Costumes, Mantels en Hoeden, Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. HOFSTEDE „RUIMZICHT." van schapen en lammeren De Amerikaansche Rabbi Dr. Merton Sivertha van Chicago, die een plan tot herstel van een Rijk in Palestina op touw heeft gezet, is nu naar Engeland gegaan, om daar voor zijn plan te werken. Hij is geen opgewonden dweper, maar een be daard, practisch man, die ernstige studiën over dit onderwerp heeft gemaakt. Volgens zijn be rekening, zouden de Israëlieten uit alle landen in het nieuwe Palestina voorloopig slechts 1/6 der bevolking kunnen vormen. Zoodra de grond voor het Rijk gelegd is en er een genoegzaam aantal kolonisten zijn hoopt Dr. Sivertha, dat de groote mogendheden den Staat voor neutraal en onafhankelijk zullen verklaren evenals België en Zwitserland: Hij brengt een aantal plannen betreffende land- ontginning, bevolking, den wederopbouw van steden, o. a. van Jeruzalem mede, en hoopt reeds in het najaar krachtigen steun voor zijn onder neming te zullen vinden. Het nieuwe Palestina zal, zoo beweert Dr. S., met een uitgestrektheid als Groot Brittannië en een zoo groote verscheidenheid van klimaat, bij goede behandeling van zaken kunnen wedijveren met Zuid-Italië, en „het dal van den Euphraat, de wieg der menschheid, zal eens op nieuw van opgewekt leven en werken van vreedzaam geluk getuigen." Smokkelaars. Een douane-beambte te Condé sur 1' Escaut, in Frankrijk, heeft met een geweerschot een kolossalen liond gedood, die, beladen met sigaren, de Belgische grens overging. Die sigaren waren op zeer slimme wijze ver- verborgen. Het lichaam van het dier was van de schouders tot de heupen geschoren en het glad geschoren gedeelte bedekt met eene soort van lijf, uit met haar bezet vel vervaardigd, dat juist dezelfde kleur en hetzelfde voorkomen had als het echte haar van het dier, en onder dit lijfje nu werden eenige honderden sigaren verborgen. In de vulkanische streek van Bandaisan, 50 mijlen van Yokohama, heeft eene uitbarsting plaats gehad. Bijna 1000 personen kwamen om en verscheidene dorpen werden vernield. Ér heeft zich een nieuwe krater gevormd, die steeds asch en steenen uitbraakt. De Parijsche wijnhandelaars zullen eene meeting beleggen, om te protesteeren tegen de onbillijkheid der vonnissen bij de vervalsching van wijnen. Zij die arsenicum in den wijn doen worden niet gestraft, terwijl zij die den wijn met water, doopea met verlies van hun burgerschaps rechten gestraft worden In de Princes' Hall te Londen vergaderden dezer dagen christenen en philantropen der meest verschillende gezindheden Katholieken, Angli- kaansche bisschoppen, Quakers, Nonconformisten en leden van de „Anti-slaverny Society" -om kardinaal Lavigerie, uit Algiers, eenen nieuwen kruistocht te hooren prediken tegen den slaven handel in Midden-Afrika. Volgens Zijne Eminentie die als leider eener uitgebreide zending in Afrika zeer goed op de hoogte kan wezen van dit on derwerp, wordt de toestand niet beter maar veeleer gruwelijker nog. De troepen slavenjagers uit noord en oost gaan met de grootste regel matigheid en met eene voor de inlandsche stammen onweerstaanbare machtsontwikkeling te werk, zoodat gansche streken van het door de natuur zoo gezegende centrale hoogland ontvolkt worden. Jaarlijks komen er 500,000 negers door den sla venhandel om het leven. Een dorp wordt om singeld; alle verzet is hopeloos; de zwakken en ouden worden op de plaats afgemaakt; de jongen en sterken als lastdieren weggedreven. Aan de Redactie van de „Texelsche Courant." Qeachte Redactie Gelieve s. v. p. het onderstaande afgeluisterde gesprek in uw blad op te nemen. KlaasWat gaan teugewoordig de mensche achteruut, hè? Jan. Ja, Klaas, wat zè 'k zegge? Er gaan er veul over kop en deerom gaan er zeker zooveul na Amerika. K. 't Liekt ok wel, dat Amerika 't land van melk en heuning is, tenminste as die briefies uut't Texelsche Krantje weer benne; ok hew 'k al zokke briefies in are krantjes sien. 't Is allegaar schrieven van Texelsche mensche, die met de Amerikaansche boate (Agenten Koning en Co.) meegaan benne. J. Nou, maar sakkerloot! Ik hew hoord van mensche, die 't deer gunder erg arm hewwe, in die mensche benne toch ok met die boate (Agenten Koning en Co.) meegaan. Maar van die arme leutjes zette ze gien briefies in 't krantjedat moste ze ok doen, dat zoo ze hier wel wat ofschrikken. K. Maar as hiervandaan gien mensche na Amerika gaan, dan verdiene Koning en Co. niks an de boate. J. Nou Klaas, da's niks erg! 't Is beter dat de mensche hier bluve, as dat ze weggaan en ze kenne hier ok nag wel brood verdiene. 't Zei in Amerika ok wel net wezen as hier: de iene folt 't mee en de are folt 't teugede iene het buttertje tot den boöm en de are gien droog brood. Zooveul weet'k wel, dat ze mee er nooit zeilen sien. Ik hew't hier ok wel sunig, maar ankomme jaar zel'k er is prebeere mit wat tuunderée, want die dure groentes, die ze hier brenge, kenne we zelf wel tele. Zoo je dat ok niet denke, Klaas? K. Ik geloof 't wel. Nou, dag Jan't Sontje komt er deur, ik moet wel na 't hooiland. J. Dag Klaas Groet je Grietje Ontvang voor de afgestane plaatsruimte den dank van Luisteraar. Oosterend, 5 Aug. 1888, Oopie eener brief, ontvangen van een Texelaar, die voor eenige jaren naar Amerika vertrok en thans aldaar goede verdiensten heeft als kleermaker. Columbus Georgia (America) 22 Juli, 1888. M. Uw brief ontvangen. Yoor boeren, die wat geld hebben om hier land te koopen, kunnen hier een best leven maken, land is hier goedkoop; maar voor arbeiders is het hier slegt, omreden die zwarte mensclien of zoogenaamde negers, die werken hier erg goedkoop. Koeijen kan je hier koopen voor 15 en 20 dollars, biggen 75 cent, kippen 20 cent, vlees per pond 10 cent, eijeren een cent het stuk, een orden telijk: pakje kleeren kost hier 20 dollars, natuurlijk je kunt het goedkooper koopen, maar dan het goed is slegter. Geld per dag ambachtsman: een timmerman 2 dollar en 50 cent; metselaar 2 a 3 dollars per dag machinist, die op de spoor werken 3 dollars per dag kleeremaker voor een jas 10 dollars, voor een broek 2 dollar 50 cent en voor een vest 2 dollarsconfeurs 25 a 30 dollars per week. Hier zijn ook groote fabrieken, waar duizende mensclien inwerken en klijne kinderen en ook ordentelijk geld maken, ik kan juist niet zeggen hoeveel, ik bemoei me met die mensclien niet. Hét ongelukkigste is hier, hier zijn geen hollanders, ik bin de eenigste liollander hierwaren hier meerdere, de öen zou met de andere gaan juist als in Paterson, maar om hier te komen arm en dan niks verstaan, zou ik niet aanraden voor een boer wel, mits hij wat geld medebrengt om land te koopen, hij is er klaar voor en kan een leven beter hier maken dan in holland. Veele woorden mynheer, die ik niet goed meer spellen kan, omdat ik nooit geen Hollands meer spreek, het verleert zeer. Ik zou almhgtig blij wezen, als hier vele hollanders zoude konten en zou dan alles doen voor hen wat ik konde. Schryf my eens weder. Columbus Ga. (America) J. G. Monté. Texel, 7 Aug. Aangevoerd 6 Koeien f 110 tot 180. 382 Schapen f.11.— 19. 168 Lammeren fi4.— 9.— 4 Kalveren f5 „7 2 Varkens f 15 20. 1 Paard f Alkmaar, 6 Aug. Aangevoerd 7 koeien f 190 a 230; 189 vette kalveren f 35 a 90 10 nucht. kalveren f 10.—a 18 259 Schapen f 18 a 26.— 129 vette Varkens 38 47 ct. per KG.; 41 magere dito f 12 a 16. Lammeren f a Amsterdam, 6 Aug. Aangevoerd 516 Run deren, le kwal. 68 ets., 2de kwal. 59 ets., 3de kwal. 50 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 110 a f 220; 2 Graskalveren f a 30 nucht. dito f6 a 15; 110 Schapen en Lammeren f a 386 vette Varkens 36 a 42 ets. per KG. Purmereud, 7 Aug. Aangevoerd 238 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 51 nuclit. Kalv f8 a 18; 213 vette Varkens 36 a 46 ct. per KG 90 magere Varkens f 12 a 17; 263 Biggen f 5 h f 9; 1944 Schapen, 368 Runderen en 36 Stieren. Lammeren f a kip-Eieren f 3,— 3,50 per 100 stuks. Vette koeyen, pryshoudend handel stug, prys van 55 tot 70 cent per Kilo. Vette schapen handel stug prijzen van 20 tot 80 gulden per stuk. Lammeren f 8 15 per stuk. Londen, 7 Aug. Aangevoerd 2300 Runderen 8000 Schapen en Lammeren, 60 Kalveren en 10 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 80 ct., Schapen en Lammeren 476 a 90 ct., Kal veren 55 a 775 ct., varkens 35 a 60 ct. Ilarlingen. 6 Aug. De aanvoer van zeevisch be droeg van 30 Juli tot 6 dezer 1740 stuks Rog, 760 stuks Tongen, 25 stuks Tarbotten, Grieten, stuks Zalmen, 3500 pond kleine Schol, 900 pond Scharren, 14 manden Garnalen, mand groote Krabben, 249 balen Mosselen, 7 balen Alikruiken, 6 manden Zeehanen en 100 pond Bot. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mos selen, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de overige visch kwam aan de publieke afslag aan opkoopers en venters. Parijs, Vischmarkt, 6 Aug. Groote Tongen van 2,50 tot 3, Fr. p. kilo. Kleine Tongen 2,50 2,— Tarbot 2.- 1,50 Snoek 2.50 2,— Paling 3,- 2,- Garnalen 16,— 20.— p. mand. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 1 7 Aug. ONDERTROUWD Aris van der Vis Wz. en Tetje Kuiter. GETROUWD Geene. GEBORENAfina Aagje dochter van Jacob Roeper Jz. en Cornelia Eelman. OVERLEDEN Trijntje Dekker 54 jaar, geh. met Jacob Bakker Jz. Johanna Christina Schneider 76 jaar weduwe van Reijer Keijser. Mf» voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. Bevallen van een ZOON W. S. TIELROOIJ-Kalf. Amsterdam, 5 Augustus 1888. Bevallen van een ZOON A. STAM VAN POMEREN. Burg op Texel, 7 Augustus '88. Getrouwd: J. H. DE LANGE en M. A. VISSER, die met wederzijdsche familie hun dank be tuigen bij 't huwelijk ondervonden. Vlieland, 2 Augustus 1888. Heden overleed onze geliefde Moeder en behuwdmoeder, JOHANNA CHRISTINA SCHNEIDER, Wed R. S. Keijser, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Burg op Texel, Uit aller naam, 6 Aug. 1888. J. S. KEIJSER. op DONDERDAG 9 AUGUSTUS des namid dags van vijf tot zes uur, ten huize van M. STAM, Arts. beveelt zich beleefd aan tot het maken van tevens geeft zij onderricht in naaien, knippen en haken. AANWIJZING van te verrichten TIMMER- en METSELWERK op Donderdag den ft" Augustus 's namiddags ten drie ure. De Administrateur, J. E. WINKLER. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het VERKOOPEN, TEGEN COMMISSIELOON, OP DE LEIDSCIIE MARKTEN. Den Burg op Texel. K. KALIS PZ.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3