De waal, 14 Juli. Met genoegen vernemen wij, dat onze voormalige dorpsgenoot, de heer A. Kuiper Jbz., deze week met goed gevolg examen heei't afgelegd voor de Veeartsenijschool te Utrecht. In de afdeelingen van het Nijverheids-Congres te 's-Hage werden o.m. de volgende conclusiën aangenomen: Het is wenschelijk en mogelijk nagenoeg alle woeste gronden, zoowel in de duinen als op de heide, door middel van bezaaiing of beplanting met naaldhout of harshoudend houtgewas, te ontginnen en, zoodoende ook alle zandverstuiving te doen ophouden, en ook als middel voor werk verschaffing en verbetering van Ons klimaat. Men meldt uit Elburg aan do N. E. Ct. Heden nacht had op de Zuiderzee tusschen hier en Harderwijk een treurig ongeval plaats. De schuit van den visscher H. W. van de Wetering hier te huis behoorende, werd door eenen rukwind omgeslagen. De visscher zelf en de knecht (zijn 15-jarige zoon) hebben zich met groote moeite gered en zijn, na een paar uren in zeer benarde omstandigheden te hebben doorgebracht, door den visscher S. Hopman van hier opgenomen. Een 13jarig zoontje van den visscher, |dat voor plezier mede was en in de kooi lag te slapen, is echter jammerlijk verdronken. Men schrijft uit Kolderveen aan de „N. Mepp. Courant". Een gevreesde vijand voor den veehouder in den Bovenboer is eene ziekte onder het rundvee, ongans of galligheid genaamd. Kwamen hiervan gedurende de laatste jaren minder gevallen voor, gedurende dezen zomer openbaren zich hiervan vele verschijnselen. Wanneer de koeien door deze ziekte zijn aangetast, schijnen zij voor geene genezing vatbaar te zijn en blijft er niets over dan ze langzaam te zien wegkwijnen, waarop een wisse dood volgt. In de eerste periode, wanneer de ziekteverschijn selen worden waargenomen, worden zij dikwijls voor geringen prijs verkocht aan den slager, daar het vleesch van deze koeien gewoonlijk voor de comsumptie wordt goedgekeurd. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Overijsel en Drenthe, Zaterdag onder voorzitting van dr. D. Lubach te Assen gehouden werd o. a. de wenschelijkheid uitgesproken, dat de mazelen van de lijst der epidemische ziekten worden geschrapt. In de lagere standen, waarin do ziekte zich gewoonlijk het eerst vertoont, worden de gevallen geheim gehouden uit vrees voorliet briefje op de deur en benadeeling in de nering; geneeskundige hulp wordt daarom niet ingeroepen de kinderen blijven naar school gaan en de be smetting wordt dientengevolge in de hand ge werkt. Op de hoeve der Rijks-landbouwschool heeft men dit jaar geen maïs, maar in de plaats daarvan gras genomen om als groen voeder bewaard in een gegraven kuil of in eene gemetselde silo; in beide gevallen waren de wanden gedekt. Thans heeft men het gras op den gelijken grond opge stapeld en wordt het eerst na ineengezakt te zijn enkel van boven geballast- De buitenwanden van den stapel zullen dan wel voor voedsel ongeschikt worden, doch men verwacht, dat het binnenste door deze wijze van bewaren beter aan de eischen zal beantwoorden. De eerste boschbouwscliool in ons vaderland is Maandag plechtig ingewijd. Zij maakt deel uit van de bezittingen der Maatschappij van Wel dadigheid en is gesticht door den gepensioneerden majoor der cavalerie F. H. L. Yan Swieten. Op 1 Jan. dezes jaars is de leergang reeds aange vangen met een zestal kweekelingen, onder lei ding van den heer G. C. Spengler. Deze week is het eerste nieuwe hooi van het Kampereiland verkocht. Deze eerste lading was bestemd voor Deventer. Het was puik buitenlandsch hooi, vóór het natte weder binnen gehaald. De prijs beliep f20.50 de 500 KG., franco schip. In het Volkspark te Amsterdam werd d.d. desavonds eene druk bezochte vergadering ge- honden, met het doel een protest uit te lokken - tegen de gevangenhouding van den socialist Geel die 4 Juli 1886 een pistoolschot loste op den po litie commissaris Stork en deswege werd ver oordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. De heer Croll hield eene rede, ten betooge dat Geel volgens het nieuwe Strafwetboek te zwaar boet voor zijn misdrijf. Dit toch erkent als grond van verschoo ning provocatie, welke hij meende dat hier kon worden geconstateerd, daar het misdrijf begaan was onder invloed eener buitengewone gemoeds beweging, in onmiddelijk verband met den aanslag door den heer Stork uitgelokt door het plegen van onrechtmatige handelingen. Van 1882 toch had de heer Stork de socialisten verbitterd tot het oogenblik van den aanslag. Spreker zeide, dat men eerst nu deze zaak te berde bracht, omdat wij thans een ander ministerie hebben, waarin mr. Keuchenius op wien de zedelijke ver-, plichting rust in dezen iets te doen, omdat hij als Volksvertegenwoordiger verklaarde, dat het ministerie Heemskerk de volksrechten vertrapte en de majesteit der willekeur voorstond. Eene motie, houdende protest tegen de ver dere gevangenschap van Geel werd met eenparige stemmen aangenomen. Uit Middelbert schrijft men van 9 Juli: Spottend hoorden we hedenmorgen zeggen: „De voorteekens van den winter vertoonen zich reeds weer. Het lijkt er wel naar, want in den afge- loopen nacht heeft het zóódanig gevroren dat er ijs in de slooten lag en dat het gras wit was van de vorst. Bij dag heerscht er midden in den zomer geen zomerweer maar echt herfst weer, zoodat het schijnt dat we dit jaar geen zomer zullen hebben. Tot heden hebben wij nog slechts 8 warme dagen in 'het jaar 1888 gehad! Dat dit zeer nadeelig is voor den landbouw, ligt voor de hand. De kans op een goed jaar is dan ook sinds lang verkeken." Aan het verslag van de Weesinrichting te Neerbosch, over het afgeloopen boekjaar, ontlee- nen wij het volgendeHet nieuwe weeshuis, het grootste van de gebouwen tot nu toe op Neer bosch verrezen, werd voltooid; het werd geheel door de weesjongens afgebouwd. Bij de inrich ting telt men thans 42 groote en kleine huizen; waarin 823 weezen wonen met hunne verzorgers de geheele bezitting heeft eene grootte van 46 hektaren (bouw en weiland en boomgaarden). De veestapel is geklommen tot 50 stuks hoorn vee, 16 varkens en 8 paarden. Een groote nieuwe tuin is aangelegd en voor een groot deel met vruchtboomen beplant. Het koren en de aard appelen geven hoop op een goeden oogst; van de aardappelen zijn 158 HL. uitgepoot. Op de drukkerij was overvloed van werk, even als op al de winkels, zoodat nooit voor de 200 leer lingen, die een ambacht leeren, naar werk behoefde te worden gezocht. Uit Grave wordt aan het „Hbl.", dd. 10 Juli gemeld; Sinds een drietal dagen is de Maas sterk wassende. Hedenmorgen teekende de peilschaal 8.15 M. boven A. P. Reeds zijn de sluizen geslo ten; de groote toevoer van binnenwater is oor zaak dat vele binnenpolders en laag gelegen landen onderloopen, waardoor de lieden zich genoopt zien met alle kracht en den meesten spoed het hooi in te halen. Ook den uiterwaarden begint het wassende Maaswater last aan te doen, ten ge volge waarvan reeds Zondag een groot aantal boeien spoedig hun hooi moesten binnen halen; daarbij komt nog dat er bijna dagelijks eene groote hoeveelheid regen valt. De Liliputters, niet die welke Swift, ons in Gullivers reizen leerde kennen, maar de werkelijk kleinste menschen der wereld, zijn te 's Plage aangekomen en zullen zich in expres daartoe elegant ingericht en smaakvol gedecoreerd salon in de Spuistraat 47 aan het publiek voorstellen. De „Markies Wolge" vertoont zich in de krijgs haftige uniform van een huzaren-officier en weegt, zijn sabel, die hem als geschenk van de Koningin van Spanje werd vereerd, medegewogen, 973kilo. Hij draagt een flinken baard en goed gesoigneerde knevel. Naast hem bevindt zich de markiezin Louise, in egelant zijden toilet. Haar aardig kapsel doet het gelaat vriendelijk uitkomen. Het merkwaardigste dezer tentoonstelling is dat men hier geen opgedirkte kinderen ziet, zooals zij meermalen het publiek werden voorgesteld, doch volkomen goed gebouwde menschen. Te 's Grevelduin-Kapelle werd een gewikste dief op een aardige wijze in den val gebracht. Zondagnacht ouder gewoonte op roof uit, maakte hij zich meester van een partijtje stroo, dat op een erf opgehoopt stond. Ongelukkig echter waren de bossen niet stevig genoeg gebonden, althans bij het overdragen van het begeerde goed naar zijn woning verloor hij zooveel pijlen, dat de po litie, het spoor volgende (systeem Klein Duimpje), den dief spoedig gevonden had. Woensdagavond hoorde men den stadsom roeper te Rhenen den volke verkondigen, dat er een big zoek was geraakt, en wel van H. van Maanen. Niemand kwam met het dier opdagen; toen men zich evenwel ter ruste begaf, hoorde van Maanen eenig geknor in de bedstede, en toen bleek dat het dier zich rustig op het hoofd kussen had neergevleid. Ploe het in de bedstede is gekomen, is nog een raadsel. Er bestaat bij veie vogel minnaars een zekere soort vrees om hun kanaries, wanneer zij te lange nagels hebben, wat voor hen niet alleen lastig is maar zelfs den dood kan tengevolge hebben die at te knippen. Ga gerust uw gang, maar zorg dat er niet in het vleesch geknipt wordt, dan zult ge die lieve zangers wederom vroolijk door de kooi zien fladderen en hooren zingen. Allemaal prijzen In een van de nieuwe wijken van Amsterdam verschenen (meldt het VI. BI. v. A.) onlangs een paar mannen met een handkar met huishoudelijke voorwerpen en sieraden, die zij in 't openbaar verlootten. Wonderlijkerwijze waren al de per sonen, die voor eenige centen loten namen, aller gelukkigst. De een ging met een suikerpot, de ander met een meerschuimen pijp, een derde met een pakje sigaren, enz. enz., weg. Toen de kar nagenoeg halfweg leeg was en de grillige fortuin de ondernemers bleef benadeelen, keken zij elkander radeloos aan. De een haalde zijn zakdeek uit, om het angstzweet van 't gelaat te wisschen en bij die gelegenheid trok hij een pakje uit zijn zak, dat op den grond viel. Zijn compagnon raapte het op, bekeek het, en een seconde later werd het kletsen van een geweldigen oorveeg gehoord. De stoffeligo kameraad had aan 't heele pakje met nieten niet gedacht, en de bus bevatte daardoor enkel prijsnummers Omhaal om niets. Korporaal X. had langen tijd op het bureau van een' militairen ambtenaar vlijtig zitten werken, en wilde nu we gens het huwelijk van zijn' broer gaarne een week verlof hebben. Hij verscheen derhalve voor zijn chef, en vroeg permissie. Maar deze snauwde hem af, en vroeg: „Weet je dan niet dat je je verzoek schriftelijk moet indienen? „Jawel majoor! maar ik ben niet in staat het op te stellen." „Ga dan zitten dan zal ik je dicteeren." Nadat het geschreven was zeide de majoor: Ziezoo het verzoek is in orde; maar het verlof kan ik je niet toestaan, omdat er te veel te doen is Uittreksel van een ingez. stuk in de N. R. Ct. De ramp van Wieringen. De zee rondom Wieringen was bijna van alle kanten ingesloten, verpacht in perceelen voor oestercultuur en wier- maaien. De schoone vrije zee van Wieringen, ge sloten voor de Wieringers, opengesteld voor vreem delingen voor eene hand vol geld. Dat hindert de zee niet. Zij, de vrije, zij laat zich niet buigen, zij gaat voort hare baren tegen het strand op te rollen, onverschillig of zij de oesters der vreemdelingen verstrooit of de geep voor de eilandeis samenbrengt. Maar dat hindert de Wieringer visscliers wel. Mochten zij vroeger gaan waar zij verkozen, lag de heele zee rondom Wieringen voor hen openals zij thans willen „krakelen" op de perceelen en waar zullen velen hunner met hunne kleine zwakke scheepjes anders heen moeten zij 10 tot 20 cent voor het mud alikruiken aan de pachters betalen. Willen zij geep vangen, dan betalen zij 30 voor een net, vroeger zelfs hebben zij f 50 be taald en dat voor het gebruik van hunne eigen zee aan vreemde indringers. Daar blonk in het begin dezes jaars eene ster der hope aan den gezichteinderEen aantal pachters hadden hunne perceelen opgezegd, omdat de oester cultuur niet rendeerde. Reeds den vorigen herfst was er door de gansche bevolking een rekest naar den Minister van financiën gezonden om die pacht op te heffen, doch zonder gevolg. Toen nu de opgezegde perceelen weer werden verpacht, bracht de pacht bijna niets op. Van f 38,000 was zy gedaald op f 2300. Dadelijk werd namens de bevolking, met verwijzing naar het rekest van November '87 aan dezen Minister een rekest gezonden met verzoek de pacht niet te gunnen. Het ministriëele antwoord luidde: „In ant woord op het rekest van Wieringen om de pacht niettegunnen op grond van de lage pacht prijzen, diene dat de pacht niet gegund is, maar dat eene herverpachting wordt voorbereid." Karak teristiek is dat woord: „Op grond van de lage pacht prijzen," alsof de Wieringers niet sinds een half jaar protesteerden en rekestreerden op grond van het plaatselijk pauperisme dat van die verpachting het gevolg is. De herverpachting had plaats en bedroeg nu f 3800; wel f 1500 meer dan bij de vorige verpachting, doch slechts 1/10 van hetgeen tot hiertoe werd betaald. Van Wieringen uit werden nu weer bij het mi nisterie allerlei pogingen in het werk gesteld om de verpachting niet te gunnen, Er werd op gewezen, dat het rijk nu wel is waar nog f 19,000 aan pacht ontving, waarvan f 12,000 aan politietoezicht enz. enz. afgingzoodat er 7000 overbleefmaar dat men bijna met zekerheid kon voorspellen, dat de thans aangehouden perceelen, bedragende de pacht som van 15,000 over 4 jaar, zouden worden op gegeven, om ze dan weer voor 1/10 der tegenwoor dige som in te pachten. Dan zou men wel is waar de pacht van die perceelen kunnen intrekken, maar men was dan tot het jaar 1900 aan de thans her- verpachte perceelen gebonden, waardoor het rijk dan belangrijke schade zou lijden, daar het toezicht ook

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2