N\ 87. Donderdag 2 Augustus. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschild, via de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 's midd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 'snam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Heider 's morg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Heider-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 7 en 's avonds 11 uur. Aankomst Helder middags 4 en 's avonds 11 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op__werkdagen van 8—12, 1—3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1 3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Pierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschildden Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. De buslichting 5.30 vervalt op Zon- en Feestdagen. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 1 Augustus 1888. Wat 'n zomer! wat 'n regen! De hooi bouw kan zoo wel tot einde Augustus duren! Die klacht zweeft tegenwoordig op veler tongen. Zoo ziet men, dat de mensch, zelfs van het goede te veel kan genieten. De regen die zoo overvloed van gras als het ware heeft getooverd, op zelfs de onvruchtbaarste landerijendie milde regen, wordt nu zelfs, volgens sommiger redeneering, wel wat vervelend. Wat 'n mooie gelegenheid voor hen, die beweren „dat een boer altijd klaagt," om op dat oude thema voort te blijven gaan. Met dat al is het zeker waar dat wat meer warmte voor het oogenblik wel zoo gewenscht zoude zijn, vooral voor de oogst. Uit ver schillende plaatsen komen reeds berichten dat het veelvuldige hemelwater een ongunstigen invloed uitoefent op de bouwerij, in hoofdzaak op de aardappelenteelt, terwijl ook voor de veenderij wat meerdere droogte wel gewenscht was. Doch wie weet„na lijden komt ver blijden," is een bekend spreekwoord, dat alreeds in zake de handel blijkt een waar spreekwoord te zijn; de markt van Maandag j.l. gaf daarvan een onwederlegbaar bewijs. Er werden prijzen besteed, zooals niemand ze had verwacht; zelfs werd, voor één schaap f 25.— betaald. Moet de hooibouw wel wat scharrelende worden bered, zij geeft toch geen ongunstige resultaten het weiland biedt overvloed van voedsel aan het daarop grazend vee en wanneer nu nog wat warmte, voor dat de winter zijn intocht doet, ons deel mag zijn, wat toch niet tot de onmogelijkheden behoort, dan hebben velen waarlijk niet te klagen over 'n slechte zomer. Dat ook voor de werkman de zegeningen van een gunstiger toestand zich spoedig moge doen gevoelen, is een wel gerechtvaardigde wensch. Een commissie van het geneeskundig staatstoezicht bezocht Maandag ons eiland behalve een bezoek aan het dorp de Koog, naar aanleiding van de daar voorkomende gevallen van diphtheritis,werden door genoemde commis sie aan verschillende localiteiten bezoeken gebracht. Een Huismanswoning onder Hoogeberg Maandag j.l. voor afbraak verkocht, bracht de som op van 137 gulden. Bij de aanbesteding op Maandag j.l. van verschillende werkzaamheden in den Prins Hendrik Polder (adm. de Heer Winkler) werd aannemer Jb. Geus voor f 611,37. Volgens geruchten zou door verschillende pachters van duingronden alhier een verzoek schrift aan den Minister van finantiën zijn gezonden, om tengevolge van de heerschende malaise op het gebied van landbouw en vee teelt, vermindering van pacht te bekomen. Aangezien echter bij de laatste verhuring de pachtsommen reeds aanmerkelijk zijn vermin derd en van den pachttijd, welke 10 jaren duuit, nog maar 3 jaren zijn verloopen, is de kans op eene gunstige beschikking op het verzoekschrift wel wat flauw. Te Oudeschild zal op 31 dezer bij gelegenheid van den jaardag van prinses Wilhelmina een schoolfeest worden gehouden. Verschillende spelen om prijzen, zoomede des avonds een optocht met lampions schijnen het programma te zullen vormen. Door de afdeeling Volks onderwijs schijnt hiertoe het initiatief te zijn genomen. Oosterend, 31 Juli. Het klompenmaken al hier neemt langzamerhand weer toe. Reeds vier personen houden zich er mede bezig en hebben druk werk. Het gaat hun ook al veel beter van de hand, dan in den beginne, terwijl de klompen uitmunten door netheid en sterkte Natuurlijk gaat het ook veel gemakkelijker klompen naar den voet te krijgen dan vroeger, daar ze volgens maat gemaakt worden, en mocht bij 't passen blijken, dat ze ergens knellen, dan is 't eene geringe moeite, daarin verandering te brengen. Dat deze tak van industrie alhier meer en meer in bloei moge toenemen, is zeer zeker wenschelijk. De Heer J. Klaassen, die reeds verschei dene jaren hier voorganger was in de Christe lijke kerk, denkt Zondag 26 Augustus zijne afscheidsrede te houden. Verzwakking tenge volge van hoogen ouderdom, noodzaakt hem zijnen werkkring te verlaten. De Regeering houdt zich bezig met het verzamelen van gegevens, ten einde zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van de mis bruiken, welke in sommige streken van het land zouden bestaan en in het algemeen met den naam van „gedwongen winkelnering" worden aangeduid. Naar aanleiding van het geval dat een be lastingplichtige, die in de laatste dagen van een kwartaal was verhuisd, wegens zijne nieuwe woning niet over dat kwartaal is aangeslagen, hoewel hem wegens zijne vorige woning over datzelfde tijdvak ontheffing is verleend, heeft de Minister van financiën herinnerd, dat de belasting plichtige ook bij verhuizing in de laatste dagen van een kwartaal, over dat tijdvak, wegens zijne nieuwe woning aangeslagen behoort te worden, terwijl op zijne tijdig ingediende aangifte voor denzelfden tijd ontheffing wegens de verlaten woning moet worden voorgesteld. Daar de ontvangers soms verzuimen waar schuwingen personeele belasting n°. 31 te doen uitreiken, wordt door denzelfden Minister in her innering gebracht dat die uitreiking gevorderd wordt zoowel bij de beschrijving van perceelen, die na 15 Mei zijn in gebruik genomen, als bij het bezorgen van aanslagbiljetten aan belasting schuldigen die zonder aangifte zijn verhuisd. Mochten die voorschriften onverhoopt niet worden nageleefd, dan zal voortaan bestraffing in overweging worden genomen. In eene bijeenkomst van neringdoenden te Amsterdam is besloten een adres te richten aan den minister van financiën en aan de tweede kamer, waarin zal worden gevraagd maatregelen te beramen, die hetzij tot rechtmatige verdeeling hetzij tot afscharfing der patentbelasting kunnen leiden. Van 20 tot 26 Augustus wordt door den rijdenden trein van het korps pontonniers in Noord- Holland eene oefening gehouden in het slaan van bruggen en wel: te Haarlem over het Spaarne; Haarlemmerliede over de trekvaart naaT Amster dam; Velzen en Buitenhuijze over hetNoordzee- Kanaal; Zaandam over de Zaan en tusschen Akersloot en Alkmaai over het Noordhollandsch Kanaal. Twaalf notarissen in de provincie Groningen hebben in het weekblad voor Notariaat en Regis tratie eene oproeping gericht tot hunne ambtge- nooten in Friesland, Groningen en Drente voor eerie op den 29 te Groningen te houden verga dering ter bespreking van de steeds meer en meer toenemende zaakwaarnemerij en ter bera ming van middelen, om zulks te keeren, waardoor zoowel het publiek als het notariaat gebaat zou den worden. Zij schrijven o. a. in hun oproe pingsbrief: „Weet de Staat zijnen ambtenaren wel allerlei verplichtingen op te leggen, maar niet te beveiligen tegen eene concurrentie, die het hun feitelijk onmogelijk maakt hun ambt naar beliooren te vervullen, dat de Staat dan het publiek verder geen zand in de oogen strooie. Liever geen'notaris, dan een die zich voor de keuze geplaatst ziet honger te lijden of stroopop te zijn van den zaakwaarnemer. De vele regens hebben in de aardappelvel den in de IJpolders reeds eene ziekte onder dit gewas doen ontstaan. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1