N\ 92. Zondag 19 Augustus. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 18 Augustus 1888. Naar men ons met zekerheid mededeelt, heeft het in den afgeloopen week reeds 'n enkele nacht gevroren. Wij hebben geen enkele reden om aan de waarheid van dit berichtte twijfelen en geven het weder zoo wij het ontvangen, echter niet zonder vreeze dat voor mopperaars van professie de verleiding wel wat groot zal zijn om van de gelegenheid tot uit breiding van hunnen klaagzang geen gebruik te maken. De zomer heeft ons waarlijk niet verwend, uit dien hooide behoeft ons het bovenstaand bericht niet te verwonderen, ofschoon het wel wat vroeg is voor den winterkoning om nu reeds zijne heerschapgij te toonen. Of het vriezend weder aan veld- of boom vruchten schade berokkende, daarvan vernamen wij niets. In zooverre komen wij er gelukkiger af, dan andere streken van ons vaderland, waar het vriezend weder van minder gunstigen invloed was. Ofschoon wij van de minder prettige weers gesteldheid ook ons deel krijgen, hebben we echter niet zoo'n groote reden tot klagen. Het vele hemelwater, dat elders zooveel schade aanricht, bezorgde ons voedsel voor het vee in ruime mate, getuige de groenende velden, die een aanblik opleveren, zooals wij dat reeds lang waren vergetenhet hooigewas overtrof verre de verwachting en de prijzen van het vee bereikten een flinke hoogte. Waarlijk, was de zomer van 1888 niet prettig, onvoordeelig was hij niet. Naar de Limburger Koerier uit zekere bron verneemt, zal de heer Bahlmann het aangekondigde wetsvoorstel, regelende de „invoerrechten op gra nen", eerstdaags bij de Tweede Kamer indienen. Men verneemt met genoegen, dat de Inge nieur de Quartel te Utrecht zich sedert 1S85 bezig houdt met de plannen tot inpoldering van de Zuiderzee. Die zaak is thans zooverre gevorderd, dat eenige Hollandsche en Engelsche bankiers genegen zijn om het benoodigde kapitaal te verschaffen. De begrooting van het zuiderdeel bezuiden Urk en Schokland, is negentig millioen negen honderd duizend gulden Ned. geld. Bij partiëelen verkoop van honderd negentig duizend in te polderen bunders, is de opbrengst minstens 175 millioen gulden. Alzoo voor het Rijk der Nederlanden, of het consortium voornoemd eene bate van ongeveer 84 millioen honderd duizend gulden. De zeedijken langs de Zuiderzee vanaf Kampen, langs Elburg, Muiden, Amsterdam, Edam en Enkhuizen, zullen voortaan, na 1899 of 1901, niets meer kosten aan onderhoud en beheer- Over werkeloosheid zal vooreerst, van 1889 tot 1901, niet meer geklaagd worden. Duizenden arbeiders, rijswerkers, steenleveranciers, timmer lieden, landbouwers, enz. zullen daar, jarenlang, e e r 1 ij k aan den kost kunnen komen. De heer Quartel doet nu in het „Utr. Dbl." een beroep op zijn stad en landgenooten. Na een opsomming van de waterwerken zoowel hier te lande als 1 buitenslands, die hij op zich nam, of waaraan hij medewerkte, schrijft de heer a. Q. „En thans, mannen van handel en scheepvaart kom ik tot u allen met een voorstel 1. tot verbetering van het kanaal van Amsterdam naar de Noordzee bij IJmuiden 2. tot droogmaking, inpoldering of bebouwing van het grootste gedeelte der Zuiderzee, der Friesche Wadden en der Lauwerzee'. Sedert 1885 ben ik bezig met het opmaken der plannen en berekeningen en zal weldra met eenige kapitalisten aan de Nederlandsche Regeering concessie vragen om dat grootsche en allernuttigste werk aan te vangen, onder toezicht van den Minister en zijne ingenieurs van Diesen, Wellan, Michaëlis Fijntje en Leemans. Het voornemen is, eene leening uit te schrijven met premiën, in Amsterdam en in Londen. De aan- deelen van f 1000, f 500 en f 100 p.aandeel,rentente 4!pct. Alle werken sub 1 en 2 kunnen binnen tien jaren geheel voltooid worden opgeleverd. De algeheele kosten worden bepaald naar de eischen en voor waarden, die onze Regeering zal stellen en opleggen. De paal- en steenendijk, met spoorweg, tusschen Enkhuizen en Kampen, langs Urk en Schokland, heb ik berekend te zullen kosten dertig millioen Ned. guldens'. Zij heeft eene lengte van 41,000 ellen. Het scheepvaart-kanaal van Amsterdam door den Zuiderzee-polder naar Enkhuizen acht ik vooreerst onnoodig. De IJsel wordt verlegd van het Keteldiep tot aan Enkhuizen, langs den afsluitdijk. Het Vlie blyft vooreerst open als te diep zeegat. Bij Schellingwoude wordt een spoorwegdijk gelegd, in plaats der sluizen aldaar, enz. enz. De stukken zijn nu ter visie bij de heeren Ged. Staten van Utrecht. In Amsterdam zal ik eene openbare voordracht houden ter voorlichting mijner proj ecten en opheldering geven door teekeningen en begrootingen. Ik vertrouw te kunnen rekenen op de medewerking van allen, die het wèl meenen met ons vaderland. De zaak is ryp voor uitvoering." Honderd drieenvijftig onderofficieren bij de Nederlandsche zeemacht hebben aan den minister van marine een adres gezonden, waarin zij ver zoeken, verbetering te brengen in hunne geldelijke positie. Zaterdag zijn de koeien der Rijkslandbouw school te Wageningen, op last van den minister van binnenlandsche zaken, voor de tweede maal ingeënt tegen het miltvuur en wel door den heer Poels uit Rotterdam. Tegen den directeur dier Rijkslandbouwschool is proces-ver baal opgemaakt wegens het vervoer van van miltvuur verdacht vee, zonder de vereisch- toestemming. In sommige Drentsche dorpen, zooals o. a. te Eekst, leggen de landbouwers zich zeer op de uitbreiding der teelt van herfstspurrie toe, welke er bij welgeslagen ingekuild wordt om als groen- voeding in de wintermaanden aan het melkvee te worden toegediend. Men heeft te Eekst reeds gemetselde kelders ter inkuiling welke de eerste van dezen aard in die streken zijn. Het departement „Pekela" van de Maat schappij tot nut van 't Algemeen heeft op verschillende plaatsen in die gemeente stukken land gekocht en gehuurd en die weder in perceelen in huur aan arbeidersgezinnen overgedaan. De perceelen zijn zoo groot, dat elk gezin er de noodige vruchten voor den winter kan verbouwen; de huur is matig en wanneer de huurder er op past, dat deze op tijd betaald wordt, wordt hem het perceel niet afgenomen. De perceelen zijn over 't algemeen goed onderhouden en de vruchten staan er goed voor. Er is besloten om pogingen in het werk te stellen tot het bekomen van meer tuingrond, vooral in het zuiden der gemeente, opdat aan het verlangen van meerderen kan voldaan worden. De instelling kan met recht een der nuttigste aldaar genoemd worden en is een zeer goed middel ter bestrijding van de armoede. De Vereeniging tot ontwikkeling van Land bouw in Hollands Noorderkwartier wenscht ook nu weder in de maand September een aantal volbloed Lincoln ramlammeren rechtstreeks uit Engeland in te voeren. De uitstekende ontwikkeling der oudere ram men en de schoone afstammelingen daarvan, dit voorjaar verkregen, doen de vereeniging wen- schen ditmaal zoo mogelijk nog op ruimere schaal in deze richting werkzaam zijn. Zij kan de dieren wederom op de volgende voorwaarden aanbieden: 1. De prijs zal de som van f 90 niet te boven gaan en zoo mogelijk lager zijn. 2. De dieren worden te Amsterdam aangevoerd en aldaar op eenen nader te bepalen dag in de maand September verloot. 3. Elke ram ontvangt een nummer en de bestellers of hunne gemachtigden zijn gehouden het op hun lot gevallen nummer te accepteeren en te betalen. 4. Na afloop der verloting zijn de dieren voor rekening en risico der nieuwe eigenaars. Daar alleen bij bestelling van minstens 30 rammen de invoer zal plaats hebben, en de commissie in de eerste dagen van September naar Engeland moet gaan, wordt verzocht eene eventueele bestelling vóór 24 Aug. e. k. aan den secretaris W. Teengs te Wieringerwaard toe te zenden, bij wien des verlangd nog nadere in lichtingen te bekomen zijn. Arbeid in de gevangenissen geeft vaak reden tot klagen aan hen, die daardoor in hun fmantiën schade leiden. Thans schrijft De Werkmansbode het volgende „Te Breda en omstreken zijn, evenals tegen woordig ook in dit seisoen schier overal, een groot aantal werklieden zonder werk en werk zoekende. Onder hen bevinden zich vooral timmer lieden. Deze bieden zich aan tegen het karig loon van veertien cents per uur. En veelal nog te vergeefs, doordien het werk, dat er nog is, grootendeels in de gevangenis wordt vervaar digd tegen betaling van slechts twintig cents werkloon per dag. „Is dat niet ergerlijk En dient aan zulke schandelijke concurrentie, vooral in dezen tfjd van werkeloosheid, geen einde te worden gemaakt De vermiste diamanten, ter waarde van f3000, waarvan het heette dat zij op de kermis te Haarlem verloren waren, zijn door den eigenaar in zijne woning teruggevonden. Een arbeider te Rozendaal, die jl. Vrijdag in het veld door een zonnesteek werd getroffen, is aan de gevolgen daarvan overleden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Franeker, Barradeel en Menaldumadeel heeft besloten te steunen het adres van den Kamer te Amsterdam aan den minister van Financiën, wijzende op het nadeelige voor den handel, dat van koopmansgoederen, effecten enz. welke in publieke veiling worden verkocht, registratierech ten verschuldigd zijn. Publieke veilingen zijn haar in ziens veilige richtsnoeren voor den handel en zouden veel meer plaats hebben, als zij niet door die rechten werden belemmerd, welker opbrengst daarenboven zoo gering is, dat tegen de opheffing geen financieel bezwaar kan bestaan. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1