Buitenland. Dinsdagavond had in het lokaal „de Lindeboom" de uitgeschreven vergadering plaats van de onderlinge Brandwaarborg-maat schappij „'t Algemeen Belang" alhier. Die vergadering werd door ongeveer 50 deelnemers bijgewoond en kenmerkte zich dooi de gewichtige werkzaamheden, voor dien avond aan de orde. De behandeling en goedkeuring van het reglement (als basis, waarop de Maat schappij zal voortwerken,) uit 63 art. bestaande, nam den geheelen avond in beslag. Aangezien aan eiken deelnemer een gedrukt reglement zal worden uitgereikt, achtten wij het niet noodig de behandelde artikelen allen te vermelden, wij stippen daarom slechts aan, dat het bestuur der maatschappij zal bestaan uit 15 leden, waarvan moeten woonachtig zijn aan den Burg 5, Oudeschild 2, Oosterend 2, de Waal 1, de Cocksdorp 1 en de Hoorn 1; voor de 3 overigen wordt geen vaste woonplaats vereischt. Door het bestuur zal vóór 1892 geen salaris voor zijne bemoeiingen worden genoten. Het bestuur wordt op een algemeene verg. verkozen bij vrije stemming door de deelnemers. Ieder deelnemer is stemgerechtigd, het getal der door ieder uit te brengen stemmen wordt geregeld naai- de hoegrootheid der assurantie van den deelnemer. Volgens art. 61 wordt deze maatstaf aangenomen: tot f5000 assurantie 1 stem; van 5 tot lOduizend 2 stemmen; van 10 tot löduizend 3 stemmen; boven de 15dui- zend gulden 4 stemmen. Verder bevat het regl. de uitgebreidste en nauwkeurigste bepalingen, welke voor een goed beheer en ter voorkoming van moeie- lijkheden noodig worden geacht. Ter voldoening aan het vastgestelde regle ment werd overgegaan tot de benoeming van een bestuur en werden als zoodanig verkozen de volgende heeren: Voor Den Burg: Fokke Keijser, H. C. Dijt, J. Slijboom, T. M. Zijm en Alb. Dros. Voor OosterendS. P. Koning en Jb. Koorn, Voor Oudeschild: W. Mets en C. C. Backer. Voor De WaalS. C. Keijser. Voor De CocksdorpJ. P. Noordijk. Voor Den Hoorn: T. van Heerwaarde. Als de drie overige leden, waarvan geen bepaalde woonplaats wordt vereischt: C. B. Bakker, C. R. Keijser en R. Stoepker. De vergadering was eerst te 12 ure geëin digd, niettegenstaande de Voorzitter met de werkzaamheden zooveel voortgang maakte, als mogelijk was. De werkzaamheden waren voor één vergadering dan ook wel wat veel en vorderden vooral van den Voorzitter groote inspanning. Ongetwijfeld gingen de aanwezigen huis waarts, tevreden over het dien avond afgedane werk en met een gevoel van waardeering voor den Directeur, die zoo zeer toonde de rechte man op de rechte plaats te zijn. Was het jammer, dat niet meer leden deze vergadering bijwoonden, een tweede grief was het zoo laat bijeenkomen en openen van de vergadering, bijkans 7 uur. Waarom eene vergadering doorgaans een half of een heel uur later wordt geopend, dan hij wordt uitgeschre ven, verklaren wij niet te begrijpen, ter bevor dering van eene goede opkomst is dat zeker niet geschikt. Die kwaal is hier echter bij verschillende vergaderingen nog al inlieemsch; wij maken resp. bestuurderen daarop attent; ongetwijfeld zal wat meei nauwgezetheid in deze tot bevordering van het bijwonen dei- vergaderingen kunnen leiden. Het vaartuig van schipper P. Wuis, T. X. 149 stootte Zaterdag j. 1. op de wrakken van de lang geleden gostrande bark „Constan- tia" en werd zoo lek, dat men onophoudelijk moest pompen. Onderwijl werden alle zeilen bijgezet om de haven te bereiken, hetwelk ook gelukte. De schuit werd terstond op de scheepswerf gedraaid. Op grond van vertrouwbare berichten, kan het Hbl. verzekeren, dat er voor het oogenblik geen roden tot beduchtheid voor den toestand des Konings bestaat. Yan de jongste ongesteldheid, waaraan Z. M. heeft geleden, zijn thans ook de laatste sporen verdwenen. De Koning arbeidt weder, zoo in den voormiddag als 's namiddags uren achtereen. Ieder, die in de laatste dagen bij Z. M. werd toegelaten, ontving van het uiterlijk des Konings een zeer gunstigen indruk. Op de Staatsbegrooting voor 1889 is Hoofd stuk Y (Binnenlandsche Zaken) f 183,368,53 lager dan verleden jaar geraamd. Bij het ontwerpen dezer raining is zooveel mogelijk gestreefd naar bezuiniging. Vermeer dering van sommige posten is het gevolg van onvermijdelijke eischen van den dienst of van noodzakelijke voorziening in lang gevoelde be hoefte. In het bijzonder is hierop gelet bij de raming der uitgaven ten behoeve van het lager onderwijs. De vermindering op desbetreffende posten bedraagt niet minder dan f 129,296,66', waarvan f28,000 op het artikel „Toelagen aan kweekelingen bij de Rijkskweekscholen": f9000 op het artikel „Subsi- diën voor kweekscholen voor onderwijzers"; 50,000 op het artikel Normaallessen"; f25,000 op den post ter uitvoering van art. 49 der wet op het lager onderwijs f 1666,665 op het artikel „Verschillende uitgaven voor speciale inrichtingen voor onderwijs" enz. Voor de afwending van het gevaar, waarmede besmettelijke ziekten den veestapel bedreigen, is f50,000 minder geraamd. Aanleiding hiertoe gaf het resultaat van de strenge handhaving van de bepalingen der veeartsenijkundige politie. Het totaal der verminderingen bedraagt f308,051,865. De vermeerderingen bedragen te zamen f 124,683,33'. Aan de indrukken en opmerkingen omtrent de te 's Hage gehouden landbouwtentoonstelling, door een schrijver in de N. R. Ct. gemaakt, ont- leenen wij o. a.: De schapen waren Hink vertegenwoordigd, niet alleen wat de quantiteit, maar ook en zelfs nog meer - wat de qualiteit betreft. Duidelijk gaf deze tentoonstelling weer te zien hoe lang zamerhand het Texelsche schaap, dat vroeger in Noord- en Zuid-Holland de alleenheerschappij voerde, voor een gekruist ras plaats maakt, een ras, dat door den invoer van Lincolns, Cotewolds en Leicesters (beide laatstgenoemde waren hier ook door schoone exemplaren vertegenwoordigd) ontstaan is. In 1870 schreef dr. Staring: „De Groningsche, Friesche en Texelsche scha pen zijn tegenwoordig voor een groot gedeelte van kortstaartige, langstaartige geworden, door het kruisen met Engelsche Leicester- en Lincoln- rammen; misschien zelfs zal het niet lang meer duren, of de drie rassen zullen geheel veranderd en veredeld zijn." Vooral wat het Texelsche ras betreft, is deze profetie hare vervulling nabij. Zaterdagmorgen zijn van Hoorn per spoor naar Antwerpen verzonden dertig stuks rundvee alle ingeschreven in het rundvee-stamboek „Noord- Holland." De runderen zijn aangekocht door den heer E. de Beukelaar te Antwerpen en, naar de N. R. Ct. verneemt voor Spanje bestemd. Het Gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis der rechtbank in zake Antonius Kok, wegens het „geweldadig toebrengen van lichamelijk letsel" aan den heer Huidekoper aldaar, bevestigd en beklaagde veroordeeld tot vier jaren eenzame opsluiting. Het bestuur van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banketbakkersbond verklaart zich in een adres aan de Tweede Kamer tegen de strek king van het adres der meelfabrikanten, om het buitenlandsch meel aan een invoerrecht van 50 cents per 100 kilogram te onderwerpen. De Nederlandsche bakkers kunnen dat meel niet missen en berekenen, dat bij de heffing van zoo danig recht het brood een halven cent duurder zal worden, wat aan de gezamentlijke verbruikers per jaar vier-en-een-half millioen zal kosten. Wordt aan het verzoek van de meelfabrikanten gevolg gegeven, dan zullen zij ook het inlandsch meel doen stijgen tot den prijs van het zwaar belaste buitenlandsche meel. Adressanten mee- nen, dat wanneer de meelfabrikanten er zich op toelegden puike qualiteit tarwebloem tefabriceeren, zij de concurrentie van het buitenlandsch meel zouden overwinnen. Bij het houden van schietoefeningen in zee ten noorden van Sclieveningen, drong een kogel in de boot, welke in last had de vangst van een schokker af te halen. De drie personen, die in de boot zaten, kwamen met den schrik vrij. Dezer dagen overkwam een armen huisvader te Tilburg het volgende ontzettende ongeluk. Terwijl hij op de fabriek aan zijn werk was, werd hij plotseling met blindheid geslagen en van het licht zijner oogen beroofd, zonder eenige aanlei- dendo oorzaak. De spoedig te hulp geroepen geneesheer kon slechts constateeren dat de man het gezicht verloren had In de vorige week vierde de heer G. A. Boomgaard, oud-scheepsgezagvoerder, thans con- ventuaal in het Jacob- en Anna-Gasthuis te Gro ningen, zijn lOOsten geboortedag. Ofschoon wat slecht van gezicht, is de honderd jarige nog flink en gezond. In enkele zijkanalen van het Noordzeekanaal vertoonen zich weder vischotters die aan de te water staande netten en fuiken aanmerkelijk schade toebrengen. Door den jager Broekhuizen te Wageningen is nabij die gemeente een vischarend geschoten, die een vlucht had van 157 cM. De vogel zal worden opgezet. Te Utrecht wordt thans als curiositeit vertoond een zesjarig meisje, Hester Johanna Josephina Slieken geheeten en te Kapelle aan den IJsel ge boren, dat eene zwaarte heeft van 55 Kilogram, 114 centimeter lang is en een omvang van 113 centimeter heeft. Te Sclieveningen zijn door de politie, met goedkeuring van den commissaris, vijf hondjes opgepakt, die een paar weken oud waren en nog zoogden bij de moeder, op grond dat deze diertjes niet gemuilband waren! Als jhr. d. C. het niet in het Vaderland ver zekerde zou men aan eene parodie op de wet denken. 't Is waar, de wet geeft den leeftijd niet aan maar bij hen die de wet toepassen, wordt toch wel zóóveel gezond verstand ondersteld, om in te zien dat voor zogende honden van een paar weken oud geen muilbanden noodig zijn. Straks ziet men te Sclieveningen nog proces verbaal opmaken tegen doopelingen en hen uit de kerk verwijderen, omdat zij door schreeuwen de openbare godsdienstoefening verstoren. Ook voor dit misdrijf is geen leeftijd bepaald. Naar het „Vad." nader verneemt, zijn de hondjes op last van den hoofdcommissaris aan den eige naar teruggegeven. Valsch geld. Den 16den Januari jl. werd volgens het jaarverslag van den consul generaal der Nederlanden te Penang, aldaar een Chinees gearresteerd, komende van China en op weg naar Padang, in wiens bezit 200 nagemaakte rijksdaal ders en 294 nagemaakte guldens werden gevonden. Waarschijnlijk, zegt de consul generaal, waren deze valsche muntstukken in een dorp nabij Canton vervaardigd. Amerika is en blijft het Land, waar de meeste dingen grootere verhoudingen aannemen, dan ergens elders. Hoort men bij ons wel ooit iemand zeggen en dan nog wel met een zware zucht: „ik heb veel te veel geld"? Welnu, met die woorden besloot onlangs de Amerikaansche Minister van Financiën zijne rede over den staat der schatkist. De man is verlegen met het geld. „Geeft mij", zegt hij tot de mannen, die met hem de Regeering uitmaken, „geeft mij asjeblieft, een middel aan de hand, om dat geid kwijt te raken!" En de meesten van die mannen herinneren zich den tijd, toen dienzelfde schatkist gebukt ging onder een schuldenlast van 35000 millioen hollandsche guldens Hoe is het mogelijk, dat nauwelijks twintig jaar later niet alleen al die schuld is afbetaald, maar dat er, naar matige schatting, bij het einde van 1888 een bedrag van 2500 millioen hollandsche guldens in kas zal zijn! De Republikeinsche partij heeft nu het volgende programma voor de strekking van het batig saldo der inkomsten en uitgaven aangenomen. Het gold moet worden besteed: lo. Voor vermeerdering der rijksuitgaven voor noodige en nuttige doeleinden; 2o. Als er dan nog te veel rijksinkomsten zijn afschaffing van de belasting op de tabak; 3o. Als er dan nog te veel rijksinkomsten zijn, dan afschaffing van de belasting op spiritus, ten gebruike van kunst en nijverheid; 4o. Als er dan nog te veel rijksinkomsten zijn, dan afschaffing of vermindering van belasting op grondstoffen, die in het land- verwerkt kunnen worden en van artikelen, die daar niet voort gebracht kunnen worden; 5o. En als dan, niettegenstaande dit alles, de rijksinkomsten nog grooter zijn dan demitgaven, dan afschaffing van de rijksbelasting op de whisky. De nood moet wel hoog gestegen zijn of liever de verlegenheid hoe men zijn geld zal kwijt raken, om de Regeering van een welgeordenden Staat er toe te brengen de belasting af te schaffen op den sterken drank.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2