N\ 98. Zondag 9 September A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de PATENT- BLADEN DIENST 1888/89 van af M a a n d a g 10 September a.s. tot en met Dinsdag 18 September daaraanvolgend ter Secretarie kunnen worden afgehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure. Texel, den 7 September 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 8 September 1888. Tiendheffing. In een onzer bladen lazen wij onlangs over de tiendheft'ing alhier het volgende bericht „De heffing van het tiendrecht op Texel heeft naar men beweert,zijn ontstaan te danken aan het volgende. De ingelanden van dat eiland moesten een langen dijk aanleggen, om de zee buiten hunne eigendommen te kunnen houden. Dewijl zij voor dat werk het geld niet bijeen konden brengen, vonden zij een adel ijk heer bereid het bedrag voor den dijk te voldoen, op voorwaarde dat men hem of' zijne rechtverkrijgenden jaarlijks een tiende deel van den oogst afstond. Die voorslag werd aangenomen en zoo rust nog heden de oude schuld op de bouwlieden, die elk jaar hun tiendrecht voldoen." Wij vonden het niet onbelangrijk dat bericht ook aan onze lezers medetedeelen, doch infor meerden vooraf aan iemand, die het kon weten of deze lezing juist was. Het antwoord dat wij bekwamen was dat de schrijver zich hierin had vergistvolgens onzen zegsman moest de Tienden worden beschouwd als eene algemeene belasting inder tijd door het Rijk geheven. Als bewijs daar voor werd aangevoerd dat het Rijk bij verkoop van zijne perceelen nog steeds de voorwaarde maakt dat het verkochte is v r ij of n i e t v r ij van tiendrecht. Verder werd ons nog verzekerd, dat het tiendrecht bestond reeds vóór dat de dijk, waarvan in het bericht sprake is, werd aan gelegd. Ten slotte werd ons nog medegedeeld dat de gelden voor den aanleg van genoemden dijk, een verzwaring van de reeds bestaande wieren- dijk, door een renteloos voorschot van Rijk en Provincie mogelijk was gemaakt, welk voor schot later weder geheel is ingelost. Niet onwaarschijnlijk is het alzoo, dat de „tienden," vroeger door het Rijk als eene be lasting geheven, later aan particulieren zijn verkocht, en daardoor dat recht aan geldman nen is vervallen. Dat dat recht nog steeds wordt gehandhaafd, behoeft zeker geene afzonderlijke vermelding. Oudeschild, 6 Sept. Bestond er eerst eenige vrees, dat de uitgaven de ontvangsten van de feestviering op 31 Aug. 1.1. zouden over treffen, dan is die vrees gebleken ongegrond te zijn geweest. Dank zij eenige nagekomen bijdragen, alsmede de opbrengst van eenige onderling verkochte zaken, sloot de feestcom missie hare rekening met een voordeelig saldo van 53 ct., voor welk bedrag nog eenige portretten van onze Kroonprinses werden aangekocht, om uit te deelen aan hen, die op de inteekenlijst bijdroegen zonder kinderen op de school te hebben. Den Hoorn, 6 Sept. De kerkeraad der Herv. gemeente alhier heeft in zijne jongste vergadering besloten, met goedkeuring van het Classicaal Bestuur van Alkmaar, een godsdienstonderwijzer aan te stellen, daar het herhaaldelijk beroepen van predikanten zonder gevolg blijft, niettegen staande het jaarlijksch inkomen van den predikant f 1200 bedraagt. Helder, 7 Sept. Niet de Urker schuit 14S, zooals abusievelijk gemeld werd, doch de No. 107 is afgebracht en hier binnengekomen. De schuit is verder ter reparatie opgesleept naar Urk. In weerwil van alle pogingen die zijn aangewend, is het nog--niet -gelukt om het andere vaartuig, No. 148, af te werken. In den loop der maand Juli is bij de Rijks postspaarbank ingebracht een som van f886,998,70, terwijl vroeger inlagen zijn terugbetaald tot een bedrag van f530,778.10; zoodat er f356,220.60 meer is ingelegd dan teruggehaald. Dat ook de terugbetalingen zoo aanzienlijk waren, behoeft niemand te verwonderen, meent het „Sociaal Weekblad" zij moeten stijgen, naar mate de instelling ouder wordt, en de haar toe vertrouwde penningen weder worden teruggeno men voor doeleinden, waarmede het sparen in verband staat. De cijfers, waar het op aankomt, zijn die van den inbreng en van het saldo. Deze nu zijn gedurende het bestaan der Rijksspaarbank nog nooit zoo geweest als in de thans verstreken maand. Iets, «vat zeker in de verte niet kan gelden als een bewijs tegen de ongunst der tijden, maar wat, in verband met de tijdsomstandigheden, toch wel de aandacht verdient. De Oranjevaan schrijft: „In ffe bladen kan men lezen, dat Z. M. de Koning zoo goed als hersteld is. Wij hopen vurig, dat dit bericht juist is, en dat, wat wij uit Apeldoorn vernamen, geheel on gegrond is. Eene meer zwaai tillende opvatting zou daar veld winnen. Zelfs wordt gezegd, dat de Koning ten eonemale onvervoerbaar zou zijn. en het Koninklijk gezin dus den geheelen winter op het Loo zal moeten vertoeven." Tegenover de onrustwekkende geruchten, welke omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit den Koning worden in omloop gebracht, kan het „Haagsche Dagblad" gelukkig ten stelligste verzekeren, dat het geëerbiedigd hoofd van den Staat geheel hersteld is en zich zeer wel gevoelt. Als een bewijs daarvan kan het feit strekken, dat Zijne Majesteit zich dezer dagen geruimen tijd onderhield over de belangen van handel en industrie. Aan het departement van marine heeft de (ondershandsche) aanbesteding plaats gehad voor den bouw van een stoomschip ten dienste van de gouvernements-marine in Nederlandsch-Indië voor rekening van het departement van koloniën. Ingeschreven haddende maatschappij „de Maas" te Rotterdam voor f235,700; de Ned. stoomvaart maatschappij (Fijenoord) te Rotterdam voor f227,000; terwijl de derde en laagste inschrijver was de Kon. maatschappij „de Schelde" te Vlis- singen voor f215,800. Op de a. s. te 's-Hage te houden algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw (13 Sept.) zal door het hoofdbestuur worden voorgesteld om reeds nu te besluiten dat op de begrooting van 1890 f400 zal worden gebracht voor eene beurs, bestemd voor een leerling der landbouwschool. Men schrijft aan het Hbl. van Terschelling De heer Van der Veen, predikant te Hoorn, alhier, is in 't bezit van een levend steppenhoen. Die dieren vliegen hier rond in troepen van 50 tot 60 stuks. De heer Wichers heeft een ei van zulk een vogel laten uitbroeden door een gewone kip. Toen bleek dat de broeitijd 20 a 21 dagen is. Het kuiken was grauw en veel kleiner dan de andere kuikens. De broedhen had niet veel met de vreemde op, die echter dadelijk gebroken gort pikte en uitliep. Alsof de kippen eene afspraak hadden gemaakt, vielen ze onverwachts allen op het kleintje aan en pikten het dood. Doordrongen van de overtuiging dat de stand van de landbouwers in het algemeen zoodanig is achteruitgegaan dat zonder tegemoetkoming van Rijkswege niets degelijks in voorgeschreven zin meer kan worden gedaan, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg aan de Regeering verzocht, dat op de Staatsbegrooting voor 1889 een post van tien- a vijftienduizend gulden moge worden gebracht, ter beschikking te stellen van den adressant om, ondercontrole en toezicht der Regeering, op voorgeschreven wijze te worden aangewend tot tegemoetkoming en opbeu ring van den kwijnenden landbouw in dit gewest. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Dinsdag den 2den October aanstaande in wer- kelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Uit Atjeh (Kotta Radja) wordt van 6 Juli gemeld: Buiten de linie is de vijand even druk in de weer en zendt ons nu en dan lieden in de linie om telephoondraden door te snijden en telephoonpalen tegen den grond te gooien. In de vorige week hebben die stroopers ruim 2000 meters telephoondraad gekaapt, In de IV en VI Moekims viert de vijand een groot feest, twee karbouwen werden bij die gelegenheid geslacht en het feest werd bygewoond door Tengkoe di Tiroe en verscheidene hoeloebalangs. Het feest zal 5 dagen duren, waarna de feestvierenden zich ten westen van Lamtih zullen begeven om te bidden op het graf van Tengkoe Mosis. Tengkoe di Toeroe heeft eindelijk gebruik gemaakt van onze verlatene stelling te Boekit Seboen en heeft op den ouden heuvel een versterking doen bouwen. Het volgende is onlangs aan een der stations van het Hollaudsche spoor gebeurd: Terwijl een trein gereed staat om te vertrek ken, komt een reiziger het perron opstormen onder het roepen van „Jansen, Jansen!" Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond zijn hoofd buiten het portier en ontvangt daarop zulk een geweldige muilpeer, dat hij suize bollend in zijn kussen terugtuimelt. Woedend roept hij den hoofdconducteur, aan wien hij de zaak vertelt. „Maar heet u dan Jansen vroeg de conduc teur beleefd. „Neen!" antwoordt de ongelukkige. „Nu, wat deedt ge dan uw hoofd buiten het portier te steken?" merkte de beambte bedaard op% TEXELSCHE COURAM1.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1