N\ 96. Zondag 2 September. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 1 September 1888. Het gerucht, dat hier Woensdagmiddag de rondte deed, dat door den storm van Dins dagnacht de zee dicht in onze nabijheid weêr eenige offers had geëischt, werd helaas door nadere bevestigd. De Urker botters U.K. 107, schipper J. Brands en U.K. 148, schipper A. Hennik, konden den strijd tegen het woedende element niet volhouden en sloegen om bij hun pogingen om de woedende stormvlagen te ontvluchten. De opvarenden, 6 in getal vonden allen hun graf in de golven. Het lijk van schipper Brands is later bij Onrust gevonden en naar Urk vervoerd. De vaartuigen werden later tegen Onrust op het strand geworpen. Nabij de haven moeten veel voorwerpen komen aandrijven, terwijl volgens berichten nog een vaartuig masteloos in zee ronddrijft. Van de Urker vischschuit U. K. 107. heeft, naar verzekerd wordt, nu voor de tweede keer eene bemanning het leven verloren. De eerste bemanning er van moet veron gelukt zijn in den berucliten Maartstorm, toen de schuit tegen de pieren bij IJmuiden werd geworpen. Het vaartuig werd na die ramp weer opgetimmerd en andermaal in de vaart gebracht. Brter laat dan nooit. Eerst met groote geheimzinnigheid, later wat driester, zag men Donderdagavond het jonge volkje de hoofden bijeensteken. Er zweefde iets in de lucht van een feestje op prinsesjes jaardag. Die geheim zinnigheid scheen nog wel eenige meerdere spanning te veroorzaken en de bekoorlijkheid te verhoogen, tot eindelijk de sluier werd verbroken, die de verwachting verborg, door de mededeeling, dat eenige jongens waren bijeengeroepen om op eene lijst bijdragen te verzamelen voor een te houden kinderfeest. En zoo geschiedde het. Hoewel op het laatste oogenblik, namen toch nog eenige personen het initiatie! om ook hier 31 Aug. piet ongemerkt te doen voorbijgaan en wanneer zij hebben opgemerkt, hoe door het jonge volkje dat pogen werd ontvangen, gewis zij vonden daarin reeds eene groote belooning voor hunne moeite. Vrijdag kwam en wij die aanvankelijk dach ten, dat die dag hier onopgemerkt voorbij zou gaan, konden ons voorbereiden op tal van verrassingen. De natuur begunstigde met goed weder de feestdag. Groepjes kinderen met oranje getooid en van vlaggetjes voorzien, brachten al dadelijk een prettigen indruk teweeg, het verzoek den volke bij bekkenslag (omroeper) gedaan tot het uitsteken der vlaggen, vond bij velen een geopend oor en zoo was er een feesttint voordat men het kon bevroeden. Des middags te half twee aantreden bij de school en vandaar, na een tochtje door het dorp per rijtuig naar Doolhof. Daar in de vlakte hadden verschillende volksspelen plaats, waarvoor prijsjes waren beschikbaar gesteld; bij afwisseling werden de kleinen op melk, krentenbrood en koek onthaald. Leverde het geheel een prettigen aanblik, enkele oogenblikken, toen alle kinderen in groepjes zaten of speelden, was het bepaald een schilderachtig tafereel. Na afloop der volksspelen, werd de terugtocht naar den Burg aanvaard en de kinderen in de „Vergulde Kikkert" op chocolade en koek onthaald. Tot slot werd aan de grootsten gelegenheid geboden tot dansen en toen de kinderschaar was vertrokken, het feest met een dansje door de anderen besloten. Zoo behoort die dag ook weder tot het verledene, maar de herinnering daaraan za zeker nog lang levendig blijven. Ofschoon dit feestje wel wat laat op het getouw werd gezet, is het zeer goed geslaagd dat de leiders echter een moeielijke taak hadden ligt wel voor dp Ijand, evenzoo de dames, die zich of in het DoolhoUóf in de „Vergulde Kikkert" belastten met de kleinen van het noodige te voorzien. Een woord van hulde aan hen, die het initiatief hebben genomen en aan allen, die hunne medewerking verleenden, is zeker niet onverdiend. De ondervinding heeft geleerd, dat ook hier wel personen zijn, geschikt om volksfeesten te organiseeren (trouwens, daaraan twijfelden wij ook niet). Wenschen wij, dat bij voorko mende gelegenheid zij zich niet zullen onttrekken wij voegen daaraan toe moge dan een ruimer tijd tot voorbereiding worden genomen. Hoewel op het laatste oogenblik geformeerd, denken wij met voldoening aan dit kinderfeest terug en besluiten wij onze beschouwing met de woorden, waarmede wij aanvingen: toeter laat dan nooit. Ter eere van den feestdag werd door den eigenaar van het Café Parkzicht, des avonds eene illuminatie voor zijn café ontstoken; overigens liep het stillekens af. Oudeschild, 31 Aug. Was de verwachting der schooljeugd hoog gespannen, ten opzichte der feestelijkheden op den verjaardag onzer Kroonprinses, de uitkomst heeft alle verwach tingen verre overtroffen. Reeds vroeg in den morgen was het geheele dorp in vlaggentooi. De schooljeugd, keurig gekleed en van vlag gen, vaandels en banieren voorzien, trok naai de school en voorts in optocht naar de haven. Daar werd zij verrast met een nummer, dat niet op het progamma voorkwam, doch niet temin zeer in den smaak viel. Onder goed geleide ging het jonge volkje scheep aan boord der stoomboot „Ada van Holland," waarmede het een prettig zeetochtje maakte. De feest liederen kwamen op het ruime sop goed tot hun recht. Na de landing werd weer een optocht door het dorp gedaan. Toen werd de stoet aan de school ontbonden en kreeg ieder kind een portret van de kroonprinses mee naar huis. 's Namiddags werden de vermakelijkheden gehouden. Met het oplaten van een lucht ballon zou dat deel van het feest aanvangen. Dit nummer van het programma bewees echter, dat zij die flink met de zeevaart vertrouwd zijn, leeken kunnen heeten op het gebied dei- luchtvaart. De kinderspelen slaagden uitstekend en wok ten bij herhaling, om de grappige costumes waarin de deelnemers vaak gestoken waren, niet weinig de lachlust op. Van tijd tot tijd werden de scholieren op versnaperingen onthaald. Na afloop der verschillende spelen keerden allen wel voldaan naar huis, ieder in het bezit van een aardig prijsje. Het oplaten van de tweede luchtballon slaagde beter. Zij zette, na een korte reis door het luchtruim, de reis verder te water voort. Een waardig slot der feestelijkheden was een optocht met lampions, opgeluisterd door bengaalsche fakkels. Deze avondoptocht, bij keurig weer gehouden, gelukte volkomen en maakte een too verachtten indruk. De commissie, die een veelomvattende taak had te volbrengen, heeft veel succes van hare bemoeiingen gehad. Lang nog zal het schoone kinderfeest in de herinnering blijven voortleven. Volgens verschillende courantenberichten slaagden de feesten op Prinsesjes jaardag niet overal zoo als men had gewenscht. Hevige regens, gepaard met onweder brachten op veel plaatsen nog al stoornis in de gemaakte plannen. Wel jammer! Bij de verkiezing van twee leden voorden gemeenteraad te Vlieland, voor de vacature Snooy (overleden) en Hartog (vertrokken) werd gekozen de heer P. T. Bakker. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Sap en Molenaar. Uit Warder e. o. is een adres aan de Regee ring verzonden, waarin de bezwaren worden ont wikkeld tegen de maatregelen in zake de varkens ziekte, in het Kon. besluit van 27 Maart 18S8. n dat adres wordt er op gewezen, dat het doel, dat men zich voorstelt zou te bereiken zfln,wanneer aan de eigenaars de geheele of halve waarde werd vergoed van de voor de consumptie afgekeurde dieren. Het wapen der genie binnen de stelling Amsterdam zit den laatsten tijd niet stil. Pas leeft de aanbesteding plaats gehad van de batte rijen bij Durgerdam en aan de Diemermeer, of er wordt al weder een Dieuw belangrijk werk aangekondigd, namelijk eene kolossale terrein- ophooging voor het fort ten Zuiden van Uithoorn. Voor dit werk, waarvan de kosten op meer dan ;wee honderd duizend gulden zijn geraamd, zijn bijzondere voorwaarden gemaakt voor 't geval, dat het daartoe benoodigde zand uit de haven te Vfmuiden wordt gehaald. N. v. d. D. Een tjalk met eenige duizenden kilo's ba- zaltsteen, vóór eenigen tijd ten zuiden van Har- hngen gezonken, is in het openbaar ten verkoop aangeboden. Voor het vaartuig deden zich geen liefhebbers op; de steen werd gekocht door den heer F. Schaafsma voor f2.50. Te Meppel heerschen vrij erg de mazelen. Eenige lijders zyn er aan bezweken. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1