Buitenland. Bij de vele jubileüms, welke in onzen tijd met meer of mindere geestdrift worden gevierd, mogen wij niet onvermeld laten een van meer bescheiden aard, doch in onze dagen niet minder opmerkelijk. Morgen, 20 Sept. herdenkt Antje Koorn den dag, waarop zij 127* jaar lang hare diensten verleende in het huisgezin van den heer J. H. Moojen alhier. Bat in dat gezin dien dag niet ongemerkt zal voorbijgaan, meenen wij wel voor zeker te mogen achten; trouwens bij de tegenwoordig veelvuldige veranderingen onder het dienstbodenpersoneel is zulk een feit wel waard te worden herdacht. Oudesghild, 17 Sept. Het getal der garna- lenkokerijen zal eerlang met een worden vermeerderd. Voor rekening van den Heer Gi. Dros Pz. wordt een woonhuis aan de haven, tot garnalenkokerij ingelicht.. Moge de concurrentie vooral ook den vis- schers ten goede komen! De leesavonden der sociëteit „Neptunus" alhier, zullen voor het aanstaande winterseisoen een aanvang nemen op Zondag 30 Sept. a.s. De Heer A. B. Weber, van Helder, zoo gunstig bekend wegens zijne uitstekende gaven als spreker, zal de rij der lezingen openen, 't Lijdt geen twijfel of velen zullen zich opgewekt gevoelen dien avond niet te verzuimen. De gewone zitting van de Staten Generaal werd Dinsdag 18 Sept., namens den Koning geopend met eene rede, uitgesproken door den heer Mackay, Min. van Binnenl. Zaken. Na de gewone mededeelingen over 's lands toestanden, betreffende landbouw, handel, scheep vaart, nijverheid, geldmiddelen enz. welke niet ongunstig luiden, zoomede de verhouding tegen over buitenlandsche mogendheden, alsook over den toestand in Indië, behelst de rede de vol gende toezegging van parlementairen arbeid voor het nieuwe zittingjaar. Onderscheidene wetsontwerpen ter uitvoering van bepalingen van de Grondwet zullen worden ingediend. Eene gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs zal u worden voorgesteld. Uwe medewerking zal worden ingeroepen tot splitsing van de weinige nog overgeblevene meer voudige districten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Een wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zal u eerlang bereiken. Wetsontwerpen tot regeling van de pensioenen der buigelijke ambtenaren en van die van hunne weduwen en weezen, zullen u weldra worden aangeboden. De internationale overeenkomst tot afschaffing der premiën bij den uitvoer van suiker, zal, bij bekrachtiging door de wet, leiden tot het voor stellen eoner wijziging der belasting op de suiker. Een ontwerp van wet op den verkoop van natuur en kunstboter is in bewerking; de gelden, benoodigd voor de oprichting van landbouwproef stations, zullen bij u worden aangevraagd. De toestand van bet materieel onzer Marine vordert dringend maatregelen om in de aanvulling daarvan te voorzien; op de u weldra aan te bieden Staatshegrooting zijn de noodige gelden uitge trokken om daarmede een begin te maken. De algemoene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw lieeft zich met ontzag lijke meerderheid verklaard voor de afschaffing dei- op den landbouw drukkende mutatie-rechten zonder aanwijzing van een equivalent, dat eenigen wilden vinden in eene kapitaalsbelasting. Ook verklaarde men zich in beginsel voor eene subsidie voor de inzending van zuivel op de Partjsche tentoonstelling. Beschikbaar is gesteld f1000. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen do heer H. P. De Kat Van Hardinxveld te Dordrecht. Beslo ten werd in 1889 eene algemeene tentoonstelling te houden te Haarlem. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van eene jaarlijkscho subsidie „tot wederopzeggens toe"vanfl500aandeVereeniging„deZuid-Hollandsche Leerhoeve voor zuivelbereiding" ter verzekering van het theoretisch onderwijs aan die school. In het vertrouwen, dat spoedig eene tweede zui- velschool in Noord-Holland zou worden opgericht, nam de vergadering genoegen met het voorstel. Met 431 tegen 112 stemmen werd besloten in 1889 eene algemeene tentoonstelling te houden, terwijl bij acclamatie werd bepaald dat die tentoonstelling zal worden gehouden te Haarlem, welke afdeeling zich daarvoor had aangeboden. Omtrent do credietaanvrage van het hoofdbestuur van f1300 voor salaris en reiskosten van een wan- delloeraar, aan te stellen door de Maatschappij, en na geopperdon twijfel of voor dit salaris wel een geschikt persoon ware te verkrijgen, werd besloten den post alsnog voor memorie uit te trekken. Het voorstel van de afdeelingen Osdorp, Ouder- Amstel, Sloten en Sloterdijk, om de contributie van f3 terug te brengen op f2,50 en de uitkeering aan de algemoene kas per lid te bepalen op fl,40 per jaar, werd met 501 tegen 44 stemmen verworpen. Het voorstel Ouder-Amstel tot het verkrijgen van invoerrechten op de granen werd zonder discussie met overgroote meerderheid afgestemd. De vergadering stond f400 toe voor een beurs aan de landbouwschool te Wageningen. Na een afscheidswoord aan het aftredend lid van het hoofdbestuur, den heer Van Weel, die hierop antwoordde, werd door den afgev. uit Osdorp gevraagd of de Maatsch. niets zou doen in zake de besmette lijke veeziekte, waarop de voorzitter antwoordde dat het hoofdbestuur reeds een adres heeft ontworpen. Naar aanleiding van de tot Z. M. den Koning gerichte uitnöodiging tot aanvaarding van iiet bescherm heerschap over de „Nederlaudsche Heide maatschappij, ontbood Z. M. den heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter dier Maatschappij. De heer Sickesz had Dinsdag bij Z. M. een langdurig gehoor. Z. M. stelde een hoog belang in deze gewichtige zaak, en de heer Sickesz smaakte de voldoening, persoonlijk de mededeeling te mo gen ontvangen, dat het Z. M. behaagde het be schermheerschap der Maatschappij met ingeno menheid te aanvaarden. Door den Minister van Binnenlandsche Za ken is dezer dagen een maatregel aan de direc teuren der Rijkskweekscholen voor onderwijzers voorgeschreven, die eenige duizenden guldens aan de schatkist besparen, doch ten nadeole van het onderwijs strekken zal. De Minister heeft nl. verordend, dat de kweekelingen aan de Rijks kweekscholen, die met goed gevolg liet examen van onderwijzer hebben afgelegd, van de kweek scholen moeten worden ontslagen teneinde hen, zooals het heet, in de gelegenheid te stellen, naar een vacante betrekking te kunnen dingen. Tot hiertoe waren die kweekeüng-onderwijzers ver plicht, gedurende vier maanden (Mei—September zich practiseh in het geven van onderwijs aan de leerschool te bekwamen en maakte deze oefe ning een voornaam deel uit van hunne vorming. Uit Giethoorn, schrijft men, dat aldaar in den omtrek tegenwoordig eene buitengewone stertte is onder de paling. Een handelaar, in eene naburige gemeente, verloor in één nacht wel 1500 pond. Men vermoedt dat de oorzaak is toe te schrijven aan overvloed van voedsel, vooral wormen en andere kleine dieren, die de aal in massa verslindt als ze, bij hooge waterstand, over 't land kruipt. De vangst is goed, maai de verzending niet druk. Te Scheveningen is door een Egmonder bomschuit een monstersteur levend aangebracht, 5Va voet lang en -,55 kilogram wegende. Het dier werd verkocht voor f58. Men meldt uit Rijnsburg dat aldaar bij den ambtenaar van den burgerlijken stand door den veehouder C. Z. aangifte werd gedaan van de geboorte van zijn zes en twintigste kind. Voor hoofd der ko3telooze school te Hoorn hebben zich 125 sollicitanten aangemeld. De 75ste gedenkdag van Neerlandsch on afhankelijkheid, op 17 November aanstaande, zal ook te Rotterdam niet ongemerkt voorbijgaan. Eene commissie heeft zich gevormd om, met vergunning van burgemeester en wethouders, de Erasmusmarkt dien dag te versieren met eene eerepoort enz., en mocht zij daarvoor in staat worden gesteld ook een volksfeest te organi- seeren. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft over het tweede kwartaal van dit jaar, behalve honderden kleedingstukken, aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van f52,251,12. De doleerende gemeente te Rotterdam is voornemens die stad met een aantal kerken te verrijken. In een verg. voor dat doel gehouden is voorshands besloten tot het oprichten van minstens drie kerken. De kosten daarvan wor den geraamd op 27s ton gouds. Men wil dit plan uitvoerenlo. door giften in eens tot een bedrag van f40,000; 2o. door een 472 pets. leening van ruim f200,000; 3o. door vaste jaarlijksche inschrij vingen voor rente en aflossing. Door een aantal ingezetenen van Rijnsburg en Oegstgeest is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij eerbiedig en dringend verzoeken „maatregelen te willen nemen ter bekoming van een Rijkswet op het gebruik van honden als „trekdieren," opdat een zeer talrijke en nijvere volksklasse bij een eerlijk bedrijf, in ons anders vrij Nederland, niet langer met smart van boete en kerkerstraf tranenbrood behoeft te eten, en geen gemeente bij machte zij, door haar veror deningen, de inwoners van een andere plaats tot werkeloosheid en broodeloosheid te doemen." Onder de laatste verorderingen, in Frankrijk uitgevaardigd, is er eene die in het bijzonder het tegengaan van bedrog in den boterhandel ten doel heeft. Rij deze wet worden speciale personen gemachtigd om overal, waar zij verkiezen, zich botermonsters te verschaffen, hetzij de boterton verkoop is uitgestald, in pakhuizen opgeslagen of in vervoer te land of te water begrepen is. Hiertegen mag geenerlei beletsel worden in den weg gelegd en alle geleibiljetten, ontvangbewijzen, cognossementen en declaration moeten desgevor- derd worden vertoond. Elk genomen monster wordt liet onderwerp van een proces-verbaal. Zuivere boter, gemengde boter, margarine, oleo margarine en vet, voor consumptie bestemd, moeten worden vervoerd in gesloten verpakking, waarop de herkomst en aard der koopwaar dui delijk zichtbaar worden aangegeven. In elk geval krijgt alle boter, voor uitvoer bestemd, een volledig overzicht barer geschiedenis op de reis mede. Terwijl van alle kanten klachten worden vernomen wat de oogsten betreft, is voor Rume- nië en Rusland dit jaar buitengewoon voordeelig. Sedert tal van jaren heeft men daar niet zulk een rijken oogst gehad als thans. De Rumeensche havens bieden geene plaats genoeg aan ter insche ping der granen, waarnaar van alle zijden vraag is tegen niet te verwerpen prijzen. Ook is de toevloed van goud zóó groot, dat het agio, dat een jaar geleden 18 pet. bedroeg, gedaald is tot 9 pet,. Men hoopt dat deze uitne mende staathuishoudkundige toestand niet zonder invloed zal zijn op de binnenlandsche politiek. De „Nationale Zeitung" maakt gewag van proefnemingen, vele jaren achtereen door een Berlijnsch geneeskundige, dr. Weigert, onder nomen sedert prof. Koch den bacillus der long tering ontdekte. Die proefnemingen zouden hem geleid hebben tot het resultaat, dat die bacillus in de menschelijke long vernietigd kan worden door het inhaleeren van warme lucht, die gaande weg tot buitengewone hitte opgevoerd wordt. Het genoemde blad voegt er bij, dat dr. Weigert van een Ijen ander verslag zal doen in de eerstv. bijeenkomst van het geneeskundig genootschap te Berlijn. Juist op den dag van de laatste totale maansverduistering, was er een voornaam gezel schap van ongeveer 4000 fraai uitgedoste Coman- chen, Krowas, Clievennen, Araphoes en Delewaren aan het Anakee agentschap vereenigd om daar de gewone 3 maandelijksche uitdeeling der regee ring in ontvangst te nemen. Het geheele kamp was in beroering toen de maan meer en meer werd verduisterd. Op bevel van den voornaamsten aanvoerder werd er een geregeld geweervuur geopend op den „boozen geest", die de maan verslond. De salvo's werden langer dan een uur voortgezet, totdat alle amunitie verschoten was; en toen eindelijk de zilveren maan weer uit den schaduwkegel te voorschijn trad, kwam er geen eind aan het wilde gehuil en gejuich over de vermeende over winning op den boozen geest. Volgens „Figaro", heeft de Fransche officier Rènard thans eindelijk den langgezochten bestuur baren luchtbalon uitgevonden, die aan alle eischen voldoet. Er wordt te Calais zuik een balon gemaakt voor militaire doeleinden. Hij zal bin nen twee maanden gereed zijn en beproefd worden. Renard heeft een machine gemaakt van 50 paardekrachten en 5000 kilogram zwaar. In 991 van de duizend gevallen de uitzonderingen zijn natuurlijk hevige stormen, onweders enz. zal de ballon, naar men verzekert, door het roer naar alle richtingen bestuurd kunnen worden. Een gezang van vele stemmen, komende van het kerkhof du Nord te Parijs, trok de aandacht der bewoners van het quartier des Grandes Car rières. Donderdagnacht deed zich het gezang opnieuw hooren en nu begaf zich een commissaris van politie met verscheiden agenten op den doo- denakker. Zij traden naar de plek, van waar de stemmen gehoord werden, openden een grafkelder en vondenzeventien mannen en vrouwen aan een souper. Het was een dievenbende, die reeds lang gezocht werd en die in den grafkelder daar ter plaatse den buit verdeelde en feestmalen hield. Tot grooten schriK. van een aantal negers op eene katoenplantage bij Marietta, in Georgie, is daar een ballon neergekomen, uit welks schuitje een man sprong, die als een dolleman schreeuwde en gebaren maakte. De negers, van meening dat een wraakengel tot hen was neergedaald, vluchtten gillende de bosschen in. De eigenaar

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2