N°. 102. Zondag 23 September. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Zij die zich, met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. TEXEL, 22 September 1888. Wij herinneren belanghebbenden, dat Dins dag a.s. 's avonds ten 6 ure eene algemeene vergadering zal plaats hebben van de Onderl. Brandwaarborg-Maatschappij ,,'t Algemeen Belang" alhier. Aangezien bij advertentie in ons blad en ook per missive die vergadering is bekend gemaakt en belanghebbenden daarin zijn uitgenoodigd, zou eene herinnering van onze zijde vrij wel overbodig kunnen heeten, ware het niet, dat wij daartoe aanleiding vonden om terug te komen op de meermalen door ons gedane opmerking, dat de meeste vergaderingen, op verschillend gebied, door gaans zoo slecht worden bezocht. Wij herhalen wat wij vroeger al reeds opmerkten, dat het niet genoeg is, om als lid eener Vereeniging te volstaan met de contributie daarvoor bij te dragen; volgens onze meening stelt de aanvaarding van het lidmaatschap eener Vereeniging, onverschillig welke die Vereeniging ook zij, hoogere eischen. Wij meenen toch te moeten aannemen, dat iemand, die als lid tot eene Vereeniging toe treedt, zoo niet geheel, dan toch zeker wel voor het grootste deel met de bedoelingen der Vereeniging sympathiseert. Welnu, indien dit het geval is, dan volgt daaruit van zelf, dat men moet medewerken, om de bedoelingen der Vereeniging te bevor deren en hetgeen daarin minder gewenscht mocht zijn te verbeteren, doch niet door achterklap of praatjes buiten om; maar door te komen en te spreken daar, waar de belangen der Vereeniging worden behandeld. „De beste stuurlui staan aan wal," zegt een bekend spreekwoord en 't is dan ook niets ongewoons, dat de meeste opmerkingen over handelingen of besluiten eener vergadering worden gemaakt door die personen, welke de vergadering gewoonlijk niet bijwonen. Dat is niet „fair," dat is minstens onbillijk. Iemand die door overwegende redonen belet wordt eene vergadering bij te wonen, is reeds ver plicht zich neer te leggen bij de besluiten der meerderheid, ook al is hij het daarmede niet eens; doch wie om geen of om gezochte redenen eene uitgeschreven vergadering ver zuimt, heeft niet het recht de aldaar genomen besluiten te critiseeren. Mocht dat door ieder worden bedacht en mochten daarom de ver schillende vergaderingen wat beter worden bezocht. Een ruime opkomst toch getuigt van belangstelling in de zaken en waar die zedelijke kracht zich paart aan de noodige offervaardigheid, daar kan het gevolg niet anders zijn dan de bloei der Vereeniging. Mogen allen dat bedenken en daarnaar streven; het maatschappelijk leven zal er niet minder op worden. Voor de zooveelste maal genoot onze plaats het voorrecht Vrijdagmorgen een hardlooper zijne gaven ten toon te zien spreiden. Dat onderwerp wordt wel wat afgezaagd, genoeg zij alzoo de vermelding, de man kwam, de man liet zijn voornemen bekend maken, de man liep, stelde de ingezetenen in de gele genheid hunne offervaardigheid te bewijzen en eindigde zijne vertooning, zonder naar wij vermoeden velen tot navolging te hebben opgewekt. De jeugd was natuurlijk present en gaf in miniatuur een nabootsing van het weinig smakelijke schouwspel. Naar men ons mededeelt, moet een droevig onheil bij den Hoorn hebben plaats gehad. De landbouwer S. P. Hin, bezig zijnde met het vervoeren van hooi, had het ongeluk, terwijl de rijtuigen in gang waren, daar af.te vallen met het ongelukkig gevolg, dat beide wagens hem over het lichaam gingen. De toestand van den man moet zeer ernstig zijn. Volgens later bericht was de man reeds zeer spoedig na zijn val ovelleden. Onze lezers zullen zich zeker nog wel herinneren, dat op den avond van den 8sten Juni door een gezelschapje reizigers alhier een feestavondje werd geïmproviseerd voor het jonge volkje. Bij die gelegenheid werd de toezegging gedaan van eene schilderij, welke zou worden verloot en waarvan de opbrengst op een of andere wijze aan de minvermogenden ten goede zoude komen. Die schilderij, een zeegezicht, werd gisteren avond door eenige heeren, welke als commissie daartoe waren aangewezen, verloot en viel bij die gelegenheid ten deel aan den heer C. Reij alhier. Zeer opmerkelijk was het zeker, dat eerst bij de 48ste trekking (er waren 50 Loten) de prijs werd getrokken. Over de door deze verloting bijeengekomen gelden f 25 zal later worden beschikt. De uitslag der herbesteding, heden morgen alhier gehouden, van het maken van eenen weg van den Langewaalsweg tot aan de haven te Oudeschild, is dat het werk is gegund aan Dk. Boon c.s. voor 50 cents per str. M. Ingeschreven was verder door Dk. de Boer voor perceel 1 tegen 47 Cts.; N. Huisman perc. 1 tegen 65 Cts. en perc. 9 tegen 35 Cts.; Jb. Santifort den geheelen weg 56 Cts.; G. Schoenmaker idem 60 Cts.; P. T. Koorn idem 51 Cts., alles per strekkende meter. Door R. Daalder voor. eene som van f1720 voor het geheele werk. De weg zal circa 2200 M. lang worden. De Staatscourant bevat een koninklijk be sluit van 3 dezer, waarbij, op de voordracht van den minister van waterstaat, handel en nijveiheid het volgende wordt bepaald: Art. 1. Onder de benaming van postbladen zullen worden ingevoerd voor schriftelijke mede- deelingen bestemde formulieren, die ter sluiting van gegomde randen zijn voorzien. Art. 2. Er zal een postzegelstempel van 5 cent, vertegenwoordigende het enkel binnenlandsch briefport, op worden afgedrukt. Art. 3. De formulieren zullen tegen betaling van een halven cent per stuk, behalve de waarde van het zegel, op de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Bergum, zijn uitgebracht 2595 geldige stemmen. Gekozen de heer L. W. de Vries (candidaat der Antirevolutionairen en Catholieken) met 1340 stemmen; de heer E. B. Kielstra (liberaal) verkreeg 1125, de heer Vitus Bruinsma (radicaal) 130 stemmen. De heer Beelaerts Van Blokland aanvaarde Donderdag het presidentschap der Tweede Kamer met een beroep op de samenwerking bij de ver richting van den belangrijken arbeid welke in uitzicht is gesteld. Hij herinnerde aan de kloeke daden onzer voorvaderen en aan datgene, wat zij door samen werking verkregen, o. a. den tocht van Willem III naar Engeland, nu 200 jaar geleden, een feit, eenig in de wereldgeschiedenis, en hij hoopte dat de gedachte daaraan den arbeid moge bezielen. Naar het „Vad." verneemt, zijn de begroo tingen voor oorlog en marine voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor marine 2 mil- lioen hoogei. Van de andere begrootingen zijn er sommige lager geraamd, o. a. die voor binnen- landsche zaken. Op onderwijs wordt bezuinigd door afschaffing van zeer vele normaallessen, terwijl maatregelen worden voorbereid om een volgend jaar twee Rijkskweekscholen op te heffen. Hoe langer hoe stelliger wordt het bericht dat de regeering in Nederland plan heeft op eene ontruiming van Atjeh met bezetting van enkele punten aan de kust. In geen geval denkt zij er aan Kotta Radja te behouden, alleen omdat er een kerkhof is; niemand kan verlangen dat men aan de daar begravenen voortdurend doodenoffers zal brengen in den vorm van rampzalige lijders aan berri-berri. Voor die ziekte te wijken is geene schande, maar plicht, JB.) Donderdagmiddag werd de gastentoonstelling in Tivoli te Utrecht bezocht door den oudsten inwoner dezer stad, den heer J. Lorette. Daartoe door den heer Spruit, dir. der stedelijke gasfabriek in staat gesteld en rondgeleid, wandelde deze nu bijna 102-jarige grijsaard met zijne dochter tus- schen de nieuwste uitvindingen van den laatsten tijd rond en toonde daarin veel belangstelling. Dezer dagen ontdekte men op een der lich ters aan de marinewerf te Nieuwediep een prach- tigen valk. Na veel inspanning gelukte het een der werklieden den vogel in zijn bezit te krijgen. Het dier is thans tentoongesteld bij een der inge zetenen van Den Helder. Het „U. D." meldt het volgende over een te Utrecht bestaande inrichting voor het koken van garnalen, opgericht door den heer G. Bunte: In zijn kelder heeft hij twee gemetselde vuur haarden met ketels, waarin het water aan den kook gemaakt -wordt. Dan wordt in iederen oven een groote vergiet geplaatst, waarin de garnalen uitgestort worden. Zoodra ze gekookt zijn, neemt men de vergiet uit den pot, leegt die, plaatst haar er weder in, en vult haar opnieuw, zoodat, daar het kokende water in den pot blijft, in zeer korten tijd groote hoeveelheden gekookt kunnen worden. Daarna worden zij gezouten en wat gedroogd, en vervolgens naar de Massegat gebracht, waar een dozijn meisjes zitten te pellen. De gepelde garnalen- worden in zakken van per kamentpapier met ijs in manden verpakt, op groote schaal naar elders verzonden, vooral naar 's-Hage, Den Bosch, Nijmegen enz., zoodat men bijv. des avonds te Scheveningen de garnalen eet, die des morgens te Harderwijk gevangen en des middags te Utrecht gekookt en gepeld zfjn. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1