Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Op voorstel van de directie der Ned. Rhijn Spoorwegmaatschappij is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid de volgende aanvulling van het dienstreglement der maatschap pij goedgekeurd: „Locomotief-personeel gedurende de uitoefening van zijn dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad, in beschonken toestand bevindende, wordt onvoorwaardelijk met ontslag uit den dierst der maatschappij gestraft. Even zeer wordt met ontslag bedreigd het locomotief- personeel bij hetwelk gedurende de uitoefening van zijn dienst sterke drank wordt gevonden of van wien kan worden aangetoond, dat dit door zijn toedoen en met zijn medeweten op de loco motieven ot in de locomotief-loodsen aanwezig is." De equipage van het Ned. schoenerschip Marie", in 6 vadem water op de reede van Elseneur gezonken, heeft hare redding te danken aan den vissclierman Knoblauch, die des nachts in de nabijheid van de Marie" kwam welke ten anker lag, en bemerkte dat het vaartuig in zinkenden staat verkeerde. Hij sprong onmiddel lijk op het dek en vond de bemanning slapende en de gezagvoerder tegen de hut ingeslapen. Hij wekte allen en nam hen in zijn vaartuig op. Eene gehouden verhuring voor den tijd van 5 jaar, van 15 perceelen tuingrond, samen groot 2 hectaren, gelegen bij Nieuw-Vennep en toebe- hoorende aan den heer van Dorsten aldaar, heeft opgebracht f299,— per jaar, buiten de kosten. Gedurende de maand Juli zijn niet minder dan 14,600 schapen van Harlingen naar Engeland uitgevoerd. In een groot deel van Groningen is het weiland zoodanig ondergeloopen, dat men genood zaakt is het vee op stal te brengen. De waterstand is hooger dan in den afgeloopen winter. Van hooi en aardappelen komt bijna niets terecht. In de vorige week zijn op den kwelder onder Kollum p. m. 50 paarden van hunne staarten beroofd. In 2 a 3 opeenvolgende nachten heeft men deze schanddaad gepleegd. De burgemeester der gemeente looft eene premie uit van f 25 voor de opsporing der snoode bedrijvers. Men meent den dader of althans één der daders gevonden te hebben. Bijna 800 werklieden van de Leidsehe Katoen maatschappij zouden heden ter gelegenheid van het huwelijk van een der directeuren, den heer Felix Driessen, door deze worden onthaald op een reisje naar Amsterdam. Uit Wetering (gem. Steenwijkerwoldj schrijft men dd. 21 AugustusDe betrekkelijk geringe hoeveelheid oude turf, thans nog in onze venen aanwezig, wordt nu reeds tegen één derde hooger dan verleden jaar afgeleverd, zoodat één roede baggelaar, vroeger f 5 kostende, thans reeds f 7,50 opbrengt. De prijs wordt met genoegen gegeven, omdat de nieuwe turf, niet alleen wat de kosten, maar ook wat de hoedanigheid betreft, weinig belooft, daar ze niet droog kan worden afgeleverd. Een inwoner te Nieuw veen is in het bezit van jonge katjes met hondenstaartendeze diertjes kenmerken zich door buitengewone vlugheid. Zondagmiddag verschenen te Houtrijk en Polanen een zestiental Amsterdamsche socialisten die hun blad „Recht voor Allen" en het geschrift „Wat zijn de oorzaken van den achteruitgang der boeren" gratis verspreidden. Hun doel was mede een lokaal te huren, voor het houden van bijeenkomsten. In Harpers Magazine voor Augustus, zooals men weet een Amerikaansch tijdschrift dat ge lijktijdig te Nieuw-York en te Londen verschijnt, komt een lezenswaard artikel voor over het Friesche vee, geschreven door een Amerikaan, den heer Hoxis. Deze houdt daarin staande dat er geen beter vee ter wereld gevonden wordt en beklaagt zich over de Engelschen, die altijd hun vee hebben aangeprezen als het beste dat er te krijgen was. Voor Nederlandsche veefokkers is er inoeielijk aangenamer lectuur te vinden dan dit stuk. De oogstberichten uit Amerika blijven gun stig luiden. Een particulier telegram uit Chicago zegt, dat dépêches uit alle streken van het Noordwesten melden, dat de schade, door de vorst aan de tarwe toegebracht, niet van beteekenis is en dat de oogst in Dacota de volgende week zal beginnen. De vrachten van Illinois en Iowa zouden den 5den Sept. 10 a 20 pCt worden ver hoogd. Een ander telegram zegt, dat nergens in het Noordwesten vorst is. Dépêches van de Associated Press spreken van vorst te St. Vincent en Minnesota, maar voegen er bij, dat de oogst in de geheele graanstreek niet heeft geleden. Een overzicht, door Dunn's Mercantile Agency openbaar gemaakt, steunende op berichten van 1200 diverse punten, zegt, dat alle teekenen gun stiger en meer bepaald zijn; dat de zaken in bijna alle deelen van het land verbeteren en meer werkkrachten worden gebruikt. Onlangs is bij Konstantinopel de dochter van een boer door roovers weggevoerd, welke hoofdman haar tot zijne vrouw heeft verheven. Een der roovers fungeerde als priester, die het huwelijk voltrok, en daarop is aan de overheden van het dorp, waar het meisje tehuis behoorde, bericht gezonden, dat zij dit huwelijk in de daartoe bestemde registers hadden in te schrijven op straffe van vreeselijke wraakneming, indien dit bevel niet nagekomen werd. Omtrent het door watersnood geteisterde gedeelte van Neder-Silezië wordt het volgende gemeld Het water is langzamerhand gezakt en d uizenden hebben de hand aan het werk geslagen om de ontzettende aan woningen, velden, dijken, bruggen en wegen aangerichte schade te herstellen. Het beeld van verwoesting, dat deze landstreek aan biedt, is inderdaad aangrijpend en de hulp van particulieren en van den Staat is allernoodzake lijkst. Wat de aangespoelde voorwerpen betreft, daar omtrent is door de autoriteiten bepaald, dat deze als vondsten belmoren aangemerkt te worden en dat zij aan den rechtmatigen eigenaar moeten teruggegeven worden. Daar zulks evenwel bij het in ontzaglijke hoeveelheden aangespoelde graan onmogelijk is, wordt dit tusschen de grondeige naars naar gelang van het door hen geleden verlies van korenschooven verdeeld. Volgens een officieel verslag, gedagteekend 16 Augustus, is de oogst van het winterkoren in Europeesch Rusland bijna zonder uitzondering bevredigend, of althans middelmatig. De toestand van het zomerkoren is goed. In do gouverne menten Moskou, Smolensko, Kaluga, Pensa, Orel en Nischnynowgrod hadden het vlas, de hennep en de erwten te lijden van de kevers, doch deze verdwenen, toen het weer koeler werd. De 'schade, in Juli door hagelslag veroorzaakt in de gouvernementen Poltawa, Kursk en Kieuw, wordt op 3,000,000 roebels geraamd. De beschouwingen der te Parijs verschenen dagbladen omtrent den uitslag der verkiezingen kunnen over het algemeen als van vreedzamen aard aangemerkt worden. Boulanger verklaart dat hij zich de keus voor het Noorder-departement zal laten welgevallen en bij verdere verkiezingen niet meer als candidaat zal optreden, zoo ten minste Parijs daarvoor geene gelegenheid aanbiedt. De schrijnwerkers te Parijs zetten tegen verwachting hunne werkstaking voort: aan de laatste vergadering namen achthonderd hunner deel. Te Belfast is onder de ketelmakers der scheepstimmerwerf van de firma Starland Wolff eene werkstaking uitgebroken, waardoor die in richting gesloten moest worden; 5000 man zijn hierdoor buiten verdiensten. De Sultan van Turkije heeft geweigerd zijn bekrachtiging te verleenen aan de nieuwe leening van 1,400,000 Turksche ponden, welke de vorige Minister van Financiën nu reeds in ongenade met de Ottomanische Bank wilde sluiten. De Sultan vond de voorwaarden wel wat te bezwaarlijk. Dat de Turksche Regeering steeds geld noodig heeft, is waarlijk geen wonder, wanneer men ziet hoe het geld aan den Bosporus wordt verkwist. Een der Engelsche bladen rekent uit, dat alleen het particulier huishouden van den Sultan jaarlijks 8 millioen pond sterling kost. Alleen in de keuken is eiken dag noodig 1 ton ryst, 600 pond suiker, 600 pond koffie en 4 ton vleesch, behalve nog al de andere artikelen van huiselijk gebruik. De Sultan is dus wel een duur heer! Men zegt, dat de Koning van België bovenaan op de lijst voor de door kardinaal Lavigerie geopende inschrijving tegen de slavernij zal teekenen met 15 duizend francs. Pasteur heeft in de Fransche Akademie mede- deeling gedaan van dr. Gamaleia's methode, om tegen cholera in te enten. De dokter van Odessa is bereid zijn proeven te Parijs te herhalen, op zichzelf de proef te laten nemen en een reis te maken in een door cholera besmette streek, om het doeltreffende van zijn methode te bewijzen. Een telegram uit Weenen van Maandag meldt, dat boven het district Kronenburg in Beneden-Oostenrijk een wolkbreuk ontzettende ver woestingen heeft aangericht. Ongeveer 50 per sonen, onder welke eene geheele familie uit Weenen, zijn verdronken; het aantal ingestorte li nzen bedraagt meer dan 50, en geheele schuren met vee en granen zijn weggespoeld. De water vloed steeg zoo ontzettend snel, dat menigeen den tijd niet had de wijk te nemen, maar slechts door in boomen of op daken te klauteren, zijn leven lieoft kunnen redden. Reeds lang werd er in Engeland over geklaagd, dat, terwijl de kroeg alle dagen open staat van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, de protestantsche bedehuizen slechts op éénen dag in de week gedurende weinige uren hunne deuren ontsluiten. Onlangs nu heeft Lord Car narvon zich hierover tot den aartsbisschop van Canterbury gewend, en het schijnt dat de Primaat wel ooren heeft naar het voorstel om de An- glicaansche kerken dagelijks open te stellen. De betrekkingen tusschen Amerika en Canada ziju gespannen, hetgeen de verwerping van het visscherij verdrag door den Senaat niet zal verbe teren. Twaalf Amerikanen, die zalm vischten op de Tobiquerivier in Nieuw-Brunswijk, werden van den Canadaschen oever beschoten en één hunner doodelijk gewond. Drie Canadasche zalmvisschers werden, als hiervan verdacht, gevat. Vergadering Vrijdag, 24 Aug. 's avonds 7 uur. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren Coninck Westenberg, F. Keijser, Mets, Brouwer, T. M. Zijm, Roeper, Dros, C. Keyser Pz., Boon, C. Zijm, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heer Koorn, met kennisgeving. Voorzitter D. C. Loman, Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna deelt de Voorzitter mede dat naar aanleiding van het behandelde in eene vorige vergadering: le. de sloot by het huis van Sd. Jz. Koning zoo goed mogelijk is opgeruimd; hij vleit zich dat dit voldoende moge blijken ter gemoetkoming aan de gemaakte bezwaren. 2e. dat door B. en W. een onderzoek is ingesteld naar de straat te Oudeschild, zoomede inzake liét verzoek van eenige bewoners van het Oudeschild tot het plaatsen van een paar lantaarns aan denzeedyk. Betreffende de straat wordt door B. en W. de toezegging gedaan, dat daarin zoo spoedig mogelijk zal worden voorzien, doch omtrent het plaatsen van lantaarns meenen zy ongunstig te moeten adviseeren, omdat dit te veel gevaar zal opleveren; zij geven echter in overweging om het looppad aan den voet des dijks aan den waterkant van een heining door middel van ijzerdraad te voorzien. De heer Mets merkt op, dat het dan wenschelyker zoude zyn, de lantaarn bij het huis van Slaman den geheelen nacht te doen branden. Omtrent de straat wordt door den heer C. Zym opgemerkt, dat het daarvoor gebruikte zand z. i. niet geschikt istevens zou hy liever wenschen een geheel vernieuwen der straat dan zooals nu wat lapwerk. De Voorzitter beantwoordt de gedane opmerkingen van den heer Zijm, door er op te wyzen dat de finantiëele toestand der gemeente de uitgave voor eene geheel nieuwen straat niet toelaat en dat het D. B. rekening moet houden met hetgeen voor straat werk wordt toegestaan; wat betreft de mindere ge schiktheid van het gebruikte zand, daarnaar zal hij een onderzoek instellen, Daarna doet de Voorzitter mededeeling dat op het aan den heer Bosman gedaan verzoek om des winters een lantaarn te doen branden bij de trap waar de boot aanlegt, door deze daarin zal worden voorzien. Op het verzoek tot een vervroegen van de middag- dienst was geen gunstig antwoord ingekomen, de heer Bosman achtte dit voor het reizend publiek niet zoo gewenscht en meende dat de aansluiting met het spoor maar zeldzaam wordt gemist. Hij achtte het meer gewenscht een later vertrek van de spoor te bewerken. De heer C. Keyser Pz. begrypt niet waarom de heer Bosman tegen de inwilliging van dit verzoek kan zyn, hy betreurt het, dat onze belangen zoo weinig door den heer B. worden begrepen en wenscht dat de Raad zich of ficiëel tot den heer B. zal wenden tot herhaling van het gedane verzoek. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van eenige ingekomen Prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Alsnu komt aan de orde: Gemeente rekening over 1887. Rekening Alg. armbestuur. Idem Alg. Weeshuis. Idem Bank van Leening. By monde van den heer Dros, wordt namens de Commissie, met het nazien dezer rekeningen belast, geadviseerd tot goedkeuring van dezelve. Bij acclamatie wordt dienovereenkomstig besloten, waarna de Voorz. de commissie dankt zegt voor haar onderzoek. Aan den Raad wordt alsnu aangeboden: Begrooting voor de gemeente over 1889. Idem Armbestuur. Idem Alg. Weeshuis. Tot het onderzoek en nazien dezer begrooting wordt eene comm. benoemd, bestaande uit de heeren: C. Keyser Pz., Roeper en Brouwer.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2