aangesneden is. „Is mevrouw thuis?" vroeg een koopman met een mars op den rug. „Ja zeker, man, wie denk je dan dat je voor lebt?" „Is u de vrouw der huizes?" „Ja, dat zeg ik je immers, man! Denk je soms dat ik de heer des huizes ben, of stalknecht, of de koetsier?" „Neem me niet kwalijk, mevrouw, maar ik hield u voor eene van de dochters." „Nu, dat is begrijpelijk," zeide mevrouw, en haar toon klonk heelwat vriendelijker, „en wat is er van je dienst?" In antwoord daarop spreidde de marskramer zijn mars uit en toen hij een half uur later het hek uitstapte, blonk zijn gelaat van vreugde en was zijne beurs gevuld. Hij kende zijne menschen. De vice chamberlain, burggraaf Lewisham, deelde in de door het Lagerhuis gehouden zitting het volgende medeHet is bij de regeering niet bekend dat tegenwoordig veeziekten in Nederland heerschenalleen zijn in de week van Mei j.l. eenige aan muil- en klauwzeer lijdende schapen door Nederland naar Engeland verscheept. Op 14 Mei ontving de regeering het bericht, dat de doorvoer van Duitsche schapen door Nederland verboden was. De questie der opheffing van den beperkten invoer uit Nederland is van zeer ernstigen aardhet verzoek, deswege door de Nederlandsche regeering gedaan, is thans in overweging. Toen de Duitsche Rijksdag voor het eerst door Keizer Wilhelm II geopend werd, heeft het hoofdkantoor van den telegraaf te Berlijn drukker werk gehad dan nog ooit te voren het geval is geweest. Er zijn 30,491 telegrammen behandeld met te zamen 1,254,569 woorden. De nieuwe goudstukken en de stukken van twee mark met de beeltenis van Keizer Wilhelm II zullen omstreeks het einde der volgende maand worden uitgegeven. De gouden munten met den kop van Keizer Frederik zijn voor het grootste gedeelte voor familie-spaarpotten opgezameld en daardoor zeldzaam geworden. Reeds toen ze voor de eerste maal in omloop werden gebracht, gaf men er meer dan de waarde voor. De branden in Zweden hebben ontzaglijke ver woestingen aangericht. Drievierde der stad Sunds- vall was in den tijd van ruim vier uur in de asch gelegd. Een gelijk lot als Sundsvall en Umea trof ook de havenstad Holmsund en in Lilla Edit, niet ver van Göteberg, werden 60 huizen vernield, Alle wouden tusschen Sundsvall on Svartvik zijn verwoest. Vele millioenen zijn verloren gegaan en verscheidene verzekeringsmaatschappijen heb ben gevoelige verliezen geleden. Uit Calcutta wordt aan de „Daily News" gemeld Wij zuchten hier onder eene bijna ondraaglijke hitte en droogte. De moessonregen is veertien dagen over zijn tijd. Verscheidene personen zijn door de warmte bezweken. De te veld staande rijst verkwijnt en als er niet spoedig regen komt, zal de oogst geheel mislukken. De prijzen stijgen. Het vee vindt geen voedsel meer, water wordt schaarsch en de landbouw staat stil. De toestand is zorgwekkend en er is nog geen uitzicht op verandering. De wetenschappelijke verklaring van het uitblijven der moesson is, dat deze bij Birmah en Assam is ter zijde geweken, waarin de laatste tien dagen hevige regens gevallen zijn. Omtrent de hevige overstroomingen, welke in Mexico hebben plaats gehad, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De provincie Guanajuato is het middelpunt der ramp. Door de hevige regens, welke drie dagen duurden, overstroomde een zijtak van de Rio Gran de bij Silao, waar in korten tijd eene groote ver woesting werd aangericht. Te Leon hielden de dijken den vloed nog eenigen tijd tegen, maar in den nacht van 18 op 19 Juni bezweken zij. Alleen in die stad werden meer dan 2200 huizen vernield. Overal dreven lijken. Men vreest in derdaad dat het gerucht, dat 1200 personen zou den zijn omgekomen, volkomen gegrond is. Van regeeringswege en uit particuliere middelen word hulp gezonden. In West-Australië moeten goudmijnen ont dekt zijn van onmetelijken rijkdom. De tot nog toe onderzochte ertsen gaven gemiddeld 27 ons goud van elke ton. Rijke kooplieden te Melbourne hebben d,e geheele streek, waar zich de bedoelde goudaderen bevinden, aangekocht en hebben ver scheidene tonnen erts aan het parlementslid Hen niker Heaton gezonden, die deze proeven door Engelsclie scheikundigen, zal laten onderzoeken. De strijd tegen drankmisbruik wordt in de Vereenigde Staten voortdurend krachtig voortge zet. Nadat in Michigan een wet was aangeno men tot verbod van verkoop en gebruik van al coholische dranken, heeft thans weder de Volks vertegenwoordiging van Ohio bepaald, dat de be voegdheid der gemeentebesturen, om de drank winkels des Zondags open te laten, komt te ver vallen. In het vervolg zlillen dus alle drankwin kels des Zondags moeten gesloten zijn. Er zijn zeer belangrijke proeven genomen met melinietbommen. Elk dezer projectielen, schijnt het, springt in vijf- of zeshonderd stukken van allerlei grootte uiteen en verspreidt bovendien eene wolk van stukjes ter groote van erwten. De stukken zijn scherpsnijdend als messen en zij worden op afstanden van 300 meter achterwaarts en 900 meter voorwaarts van de plek der ont ploffing aangetroffen. In de nabijheid zou in een veldslag alles vernield worden. Een der levendigste tafereelen van het spectakel stuk „De reis om de wereld" was on getwijfeld de aanranding van den trein. Dat dit met de waarheid uvereenkwam be wijst het volgende: Een trein der Northern-Pacific-Spoorweg-Maat- schappij stopte plotseling, omdat een der signalen op onveilig stond, en vóór de conducteurs of passa giers begrepen wat er voorviel vertoonde zich een bende gemaskerden, die, met de revolver in de hand, de passagiers dreigden neer te schieten, indien zij zich poogden te verzetten. Alles wat de bandieten aan geldswaarde vonden, werd daarop meegenomen. Zij lieten de vrouwen echter ongemoeid; die mochten hare sieraden behouden. Toch bemachtigden zij niet meer dan 1000 dollars, daar de meeste passagiers er in slaagden hun geld te verbergen, terwijl de roovers in den postwagen de brandkast open braken en plunderden. Na vijf kwartier trokken de bandieten zich terug en kon de trein doorgaan. Eén der passagiers redde eene som van 15,000 dallars. Dr. Ztaps, een Amerikaan, die zich op het ge bied der werktuigkunde naam heeft gemaakt, heeft een zeer gewichtige uitvinding gedaan. Op een heuvel, waarboven zich dikwijls onweersbuien samentrokken, had hij op hooge stangen, veertien bliksemvallen opgesteld, die bestaan uit een twee meter hooge kist, vervaardigd uit een stof die de electriciteit niet kan geleiden. Het openstaande deksel staat in verbinding met een 50 meter lan gen ijzeren band, die als een spiraal in de kist ligt. Zoodra nu een bliksemstraal het metaal treft, wordt door een vernuftig bedachte inrich ting, het deksel onmiddellijk gesloten, terwijl de beide einden van den ijzeren band zich vereenigen en zoodoende een gesloten keten vormen, waarin de bliksem nu voortdurend moet rondloopen, daar hij niet kan overspringeu op den wand van de kist, die niet geleidt. Het gelukte dr. Ztaps, reeds vier bliksemstralen op te vangen, die in de kist een duidelijk hoorbaar knetteren en knarsen ver oorzaakten. Een bliksemval, die metdenoodige voorzorgsmaatregelen op het vije veld geopend werd, onthaalde zich met hevige verschijnselen van onweer, waarop, tengevolge van de beweging die daardoor in de lucht ontstond, een hevige regen volgde. Onze landbouwers van de toekomst behoeven dus niet meer voor droogte te vreezen; wanneer ze regen noodig hebben openen zij een voudig zoo'n bliksemval. Aan de Redactie van de „Texelsche Courant." Geachte Redactie. Verplicht my door het onderstaande een plaatsje te verleenen in uw veelgelezen blad. In de „Purm. Ct." van 1 dezer las ik het volgende bericht „In den Texelschen gemeenteraad is door een der leden de klacht geuit, dat de eigenaars der voormalige begraafplaats op de Westen, zeer onbehoorlijk te werk gaan op dat oude kerkhof, waarvan de grond ter bemesting wordt weggevoerd. Geheele geraamten worden door paarden en wagens overreden, terwijl de beenderen door mensch en dier worden vertrapt. De jeugd moet zich zelfs niet ontzien om met de doodshoofden te kaatsen en deze in de sloot te rollen. Wat meer uiting van menscheiykheid zou in deze stellig zeer gewenscht zijn." Ik vermoed, dat dit bericht hetzelfde bedoelt als hetgeen in uw blad van 1 dezer voorkomt in het verhandelde van de zitting van den gemeenteraad op 28 Juni jl., maar daar in zachtere woorden wordt gezegd. Ik acht mij niet gerechtigd een oordeel uit te spre ken welke lezing de ware is, 't kan zeer goed zijn, dat de berichtgever van de P. C. op overtuigende gronden zyne gedachte heeft publiek gemaakt en uw

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2