Buitenland. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter alhier, hebben zich niet minder dan 70 sollicitanten aangemeld; 'n schrale loterij Aan het Noorderstrand van Vlieland is aan gespoeld het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een man, naar gissing tusschen de 50 en 60 jaar oud, met grijs haar en gekleed met een stuk van een wit overhemd, geruit ka toenen onderhemd, geruite bovenbroek, witte gekeperde onderbroek en grijze sokken, gemerkt C. P. Na een hardnekkigen strijd met het stelsel Manlicher zal het Vitali-geweer bij onze infanterie worden ingevoerd. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat 50,000 onzer klein kaliber-geweren naar bovengenoemd repeteerstelsel zullen worden gewijzigd. Te Utrecht is de aangekondigde vergadering van notarissen gehouden. Na langdurige discus sie is met groote meerderheid van stemmen besloten, zich tot de regeering te wenden met een adres, waarin gewezen wordt op de gevaren, waarmede het notariaat in Nederland wordt be dreigd door de zaakwaarnemerij, en waarin de middelen worden uiteengezet, welke de regeering tot verbetering van den bestaanden toestand zou kunnen nemen. Men deelt mede dat de heer P. J. de Quartel. ingenieur le. kl. van 'sRijks waterstaat, aan Z-M. den Koning de voorloopige concessie heeft aange vraagd voor de indijking, droogmaking en inpol dering van het grootste gedeelte der Zuiderzee en van de Friesche Wadden. De concessieaan vrager raamt de kosten op 220 millioen en de baten over 20 jaren op ongeveer 347 millioen. Te Hoorn waren Maandag 3 metselaars aan het hospitaal werkzaam met het verleggen der dakvorsten toen plotseling de latten, waaraan de stelling hing, braken en metselaars met de stelling naar beneden tuimelden, met het nood lottig gevolg dat een hunner enkele oogenblikken daarna overleed en de beide overigen zwaar ge kneusd in het gasthuis werden gebracht; de toestand is, naar men zegt, hoewel niet doodelijk, zeer bedonkelijk. De overledene laat oene weduwe met 7 kinderen na. Het kegelen komt meer en moer in eere. De pachter van „den Burg" te Leiden heeft aan het gemeentebestuur om een baan gevraagd, en Bur gemeester en Wethouders praeadvisseeren „dat in de gemeente de behoette aan een kegelbaan zich doet gevoelen", weshalve zij voorstellen, er f 2200 voor beschikbaar te stellen; de pachter betaalt f125 's jaars voor de rente. Te Achterom (Drente) is eene landbouwers woning onder de zware korenvracht, die daarin was opgestapeld, bezweken. Bij die instorting heeft de eigenaar vrij erge verwondingen bekomen, zoodat zijn toestand niet buiten gevaar is. De „nieuwe Koerier" meldt nog omtrent den brand in het Ursuline-klooster te Venray, dat het aan de groote krachtinspanning der brandweer van Venlo te danken is, dat de oude bouw geheel behouden is gebleven, zoodat reeds den nacht na den brand de zusters met 18 a 20 dei- overgebleven pensionaires in het oude gebouw hebben kunnen overnachten. Ter gelegenheid van 't vijftig-jarig bestaan van het klooster was alles feestelijk gedecoreerd, de bouw meester Cuypers had zelf de leiding der versierin gen tot in de kleinste details op zich willen nemen, uit bijzondere sympathie voor het klooster Jerusalem, welks wonderschoone kapel een zijner allereerste bouwwerken is. Reeds verscheiden dagen had hij te Venray doorgebracht, en zijn prachtige decoratie was nagenoeg voltooid, toen zij in vlammen opging. De jagers kunnen zich verheugen, zegt de „Arnh. Crt." Het belooft een goed patrijzenjaar te zijn. Dinsdag namiddag toch vloog een koppel van wel 70 stuks uit de Betuwe over den Rijn, naar de Rijnkade, ter hoogte van het kantoor der Keulsche en Dusseldorpsche stoombootmaatschap pij en trachtte zich aldaar in de huizen te verschui len. De beestjes schenen zinneloos door vervolging aan de overzijde. Verscheiden stuks werden levend gevangen. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch werd gedurig gewezen op de noodzakelijkheid om de weezen, zoo zij het land willen verlaten, naar de Transvaal te zenden. De heer Van 't Linden- hout is hiertoe wel bereid, maar voor eiken jongen die er heengaat, is minstens f 600 noodig en de vrienden uit Zuid-Afrika hebben nog geen enkele tiengulden gezonden tot tegemoetkoming in de reiskosten. Hij zegt: „De weesinrichting heeft reeds f2200 geofferd voor de emigratie naar de Transvaal en het einde is, dat er nog maar 2 weesjongens zijn, die er een tamelijk goed bestaan vinden." Toch geeft hij den moed niet op en wanneer de vrienden uit Zuid-Afrika de jongens tegemoet komen in de reiskosten dan zal hij een nieuwe poging wagen. Overigens waarschuwt hij ouders en voogden, vooral hunne jongens niet naar Transvaal te zenden met ledige handen, omdat er geen land ter wereld is waar het meer noodig is geld te hebben, zal het eenigs- zins mogelijk zijn te slagen in het doel, -dat men zich met de emigratie voorsteld. Twee heeren te Groningen, een ruiter en een wielrijder hadden eene weddingschap aan gegaan, die door een wedren tusschen paard en velocipede zou beslecht worden. Het moest worden uitgemaakt wie het eerst te Haren zou aankomen. 's Morgens negen uren reden de heeren af van de Groote Markt, door de Gelkingstraat, een wei nig tot verbazing der toeschouwers, die echter spoedig begrepen, waarom het te doen was en vervolgens den Heereweg op. De wielrijder is, het behoeft nauwelijks gezegd te worden, zeer geoefend, maar hij moest het toch tegen het fraaie welbestuurde dier van den ruiter afleggen. Deze kwam in Helpman voor en bleef voor. Hij legde den goed een uur langen weg naar Haren in 13 minuten af; de velocipéaist had 15 minuten noodig. (K Gr on. Crt.) Een zevental heeren wachtten in de wacht kamer van het spoorwegstation te Leeuwarden op den trein, die te 9.48 uur uit Stavoren aan komt, om vijf minuten later met dezen trein naar Groningen te vertrekken. Het wachten duurde echter wat lang, zoodat zij op het perron gingen zien, of de trein nu eindelijk niet zou vertrekken. Daar konden de heeren vernemen, dat de trein reeds was vertrokken. De waarnemende portier had verzuimd, het vertrek van den trein in de wachtkamer af te roepen Bij de proeven, welke dezer dagen met electrische lampen aan boord van de oorlogs schepen te Nieuwediep werden gehouden, zijn op het fort „de Harssens" aldaar honderden ratten zonder bezwaar afgemaakt. Op hunne zwerf tochten werden zij namelijk eensklaps door het schelle licht overvallen, en waren daardoor niet in staat te vluchten. Een boertje kwam een hoedenwinkel binnen en wilde een hoed koopen. De juffrouw, die achter een toonbank stond, liet hem er een zien. „Wat kost zoo'n hoed?" sprak de boer. „Zeven gulden," zei de juffer. ,,'n Mooi hoedje," riep onze vriend, „maar er zijn geen gaten in." „Gaten," vroeg hem de verbaasde juffer, „waarom moeten er gaten in zoo'n hoed zijn?" „Wel, waar de ezel, die zeven gulden voor dat ding geelt, zijne ooren door kan steken!" Logische vraag. Een talrijke menschenmenigte in feestelijke kleedij en stemming verwacht den intocht van den geliefden vorst, die na eene langdurige af wezigheid in zijn vorstendom zal terugkeeren. Daar groote heeren op zich laten wachten, zoo wordt het geduld van de onderdanen op zware proef gesteld, wat nochtans aan de loyauteit niet de minste af breuk blijkt te doen. Daar verneemt men plotseling eene luide en mis noegde stem die roept ,,'k Zou wel eens willen weten, waar de oude scharrelaar blijft!" Onmiddellijk naderen twee politie-beambten den weldra uitgevonden delinquent, die tegen een lan taarnpaal geleund staat. „Wien bedoel je daarmee?" bijt een inspecteur met doorborenden blik hem toe. Met de meest mogelijke kalmte geeft de ander ten antwoord, dat hjj al een geruimen tyd hier op zijn oom wacht; dat deze nog altjjd niet gekomen is, hoewel hij hem verzocht had om zich zooveel doenljjk te haasten, en hij verzoekt zelfs om de eer, „zijn oom aan den inspecteur te mogen voorstellen, zoodra de persoon in quaestie zal zijn gearriveerd." Met een onverstaanbaar gebrom wendt de inspec teur van politie zich om. Doch plotseling wordt hem eene hand op den schou der gelegd en als hij zich omkeert, ziet hij den man, die zooeven tegen den lantaarnpaal geleund stond en hem toevoegt: „Zeg, wien bedoelde jij?" In Engeland heeft het weer geducht gespookt. Woensdag woedde er een hevige storm, die in 't Yereenigd Koninkrijk heel wat schade heeft aangericht. Te Dublin had men Woensdagochtend prachtig zonnig weder, doch om twee uur betrok de lucht en viel er een hagelstortbui, gevolgd door een verschrikkolijken regen. Te Folkestone brak een hevige storm uit en werden de lagere gedeelten der atad door een stortregen, die een geruimen'tijd lyiurde, onder water gezet. De straten werden Rivieren, een der havenhoofden stond geheel onder water. De tenten, die in de nabijheid der stad voor een gymnastiekfeest waren opgericht, werden eenvoudig weggeblazen. Te Bedforchire is de toestand nog erger, daar aan den oogst vrij aanzienlijke schade is toege bracht, zoodat de bakkers de broodprijzen reeds hebben opgeslagen. Te Galway is al het hooi door den regen bedorven, wat trouwens op ver scheidene plaatsen het geval is. De manoeuvres van de vloot in de Kieler- bocht namen een aanvang met het doen springen van de oude kanonneerboot „De Draak". Dit wrak was rondom aan ledige petroleumvaten bevestigd, zoodat het niet diep kon zinken. Om de uitwerking na te gaan, welke de uitbarsting van de torpedo in het schip zou hebben, waren twaalf schapen op de kanonneerboot geplaatst,waar van een door de ontploffing gedood werd, terwijl de overigen geen zichtbaar letsel bekwamen. Te Aljaska is eene goudmijn, welke maan delijks bijna f 200,000 aan erts oplevert, en volgens berekening is er metaal genoeg voor 400 jaren. Hoewel de sigarenfabrikanten te Washington alles hebben aangewend om tot eene minnelijke schikking te geraken, is het hun niet gelukt de werkstaking te beletten; 20,000 sigarenmakers zijn zonder werk. Eene monsterbrug. Bij den Amerlkaan- schen Senaat en het Huis van Volksvertegenwoor digers is een ontwerp ingediend, strekkende om eene hangende brug voor spoorwegverkeer entf. te leggen over den Hudsonrivier, tusschen New- York en den noordelijken oever van de zijde van New.Jersey, naar de plannen van den heer Lin- dentbal, te Pittsburg. De brug zou 2860 voet lang worden, d. i. 1150 voet langer dan de grootste bekende spanning, de spanningen van de brug over de Forth, elk van 1710 voet, en 1310 voet langer dan de bekende brug van Brooklyn. Zij zou hangen aan ijzeren torens van 500 voet op gemetselde hoofden, 25 voet boven hoog water, met grondslagen in de rots, en rusten op kabels van 4 voet doorsnede. De berekeningen dei- kosten verschillen van 16 tot 40 millioen dollars. Uit Calcutta wordt gemeld, dat het uitbre ken van vijandelijkheden tusschen Thibet en Engeland zoo goed als een voldongen feit is. De groote Lhama heeft namelijk met beslistheid geëischt, dat de Engelschen den Cnalong-pas, die door kolonel Graham met 2300 man troepen bezet is, ontruimen zullenen aangezien Engeland aldus onder bedreiging zijne vlag niet strijken zal, is eene botsing waarschijnlijk. De Thibetanen, zoo iieet het, rukken met 15000 man voorwaarts. Het voorbeeld, door Duitschland gegeven met het oprichten van werklieden-koloniën ter bestrijding der landlooperij, vindt in Zwitserland navolging. Op aandrang van verschillende par ticuliere vereenigingen zullen er nu op last van verscheidene kantonnale regeeringen afgevaardig den naar Duitschland op reis gaan, om het stelsel der werkliedenkoloniën Wilhelmsdorf in Westfalen te bestudeeren. De Bondsregeering is geneigd, bij voldoenden uitslag van dit onderzoek de zaak te ondersteunen. Men is in Frankrijk druk bezig met het maken van nieuwe Lebel geweren. Er worden, naar men bericht, in de staatsfabrieken, met 8000 machines, 8000 geweren daags vervaardigd. De dochter van een rijken bankier te Londen is weggeloopen met een clown. De jonge dame nam 20,000 pd. st. mee en is thans op hare huwelijksreis. Bij San Francisco kwamen twee Amerikaan- sche stoombooten, ten gevolge van den dichten nevel, die de seinlichten onzichtbaar maakte, in botsing. Een der stoombooten, waarop zich ver scheidene passagiers bevonden, zonk en 45 perso nen kwamen om het leven. Aan den Spaanschen oever der Bidassoari- vier heeft een gevecht plaats gehad tusschen Spaansche karabiniers en eenige smokkelaars, waarbij twee der laatsten gedood, verscheidene anderen gewond en 10 gevangen genomen werden terwijl er twee in de rivier verdronken, toen de troep naar den Franschen oever terug wilde zwemmen. De zaak, die door de Spaansche en de Fransche overheid nader zal worden onderzocht, veroorzaakt niet weinig opschudding onder de inwoners dier streek, welke bijna allen smokke laars zijn. De buskruitfabriek van Grücora, te Cadix, is in de lucht gesprongen, ten gevolge van on voorzichtigheid van een der werklieden, die met eene brandende sigaar te nabij bij het kruid kwam. Er zijn verscheidene gewonden.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2