Buitenland. In de voorgaande week werden uit Harlingen ongeveer 2500 schapen naar Londen en Huil ver zonden. In de daaraan voorafgaande week bedroeg de verzending 2200 stuks. Volgens particulier telegram uit Lerwick heeft men daar voortdurend koud en stormachtig weder. Verschillende schepen hadden reeds schade aan de vleet bekomen. Volgens uit Crail ontvangen telegram, zal het aldaar gestrande Ned. schip „Confiance" geheel wrak worden. De bemanning is gered en to Crail geland. Volgens een bericht uit Lerwick, is daar beslag gelegd op don te Vlaardingen tehuis behoorenden logger „Poolster", stuurman Den Hond, wegens fraudeleuzen invoer door een der matrozen. De stuurman werd veroordeeld tot eene boete van f120, welke onmiddellijk werd betaald, zoodat het schip is vrijgelaten. De bedoelde matroos werd veroordeeld tot f 36 boete. De matroos wordt gevangen gehouden tot de boete betaald is. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft in de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend strekkende om de gedwongen winkelnering en de daaruit voortspruitende nadoelen voor de arbei ders tegen te gaan. Het wetsvoorstel luidt aldus: Zij, die personen in dienst hebben, zijn verplicht het volle bedrag van het bedongen loon wekelijks en in algemeen gangbare Nederlandsche munt uit te betalen. Uitgezonderd hiervan zijn inwonende dienst boden. Plet loon mag niet worden uitbetaald op plaat sen, waar sterke drank wordt verkocht. Alleen bij schade, toegebracht door de schuld van den arbeider, kan van het loon een deel worden gekort en afgehouden door den werkgever. Het is den werkgevers verboden eenigerlei dwang hetzij direct, hetzij indirect op hunne arbeiders uit te oefenen, ten einde hen te bewegen tot het aankoopen van waren in winkels, hetzij direct hetzij indirect, door hen gedreven. Ingeval de werkgevers zei ven of personen, die tot hen in eenigerlei dienstbetrekking of in be trekking van bloedverwantschap of zwagerschap staan, een winkel drijven of in eene winkelnering zijn betrokken, mogen de waren in die winkels niet hooger verkocht worden dan wordt bepaald in een tarief, vast te stellen door den burgemees ter der gemeente, in overeenstemming met de prijzen in andere winkels der plaats. Vorderingen, ontstaan ten gevolge van ontdui king dezer bepalingen, hebben geene rechtsgel digheid. Overtreding dezer wet wordt gestraft met eene geldboete van 100 tot 250 gulden, bij wanbeta ling te vervangen door hechtenis van ten hoogste 25 dagen- Bij eerste herhaling wordt de overtreding ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden. Bij volgende herhaling wordt de overtreding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 maanden, ontzetting van het recht van kiezen en verkiesbaarheid gedurende 4 jaar en van het recht tot uitoefening van het beroep van win kelhouder; en voor zooverre het den tappers be treft, wordt hun bij overtreding het vergunnings recht ontnomen. Overgangsbepaling. De schulden der arbeiders ontstaan ten gevolge van het verkoopen van winkelwaren in den winkel der werkgevers, worden van Staatswege afbetaald in dier voege, dat 3/s van de geboekte schuld zal worden vergoed. Thans is de circulaire verschenen, waarin, met het oog op het voorbeeld van het buitenland op de oprichting van een dronkaards-asyl wordt aangedrongen. De genezing van duizenden dronk aards in die gestichten is een voldongen feit. Daar hebben de lijders zekerheid om er tijdelijk, en groute kans er blijvend herstel te vinden. Niet allen genezen, maar in goed ingerichte asyls toch 25 tot 40 percent. En die genezing wordt bereikt door het toepassen van eene doeltreffende geneeswijze, in de eerste plaats gegrond op het stellige voorschriftNiet drinken, krachtig voed- .sel, geschikte lectuur, opwekkende toespraak, ge zonde arbeid zietdaar de voornaamste genees middelen, die voorgeschreven worden. De commissie vraagt voor die zaak medewerking en doet een beroep op de burgers in Nederland. „Het Witte Kruis" dat zijn hoofdzetel, als ook een departement te Amsterdam en zeventien departementen in de provincie heeft, zal door de uitgeschreven premieleening in staat worden ge steld om voortaan ter bevordering der Volksge zondheid, naar de eischen der wetenschap, haar schoone taak onbekrompen en krachtig te ver volgen en der bevoegde overheid haren bijstand te verleenen om epidemische ziekten door gepaste voorbehoedmiddelen zoo mogelijk te voorkomen, de uitbreiding daarvan te bestrijden, en de gele deren van haar corps geoefende verpleegsters op de meest doeltreffende wijze belangrijk te ver sterken. Doordien „Het Witte Kruis" de beschikking verkrijgt over een zeer aanzienlijk stichtingsfonds, is zij niet meer afhankelijk van wisselvallige inkomsten, waarmee zij tot dusverre zich heeft moeten behelpen en kan zij, indien zij steeds onder het beheer blijft van even kundige en ver lichte bestuurders als zij thans bezit, een machtige vereeniging worden, en onberekenbaar groote diensten betoonen tot welzijn des volks. Getrouw aan hunne mededeeling hebben meerendeels alle winkeliers en magazijnhouders te Rotterdam om 9 uren gesloten. Eenige winkeliers te Amsterdam doen weder eene poging om het uur van sluiting der maga zijnen in de hoofdstraten te vervroegen, ten einde den bedienden wat meer vrijen tijd te geven. De heer J. K. doet in „Het Nbl. van Ned." een beroep op zijne collega's om hem in die poging te steunen, en bestrijdt, uit eigen ervaring, de bewering, dat de klanten de winkeliers die op deze wijze zich het lot hunner bedienden aan trekken, zouden tegenwerken! Op het te Assen gehouden 4-le Nederlandsch Landbouwkundig congres heeft de heer Voorbeitel, directeur der gemeentereiniging te Amsterdam, naar aanleiding eener klacht over den last dien aardappelmeelfabrikanten ondervinden van sintels in den compost, medegedeeld, dat in 1887 uit het straatvuil te Amsterdam uitgezocht waren 150000 P. papier200000 P. glas100000 P. lompen, evenveel aan beenderen, 80000 P. oude schoenen, al hetwelk f 50000 had opgebracht. De galante Janmaat. Zondag ontdekte eene jonge dame op de Prins-Hendrikkade te Amster dam, dat haar gouden horloge verdwenen was. Zeer ontsteld snelde zij terug den Nieuwendijk op, waar een marinier haar het verloren voorwerp ter hand stelde. Toen de dame hare portemon- naie te voorschijn haalde, zei de marinier heel leuk: „Neen, juffrouw, dat doet de majoor morgen (traktement uitbetalen), geeft uwé me maar een zoen Een woord, dat treffend onzen tijd teekent leest men in een Duitsch blad Ik kan me niet begrijpen, juffrouw, dat u niet trouwt. Dat is toch zeer verklaarbaarik kan geen man onderhouden. Eene illustratie van hetzelfde begrip ziet men trouwens ook in de tegenwoordige mode, krachtens welke de arm van den verloofde rust op dien van zijne aanstaande hierop steunen wij, hierop ver trouwen wij, schijnen zij te zeggen met het rand- schrift onzer oude rijksdaalders. {Arnli. Ct.) Voor de zooveelste maal is in het Engelsche Lagerhuis weder het verzoek ter tafel geweest om toestemming te verleenen tot het bouwen van een tunnel die Engeland en Frankrijk zou verbinden. Toen dezer dagen de heer Leon Say aan den oud-minister Gladstone om diens tusschen- komst in deze zaak verzocht, antwoordde deze, dat hij aan het verzoek wilde voldoen, maar dat het hem weinig zou baten. Die voorspelling is thans bevestigd; want met groote meerderheid werd het verzoek van de hand gewezen. Trots de welwillende gezindheid welke thans tusschen beide rijken heerscht, was het wantrouwen van Engeland jegens Frankrijk nog zoo groot dat men zoowel om politieke als om andere redenen liever het isolement wilde bestendigen. Uit Madrid wordt gemeld dat Zondag te Alicante twee stoomschepen aangekomen zijn, welke de bemanning aan boord hadden van "de Nederlandsche bark „Johanna," welke in het ge zicht van kaap Palos schipbreuk geleden heeft. In Rusland heeft Zondag-namiddag weer een ernstig spoorwegongeluk op de Noorderstaats- lijn plaats gehad, dicht bij het dorp Ruczwick. De exprestrein van Moskau met ongeveer 200 passagiers, kwam door verkeerden wisselstand in botsing met een stilstaanden ertstrein. Dooi den schok werden de locomotief en 8 rijtuigen verbrijzeld. De machinist werd gedood, evenzoo een tiental pasagiers. Er zijn verscheidene ge wonden, wraronder velen zeer ernstig. Niet in de Duitsche, maar in Fransche bladen vindt men melding gemaakt van het gerucht betreffende eene socialistische beweging, ten doel hebbende een aanslag op den Duitschen keizer te ondernemen. De chef der politie te Berlijn zou verklaard hebben dat sedert den dood van keizer Wilhelm I er eene zekere woeling heerscht onder de socialisten, die in betrekking zijn met de anar- chiston van Londen. Indien de aanslag tegen den keizer gelukte, zouden de socialisten daarin de verwezenlijking hunner hoop zien. Dienten gevolge waren verscheidene personen aangehouden en het zou ook een gevolg geweest zijn van die bekendmakingen, dat het rijtuig des keizers Zon dag jl. bij zijne intrede in Berlijn, tegen de ge woonte, door eene afdeeling kurassiers vergezeld was. Het verhaal luidt verder dat die geruchten een ernstigen grond hebben, doch wellicht met een politiek doel overdreven zijn. Volgons opgaven welke Kardinaal Lavigerie van zijne zendelingen ontving, worden jaarlijks niet minder dan 400,000 slaven op de kusten van Afrika verkocht. Telt men daarbij de velen die onderweg door mishandeling sterven, of die gedood worden in de gevechten met de slaven handelaars, dan kan men het jaarlijks aantal slachtoffers op ongeveer 2 millioen menschen stellen. De vroeger dichtbevolkte landen van Afrika loopen gevaar daardoor tot woestenijen te worden gemaakt. Bij karavanen van 1500 tegelijk worden zij uit het binnenland gevoerd. In het Westen van de Vereenigde Staten hebben 100,000 ijzerwerkers den arbeid gestaakt, waardoor, naar gevreesd wordt, ongeveer tachtig smederijen stilstaan. De Bank van Algerië heeft voor den tijd van twee jaren eene som van 5 millioen renteloos beschikbaar gesteld ter bestrijding van de sprink hanenplaag. In den omtrek van Calais zijn groote ver woestingen aangericht door een hevige orkaan. Het dorp Bervelinghem, uit een zestigtal huizen bestaande, is verwoest. De storm rukte geheele daken weg en voerde ze ver mede. Al het vee verdronk in de rivier, die zeer snel wies en buiten hare oevers trad. Het aantal verdere ongelukken is nog niet bekend. Calais zelf staat gedeeltelijk onder water tengevolge van hevige stortvloeden. Zaterdag werden er in de haven van Ports mouth proeven met torpedo's genomen. Ééne dezer verdwaalde en trof een daar liggend Engelsch oorlogsschip; zij maakte een zeer gevaarlijk gat zoodat het schip met moeite voor zinken bewaard werd. Men seint uit Durban, d.d. 3 Juli: Een Engelsche strijdmacht, waarbij zich inland- sche hulptroepen hadden gevoegd deed heden een aanval op de Zoeloesclie opstandelingen, die door Ishangana worden aangevoerd, en joeg hen op de vlucht, na een gevecht, dat 6 uren duurde en waarbij aan weerszijden ernstige verliezen zijn ge leden. De Engelschen verloren één officier en twee blanken, die over de inboorlingen bevel voerden. Omtrent de branden in Zweden bevatten de Noordsche bladen de volgende bijzonderheden: De brand in Sudsvall barstte om 12 uren des middags uit. Een geweldige storm uit het noord westen blies den gloed aan en maakte blusschen onmogelijk. In 5 uur tijds was het geheele westelijke deel der stad verbrand. Ook de kerk, pastorie en 2 scholen, 's Avonds te negen uren brandde het postkantoormen hoopt echter dat de brieven en geldswaarden in de brandkasten veilig waren. Eer de nacht inviel was de stad één groote puinhoop. Al zeer spoedig was de telegrafische verbinding verbroken, zoodat eerst te half zes hulp uit Ostersund kon afgezonden worden een korps militairen, die zich dapper weerden en met veel moeite het station voor een groot deel redden en de locomotieven in veilig heid brachten. De storm raasde voort en ver spreide het vuur tot ver buiten de stad, waardoor nog verscheidene villa's en hoeven in den omtrek vernield werden. De ellende is groot. Negen duizend menschen zijn zonder dak, voedsel en kleederen. Daaren tegen zijn twee menschenlevens te betreuren. Volgens den Parijschen Figaro bouwt men om het park van het marmeren paleis van Potsdam een muur van zes voet; twaalf patrouilles met geladen geweren wandelen altijd rondom het paleis talrijke politie-agenten hebben voortdurend de wacht in het park. Aan de zijde, waar het meer de muren van het Marmeren Paleis bespoelt, zijn altijd matrozen op wacht; politieagenten uit Ber lijn zijn die van Potsdam in hun taak komen bijstaan. Men zou niet al deze voorzorgsmaat regelen genomen hebbon, indien men niet de lucht had van een of ander en, wat men er ook van zeggen moge, 't is best mogelijk, dat de socia listen en anarchisten een complot'hebben gesmeed. De stelling van Keizer van Duitschland is niet altyd even vroolijk.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2