N\ 94 Zondag 26 Augustus. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtcntiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 25 Augustus 1888. Naar wij vernemen moet 'aan het strand achter den Hoorn en de Koog veel nieuw hout (juffers) komen aandrijven. Men vermoedt dat dit hout afkomstig is van het stoomschip Stratlmorewelke in de Eierlandsche gronden schijnt te zijn vastgeraakt-, en men door het over boord gooien van een gedeelte der lading heeft getracht vlot te komen. Oudeschild, 24 Aug. Nu er van het wier- maaien nagenoeg niets komt, is het een bange tijd voor de visschers der kleine schuiten, die ongeschikt zijn om er mede naar de Noordzee te gaan. Sedert weken reeds is door die menschen nagenoeg niets verdiend. Wel wordt de rogvisscherij nog aangehouden, doch de uitkomsten zijn over het geheel zoo slecht, dat daarmede geen droog brood verdiend kan worden. Jammer, dat de garnalenvissclierij niet het geheele jaar kan worden volgehouden. Voorheen, toen gedurende Juli, Augustus en September het wiermaaien werd uitgeoefend, hadden ook de kleine schuiten 's zomers volop werk. De houten bakens, dienende als land merken ten behoeve der Marine-schepen, worden thans geheel van ijzer opgetrokken. De vervaardiging dezer tamelijk zware ge vaarten had plaats aan de ijzerfabriek van den Heer van Spall, te Alkmaar. Naar wij uit particulieren bron vernamen, heeft Vrijdagmorgen een jongeling van ongeveer 15 jarigen leeftijd te Enkhuizen zich door ophanging van 't leven beroofd. Als reden wordt genoemd, zijne vrees voor gerechtelijke vervolging voor de mishandeling van een meisje. Zijn broeder, die hem vondt, moet zoo geschrokken zijn, dat hij de spraak verloren heeft, althans na dien tijd heett hij geen woord gesproken. Uit het Noorden wordt gemeld De smokkelarij van granen wordt tegenwoordig door onze oostelijke naburen op ruim zoo groote schaal gedreven, als vroeger die van spiritus door onze smokkelaars. Het moet een feit zijn, dat honderden zakken koren van uit Drenthe en Groningen de grenzen overgaan, zonder dat er een pfennig steuer voor betaald wordt, pl.m. 3 gl. per H.L. wil dan ook wat zeggen. Er zijn daar kooplieden die bepaaldelijk pal aan de grens schuren en bergplaatsen voor bouwen. Wanneer de goederen slechts de grenzen gepasseerd zijn, is alle gevaar voorbij, dus een vrij gemakkelijke manier van smokkelen. Het teirein dat men uitkiest voor zijn operatiën is ook zoo weinig bebouwd of beplant met geboomte, dat de uitkijk spoedig genoeg kan waarschuwen als er onraad zegge de kommiezen— bespeurd wordt. Men vreest voor eene werkstaking op de Marinewerf te Nieuwediep. Één der aannemers nl. keert aan zijn volk slechts fl.20 per dag uit, terwijl hem voor iederen werkman fl.50 wordt verstrekt. Daar hij ongeveer 200 lieden in het werk heeft, geeft hem dit een buitenkansje van f60 's daags. Nu eischen de werklieden hooger loon. Vad.) Men verneemt dat door den Minister van Waterstaat een maatregel is genomen welke on getwijfeld het postverkeer hier te lande ten goede zal komen. Tegen 1 October zullen nl. vanwege de postadministratie verkrijgbaar gesteld worden „gesloten briefkaarten", een soort „block-notes," met daarop gedrukten vijfcents-postzegel en voor zien van gegomde, geperforeerde randen. De grootte dezer kaarten verschilt wanneer zij geslo ten zijn, niet veel van die eener briefkaart maar de inhoud er van is aan de oogen van nieuws gierigen onttrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheuring der geperforeerde, inet de gom aan elkander gehechte randen. De landbouwtentoonstelling te 's-Hage zal den 12den September worden geopend met twee muziekuitvoeringen, te twaalf en te twee uren. Op Vrijdag den 14den is er harddraven' van paarden van zessen klaar, voor sjeezen, om prijzen van f 250, f 75 en f 50, /(aangifte vóór 13 Sept.) Tot het feestprogram behooren Woensdag de muziek in de Tent, Vrijdag die in den Dierentuin en Zat-urdag een groot spectacle-concert op Sein post. Zondag-namiddag speelt het muziek der huzaren op het terrein, en Maandag-avond is er réunie op het Kurhaus, met vuurwerk, „winden regen dienende." De tentoonstelling omvat den 14den ook aan gespannen paarden, den 15den paarden, vee en pluimgedierte, den 16den hengsten, stieren, koeien, pluimvee met postduivenvlucht, en den 17den als voren. Zaterdag in de vorige week is te Utrecht gehouden eene vergadering van onderwijzers, die de afschaffing wenschen van de vergelijkende examens voor hoofden van scholen. De wensche- lijkheid werd uitgesproken van: a. gedeeltelijke afschaffing, b. classificatie van de scholen vol gens de tractementen, c. behoud van examens alleen voor de laagste klassen. Vrijheid voorde hoogere klassen. Men wil ter bereiking van dit doel eene vereeniging stichten, die heeten zal: Bond tot verbetering van de wijze der benoeming van hoofden van openbare scholen. Naar men verneemt, heeft de postduiven vereniging „de Ooievaar" in Den Haag afwijzend geantwoord op het verzoek van den Minister van Oorlog om eenige duiven beschikbaar te stellen ten behoeve van zijn ambtgenoot van Marine, voor de manoeuvres bij Helle voetsluis. De grond dier weigering is de volgende. Gedurende eenige jaren reeds heeft de vereeniging te allen tyde duiven beschikbaar gehouden voor de verschillende manoeuvres, zoowel te zee als te land, ja zelfs geheel kosteloos eenige harer beste duiven naar Indië gezonden om postduiven-stations daar te doen aanleggen, wat o. a. te Kota Radja met het beste succes is bekroond. Nu vernam zij dezer dagen, dat ten behoeve van de forten te Utrecht duiven uit den vreemden worden opge kocht, waardoor de vereeniging zich gegriefd gevoelt, zoodat zij voornemens is in den toekomst de Regeering niet meer van dienst te zijn. (Vad.) Men schrijft aan de Veend. Ct. het volgende: Zijn er in de laatste dagen uit alle oorden des lands en eveneens uit het buitenland treurige be richten over den oogst inkomen, wij achten ons gelukkig ook een enkel verblijdend bericht voor den landbouwer te kunnen vermelden. Het be treft den prijs van het stroo. De heer W. A. Scholten besteedt f 25 per duizend kilo; de firma Hooiten en Beukema voor rogge vlegelstroo reeds f 30 en nu besteedt de heer H. van Dyken te Borger-compagnie voor hetzelfde reeds f32. De heer R. R. Nieboer heeft het daarvoor reeds verkocht. Stijgen de andere producten evenzoo, dan kan de prijs voor den landbouwer nog goed maken, wat we in hoeveelheid te kort komen. De (Berlijnsche) Vossische Zeitung maakt melding van de geruchten, waartoe het bezoek van den hoogbejaarden Hertog van Nassau op het Loo aanleiding gegeven heeft. Zij zwijgt van de voor de hand liggende redenen voor dat bezoek, gelijk b.v. de Luxeinburgsche troonsopvolging er eene is, maar schrijft o. a.„Een gerucht zegt, dat op het Loo een huwelijk besproken is tusschen de eenige dochter van Koning Willem en den Erfprins Willem van Nassau. Prinses Wilhelmina wordt wel is waar in deze maand pas 8 jaar en de Erfprins van Nassau is een man van 36 jaren, maar aan zulke huwelijken is men in Nederland gewoon, daar de Koning 41 jaar ouder is dan de Koningin en zijn overleden broeder Prins Hendrik der Nederlanden, ook eene 35 jaren jongere Prinses gehuwd had." De laatste personentrein van Essen naar Winterswijk is Donderdag avond bij Dorsten op een goederentrein geloopen. Vele reizigers werden licht gekwetst. Een conducteur kreeg gevaarlijke verwondingen. De „Java-Bode" schrijft: Op Atjeh eischt, gelijk in dezen tijd van het jaar steeds het geval is, de beri-beri tegenwoordig minder slachtoffers; niets is zeker wenschelijker dan dat die beterschap op den duur aanhoude en toeneme, waarmede een der grootste bezwaren van onzen toestand aldaar zou zijn overwonnen. De vijand liet onze troepen wat meer met rust, doch er liepen geruchten van beraamde aanvallen en ook van het nemen door Atjehsche benden van een benting in het rijk van Troemon, waarom een oorlogsschip van Padang daarheen is vertrokken, ten einde den radja van Troemon, zoo noodig, te helpen. Naar aanleiding der verontrustende berich ten over den staat van zaken in Kediri, heeft eene der groote Amsterdamsche handelsinrich tingen haren correspondent om inlichtingen ge vraagd. Het antwoord, per telegraaf onmiddellijk teruggezonden, luidde: „Toestand kediri normaal." Zondagavond is te Stavoren door een sleep boot binnengebracht een zonderling vaartuig, „Gipsy" genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouderwetsche Hollandsche trekschuit en herbergt eene Engelsclie familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Te Doesburg had een brutale inbraak met diefstal plaats. De dieven zijn namelijk in het kantoor der stoomolieslagerij der firma Van Hen gel en Leusvelt ingebroken en hebben daaruit de brandkast met den geheelen inhoud, boeken en contanten, medegenomen. Vermoedelijk hebben zij de' kast op een krui wagen naar buiten de stad vervoerd. De politie doet ijverig onderzoek, maar tot heden zijn de daders onbekend, en is de kast nog niet terug gevonden. Van de paarden der Haarlemsche Tram way - Maatschappij zijn er ziek geworden, zoodat de directie genoodzaakt is geworden den dienst te beperken. Door een onbekende oorzaak zjjn onder Apeldoorn ruim 60 H.A. heide, toebehoorende aan de Ungelsche mark, eene prooi der vlammen geworden. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1