N°. 88. Zondag 5 Augustus A°. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. PETROLEUM-INDUSTRIE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsn*mmers 2 Cts. per nummer. In afwachting dat de petroleum-bron in wording, zich over ons eiland zal ontfermen en hare zegeningen ons doen deelachtig worden, deelen wij onze lezers eenige bijzonderheden mede omtrent de Russische of Nobelpetrolemn, naar eene beschrijving welke ons daarvan onder de oogen kwam. Men zal het met ons eens zijn, dat het is om naar te watertanden: „Hoewel het reeds duizenden jaren bekend was, dat op het schiereiland Aschperon, aan de Kaspische zee, naphta in groote hoeveelheden uit den grond vloeide, is eerst in de laatste 10 jaren met ernst aan de ontginning der bronnen gearbeid. De heeren Gebr. Nobel vestigden in het jaar 1876 aldaar eene inrichting,welke nu de grootste der wereld is geworden. Reeds bij boringen van 60 tot 100 meter bleken de bronnen rijker te zijn dan die in Pennsylvanië en toen men tot op een diepte van 200 -meter kwam spoot de olie, onder eene drukking van 16 atmosfeeren in zulke hoeveelheden naar boven dat men per dag 30 tot 50 duizend vaten te bergen had. Geologisch onderzoek heeft bewezen dat de voorraad olie in dat district zoo groot is, dat voor mindering van opbrengst geen vrees is; van de circa 1000 vierkante mijlen zijn tot nu toe slechts 3V2 mijl in exploitatie. In den aanvang koste liet Gebs. Nobel veel moeite om dichte vaten te maken en de transportkosten waren groot, zoodat zij op een ander middel van vervoer bedacht waren en dit gevonden hebben in de invoering der Tank-schepen en Tank-wagens, d.w.z. de petroleum wordt in daartoe ingerichte stoombooten gepompt, dan in groote Ijzeren reservoirs bewaard en in ijzeren wagons op de spoorwegen, vervoerd, zoodat het vocht eerst bij den kooper in vaten wordt gebracht. Dit was het ei van Columbus, de over winning van het nieuwe product. Er bestaat geen voorbeeld van eene grooter en spoediger ontwikkeling dan van dezen tak van nijverheid. Met grootere en kleinere stoombooten wordt de petroleum over de Kaspische zee, de Wolga op tot Tsaritsyn gebracht en vandaar in cisterne-spoorwaggons verder vervoerd of met de Kaukasische spoor naar Batum en vandaar met Tank steamers verder verladen. Spoedig werd de Amerikaansche petroleum in Rusland verdrongen en nu breidt zich de Nobel- petroleum ook over het verdere Europa uit. Hongarije, Oostenrijk, Italië, Zwitserland, Oost-Duitschland, zfjn reeds groote afnemers geworden, terwijl in Antwerpen dit jaar ook een aanvang is gemaakt. Natuurlijk vestigden zich te Baku tal van andere maatschappijen, welke meestal in bloeienden toestand verkeeren, maar Gebr. Nobel alleen leveren en expor teeren ongeveer de helft van de geheele productie. Hunne raffinaderijen en fabrieken voor residuën, welke bijzonder rijk zijn, behooren tot de grootste en beste der wereld, zjj beslaan eene oppervlakte van 120 acres, geven aan 6000 man werk en kunnen jaarlijks 850 millioen kilogrammen petroleum raffi* neeren. Hun materiaal bestaat o. a. uit 20 groote stoombooten op de Kaspische, Zwarte en Oostzee. 10 kleinere booten op de Wolga, 40 schepen voor oliën, residuën enz. (Alleen van smeerolie werden verleden jaar 30000 tons geëxporteerd.) 2000 spoor- waggons en locomotieven. De stoombooten en locomotieven gebruiken allen residuën van petroleum in plaats van kolen. Deze residuën gaan als stookmiddel eveneens eene groote toekomst te gemoet. Te Tsaritsyn en in 50 andere steden van Rusland heeft de Maatschappij tal van ijzeren reservoirs, waar van de grootste tot 16 millioen kilogrammen kunnen bevatten, allen te zamen een bergvermogen van 170 millioen kilogrammen uitmakend. Een en ander vertegenwoordigt een kapitaal van 27 millioen roebel. In de volgende buitenlandsche havens heeft de firma reservoirs in aanbouw of reeds ter harer be schikking Malta, Palermo, Genua, Triëst, Antwerpen, Lübeck, Stockholm, welke door geregeld varende „Tank" stoombooten voorzien worden, terwijl in het binnen land van Hongarije, Oostenrijk, Duitschland, enz., eveneens tal van reservoirs gebouwd worden of ge reed zijn. Uit het bovenstaande kan men zich een denkbeeld maken van de steeds klimmende ontwikkeling van Nobel-petroleum industrie. TEXEL, 4 Augustus 1888. Tot Dijkgraaf van den polder Eijerland is naar wij vernemen door Z. M. benoemd de EdelAchtbare Heer D. C. Loman, burge meester onzer gemeente. Eene herhaling en eene herinnering. Juist was ons vorig nummer afgedrukt, toen ons in banden kwam een berichtje van onzen ge wonen berichtgever te Oudeschild, betrekkelijk het daar te houden kinderfeest. Hoewel in ons vorig nummer daarvan reeds reppende, geven wij toch dit berichtje alsnog plaatsing. Oudeschild. „Was men hier sedert jaren gewoon op 's Koning's jaarfeest een school feest te vieren, daarvan werd den 19 Febr. 1.1. afgeweken. Dewijl de weersgesteldheid toen zoo koud en guur was, besloot men de feestelijkheid tot den verjaardag van Neerland's Prinsesje te verdagen. Aan dit plan hoopt men den 31sten Augustus a.s. uitvoering te geven, 't Feestje zal zich niet alleen tot de school bepalen, maar worden opgeluisterd door ver schillende spelen om prijzen, 's Avonds zal de pret besloten worden met een optocht der scholieren, met lampions en fakkels. Moge goed weer het feestje zoo doen slagen als wij 't hier gewoon zijn." En hoe men gewoon is te Oudeschild feest te vieren, behoeft niet zoo'n breede omschrij ving. Men weet daar de juiste feesttint aan voorkomende gelegenheden te geven. Herin neren we ons slechts het in het vorig jaar gevierde Koningsfeest. De optocht welke daar geformeerd was en die een bezoek aan den Burg bracht, wat blief, 't was een indruk wekkend aanzicht, 't getuigde van eensgezind heid en orde, waarvoor we de hoed moesten afnemen. Dat het 31 Augustus op den jaardag van ons Koningskind, weder flink zal zijn, wie zou daaraan twijfelen? 't Zit zeker in de lucht, die van de vaste wal overwaait en waarvan Oudeschild het eerst profiteert, die geest om gepaste ontspanning te kweeken, eene andere reden ligt dunkt ons niet voor de hand, want dat hier minder liefde voor het vorstenhuis zou worden gevonden of minder behoefte aan ontspanning zoude zijn, is moeielijk te denken. Bij brood alleen kan de mensch niet leven, zoo is ook eene kleine afwisseling in den dagelijkschen cirkelgang niet te versmaden. Wij herinneren aan hetgeen reeds in een vroeger nummer door ons werd gezegd, omtrent 31 Augustus, ofschoon van eenige uitvoering van zulk een plannetje niet veel sprake schijnt te zijn. Zonder vast te houden aan het vluchtig door ons geopperde program, is het toch wel wenschelijk dat die dag, voor vele kinderen in Nederland een feestdag, voor de kinderschaar hier niet ongemerkt zal voorbijgaan. Met wat goede wil is gemakkelijk iets uit te denken, herinneren wij ons slechts de avond van Vrijdag 8 Juni, op de Groeneplaats. Wellicht dat ook nog wel naar hier een weinig van de feestelijke plannen van andere streken van ons vaderland, zal overwaaien. - De Woensdag j.l. te de Cocksdorp ter verkoop aangeboden Vlaardinger schokkerschuit werd voor f 127.— verkocht. De inventaris bracht f 99.65 op. Oudeschild. Met de rogvisscherij loopt 't in dezen zomer niet mede. De geheele vangst in de maand Juli, beliep 138 manden rog, waarvoor den visschers ongeveer f 500 werd voldaan. Helder, 2 Aug. Heden bij het inzeilen der haven, sloeg een Enkhuizer visscher over boord, doordien hij de giek van 't zeil bij het overslaan tegen het lichaam kreeg. Twee vletten, een met sloeperlieden en de andere met marine-matrozen bemand, roeiden naar de plaats, waar de drenkeling lag te spartelen. Juist op 't punt om weg te zinken, werd de visscher gegrepen en in bewusteloozen toestand aan wal gebracht. Een officier van gezondheid van een der oorlogsschepen stelde, geholpen door de omstanders, alles in het werk om den dren keling tot het leven terug te roepen. Zijne pogingen hadden den gewenschten uitslag ofschoon 't lang duurde eer de visscher weer in staat was om te loopen. De gezondheidstoestand van Z. M. den Ko ning schijnt over 't geheel genomen, den laatsten tijd dezelfde gebleven te zijn. Wei heeft Z. M. bij het gunstige weder van 1.1. Vrijdag zich eene kleine^ wandeling in de bekende Oranjelaan van het Koninklijk park kunnen veroorloven, maar daarentegen zou volgens de jongste berichten de toestand thans weder iets minder gunstig zijn. Naar aan de „N. R. Ct." gemeld wordt be staat bij de regeering het voornemen over te gaan tot opheffing van twee rijkskweekscholen. Het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond heeft den minister van oorlog kennis gegeven dat het zich bereid verklaart behulpzaam te zijn in het vinden van geschikte wielrijders tot het nemen van proeven bij ma noeuvres van het leger. Uit Venhuizen schrijft men d.d. 30 Juli. Het vleesch van twee zieke en verdachte var kens, bestemd om verbrand te worden, werd gisteren van het erf van den landbouwer D. ge stolen. De rechercheurs doen onderzoek. Een der gestolen varkens is intusschen met alle ap en dependenten teruggebracht op slechts één voorboutje na. De daders laten nog naar zich zoeken. De varkensziekte breidt zich volstrekt niet snel uit. Enkele verdachte varkens worden hier en daar afgemaaktbij slechts zeer weinige wordt de ziekte geconstateërd. Tot nu toe zijn er bij zeven landbouwers varkens verbrand. Bij de aanbesteding van 150,000 Kg. hooi ten dienste van de gemeentereiniging te Utrecht, waren laagste inschrij vers voor Maaswaarder hooi de heeren M. Berends Co., te 's-Gravenhage, tegen f49 de 1000 Kg.; voorKampereilandsch hooi de Heer H. C. v, Stuivenberg, te Utrecht, voor f47.48 de 1000 Kg,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1