Buitenland. Te Slochteren is door 1G0 arbeiders, die aldaar een kanaal groeven, het werk gestaakt, omdat de uitbetaling van hot loon, dat bepaald was op f 1.25 per dag, niet naar deze bepaling, maar togen f 1 per dag zou plaats hebben. Nadat door hen gezanrelijk een bezoek was gebracht bij den patroon, werd aan hun verlangen, om f 1.25 uit te betalen, voldaan, doch de werkgever be dankte nu het werkvolk. Alles liep zeer rustig af. De raad van Stad Deutinchem zal zich meteen adres wenden tot den Minister van Binn. zaken met verzoek de rijkssubsidie voor het stedelijk gymnasium te willen verhoogen met een bedrag van f 1840, en alzoo te brengen tot f9000, op grond dat dit gymnasium, een der meest bezochte in Nederland, alle reden van bestaan heeft opge leverd, maar dat de daaraan verbonden kosten wegens latere wettelijke bepalingen de draagkracht der kleine gemeente te boven gaan. Bij wijze van napret van het zoo bij uitstek prachtig geslaagde feest werd Zondagmorgen naar het „Vliegend blad" meldt te ongeveer 5 uur te Amsterdam door een 500tal personen, mannen en vrouwen, voorafgegaan door eenige muzikanten, eene ovatie gebracht aan het hoofd bureau van politie, waar onderscheidene vader- landsche liederen werden gespeeld en gezongen. Na afloop daarvan trok de stoet langs den Klove niersburgwal naar den O. Z. Voorburgwal, waar men ook het bureau der Iste sectie een bezoek bracht. Daarop trok men in vroolijke stemming de stad in. Onder Steenderen, bij Doesburg,zijn Zaterdag morgen in de rivier den IJsel twee personen ver dronken, beboerende op een schip genaamd „Pro vincie Drenthe", dat onbewoond en vastzittend in de rivier is gevonden. Deze twee personen hadden dat schip bevaren als schipper en knecht en heetten "Willem v. d. Veen en Harmannes "Winkelman, beiden van Gasselternijveen. De knecht was ongehuwd, doch zijn dood stort eeno moeder met 4 kinderen, waarvan de oudste nog geen 6 jaren, in rouw. Bij het uitbrengen van een anker met de boot heeft dit met het uitwer pen zich aan de boot gehecht, zoodat deze met de mannen omsloeg en zij beiden in den diepen en sterken stroom hun dood vonden. Te Amsterdam zijn in bewaring gebracht vier vrouwen, verdacht van diefstal van eene portefeuille, inhoudende ongeveer f 1800 a f1900 aan bankpapier en goudgeld ten nadeele van een koopman uit de provincie, die door eene barer op eene kamer in de O. Z. Armsteeg was gelokt. Een onderzoek, in die woning ingesteld, leidde tot de ontdekking van eene som van f 1850 aan bankpapier en goudgeld, hetwelk op verschillende plaatsen geborgen was. Ongeveer een jaar geleden verloor iemand te Achtkarspelen een bankbiljet van f25. IJverig werd door hem en zijne huisgenooten gezocht, kwade vermoedens rezen er eindelijk, doch alles te vergeefs. Raadselachtig bleef het ook of 't binnens- of buitenshuis verloren was, totdat dezei dagen 't verlorene geheel onverwacht te voorschijn kwam uit de voering eener jas van den eige naar, waar 't zeker door't losgaan der zak voering voor een jaar verborgen was geraakt. Minnennijd heeft te Haarlem tot het volgende drama aanleiding gegeven. Eene dienstbode uit de Groote Houtstraat ver keerde met den heer B., die tot medeminnaar had een metselaarsknecht, zekeren H. Deze laatste had meermalen gedreigd de dienstbode te zullen dooden, indien zij hare verkeering met B. niet afbrak. "Woensdagavond nu wandeide de dienst bode met dezen in den Hout, toen op de hoogte van de Dreef H. van achter een boom te voorschijn kwam, een pistoolschot op de dienstbode loste en haar in de borst verwondde. "Waarschijnlijk door de bedreiging gewaarschuwd, had B. zich insgelijks van een pistool voorzien, en nu werden tusschen beide mannen een paar schoten gewisseld met het gevolg dat B. licht gekwetst werd en H. eene ernstige wonde bekwam. Alle drie zijn in hot ziekenhuis opgenomen. Iemand uit Duitschland zou bij zijne familie te Zandvoort eonige dagen gaan logeeren. Bij zijne komst aldaar, verhaalde hij het volgende „Op zijn reis, toen hij pas op Nederlandscli grondgebied was, werd hij aangevallen door twee zwart gemaakte menschen, die hem met het mes in de hand om zijn geld vroegen. Hij wist zich gelukkig te verdedigen, en de noodrem in werking te brengen, zoodat de trein stil stond. Vóór dit echter geschied was, waren de kerels reeds ver dwenen." Of dit verhaal waar is weet men niet, doch de bewuste heer is, vermoedelijk door den beko men schrik, krankzinnig geworden. Hij ging in négligé de straat op, sloeg van eene nabijzijnde woning een ruit in, en joeg den bewoners een vreeselijken schrik op 't lijf. Men slaagde er in hem te grijpen, en vermoe delijk zal hij naar het gesticht „Meerenberg" worden getransporteerd. Voor de derde maal in dit jaar wordt een deel van Silezië door overstroomingen geteisterd. Het Hirschberger dal staat weer onder water, waardoor natuurlijk groote schade is aangericht. De Duitsche pers herhaalt daarom met klem haren eisch, dat de Pruisische regeering eindelijk afdoen de maatregelen neme, ten einde aan deze over stroomingen een einde te maken. Ook uit Engeland en Bohemen komen klach ten over het hooge water. De leger-oefeningen der Oostenrijksche troepen, die door keizer Frans Jozef worden bijgewoond, zijn daardoor gestoord In Opper-Oostenrijk is eveneens door over stroomingen groote schade aangericht. Te Ried, Odersberg, "VVaitzen, Kisschen en Tigharting is de oogst op vele plaatsen vernield. De berichten uit Budweis luiden ook bedroevend. De aange richte schade wordt op verscheidene honderd duizend florijnen geschat. De keizer van Oostenrijk heeft de overstroomde streken bezocht en 5000 florijns geschonken. Door den sterken stroom zijn elf met levensmiddelen beladen booten mede- gesleept.. Men is beducht voor groote ellende onder de bevolking der geteisterde streken. Volgens eene mededeeling van de Parijs— Lyon Middellandsclie Zee-spoorwegmaatschappij uit Lyon aangaande het reeds vermelde spoorweg ongeluk, had dit plaats des nachts te halfdrie, tusschen Blaissy en Dijonde expres-trein No. 11, welke van Parijs kwam, ontspoorde en maakte de baan onbruikbaarde uit Italië komende exprestrein No. 276 liep op den ontspoorden trein en derailleerde insgelijks. De gewonden, twaalf in getal, werden naar Dijon vervoerdde dooden, ten getale van acht, van wie vijf mannen en drie vrouwen, werden in een der waggons van een hulptrein gelegd. Acht waggons zijn totaal verbrijzeld. De beide locomotieven zijn letterlijk onbruikbaar geworden. Men heeft groote steenkolenbeddingen ge vonden in de Krim, n.l. te Tschardykalam, op een afstand van zes werst van het Kosmo-Demi- anoffklooster. De gevonden steenkool gelijkt, wat kleur en qualiteit betreft, veel op de Schotsche- In de melanietfabriek te Zurndurf, bij Pres burg, geraakte 400 KG. dynamiet in brand. De arbeiders vluchtten en juist waren allen buiten in veiligheid, toen de vlammen eene plaats, waar 100 kilo nitro-glycerine bewaard werd, bereikten, en de geheele fabriek met donderend geraas in de luclit vloog. Een mooi bericht komt uit Sofia: Bij het nazetten eener rooverbende zou men onder de gevangenen drie afgevaardigden van de Sobranje hebben ontdekt! Twee van hen zijn reeds opge hangen; de derde wordt nog nagezet. De Parijsehe politie heeft te Londen het hoofd eener dievenbende opgespoord, die ver schillende belangrijke diefstallen 1 j wissel-agenten te parijs gepleegd heeft. Dit hoofd der bende noemt zich „Touche-a-tout" en is Hollander van geboorte. Hij werd in het bezit gevonden van 100,000 Ir. in effecten en 15,000 fr. in bankbil jetten. Het bureau voor landbouw in Amerika deelt mede dat overvloedige regens de katoen beschadigden, terwijl daarentegen droogte heerscht in het noordwesten, waar het weer ongunstig is voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansas, terwijl het in Ken tucky door regens veel leed. Een middelmatige oogst wordt verwacht. Twee heeren uit Baku, van een aantal Koorden vergezeld, hebben den grooten Ararat (5280 meter hoog) bestegen, om weerkundige waarnemingen te doen. De thermometer op den top wees nul graden aan. Bij de daling woei een sneeuwstorm. Aan de kust van Zuid-Afrika hebben hevige stormen gewoed. Negen van de elf schepen in Algoa-baai vergingen. Van zeven werd de beman ning gered. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Jumet plaats gehad bij den grooten pelgrimstocht van Notre Dame des affligés, welke jaarlijks door de geloovigen gehouden wordt. De bisschop van Doornik, mgr. Durousseaux, zou op een balustrade, waar eene groote menigte was verzameld, de mis bedienen. Duizenden bewogen zich door de straten. Vijf en twintig dorpen hadden deelgenomen aan den optocht, welke uit meer dan 15,000 pelgrims bestond. Juist was deze voorbij de estrade ge trokken en zou de plechtigheid daarop beginnen toen een luid kraken werdgehoord en de stelling onder het gewicht der menschen bezweek. Er ontstond eene paniek onder de dicht opeen gepakte menigte; vrouwen en kinderen geraakten onder den voet en overal hoorde men jammeren. Een jongen van 13 jaar werd geheel platgedrukt onder liet houten gevaarte, eene vrouw brak beide beenen en twaalf andere personen bekwa men wonden. De stad Hot Springs in Arkansas is Don derdag 11. gedeeltelijk door eene wolkbreuk ver nield, waarbij 13 personen verdronken en vijf lijken ondei de puinhoopen werden weggehaald. De schade wordt berekend op 100,000 dallars. Te Beaver Creek in Colorado verdronken zes koeiendrijvers, die aan een rivieroever lagen te slapen. Te Cygnet in Ohio is een petroleum-reser voir, dat 25,000 vaten inhield, ontploft. 8 man werden gedood en een aantal anderen gewond. Drie duizend spoorwegarbeiders aan de nieuwe lijn Limoges-Brieve hebben het werk ge staakt. De politie is niet in staat de orde aldaar te handhaven, zoodat een bataljon infanterie en een eskadron dragonders daarheen zijn gezonden. Uit Churwalden meldt men dat aldaar zeer veel sneeuw valt. De verschgevallen sneeuw heeft aireede eene hoogte bereikt van 15 cM. Het toch al niet dicht bevolkte IJsland heeft dit jaar reeds 1000 inwoners verloren, die naar Canada geëmigreerd zijn: daar bestaat eene for- meele LJslandsche kolonie met een eigene kerk en drie predikanten. De heer Carl Pflaging, men weet het van ouds, is er steeds op uit zijn bezoekers iets bij zonders te laten zien. Zoo heeft hij op het oogenblik den virtuoos zonder armen „Unthan". Hij schildert, schiet, en speelt viool, alles met zijne teenen, evengoed of nog beter dan een gewoon mensch met de vingers. Maar wat deze bij den lieer Pflaging niet doen kan, is dat hij iederen morgen omstreeks half twaalf in dé Zweminrichting aan de Boompjes vertoont. Daar kan men zien hoe de heer Unthan als de beste zwemmer te water „schiet" en het bassin op buik en rug eenige malen op en neer zwemt. Ook in het duiken is hij een meester. Een plat bord, dat in het 3Va meter diepe bassin wordt geworpen haalt hij dadelijk naar boven. Het is wonderlijk te zien hoe hij zich met den voet het gezicht afdroogt, het haar glad strijkt en alle andere bewegingen maakt, die een geoefend zwemmer met vier ledematen nog moeite kosten. Langzamerhand beginnen de groote tentoon stellingen hare nuttige zijde te verliezen. Parijs zal in het volgende jaar nog wel weer eene ver bazende hoeveelheid menschen naar zich lokken. Maar de Franschen begrijpen heel goed, dat het getal van hen, die eene tentoonstelling gaat be zoeken, om er wat te leeren, betrekkelijk niet groot is. Daarom worden allerlei aardigheden en raritei ten verzonden. Zoo is de groote ijzeren Eifeltoren te beschou wen, zoo zal ook wel de groote globe met een middellijn van 40 meter aangemerkt moeten worden. De Industrie verneemt, dat deze ver vaardigd wordt door de heeren Cordean en Filon. Deze globe zal de aarde voorstellen op de schaal van één millioenste. "Volgens die schaal zal Parijs een oppervlakte beslaan van 12 mM3. Een gegoten ijzeren voetstuk van 5 M. hoogte zal de bol dragen, die in 24 uur eenmaal om zijne as zal draaien. De bol zal omgeven worden met een netwerk van ijzeren meridianen en paralellen. Galerijen rondom de globe zullen den bezoekers gelegenheid geven den aardbol van alle kanten te bezichtigen. De noordpool zal zich 45 meter boven den beganen grond bevinden. De globe zal van binnen ingericht worden voor eene lees zaal, waarin driehonderd personen zullen kunnen plaats vinden. Slavenhandel in Afrika. In de Belgische „Indépendance" beantwoordt Kar dinaal Lavigerie het protest van den Turkschen gezant te Brussel, tegen de beschuldiging dat het de Moha- medanen zijn, die op de zwarten in Afrika jacht maken en hen ais slaven verkoopen. Met allen eerbied voor den persoon des gezanten bepaalt de kardinaal zich tot de volgende verklaring: „Sedert 30 jaren leef ik, als directeur der scholen van het oosten en later als aartsbisschop van Algiers en gedelegeerde van den Heiligen Stoel voor da zending in het Afrikaansche binnenland, in voortdu rende en van beide zjjden zeer welwillende aanraking met de Muzelmannen.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2