Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Oudeschild, 28 Juli. Wanneer iemand aan slapeloosheid lijdt, is dat niet aangenaam, maar wordt men al te sterk door slaaplust bevangen, dan veroorzaakt dit somwijlen nog grooter last. Dit ondervond dezer dagen een bejaard varens gast, die met de stoomboot van hier naar het Nieuwediep vertrok. Onder den invloed van god Morpheus en vermoedelijk ook onder dien van een andere godheid, lag de man al spoedig in zulk een rustige rust gedommeld, dat er van wakker krijgen op eenmaal geen sprake was. De boot kwam aan en vertrok ruim een half uur later weer naar Texel. Ook de stoomfluit had op '3 mans gehoorzenuwen blijkbaar niet de minste uitwerking gehad, want hij ontwaakte niet. Eerst in de Texelsche haven slaagde men er in den man tot bewustzijn te brengen. Hij wilde toen naar huis gaan, in de meening te Helder aan wal te stappen. Dat de slaper nu geheel ontnuchterd stond te kijken, als iemand die zijn laatste oortje versnoept heeft, is alleszins begrijpelijk. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd aangenomen met 64 tegen 8 stemmen de overeenkomst tot het tegengaan van drank verkoop aan de visschers op de Noordzee. Aangenomen werd de suppletoire waterstaats- begrooting, na goedkeuring met -57 tegen 10 stemmen van den post voor de landbouw-enquête door de landbouwcommissie. In antwoord op de interpellatie-Levysohn Nor man over Atjeh verklaarde de minister van kolo niën dat met desinfectie zal worden voortgegaan tot bestrijding der berri-berri en dat verdere middelen zullen worden onderzochtalsmede dat het geconcentreerd stolsel op Atjeh zal worden gehandhaafd, met het doel om langs den weg van orde en rust Atjeh onder het wettig gezag te brengen. De Kamer is daarop gescheiden. Op verzoek van den rentmeester van het kroondomein is de politiemacht onder de gemeen ten Terborg, Gendringen en 's-Heerenberg met eenige rijksveldwachters verstrekt, daar men van eenige landbouwers weder verzet vreest bij het innen der tienden. 't Schijnt, dat zich tegenwoordig allerlei vreemde, en daaronder zeer gevaarlijke visschen in de Noordzee bevinden. Nabij Terschelling is in de vorige week een zeer groote roofvisch ge vangen, met de kop van een haai, zware vleesch- vinnen, 't lichaam van een grooten zeeduivel, en een langen, vleezigen, ronden staart met plat liggende staartvin. In den bek en het lichaam zitten platen met tanden gewapend en op het lichaam zit een rij vrij lange en stevige stekels, 't Dier was dood, toen men het aan wal had. Uit's-Hertogenbosch schrijft men: Ondanks alle door het waterschapsbestuur aangewende pogingen tot behoud, is de kade om den polder. „De Beneden Aa" hedennacht te twee uren, ter hoogte van het „Hoogveld", bezweken. De polder, welke eene uitgestrektheid heeft van ruim 360 hectaren, loopt thans voor het grootste gedeelte onder water, tut groot nadeel van den pachter, wiens uitzicht op een goeden hooioogst daarmede verloren gaat. Uit Vlaardingen wordt aan de „N. R. C." gemeld Men is tot de ontdekking gekomen dat bij een gezin hier ter stede een 8 jarig meisje 4 jaar lang is opgesloten geweest door een stief moeder, met medeweten van den vader. Een jongen uit het eerste huwelijk, die, ook al door mishandeling het ouderlijk huis had verlaten, heeft de politie op het spoor gebracht. Het kind werd aangetroffen in zeer ellendigen toestand op oen zoldertje in eene fruitkist en is dadelijk in veiligheid gebracht en gereinigd. De verontwaardiging van het publiek was zóó groot, dat de politie het huis gedurende den nacht heeft moeten bewaken. Do Meerbode schrijft: 't Schijnt wel of men vroeg of laat Ivudelstaart wil metamorpho- seeren. Samen is het gehucht zeker wel voor de helft opgemeten door een Luitenant-Ingenieur. Verleden jaar hadden de opmetingen plaats ter hoogte van de armenhuisjes, en 't was of men een, jtwee, drie een fort uit den veenbodem zou zien verrijzen, maar tot op den huidigen dag is alles nog bij het oude gebleven. De plaats waar een fort k a n komen is er, maar meer ook niet. Nu is bedoelde Luitenant-Inge nieur al meer dan 4 weken bezig, om het meer bewoonde gedeelte in kaart te brengen. Alle erven worden, of liever zijn, opgemeten, want de executie is afgeloopen. Volgens die opmetin gen zullen vele Kudelstaarters bij een even- tueele uitvoering der fortwerken met pak en zak moeten verhuizen. Ook het schoolhuis zou in de algemeene verhuizing moeten deelen. De school echter niet, zeker uit respect voor hare grootsche bestemming. Maar vergeten we niet, dat alles nog m o e t. Er komt zooveel op pa pier, wat geen werkelijkheid wordt. Vijt en twintig jaar geledon stond de Gele Poel ook kant en klaar uitgebakend en, vergissen we ons niet, dan was hij er gisteren nog. A Vie weet hoelang het nog duren zal, eer zijn wateren vergaderd worden bij 's moeder zee, en er het gele kool zaadbloempje den wandelaar vriendelijk toelacht. Ter kenuisneming. „Brieven uit de Trans vaal", in de „Arnh. Ct." behelzen de volgende behartigenswaar! lige waarschuwing De Hollandsclie Vereeniging te Johannesburg nam op haar laatste vergadering het besluit, door een schrijven in de vaderlandsche couranten som mige liefhebbers naar Transvaal ernstig te waar schuwen, dat vooral zij die slechts met de pen kunnen omgaan, dus boekhouders, klerken, ook winkelbedienden, zeer moeilijk hier een betrekking vinden. Velen, die zonder het minste vooruit zicht op een betrekking naar Transvaal zijn ge komen, hebben reeds weken en maanden niets te doen en betreuren hun overijld besluit. Wie zaken wil doen, moet geld meebrengen, om zijn zaken op te richten, en, zoo noodig, eenige maan den buiten verdiensten te kunnen zijn. Am bachtslieden maken een uitzondering: in bijna alle vakken zijn zij nog noodig: zij kunnen zoo goed als zeker zijn overal werk te bekomen. Volgens de Transvaalsche „Volksstem," is het niet opnieuw benoemen van den heer Bok tot Staats-Secretaris te wijten aan hetzelfde onedele spel, als indertijd tegen den heer Jorissen is gespeeld. Reeds toen (in 1883) had men hem te gelijk met den heer Jorissen den voet willen lichten maar dat plan is toen mislukt. Thans echter is men beter er in geslaagd. De „Volksstem" noemt dit een nieuwe daad van ondankbaarheid en kwade trouw. Het „Journal des Debats" behelst een zeer uitvoerigen brief van dr. G. Daremberg betreffende de behandeling en genezing van teringlijders in de inrichting van dr. Dettweiler te Falkenstein, bij Frankfort, in 1887 door eene Vereeniging van kapitalisten gesticht. De behandeling bestaat, behalve in een doelmatig dieet, hoofdzakelijk in eene luchtkuur, dag en nacht, winteT en zomer toegepast. Van lieverlede worden de lijders er aan gewend hunnen tijd, onder vermijding van alle vermoeienis en transpireeren, in de open lucht door te brengen. In 10 jaar zijn 25 pCt. der lijders volkomen genezen. De regeering der Vereenigde Staten heeft aan de Kamer van Vertegenwoordigers medege deeld dat op 4 dezer te Port-an-Prince een zware brand heeft gewoed, welke aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven, en dat den 7den opnieuw brand is gesticht, waardoor het grootste deel der stad vernield is. De Fransche matrozen waren behulpzaam in het uitdooven der vlammen en bewaken het hotel van het Fransche gezant schap. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft het toltarief aangenomen. Daarin worden de beschermende rechten op rijst, suiker, sommige tabaksoorten en verschillende andere koopwaren gehandhaafd. Volgens het Parijsche blad „Le Matin" zijn er thans nadat de valsche bankbiljetten van 500 fr. ontdekt en alle biljetten van die soort ingetrokken zijn valsche biljetten van 100 fr. in omloop gekomen. Het blad voegt er bij dat de Fransche Bank dat feit reeds sedert eenige dagen kende, maar het geheimgehouden heeft. De longziekte blijft in België in de aan Nederland grenzende provinciën heerschen. In de laatste maanden vooral in Brabant. In de maand Juni bedroeg het aantal gevallen, in België waargenomen, 59, waarvan 35 in Brabantin de maand Mei 50, waarvan 12 in Brabant. De „Daily News" verneemt uit Helsingfors, dat de Russische regeering Joodsche gezinnen vandaar verdrijft, en dat dezen vermoedelijk naar Palestina trekken, om zich neer te zetten op landerijen, door vermogende Joden daar voor hen aangekocht. Op de groote Noorderspoorweg is bij Hornsey in Engeland, in Engeland, weer een spoorweg ongeluk voorgevallen. De machinist van een passagierstrein lette, naar het schijnt, niet op het signaal, kwam op een verkeerd spoor en reed tegen het huisje van den wachter aan. Deze ont snapte nog tijdig daaruitde machinist sprong van de locomotief, maar de stoker, zich eveneens met springen willende redden, verloor het leven. De wagens van den trein steigerden door hunne vaart, de eene over den anderen, en vele passa giers bekwamen letsel. Vijf mijlen ten Noorden van Wadi Haifa heeft een ernstig treffen tusschen de Derwischen en de Engelsche troepen plaats gehad, waarbij de eersten met lievige verliezen naar de bergen werden teruggedreven. Uit Simla wordt gemeld, dat tegen den aanst. herfst een 10.000 man sterke expeditie naar den Zwarten Berg zal worden gezonden, waar een onderzoekings-afdeeling onlangs werd aangevallen en twee Britsche officieren gedood werden. In het Kristallen Paleis te Londen heeft men sedert eenigen tijd een nieuw licht, Lucigeen genaamd, dat zelfs het electrisch licht overtreft. Het is zóó sterk, dat men gewoon schrift op 150 pas afstand kan lezen. Het wordt geroemd als zeer goedkoop, daar het gedeeltelijk uit de bij de gasfabrikatie loskomende oliën gemaakt wordt. De kosten bedragen ongeveer een tiende van gas, en een twintigste van electriseh licht, bij gelijke kaarsensterkte. Het verblind niet zoo erg als electrisch licht en brand met een kalme vlam. Men bericht van den 19en dezer aan het „Journal des Debats": Te Dieppedal heeft een zeer ernstig ongeluk plaats gegrepen. Hedenmiddag ontstond brand in het stoomschip „Asturiano", dat met 8840 vaten petroleum geladen was. Met een hevige ontploffing stond het schip in lichte laaie Zes menschen zijn in de vlammen omgekomen twee hebben zware brandwonden. Het schip is geheel vernield. De gezant der Vereenigde Staten te Peking de overste Denby, heeft in een verslag aan de Regeering belangwekkende mededeolingen gedaan omtrent de slavernij in China. Nog steeds kan men in het „Hemelsche rijk" slaven koopen en de lijfeigenschap gaat van ouders op kiuderen over. Men wordt slaaf door misdaad of wegens schulden. Ook verkoopen arme ouders hunne kinderen voor 7 tot 70 p. st. De slavernij wordt door de wet erkend en ieder, die de dochter van een vrijen man aan zijn slaaf uithuwt, of de slaaf, die een vrij meisje trouwt, wordt gestraft. Amoral is men zeer streng tegen slaven, die zich tegen hunne meesters vergrijpen. Intuschen worden de slaven in China als leden van het gezin beschouwd en goed behandeld. Vergadering Zaterdag, 28 Juli 1888. Tegenwoordig alle leden, zijnde de heeren Westenberg, F. Kejjser, Koorn,Mets,Brouwer, Boon, T. M. Zijm, Roeper, Dros, C. Kejjser Pz,, C. Zyin, Bakker en de Voorzitter. Voorzitter D. C. Loman, Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van een schrijven van Heeren Kerkvoogden der Herv. Gem. te den Hoorn (in antwoord op een schrijven van het D. B. in zake het Wester Kerkhof,) waarin z\j to kennen geven dat hun inziens de gedane klachten wel wat overdreven zijn, dat door lien de koopers van genoemden grond worden verplicht de beenderen bij elkaar te houden en iemand bij de bewuste plaats wonende, met de zorg voor het verzamelen derzelve is belast; zij verzekeren in deze alles te zullen doen, om aan den wensch van den Raad te gemoet te komen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Mede wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling, dat tot bekoming van een rijksveld wachter aan den Burg, aan de bevoegde macht een verzoek is gericht, (waaromtrent echter nog geen antwoord is ingekomen) zoomede dat in den toestand van het Slop bij Verberne zal worden voorzien. Beide punten in de vorige vergadering ter sprake gebracht. Omtrent het mede in de vorige verg. ter tafel gebrachte voorstel door den heer Boon, om de mest vaalt van J. Zoetelief te verplaatsen, zegt de Voorz. dat door het D. B. daaromtrent een onderzoek is ingesteld. Verschillende bezwaren doen zich hiertoe echter voor, want wil men tot een meer afdoende maatregel overgaan, dan zal daarvoor eene uitgave van minstens f500 worden gevorderd. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, zoowel over het terrein, waar de vuilnis zal worden geborgen, als over de kosten, welke daaruit zouden voortvloeien. De conclusie wasde zaak aantehouden tot later. Daarna doet de Voorz. mededeeling van eenige ingekomen prov. bladen, o. m. van de opening der jacht, alhier, op 1 Aug. a.s., alsook omtrent de besmet telijkheid van ziekte bij varkens, enz. Worden voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het verzoek van G. en J. Geus in de vorige vergadering,tot demping van een gedeelte der burgwal, deelt de Voorz. mede, dat na bespreking met eigenaars der belendende erven, is goedgevonden, die demping

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2