N". 101. Donderdag 20 September. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEOEELÏT" Binnenland. Hit blad vcrscliijiit Woeusdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den B'Jrg 30 Cts. Franco per post dour ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Zij die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. K E N NT S G E V IN G. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse der ingezetenen, dat door de Artilierie- Schutterij schietoefeningen zullen plaats hebben, den 20, 21 en 22 Sept. a.s. vanaf 3 uur namiddag tot 7 ure, met NIET springende granaten, van uit „Kaaphoofd" naar een houten schijf op de plaat „Onrust". De onveiligheid zal worden aangegeven door een Roode vlag op de batterij „Kaaphoofd." Texel, den 18 September 1888. De Burgemeester voornoemd, D. 0. LOMAN. TEXEL, 19 September 1888. ]b harddraverij. Liet het weder zich Zon dagmorgen niet zeer gunstig aanzien, het was 's middags toch zoodanig, dat de aangekondigde harddraverij kon plaats hebben. Door acht paarden werd hieraan deelgenomen; de uitslag was dat de prijs werd behaald door het paard ,.Cato" van den heer Jb. Kuiper; de le premie door „Emma" van den heer C. Kuijper en de 2e premie door het paard „Kromnek" van den heer A. P. Ivoorn. Een groote menigte was safimgekomen, om getuige te zijn van dezen vreedzamen strijd. Meenen wij daaruit te mogen opmaken, dat voor zulk een volks feestje de belangstelling nog al beteekenend schijnt te zijn, te verwonderen is hot dan wel dat die belangstelling zich niet uitte door meer mededinging naar de uitgeloofde prijzen. Ver gissen wij ons niet, dan is paardenfokkerij hier bij velen toch geen onverschillige zaak. Wij laten een ieder vrij in zijne meening, doch. ons dunkt, dat het terughouden van zoo menigeen, zoowel in deze als in andere zaken, niet bevorderlijk kan zijn aan dealge- meene belangen en de maatschappelijke samen leving. Uitgenomen de wel wat lange tusschenpoozen tusschen sommige ritten, liep dit feestje zeker tot aller tevredenheid goed af. Wij veroor loven ons echter nog de opmerking, dat een weinig meer medewerking van het publiek door in plaats van de baan het land tot staan plaats te kiezen, wel zoo gewenscht zou zijn geweest. Misschien werd dit niet bedacht. De uitreiking der prijzen geschiedde 's avonds met een zeer kort woord van een der leden van de commissie, en toen bleef men nog eenigen tijd genoegelijk bijeen? zoo had het kunnen zijn en menigeen had zich daarop gespitst, het was echter zoo niet, de wel wat te vroolijke geest van het jongere geslacht verijdelde de verwachting; de meer kalmen en bezadigden trokken af naar hunne haard steden en de ondernemer van het feest moest ondervinden, dat het eind van de pret hem geen voordeel bracht. Wijselijk sloot hij zijn lokaal reeds voor het bepaalde sluitingsuur. Terloops hoorden wij de opmerking, dat dit feestje niet op Zondag had moeten zijn. 't Kan zeer goed waar zijn. Wij deelen die opmerking mede, opdat eventueele onder nemers van feesten er hun voordeel meê kunnen doen. Groote plannen. Een bericht door ons in een der weekbladen opgemerkt, en dat wellicht spoedig de rondte door de geheele pers zal doen, is het volgende; „Door de firma Koning Co. worden pogingen in het werk gesteld, om achter de Koog op Texel eene badinrichting in het leven te roepen. Misschien vindt men nergens in ons vaderland beter terrein en schooner strand, dan op die plek. De verkeers middelen naar en van het eiland zijn uitstekend geregeld. Het frissche zeewater aan liet Kooger strand wordt door niets verontreinigd, zooals op sommige visschersplaatsen. Bovendien heeft men van de duinen aldaar een schoon vergezicht over het eiland en tevens over de zee, waar zich dag aan dag allerlei stoom- en zeilschepen, benevens visschersvloten van verschillende natiën aan het oog voordoen." Geheel onbekend was ons dat plan niet, doch hetgeen wij daaromtrent hoorden was nog zoo in de lucht, dat wij meenden daaraan nog geen ruchtbaarheid te moeten geven. Inderdaad schijnt dat plan te bestaan, en zijn wij wel ingelicht, dan zou tot de bevoegde autoriteiten reeds het verzoek zijn gericht om het noodige terrein daarvoor te bekomen. Een flink lokaal zou op een der meest geschikte en het beste uitzicht gevende plaatsen worden opgetrokken, en met een paar badkoetsen, plus de gelegenheid tot kinderspelen het aan lokkelijke verhoogen, terwijl de gelegenheid tot vrije jacht op zeer uitgestrekte duingronden, ook als prikkel voor liefhebbers van jacht avonturen in uitzicht wordt gesteld. Voor- loopig zijn het echter nog illusiën; doch mocht een gunstig antwoord op de gedane verzoeken inkomen, dan deukt de ontwerper zijne plannen in eene bijeenkomst van belangstellenden nader te ontwikkelen. Wij hopen alsdan in de gelegenheid te worden gesteld onzen lezers daarvan mededeeling te kunnen doen. Wij maken onzen lezers attent op het in dit nummer aangekondigde boekwerkje: „Land en Volk van Noordelijk Europa." De opbrengst daarvan zal, na aftrek dei- onver mij delijke kosten ten goede komen aan de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Urker visschers, die in den storm van 28 en 29 Aug. j.l. zoo noodlottig' om het leven zijn gekomen (zie ons nummer van 2 Sept. j.l.). Wij meenen om het goede doel onzen lezers de inteekening op genoemd werkje dringend te mogen aanbevelen. Men meldt ons van Oudeschild: Zondag 28 dezer zal voor 't laatst alhier voor de Herv. gemeente optreden de Weleerw. Heer Ds. Yan Leeuwen van Koedijk. Talrijk zal zeker op dien dag de opkomst der gemeente zijn, want de heer Van Leeuwen wist door zijn ernst en ook door zijne belang stelling in onze gemeente, zich zoowel bij de gemeente als bij onzen kerkeraad bemind te maken. Wij zien den waardige n man met leedwezen naar Bergum vertrekken. Onze beste wen- schen volgen hem. Oosterend, 17 Sept. In het kerkgebouw der Herv. Gemeente alhier ligt een grafsteen met het onderstaande opschrift, van hetwelk nog nooit iemand voldoende oplossing heeft kunnen geven: „De vrouw van den Collr T. Snip Antje I. Boon in den Heer gerust den laatsten Octobr 1757 out 33 j 7 maand en 6 dagen benevens haar soon in haar arme die sooveel dagen geleeft heeft als de eerste letter van sin naam betekent Nu weet gy wie dat ik ben of wie dat ik geweest ben Ik kan u o voorbygangers in het donker niet kennen Kent u selven vaarwel. Eergisteren werd alhier eene zangver- eenigiug opgericht voor jonge lieden, onder de zinspreuk „Harmonie." Een dertigtal jongelui zijn als leden toegetreden en hebben uit hun midden tot bestuursleden benoemd de heeren W. Ellen, D. Vos en P. Burger, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester, terwijl de leiding van den zang werd opgedragen aan den onderwijzer J. Daalder. De oefeningen zullen des Zaterdags gehouden worden in het lokaal van den Heer Duinker. Van de bekroningen op de Landbouw-tentoonstel- ling te 's Hage, nemen wy over de afdeeling wolvee, zooals die voorkomt in de „N. R. Ct.", als zyndede bekroningen in deze afdeeling voor ons eiland het meest belangrijk. Springram, geboren in 1887, van Lincoln ras: le prys niet toegekend; 2e pr. C. Dijt. East Norton, Leicester, Engeland. Springram, geboren in 1887, van Cottwold ras: le priis niet toegekend; 2e pr. P. Stapel Szn., Oudendyk. Springram, geboren in 1887, van zuiver Tesselsch ras, gefokt en tot op den dag van de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Tessel: le prijs S. P. Koning, Tessel. (f) Vier melkgevende ooien onverschillig van welk ras, geboren in 1885, 1886 of 1887: le prys C. de Boer, Midwoud; 2e pr. J. Breebaart Kzn. Winkel. Vier melkgevende ooien, van zuiver Tesselsch ras, geboren in 1885, 1886 of 1887: le pr. A. Vromostoyn, Leiderdorp; 2e pr. S. P. Koning, Tessel. Vier melkgevende ooien van Tesselsch ras, geboren in 1885, 1886 of 1887, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Tessel: le prys S. P. Koning, Tessel. Vier melkgevende ooien van inlandsch ras, „geen Tesselsch ras" geboren in 1885, 1886 of 1887: lepr. niet toegekend2e prijs J. Breebaart Kzn. Winkel. Een ramlam en twee ooilammeren van volbloed Tesselsch ras, geboren in 1888: lepr. S. Vromesteyn Leiderdorp; 2e pr. P. K. Bremer, Tessel. Ramlam, onverschillig van welk ras, geboren in 1888 in Nederland: le pr. jhr. W. A. Mock, Haarlem mermeer; 2e pr. A. v. d. Marei, Oegstgeest. Zes ooilammeren, onverschillig van welk ras, geb. in 1888 in Nederland: le pr. J. Breebaart Kzn. Winkel; 2e A. v. d. Marei, Oegstgeest; 3e Joh. de Mol,'s Hage. By het programma niet gevraagd wolvee: Eervolle vermeldingen: C. Dyt,(") East Norton. Leicester, Enge land; H. A. Pauwen, West Pannerden; S. P. Koning, Tessel. f) Alhier woonachtig. (f) Ingezonden en toebehoorende aan Aug. Kejjser, abusievelijk vermeld voor S. P. Koning. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1