Buitenland. De schrijver van het „Haagsche Kroniek" in de N. Gron. Crt. zegt in zijn laatsten brief o. a. Het schijnt thans met zekerheid te zijn bepaald, dat de vereenigde vergadering der beide Kamers, ter behandeling van de voogdijwet, den llden of 12den September zal bijeenkomen, zoodat het parlementair zittingjaar met de regeling van dat hoogst belangrijk onderwerp zal worden besloten. Ik kan.u met zekerheid zeggen, dat de staats commissie voor de legerorganisatie met groote voortvarendheid werkt denkelijk nog in 't begin van 1889 haar rapport aan de regeering zal kun nen aanbieden; maar dit is niet alles. In afwach ting van dat rapport ligt reeds aan het Departe ment van Oorlog een complete regeling onzer levende strijdkrachten in den vorm eener voor dracht vanwet gereed; de hoofdbeginselen daarvan waarop de Minister van Binnenlandsche Zaken blijkbaar doelde zijn in den Ministerraad goedgekeurd en alleen om des te sterker voor de tegenwoordiging te verschijnen heeft de re geering een staatscommissie benoemd. Naar men uit Leeuwen meldt, is de nood- keering bezweken, gelegd om de doorbraak te dichten, welke in de afgeloopen lente in de kade van den Drutensche Uiterwaardenpolder gevallen was. Het vee is met moeite van de Uiterwaarden gered. Treurig is de aanblik, welken de meesten polders in Maas en Waal opleveren. Niet alleen zijn door het overvloedige regen- en kwelwater de lagere binnen velden onder water gezet, maar reeds beginnen de hoogere weilanden last van water te krijgen. Dientengevolge staat er reeds vee op stal, dat het slecht gewonnen hooi verorbert, hetwelk toch reeds in te geringe hoeveelheid voor den a.s. winter voorhanden is. Bij menschengeheugenis heeft het binnenwater in den zomer nog nooit zoo hoog gestaan. De steenfabrieken staan stil, en de arbeiders zonder werk zien bij het rotten der aardappelen een droevigen tijd tegemoet. Velen gaan dan ook naar Duitschland om te trachten daar hun brood te verdienen. Voor Renkum blijft de Rijn voortdurend langzaam wassendealle aan deze zijde der rivier gelegen lage weilanden zijn nu diep onder water gezet. Thans stroomt het water over de kade in het broek, zoodat ook nu reeds de lage wei landen van het landgoed „Oranje Nassau's-Oord" zijn overstroomd. Ook in de omliggende plaatsen is het niet beter gesteldook daar zijn alle laag gelegen landen onder water gezet. In een druk bezochte vergadering van landbouwers en huurders uit Oostellingwerf en Schoterland is besloten zich tot Gedeputeerde Staten te wenden (een commissie werd afgevaar digd) met verzoek om vergoeding voor groote schade, geleden aan de hooilanden bij het tjonger- kanaal. Alles is een zee en duizende kilo's hooi zijn waardeloos, naar men zegt tengevolge van de Tjongerkanalisatie. Sedert eenige dagen reizen Spaansche vee handelaars de provincie Friesland af, om koeien op te koopen en naar Spanje te vervoeren. Zij besteden flinke prijzen, zoodat hunne komst met blijdschap wordt begroet. In de vorige week kocht een hunner 14 koeien te Joure. Hij ver klaarde er minstens 80 te willen koopen, alsvorens naar zijn vaderland terug te keeren. Met de brandstof staat het er te Eksloërveen thans zeer treurig bij. Een groot deel der lange turf, die reeds eenige weken op het veld stond is nog zoo nat alsof zij voor een paar dagen ge graven is. De prijzen zijn ook hier tengevolge van den geringen voorraad droge turf gerezen. Men gelooft hier vast, dat veel turf niet meer droog zal worden, omdat het seizoen reeds te ver gevorderd is. Als een gevolg van het tegenvallen van de koffieoogsten van de jaren 1887 en 1888, is door de regeering bepaald dat in het loopende jaar naar Nederland zullen worden verzonden: 12000 picols Preangerlegkoffie uit den oogst van 1885, 15000 dito dito 1886 en 3000 dito dito 1887. Uit Bezoeki komen berichten over branden in het te veld staande rijpe suikerriet. De fabriek „de Maas" behoort tot de getroffenen. Te Terschelling zijn uit het wrak van de „Lutine" weder opgehaald 41 Spaansche matten, wat koperwerk en wrakhout. Uit de „Tynemouth" verder zijn in de vorige week 27 balen katoen opgehaald. Bij gelegenheid der Haarlemsche kermis zijn Zondagavond niet minder dan 60 extra-treinen te Amsterdam vertrokken en aangekomen. Alleen uit Amsterdam werden ruim 9000 per sonen naar Haarlem vervoerd. Het tentoonstellingsterrein in den Koekamp te 's-Hage vertoonde zich Zaterdag-avond in het licht van een kunstmaneschijn, door eene dynamo electrische machine van aanzienlijke kracht uit de fabriek der Electr.-Maatschappij voortgebracht. De muziektent en verscheidene ververschings- tenten waren door een grooten bol als door daglicht beschenen. Nu en dan vermengde zich de rosse gloed van bengaalsch vuur, op verschillende punten ontsto ken, met de witte tint van het electrische licht waardoor een zeer fantastisch effect werd ver kregen. 't „Leidsch. Dagbl." meldt: Tijdens de muziekuitvoering op Musis Sacrum, reed gistermiddag een wielrijder in volle vaart over den Zoeterwoudschen Singel. Juist over die sociëteit gekomen, scheen hem zijne stuurkunst in den steek te laten, althans hij en zijne machine lagen weldra in de sloot. Nadat mensch en werktuig op den vasten wal gezet waren, besteeg de eerste de vélocipède, waarvan de wielen op sierlijke wijze met waterplanten gedecoreerd waren en zette zijn tocht voort. Te Sneek heeft zich eene vereeniging ge vormd met het doel, oud kinderspeelgoed te ver zamelen, ten einde hiermede op St. Ni colaas den minder bedeelde te verrassen. Yoor reparatie kosten wordt eene contributie geheven van 50 ets. Dit denkbeeld verdient overal navolging. Den kindervrienden is een nieuw terrein van werk zaamheden geopend. In verband met het toenemen der varkens ziekte, vestigt men de aandacht op een zeer eenvoudig voorbehoedmiddel n.l. het bij voederen van zout in vrij ruime mate, dat blijkens de er varing van personen, die vele jaren achtereen varkens fokten, alleruitmuntendste resultaten heeft opgeleverd. Van de heidegronden, in 1843 door het domeinbestuur voor lagen prijs aan verschillende gemeenten op de Veluwe onder verplichting van ontginning afgestaan, te zamen ruim 25,196 HA., is van de 16,617 HA., voor cultuur geschikt, tot 1 Januari 1888 slechts 6024,25 HA., ontgonnen, waarvan 4533 HA., tot dennenbosschen zijn aan gelegd en 367 HA., met ander houtgewas zijn bezet. Niettegenstaande de gemeentebesturen herhaal delijk zijn herinnerd aan de verplichting tot verdere ontginning, werden in 1887 in het geheel slechts 37.69 HA., ontgonnen. Men meldt uit Rijnsburg, d.d. 10 Augustus De bloemkool, waarvan hier dit jaar ruim een derde meer dan in de laatste jaren was geplant, staat nu nog door de menigvuldige regens beneden het middelmatige, en ofschoon bloemkool spoedig buitengewoon in groei kan toenemen, is de toe stand op heden zeker toch zóó nadeelig, dat het te produceeren getal vaten zeker nog beneden dat van verleden jaar blijven zal. Hooi weid tot op heden weinig en slecht ge wonnen, doch op heden is er veel gras. Het koren staat redelijk, doch of de korrel wel zal meevallen, is zeer bedenkelijk. Voor alles verlangt men droog, doch frisch weder, daar op de menigvuldige regens enkele heete dagen aan alle vruchten grootelijks schaden zouden. NR. Ct.) „De klander." Het is algemeen bekend, dat dit kevertje dikwijls zeer veel schade aanricht op graanzolders. Vele middelen zijn reeds nu en dan aangeprezen en beproefd om deze schade te voorkomen of te verminderen. Een nauwkeurig onderzoek der levensgeschiedenis van den klander en een aantal proefnemingen door C. Schultz- Tornow in het werk gesteld en door hem in de „Wiener Landwirthschaflichen Zeitung" medege deeld, hebben hem overtuigd, dat dit insect zeer gemakkelijk op graanzolders kan worden uitgeroeid Deze komt, in het kort, hierop neêr: De oude voorraad graan moet in de eerste twee of drie weken van Augustus volkomen op geruimd zijn. Oud en nieuw graan mag niet door elkander worden gemengd en de korenzolders, vooral de naden en speten in houtwerk en muren, moeten zorgvuldig worden gezuiverd en gereinigd. (Landb. Ct.) Driehonderd Italiaansche landverhuizers kee ren thans met het stoomschip Alexia van New- York naar hun vaderland terug. Het was hun onmogelijk in de Nieuwe Wereld een middel van bestaan te vinden. De „Magdeb. Ztg." bevat het volgende par ticuliere telegram uit Pesth: „Een Belgisch-Ne- derlandsch consortium heeft aan den Servischen minister van financiën aangeboden de obligatie- leening van 427smilioen geheel over te nemen, op welke de Minister in Januari reeds een bedrag van 21 milioen opgenomen heeft. De zaak is nog hangende, omdat het consortium als koers 73 biedt, doch de regeering niet beneden 74 wil gaan. De heer Worttsu Isaacson heeft in de Za terdag door het Lagerhuis gehouden zitting aan gekondigd dat hij in de najaarszitting van het Huis de aandacht zal vestigen op den gedwongen militairen dienst van Britsche onderdanen in Nederlandsch-Indië. Volgens het verslag van het bureau voor landbouw zijn de vooruitzichten voor den katoen- oogst in de beide Carolina's, Alabama en Louisiana iets verminderd, maar daarentegen verbeterd in Florida, Texas, Arkansas en Tennessee. Blijkens de nadere berichten uit Kaapstad omtrent het schrikkelijk onheil in De-Beersmijn dd. 18 Juli werd het geheele verlies aan menschen- levens, Europeanen en inboorlingen, op 250 ge schat. Omstreeks 6 uren in den avond werd de brand ontdekt en eerst te tien uren den volgenden ochtend kon de eerste der opgesloten mijnwerkers ontkomen. In den loop van den dag werden 43 blanken en 460 inboorlingen gered, waarbij veel heldenmoed en menschenliefde werd aan den dag gelegd. De geldelijke schade werd op 25,000 p. st. geraamd, maar men vreesde dat de schrik, door het onheil veroorzaakt, in het vervolg het vinden van de noodige werklieden onder de in boorlingen zeer zou bemoeielijken. Volgens een der Katholieke bladen van Italië bedraagt het aantal pelgrims, dat sinds Januari dezes jaars Rome heeft bezocht, 200,000 en de waarde der geschenken, den Paus, hetzij in geld, hetzij in den vorm van kostbaarheden, aangeboden beloopt meer dan f53,000,000. Uit het zuiden van Rusland wordt gemeld dat de graanoogst dit jaar bijzonder voordeelig is, hetgeen o. a. heeft tengevolge gehad, dat de dag- looners 50 pet. meer verdienen dan het vorige jaar. De mijnen worden verlaten om op het veld te werken en bovendien worden nog soldaten ge zonden, om bij het inhalen van den oogst te helpen. Een spoortrein voor den Keizer van China is in Frankrijk vervaardigd. Te Marseille ligt een stoomschip gereed om hem naar China over te brengen. De trein bestaat uit zes wagons, waar van drie voor den Keizer en de lioogwaardigheids- bekleeders des rijks, twee voor de lijfwacht en de laatste voor bagage bestemd zijn. De trein zal de zes kilometer lange spoorbaan die onlangs bij Peking is aangelegd, berijden, om den Keizer een denkbeeld te geven van het Wes- tersche verkeersmiddel en de invoering in het Hemelsche Rijk te bevorderen. De inrichting van het zestal wagons voor zijne Chineesche Majesteit is buitengemeen weelderig. De trein werd gele verd door een fabriek te Lyon. Uit Suakim (aan de Roode Zee) werd op den 17den Juli toen het hier koud en najaar achtig was geschreven dat daar gedurende de laatste 14 dagen een sterke zuidwesten wind woei, die letterlijk de huid verschroeide, en een gevoel veroorzaakte alsof men voor een groot vuur stond. De thermometer steeg tot 108 gr., kameelen vielen dood neer, en allerwege vond men lijken van verschillende dieren op 't land. Aan boord van de Engelsche kanonneerbooten „Delphin" en „Albacovi" kwamen gevallen van zonnesteek voor, en op een dier bodems werden 20 zeelieden door de hitte zoo ziek, dat weldra twee hunner gostorven waren. Een Egyptisch officier viel aan de oever der zee dood neer. Menschen, die jaren lang te Suakim gewoond hebben, verklaarden dat daar in de maand Juli nog nimmer zulk eene ontzettende en aanhoudende hitte geheerscht heeft. En het ergste was, de nachten waren zoo mogelijk nog erger dan de dagen. Aan slapen viel haast niet te denken. Het meest van allen hadden de lieden op zee er onder te lijden. Ook uit Bukarest wordt van 5 Aug. gemeld, dat daar sinds dagen eene ondragelijke hitte heerschte, en zij daar verlangend het tijdperk te gemoet zagen, dat de sluizen des hemels, die zich over westelijk Europa zoo overvloedig uit storten, ook over hen eindelyk eens, zouden ge opend worden In de omstreken van Redding, in Californië, heeft zich een voormalig postiljon, men weet niet om welke reden, op zonderlinge wijze van het leven beroofd. Hij kocht een vaatje met 50 pond eener voor mijnwerken gebruikte ontplofbare stof, ging er op zitten en stak het aan. Men heeft van het lichaam slechts 20 pond vormlooze over blijfselen kunnen terugvinden.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2