Veilingen Hooigewas en Nagras, J. 58 fotscliap, 13 lamineren, 5 stuks toee, 1 nierrie-i pari met veulen, rijtuigen, boeremereei- LANCEVELD DË ROOIJ, M Be prijzen zijn concnrreerenü. De prijs der atatentiën is zeer Billijk. Ingezonden Stukken. Marktberichten. a VL cent de halve liter. publiek verkoopen ADVERTENTIËN. jBetaling 1 November a.s. BOEKDRUKKERS publiciteit vqqp TexeL te den j|#ïj tpCtstl» De korenschuur der wereld. Van de hoeveelheid koren, die Amerika kan opleveren, kan het volgende een voorbeeld zijn Het gebied Dacota omvat 86,600,000 acres, waarvan bijna alles bebouwbaar is. 30 millioen acres zijn er van bebouwd met 4 millioen acres 's jaars tegelijk. De grond is zeer rijk en de kosten tot ontginning zeer gering. Het valt dus niet te verwonderen dat de Vereenigde Staten op de graanmarkten van Europa drukking uit oefenen. Ter herdenking aan het gouden jubilé van koningin Victoria, heeft men haar naam gegeven aan een pas voltooid gepantserd torenschip, dat dezer dagen met voldoend gevolg zijne proeftoch ten maakte. Dit oorlogschip moet, naar verzekerd wordt, wat snelheid, pantsering en bewapening betreft, in geen der Europeesche vloten zijn weder gade hebben. Daarvoor kost het dan ook omstreeks 9,814,000 gulden. Het schip is over .162 voet van 340 voet van eene pantserhuid voorzien, die 18 a 20 Eng. duim dik is. Mochten in een zeestrijd de onbeschermde uiteinden reddeloos geschoten worden, dan zijn inwendig zoodanige maatregelen genomen, dat het geheele schip daardoor slechts twee duimen dieper zinkt. De bewapening be staat hoofdzakelijk in twee stukken van 110 ton in een gepantserden toren geplaatst. Met deze kanonnen werpt men 1800 pond naar den vijand, door middel eener kruitlading van 900 pond. Verder is de Victoria nog met 34 kleinere stukken ge schut, verscheidene mitrailleuses en 8 torpedo- projecteurs bewapend. Als dit schip den vijand de volle laag geeft, heeft het daarvoor 3000 pond kruit noodig en wegen de afgeschoten kogels te zamen 4750 pond. De bemanning zal bestaan uit 550 officieren en manschappen, waaronder 110 non-combattanten, zooals machinisten, stokers enz. De Engelschen, die in de laatste dagen niet zonder eenigen angst de vraag overwogen of zij wel baas op zee zullen blijven, alsook of en hoe een vijandelijke legermacht op hunne kusten zou kunnen landen, zijn niet weinig blijde met dit dure, nieuwe schip, dat zij voor de geduchtste vechtmachine op de aarde houden. In eene lucifersfabriek te Londen hebben 1100 vrouwen het werk gestaakt, nadat eene harer kameraden weggezonden was. De andere werk plaatsen heeft men eveneens moeten sluiten. Bij de constructie van de Kansas Pacific en Atchison, Topeca en Santafé spoorwegen, verhaalt een der aannemers, werd meermalen eene moeie- lijkheid ontmoet, die zeker nergens ter wereld zoo veelvuldig voorkomt, nl. loopzand. Bijna in elk beekje en riviertje van West-Kansas tot aan de bergen bestaat de bedding uit loopzand.. De eenigste manier van overbruggen bestond in 't aanbrengen van lange overspanningen, die ver van de oevers op breede fundeeringen rusten. Heien noch volstorten met steen toch kon iets baten, alles verdween in 't loopzand. Als een staaltje daarvan verhaalt hij verder hoe eens, 90 mijlen van Denver af, een zware locomotief ontspoorde en in 't zand terecht kwam. Binnen 20 minuten was de machine verdwenen. Twee dagen daarna kwam een trein met volk en werktuigen om de verongelukte machine weer op de been te helpen. Tot nu toe is evenwel geen spoor van de locomotief ontdekt, hoewel met ijzeren staven tot op een diepte van 65 voet is gepeild. Menschen, paarden en vee, die op het zand komen, zijn zonder hulp reddeloos verloren. Volgens berichten van den heer Holland, Engelsch consul te Nieuw-Chang, eene Chineesche haven in het Noorden van de Golf van Pechili, wordt in Mongolië tegenwoordig een belangrijke handel in hondenhuiden gedreven. De honden worden daartoe opzettelijk bij duizenden gefokt. Als eene boerendochter trouwt, krijgt ze als bruids gift dikwijls een dozijn honden mede. De dieren worden in den winter gedood als de huiden op zijn best zijn. Het vleesch dient tot voedsel. Door eene groote plaag wordt de provincie Rome bedreigd, welke in 1717 en 1821 groote schade aanrichtte. Het zijn sprinkhanen van eene bijzondere soort, welke zich vertoond hebben als poppen, maar de ontwikkeling gaat zeer snel en daarom zijn door de regeering gestrenge maat regelen genomen ter vernietiging, welke onder nauwkeurig toezicht zal plaats, vinden. Een merkwaardig staaltje van poging tot misleiding der douanen wordt medegedeeld. Een koopman te Brussel zond aan een zijner landge- nooten te Parijs voor eene belangrijke som kant. Deze kant werd geborgen in eene looden lijkkist en men gaf op dat de kist een lijk bevatte. De douanen-beambten merkten echter het bedrog op. Zij verzonden de kist niet, doch berichtten de geadresseerde dat wegens een verzuim bij de af zending de kist niet verder verzonden kon wor den, De man vertrok onmiddellijk uit Parijs, met een zwaren rouwband om den hoed en schijnbaar in zeer gedrukte stemming. Men opende in zijne tegenwoordigheid, ondanks zijn verzet, de kist en arresteerde hem onmiddellijk. Aan de Redactie van de „Texelsche Courant.,, Geachte Redactie, Hoewel tegen mijn aanvankelijk voornemen, moet ik U nogmaals een plaatsje verzoeken, naar aanleiding van het schrijven van den heer Zijm. Blijkbaar heeft genoemde heer mijn schrijven niet goed begrepen. Het door ZEd. in de laatste raadsvergaderi*g ge sprokene en als wandal isme enz. gequalificeerde, zal ik volstrekt niet bestrijdenik meen te moeten aan nemen, dat hetgeen door een lid van den raad in dat college wordt gezegd, wel op overtuigende gron den zal berusten; 't zou althans weinig achtbaar zijn, indien daaraan moest worden getwijfeld; evenmin was ik nieuwsgierig naar een letterlijke weergeving van des heeren Zijm's speech. Mijne opmerking betrof dan ook niet liet bericht, als bericht zelve, doch de plaatsing daarvan in een blad, dat in hoofdzaak elders zijne lezers vindt. Ziet de heer Zijm of wie dan ook, daarin niets stuitends, 't is mij wel, ik voor mij blijf bij mijne meening, dat waar in eigen huishouding iets verkeerds wordt aangetroffen, het wenschelijker is het verkeerde te herstellen, zonder daarvan niet-belanghebbenden me- dedeeling te doen, dan daarover de groote klok te luiden, vandaar dat ik mij met de inededeeling van het gebeurde in een elders verschijnend blad niet best kon vereenigen. Omtrent de overige door den heer Zijm gezochte opmerkingen, wensch ik niet te redetwisten, ik laat ZEd. de eer. Hiermede voor goed eindigende, zeg ik U dank voor de plaatsing. Achtend, P. Wij achten hiermede deze zaak genoegzaam besproken en kunnen voor verdere discussiën op dit gebied geen plaats meer beschikbaar stéllen. De Uitgevers. Texel, 9 Juli. Aangevoerd 11 Koeien f 50 tot 120. Jarige schetters f 35 40. 2 Nuchtere kalveren f3 „5. 71 Schapen f 10 18. Biggen f Schrammen f 25 Lammeren f 3.50 6. Alkmaar, 9 Juli. Aangevoerd 9 koeien f 160 a 210; 274 vette kalveren f 35 a 98 16 nuclit. kalveren f 4.— a 14 232 Schapen f 16 a 26 208 vette Varkens 38 a 41 ct. per KG. 31 magere dito f 13 a 15. Lammeren f a Amsterdam, 9 Juli. Aangevoerd 508 Run deren, le kwal. 70 ets., 2de kwal. 60 ets., 3de kwal. 50 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 220; 1 Graskalveren f a 65 nucht. dito f5 a 12; 150 Schapen en Lammeren f 8 a 25; 452 vette Varkens 34 a 39 ets. per KG. Purmereml, 10 Juli. Aangevoerd 267 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 87 nucht. Kalv f8 a 16; 315 vette Varkens 38 a 4-2 ct. per KG 20 magere Varkens f 10 a 14; 202 Biggen f 5 a f 8; 1587 Schapen, 267 Runderen en 13 Stieren. Lammeren f a kip-Eieren f2,75 a 3,50 per 100 stuks. Vette koeijen, prijshoudend handel vlug, prijs van 55 tot 65 cent per Kilo. Geldekoeijen, lager in prijs, handel stug, prijzen vanaf 60 tot 130 gulden per stuk. Vette schapen, prijshoudend, handel levendig, prijzen van 19 tot 26 gulden per stuk. Overhouders geringe aanv, handel matig, prijzen vanaf 18 tot 24 gulden per stuk. Lammeren lager in pr„ handel stug, f 4 a 9 per stuk. Londen, 9 Juli. Aangevoerd 2800 Runderen 9000 Schapen en Lammeren, Kalveren en Varkens. Men noteert: beste Runderen50 a 75 ct., Schapen en Lammeren 67s a 86 ct., Kal veren 50 a 75 ct., varkens 475 a 55 ct. Ilarlingen. 9 Juli. De aanvoer van zeevisch be droeg van 2 tot 9 dezer: 2200 stuks Rog, 840 stuks Tongen, 80 stuks Tarbotten en Grieten, 2 stuks Zalmen, 2900 pond kleine Schol, 550 pond Scharren, 5 manden Garnalen, 1 mand groote Krabben, 149 balen Mosselen, 3 balen Alikruiken. De Rog en Krabben werden verzonden naar Brus sel, de Mosselen, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de overige visch kwam aan de publieke afslag aan opkoopers en venters. te houden van 11 tot 14- Juli, waarvan de omschrijving in ons blad voorkomt. WOENSDAG. 's avonds 7V2 uur Oranjeboom den burg. DONDERDAG. 's avonds 7 uur de Zwaan den burg. VRIJDAG. 's av. 7 uur Wapen v. Amsterdam Oosterend. ZATERDAG. 's avonds 7 uur Vergulde Kikkert den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 4 10 Juli. ONDERTROUWD Jan Vos Jnz. en Feijtje Daalder. GETROUWD: Cornelis Bremer Az. en Maartje Vlaming. GEBOREN Antje, dochter van Gerrit Kuyper Cz. en Betje Anna Petronella Bakker. Willem, zoon van Klaas Maas en Aaltje van Heer- waarde. Paulus, zoon van Hendrik Kikkert en Elisabeth Dop. OVERLEDEN Gerrit Krul, 74 jaar, gehuwd met Dieuwertje Vet. Klaas Brouwer, 61 jaar, weduwnaar van Aafje Buys. Geboren FREDERIK, Zoon van J. Dijksen Fz. en IJ. Dijksen Thiesson. Passaic N. J., 26 Juni 1888. Noord-America. KOOGERSTRAAT. P. BOON. zal ten verzoeke van W. Pz. D IJ T, op WOENSDAG 18 JULI as. 's morgens 10V2 ure bij het woonhuis op ZEVENHUIZENten overstaan van den DEURWAARDER P. C. KONING bevelen bij voortduring hunne Drukkerij aan, tot het vervaardigen van pile voor Gemeente-, Polder- en andere admini- stratiën, zoomede voor Vereenigingen en Par ticulieren. Voor netheid van bewerking kunnen getui gen de vele reeds uitgevoerde bestellingen. Dit blad voorziet in eene groote behoefte aan Door de lage abonnementsprijs komt het in aller handen. iM MIHUMUWW MllllffngK'BnmhlIllfM» HBi'HI'HTWrw 11II BH II I' I a—11—W—MC—POPWO—M—MEC—m

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3