N#. 83. Donderdag 19 Juli. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. t Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. si Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 18 Juli 1888. De hooiveilingen en wat verder volgt. De jaarlijks wederkeerende hooiveilingen loopen voor dit jaar ten einde. De door ons bij den aanvang daarvan geopperde veronderstelling, dat het niet te voorzien zoude zijn, dat hooge sommen zouden worden besteed, is door de ondervinding bewaarheid. Trouwens daar was geen arendsblik voor noodigde drukkende last, welke de af'geloopen winter veroorzaakte wij zeiden het reeds vroeger lag nog te versch in het geheugen. Groote uitgaven en weinig inkomsten maken geene goede verhou ding. Goed dat men, door de ondervinding geleerd, de uitgaven tot een minimum tracht te brengen, zorge men er echter slechts voor dat de zuinigheid de 'wijsheid niet bedriegt. Kunnen de koopers dus tevreden zijn, minder voordeelig is het voor den verkooper, die voor zijn gewin een lageren prijs besomde. Een waarheid blijkt het ook hier weder, dat waar twee personen handelen, doorgaans een van beide schade beloopt en het was te voorzien, dat de verkooper thans de lijdende partij moest zijn, door geen hooge prijs voor zijne waar te maken. Of dat een gelukkig verschijnsel is? Wij gelooven het niet. Eene spreekwijze zegt „Een goedkoop land is een slecht land" en in zooverre is dat zeker waar dat het beter is dat iemand voor zijne behoeften veel kan betalen, dan dat hij dezelve voor weinig moet trachten te bekomen. Dat de belangen en wenschen van menigeen vaak met elkander in botsing komen, blijkt ook thans met het wederwordt de milde regen, welke sinds eenige dagen nedervalt- met gejuich begroet voor de bouwerij en uit sluitend weideland, voor de hooibouw was wat meer warmte en droogte wel zoo wenschelijk. Gelukkig dat wij menschen daaraan niets kunnen veranderen, want bij de tegenstrijdige wenschen van velen, zou uit dit kunnen niet veel goeds geboren worden en zeer zeker de maatschappelijke samenleving er niet op ver beteren. Kunnen wij echter aan het weder niets veranderen, wel kan aan het schijnbaar minder goede daarvan (in deze het water in de hooi bouw) door een goede behandeling een ongun stige afloop worden voorkomen. Ter voorkoming van brandgevaar doorhooi- broeiïngen als een gevolg van niet genoegzaam droogen, meenen wij tot voorzichtigheid wel te mogen aansporen. Zeker ook al als een gevolg van de gevor derde werkzaamheden aan de hooibouw ver bonden, schitteren de markten niet door grooten aanvoer van vee. Maakt het meerdere eten dat tengevolge van den gevallen regen, het land de veestapel biedt, eene spoedige afzet niet zoo noodzakelijk, de prijzen lokten inde laatsten tijd daartoe ook niet uit. Gelukkig doen zich in deze dagen eenige gunstiger ver schijnselen voorde handel in oude schapen, die thans aan de orde komt, schijnt iets wil liger, waardoor uitzicht op betere prijzen bestaat. Zij dat geen loos alarm, doch geve 1888 in dit opzicht nog een bevredigend resultaat. Aanstaande Vrijdag 20 Juli zal vanwege het plaatselijke Bestuur der N. en Z. Holland- sche Reddingmaatschappij eene proeftocht worden gehouden met de nieuw gebouwde Reddingsvlet door den scheepsbouwmeester J. Zwanenburg geleverd en sedert geplaatst aan het dorp den Hoorn. De proeftocht zal aanvangen 's morgens ten elf uur aan het strand achter de Westen. Naar men ons mededeelt is door den zoon van den heer Klazinga alhier en dooi den zoon van den heer Lammers te de Cocks- dorp in de vorige week, met goed gevolg, examen afgelegd voor de eerste klasse van het stedelijk gymnasium te Deutichem. Het in de Held. Grt. voorkomend bericht dat met Augustus a.s., de Rijksnormaalschool alhier zou worden opgeheven, schijnt wel wat voorbariguit een ingesteld onderzoek bleek ons althans dat bij den Directeur dier school alhier, daarvan nog niets bekend was. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, die de Voogdijwet Maandag in de vereenigde zitting inbrachten, verklaarden dat de Regeering niet geaarzeld had de voogdij op te dragen aan de Koningin-moeder, die met zooveel toewijding en moederlijke zorg waakt voor de opvoeding der jeugdige Prinses. Haar zal ter zijde staan een raad van voogdij, bestaande uit vier leden door den Koning te benoemen, terwijl vijf hooge staatsdienaren door de wet zullen aangewezen worden. Ove rigens, behoudens enkele noodzakelijke uitzon deringen, zijn de bepalingen van het burgerlijk wetboek betrekkelijk de voogdij, van toepassing. De Regeering hoopt dat het ontwerp slechts in eene verwijderde toekomst, mocht het zijn nimmer, in werking zal behoeven te treden. Het ontwerp is verzonden naar de afdeelin- gen. Verder weid benoemd eene commissie tot wijziging van het reglement van orde voor de vereenigde zitting. Uit de gedrukte voogdijwet blijkt dat de Raad van Voogdij zal bestaan uit vier dooi den Koning, den Raad van state gehoord, aan te wijzen Nederlanders en bovendien uit den vice-president en het eerst benoemde lid van den Raad van State, den voorzitter der alge- meene rekenkamer, den president en den procu reur-generaal van den Hoogen Raad. Bij een volgend huwelijk verliest de moeder voogdes de voogdij, tenzij zij daarin voor de voltrekking van het huwelijk door de wet is bevestigd. Haar echtgenoot zal alsdan geen medevoogd zijn. De zorg voor de persoon der minderjarige Koningin is opgedragen aan de moeder-voogdes. De raad van voogdij ver vult de taak van toezienden voogd en geeft de machtiging, waar gewoonlijk de rechterlijke tusschenkomst wordt vereischt. De „Held. en Nieuwd. Ct." schrijft: Over den heer J. F. Berk, hoofd der gemeen teschool No. 3 alhier, maakt men zich hier se dert eenige dagen zeer ongerust. Van hier ver trokken op Dinsdag den 3 dezer om zijne fami lieleden te Kampen te bezoeken, is hij niet ter bestemder plaatse aangekomen, en men vermoedt dus, dat hem een ongeluk is overkomen. Des wege werd gisteren bij den commissaris van politie alhier aangifte gedaan, en is een onderzoek ingesteld. Naar men mededeelt, zou bij den minister van oorlog het voornemen bestaan om, aanvan gende met 18S9, de handgelden af te schaffen voor de personen, die als vrijwilliger in dienst treden. Er schijnen ernstige klachten ingekomen te zijn omtrent de geschiktheid der voor de ar tillerie hier te lande aangekochte paarden. Op last van den minister van oorlog heeft de com mandant der beleden artillerie daar omtrent een plaatselijk onderzoek ingesteld. Van verschillende zijden kwam in den laatsten tijd de klacht tot den Minister van H. W. enN. over de belemmering, die de invoer van vee in België ondervindt door de onmogelijkheid om bij de aankomst van wagens met vee aan het station Esschen, tusschen zonsondergang en opgang, die dadelijk te doen inklaren. Thans is een schrijven ingekomen, waaruit blijkt dat onder medewerking van den Nederlandschen gezant te Brussel aan sommige der geopperde bezwaren is tegemoet gekomen; onder anderen worden 75 lantarens aangemaakt voor het stiation Esschen, waaruit af geleid wordt, dat er ook plan bestaat bij kunst licht in te klaren. Acht men hiermee reeds iets gewonnen, nog meer bezwaren blijven over; dat ook die zullen weggenomen worden, zal nu nog worden ver zocht aan den Minister van Waterstaat enz., met opgaaf van hetgeen nader in 't belang van den veehandel kan worden gedaan. De „Vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche Octrooiwet" heeft zich tot den Koning gewend met een adres, waarin zij op verschillende gronden de dringende behoefte be toogt aan de invoering eener goede octrooiwet voor Nederland en zijne koloniën. Van dit adres zijn afschriften gezonden aan den minister van waterstaat, handel en nij verheid en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Naar men uit Haarlemmermeer meldt, moet den dam in de ringvaart bij de Vijfhuizen, die nende tot waterkeering voor de te maken genie- werken, doorgebroken zijn. De proef, die bij sommige regementen ge nomen is, om den soldaat eens in de week aardappelen met salade en haring te geven is gedeeltelijk gelukt. Men is nu overgegaan om ze aardappelen met wortelen, zoutevisch en boter saus te geven, dat de algemeene goedkeuring wegdraagt. Uit Zandvoort schrijft men: Dat de Zandvoortsche duinaardappelen tot de beste en fijnste soorten behooren, bleek dezer dagen wederom toen den Heer Jn. Hollenberg, landbou wer alhier, de vereerende onderscheiding te beurt viel, vanwege Z. M. den Koning de opdracht te ont vangen, met het najaar aan Zr. Ms. domein „het Loo" eene belangrijke levering dezer vrucht, in onze duinen geteeld, te bezorgen. In de duinen staan thans de aardappelen boven beschrijving schoon. Dit jaar is de regen op den rechten tijd gekomen, zoodat als nu wat zomerwarmte de vrucht doet rijpen zooals zij nu gezet is, een overvloedige oogst van puike kwaliteit mag ver wacht worden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1