Buitenland. Dr. Smit, voormalig leeraar aan de h. b. s. te Apeldoorn, heeft Zondag j.L te Enschedé eene lezing gehouden in het lokaal van den bekenden socialist van Amerongen. Tot onderwerp had dr. Smit „Een droom", in welken hij zich door eene godin liet rondgeleiden in de toekomstige vol maakte wereld van het jaar 1988, eene wereld, waarin geen kapitalisme meer zetelde, waar geen Keizers of Koningen meer troonden, legers noch politie meer bestonden, waar allen als gelijke vreedzame burgers leefden, waar vooral ook vrou wen geen slavenwerk, als aardappelen schillen, groenten schoonmaken enz., meer behoefden te verrichten, ja zelfs de slaafachtige werkzaamheid van koken was vervallen, doordien alle huishou dingen door luchtdrukbuizen met de groote gemeenschappelijke keuken evenals thans te Berlijn de bijkantoren der posterijen met het hoofdkantoor waren verbonden, en vanwaar dan alle machinaal en overheerlijk toebereide spijzen werden voorgezet. Over algemeene belangen werd wel is waar door afgevaardigden beraadslaagd, maar ieder burger was telephonisch met de vergaderzaal verbonden en kon den voorzitter een sein geven tot goed- of afkeuring van denkbeelden, en het aantal dezer seinen was beslissend. Kleinkinderen van Domela Nieuwenhuis, Ben- nink, van Amerongen waren hoofdpersonen, en „Recht voor Allen" was de staatscourant dezer volmaakte wereld. Dr. Smit deed de aanwezigen watertanden bij de gedachte aan zoo'n heerlijke toekomst. Jam mer, hoorde men een arbeider zeggen, dat we over honderd jaar er niet meer zijn. Er worden te Amsterdam pogingen aange wend tot stichting eener Emigratie-maatschappij naar den Transvaal, met een kapitaal van f500,000. In de „Bakkeiij", orgaan voor brood-, koek en banketbakkers, komt een ontwerp-adres aan de Tweede Kamer voor, houdende het verzoek om geen gehoor te geven aan de vraag der Nederl- meel fabrikant en om heffing van rechten op maal- producten. De bakkers zijn bevreesd, dat waar hun invoer van buitenlandsch meel belet zou worden, de meelfabrikanten de prijzen zullen verhoogen. In Friesland koopen de boeren reeds lijn koeken als voeder voor het vee in den winter. De hooioogst is slecht uitgevallen, de prijzen der koeken zijn niet hoog, f 11,50 de 100 stuks, en daarom koopt men nu reeds in. Dat er dit jaar veel meer lijnkoeken zullen gevoederd worden dan gewoonlijk, is een noodzakelijk gevolg van van het slechte hooijaar. Veehouders, niet gewoon meer dan 3000 stuks te verbruiken, hebben nu reeds 5000 koeken besteld. Het dorschen der karwij in den IJpolder is thans afgeloopen; de opbrengst bedroeg 28 a 30 baaltjes (50 kilo) per H. A. Men is met don algemeenen oogst begonnen; de producten doen, ondanks het ongunstige zomerweder, een middel matig beschot verwachten. Alleen de aardappel oogst zal ongunstig zijn: de ziekte breidt zich n.l. al meer en meer, ook onder de latere soorten, uit. Zaterdag zijn uit Hillegom met de „Am sterdam" naar Amerika verzonden o. a. 6000 kisten met bloembollen. Het koren zoo schrijft men uit Veendam is grootendeels in de schuren geborgenkwaliteit en kwantiteit valt niet tegen. De opbrengst is middelmatig. Het stroo is, bijna het geheele gewas, verkocht voor den enormen prijs van f 30 het rogge-, f 29 het haver-, tarwe- en gerstestroo, namelijk het vlegelstroo, terwijl het machinestroo f27 a f28 kon opbrengen. De opbrengst der aardappelen wordt op de helft minder dan het vorige jaar geschat; de zoogenaamde Turken leveren het minste, de Champions het meeste op; terwijl die der eerste soort reeds lang dood zijn, staan de laatste soort nog groen en dus in wasdom. De aardappelen, die onder water stonden, zijn allen verrot, zoodat er stukken zijn, waar letterlijk geen enkele aardappel meer te vinden is. Een behoeftig arbeider, werkzaam in de ateliers der staatsspoorweg te Tilburg, ontving voor een paar dagen de verrassende mededeeling, dat een zijner verwanten hem een legaat had vermaakt van f2000, die in Den Haag gedepo neerd waren. De gelukkige huisvader stoomde daarheen om de erfenis te aanvaarden, maar notaris Visser, die het geld moest uitkeeren, was verdwenen. Uit Venloo wordt gemeld dat van het pen sionaat en klooster der Urselinen te Venraai de nieuwe gebouwen geheel zijn verbrand. De brand weer van Venloo en Venraai trachtte het oude klooster en de kloosterkerk te behouden. Van de bijna 600 kinderen zijn er 130, en van de 300 zusters zijn er 80, benevens vele geestelijken en vreemdelingen, zonder dak. Er zou een groot feest gegeven worden bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het klooster, waarvoor alles prachtig versierd was. De gebouwen zijn verzekerd. Geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Men meldt uit Oorschot, van 27 Augustus: Heden is er feest in ons dorp; de landbouwer J. S. herdenkt den dag, waarop hij vóór 100 jaren ter wereld kwam. Dinsdagavond werd de sneltrein, die om 8,38 uit Zutfen vertrekt naar Hengeloo, een paar minuten vóór Laren eensklaps tot. staan gebracht. Een reiziger had den Westinghouserem doen werken en met goed gevolg. Het bleek, dat te Zutfen een persoon was ingestapt, die in het bezit was van een kaartje tot Goor, maar te laat ver nam dat hij in een sneltrein had plaats genomen. Eerst wilde hij onderweg uit den trein springen maar dat raadden zijne medereizigers hem geluk kig af. Toen wist hij geen beteren weg dan den trein te doen stilstaan. Dit baatte hem echter weinig. De conducteurs zetten hem die reeds was uitgestapt weder in de coupé, en voort ging het naar Hengeloo, waar hij zal hebben moeten overnachten. A. Ct. In het veld te Drouwen zijn door een kei- steenendelver uit den grond gegraven een tweetal urnen, waarvan een nog vrij gaaf en gevuld met asch. Bij deze voorwerpen lag ook een vrij gave metalen beitel. Uit eene in de Rotterdamsche bladen voor komende advertentie blijkt dat eenige winkeliers aldaar, in het belang van hun personeel, besloten hebben voort te gaan met het sluiten hunner winkels des avonds te 9 uren, uitgezonderd des Zaterdags. Welk een goed hart dikwijls onder den sol datenrok klopt bleek wederom dezer dagen te Nijmegen. Een tamboer had zich voor den kolo nialen dienst laten aanwerven en zijn handgeld ontvangen. Toen de koloniaal afscheid nam van den soldaat-waschbaas zijner compagnie en diens gezin, schonk hij f80, omdat zijn wapenbroeder ernstig ongesteld en verzwakt was en op raad van den geneesheer versterkende middelen moest gebruiken, waartoe de „middelen" ontbraken. Men meldt aan „de Tijd" uit Rome dat de H. Vader last heeft gegeven, een tweetal exem plaren van het kostbare werk, ter gelegenheid van zijn priesterjubilé den paus door degeleerde bestuurders der Vaticaansche bibliotheek aange boden, te doen toekomen aan de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage, alsmede aan de universiteits-bibliotheek te Leiden. De Académie d' aerostation météorologique te Parijs heeft eene eere-diploma toegekend aan elk der beide wakkere zeelieden, die 14 Juni 11. met gevaar voor eigen leven de luchtreizigers Frédéric Lhoste, Julhes en Wolf gered hebben, toen deze door storm genoodzaakt waren hunnen balon in de Zuiderzee neer te dalen. Het diploma zal in eene plechtige zitting der Academie aan den Nederlandschen consul te Pau worden ter hand gesteld. In de Duitsche nederzettingen Neu-Pomera- nien en Neu-Meckienburg, in den Bismarck-arohi- pel, hebben de inboorlingen de Duitsche regee- ringsambtenaars aangevallen, waarbij een koopman het leven verloor. - De Koning van Belgie heeft de helft van de kosten voor zijne rekening genomen van een kruiser op het meer Tanganika, teneinde den slavenhandel tegen te gaan. Die kosten worden op 150.000 frs. begroot. - De gisting onder de Parijsche werklieden duurt nog voort; de aardwerkers hebben nu ge deeltelijke werkstakingen ingevoerd, terwijl de timmerlieden weer een vergadering willen houden om te spreken over een algemeene werkstaking. - Uit Madrid wordt, dd. 28 Augustus, gemeld: In de Los Angelos-kazerne is een opstand uit gebroken, ten gevolge van de verregaande wreed heid van een hoofdofficier. De soldaten, aange voerd door eenige sergeants, weigerden verder te gehoorzamen en toen men geweld wilde ge bruiken, ontstond er eene botsing, waarbij een tiental hunner gedood werd. De brand te Hamburg ontstond Zondag avond omstreeks 11 uren. In ongelooflijk korten tijd nam hij een verbazenden omvang aan. Het vuur ontstond in eene schuur der firma Israel, waar 14 arbeiders met het mengen en kleuren bozig waren, toen zij plotseling een hevige knal hoorden en de vlammen omhoog zagen slaan. Men gelooft dat het springen van eene petro leumlamp de aanleiding tot den brand was, welken een aantal mannen eerst met emmers water trachtten te blusschen, waardoor zij echter niet bemerkten dat hun de terugtocht door de vlammen werd afgesneden. Gelukkig redden zij zich door uit een luik in de gracht te springen. Zes van hen verloren echter het leven. Acht drijvende stoom brandspuiten en drie wagens van de brandweer waren op de plaats der ramp aanwezig, maar zij konden niet ver hinderen dat het gebouw, op de muren na, vei- nield werd. D e schade wordt op 4,000,000 geschat. Dicht bij het stadje Wolnitz (Rusland) heeft een spoorweg-ongeluk plaats gehad; de oorzaak is aan verkeerden wisselstand te wijten. 3 wagens werden omgeworpen en geraakten in brand. 7 passagiers en een conducteur werden gedood. Een 20-tal personen waaronder de machinist, is vrij ernstig gewond. De Regeering van Bulgarije heeft eindelijk de noodzakelijkheid ingezien, krachtige maatregelen te nemen tegen de roovers, die het geheeleland tot voor de poorten der hoofdstad onveilig maken. Volgens een telegram hebben de soldaten reeds vele bandieten gevangen genomen en zou te Te- teven over 20 en te Lompalanke over 5 het doodvonnis zijn uitgesproken, terwijl anderen tot gevangenisstraf van 7 tot 15 jaren werden ver oordeeld. Uit Alexandrië wordt aan de Times geseind dat de stand van den Nijl zóó ongunstig is, dat, naar met zekerheid voorspeld wordt, de tarwe-oogst in Opper-Egypte in 1889 onmogelijk zal zijn en de andere graangewassen veel duurder zullen worden. Te Berlijn is weder eene bijeenkomst van een groot aantal sociaal-democraten door de politie uiteengedreven. Het ging met groote wanorde gepaard. Later trachtte het volk inde straten nog oploopen te veroorzaken, doch de bereden politie dreef de onruststokers met ge trokken zwaarden uiteen. De Keizer van China zal binnenkort trouwen. Tot viering van het feest is ongeveer 15 millioen gd. beschikbaar gesteld: een derde uit de kas des Keizers, de rest door het Rijk. De correspondent van de „Daily News", te Yokohama, schrijft over de vreeselijke gevolgen van eene vulkaan-uitbarsting te Bordai-San, Japan, de volgende bijzonderheden: Het gerommel onder den grond en de aard beving hebben thans opgehouden, maar de berg blaast nog steeds dikke wolken rook uit, zoodat men moet aannemen dat de onderaardsche krach ten nog niet zijn uitgeput. De plaats des onheils heeft groote veranderingen ondergaan bergen zijn verrezen, waar vroeger de grond vlak was en groote meren zijn ontstaan, waar men voorheen slechts rijstvelden zag. Men kan der halve zelfs met de grootste moeite geen gids door deze streek bekomen, daar niemand thans met zekerheid zeggen kan waar deze of gene weg heen leidt en hoever hij begaanbaar is. Dorpen, korten tijd geleden verscholen onder den weelderigen plantengroei der berghelling, liggen nu twintig voet diep in asch en lava. De gewonden worden verpleegd in het school gebouw te Inowashira, maar hun toestand is verschrikkelijk. Enkelen hebben schedel wouden, de meerderheid heeft gebroken ledematen, terwijl anderen hevige brandwonden hebben bekomen. Vijf dorpen zijn geheel bedolven. De Fransche hoogleeraar Chevreul, wien de eerenaam gegeven is van „deken der studenten", bereikt aanstaanden Dinsdag zijn 102 jaar. De studenten zijn voornemens b\j deze gelegenheid eene manifestatie te zijner eere aan den dag te leggen. Van vertrouwbare zijde wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld dat de geheele geschiedenis van de dertien krodillen, welke een vaartuig op de Elbe, voor Hamburg, moeten ontsnapt zijn, eene vrouw van een verslaggever aldaar, die voor haren zieken echtgenoot bij havenbeambten enz.berichten omtrent de scheepvaart inwint, eenvoudig op de mouw is gespeld en dat de krokodillen, welke men meent te hebben „gezien," alleen hun ont staan te danken hebben gehad aan de levendige verbeeldingskracht der beangste menschen. Toch zal dit muisje nog wel een staartje hebben, hot gerecht zal zich met de zaak bemoeien, daar zelfs de politie door het bericht voor het lapje is gehouden. De schat van Starogorodko. Het is noch eene fabel noch eene droom. De boer Levotschke. uit het dorp Starogorodko, houder van een oud document, dat sprak van

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2