N#. 104. Zondag 30 September. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs d&r Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. WwSBT* Onzen abonné's, buiten den Burg icoonachtigverzoeken wij beleefdhei aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 October afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 10 October a.s. ons te doen toekomendaar wij anders daarover per postquitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. TEXEL, 29 September 1888. Teleurstelling overal. Die gedachte drong zich aan ons op, toen wij dezer dagen vernamen, dat de Commissie, welke zich in het laatst der vorige maand formeerde, om bij gelegen heid van Prinsesjes jaardag de jeugd een f'ees- telijken dag te bereiden, nog steeds zoekende is en uitziet naar de benoodigde gelden, om het tekort op hare rekening te dekken. „Eendracht maakt macht," zeide de Voor zitter bij de laatste vergadering dier Comm. om aan te toonen, hoe bij gezamentlijke medewerking het mogelijk was om in korten tijd alle maatregelen te treffen tot een goeden afloop van hetgeen men zich had voorgenomen. „Eendracht maakt macht,„zeiden wij hem na, om te kennen te geven, dat het met een kleinigheid van allen, gemakkelijk was het bestaande tekort te dekken. De verwezenlijking van die eendracht schijnt echter op zich te laten wachten en daardoor ook het noodige, waarvoor die eendracht was gewenscht. Men zal wellicht de opmerking maken, dat de commissie rekening met hare ontvangsten had moeten houden; zeer waar; bij voorko mende gevallen zal daar ook zeker wel op worden gelet, toenmaals was dat niet best mogelijk; doch voor het oogenblik is die op merking, hoe goed ook gemeend, geen vol doende munt om rekeningen te betalen. Gelukkig is het tekort niet van eene zoo groote beteekenis, en zal de Commissie wel licht onderling dat wel uit den weg ruimen, doch is het niet ontmoedigend, dat zulk een feit moet worden geconstateerd? Wat zal daarvan het gevolg zijn? Dit: dat iedereen zich bij voorkomende gelegenheden zal ont trekken om een eenigszins werkdadig aandeel te nemen aan hetgeen zonder geld niet is tot stand te brengen, en zoo langzamerhand het leven ook tot nut van anderen, zal verdwijnen, om plaats te maken voor een zich sterk ontwikkelend egoisme. En dan dan gaat het niet goed. Ieder heeft natuurlijk zijn eigen stokpaardje en alle zaken dragen niet ieders sympathie weg, dat is de gewone gang in het leven; doch daar waar iets valt te doen ten genoege of tot nut van anderen in het algemeen, of wel voor minvermogenden, zich van mede werking te onthouden omdat nu ja, omdat het ons stokpaardje niet is, dat riekt wel wat naar zelfvergoding. AVij verwachten echter, dat eventueele gevallen zullen bewijzen, dat dat euvel hier nog niet zulk een sterke wortel heeft geschoten. Nu de leden der Red.-Kamer U. d. I. er het bijltje bij hebben neergelegd, zijn jeug diger krachten van voornemen die taak over te nemen. Naar wij toch vernemen, zijn alhier door eenige jongelui pogingen aangewend om weder eene Red.-Kamer in het leven te roepen, welke met gunstigen uitslag worden bekroond. Bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer over het voorstel van de heeren Lohman en Schaepman, tot herziening van het reglement van orde der Kamer, werd bij de behandeling der artikelen aangenomen een amendement van den heer A'erniers van der Loeff om de sectie trekking om de twee maanden te behouden. Verworpen werd met 51 tegen 40 stemmen een amendement van de commissie van rappor teurs om voor eenvoudige wetsontwerpen geen sectieonderzoek te doen plaats hebben. Bij het artikel betreffende het voorbereidend onderzoek werden de daarop voorgestelde amen dementen van de meerderheid en minderheid der commissie van rapporteurs verworpen en werd het artikel - houdende het beginsel van voorbe reidend onderzoek - daarna aangenomen met 4-5 tegen 42 stemmen. Het voorstel om de benoeming van rapporteurs te doen plaats hebben op de voordracht van twintig leden, werd met 4-9 tegen 45 stemmen verworpen. Deze benoeming zal nu geschieden door den Voorzitter, tenzij de Kamer anders be sliste. De voorstellers hebben ingetrokken het voorstel ter instelling eener speciale commissie voor de staatsbegrooting. De D. Gt. verneemt uit zeer vertrouwbare bron dat door den Minister van Koloniën tien Indische ambtenaren (allen leerlingen der Delftsche Instelling voor Onderwijs in de Taal- land- en volkenkunde van Ned.-Indië) extra ter beschik king zijn gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie. De minister van marine moet te kennen hebben gegeven, dat hij vast besloten is zijne portefeuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van marine-materieel geweigerd werden. Het geheele ministerie zou zelfs in dit opzicht homogeen zijn en niet aarzelen, desgevorderd, de Kabinets- quaestie te stellen bij de Marine-begrooting, vast overtuigd dat bestendiging van den toestand onzer vloot in het belang van het land niet langer geoorloofd is. RN- De Amst. Ct. zegt Vóór eenigen tijd werd ook in ons blad melding gemaakt van het ontdekken van ijzerhoudend water op enkele plaatsen in Nederland; een onzer correspondenten meldt ons nu dienaangaande het volgende „De plannen tot exploitatie der bron in de Haarlemmermeer zijn opgegeven; de aandrang was niet sterk genoeg, om buisleidingen te maken. Dezer dagen bezochten wij echter het eiland AVieringen, waar ditzelfde ijzerhoudende bronwater zich in veel grooter hoeveelheid voordoet, en wel voornamelijk in den AVaard-Nieuwlandschen polder. Bijna dagelijks, zelfs in de droogste zo mers, is men genoodzaakt den molen in ge noemden polder te doen malen, alleen om het ijzerhoudende bronwater, dat bij groote hoeveel heden uit den grond opwelt, te verwijderen. De slooten mogen een bepaalde diepte niet over schrijden, dewijl men dan een groote bron zou krijgen. Dit water, dat de bodems der slooten en vaartuigen, de fuiken en netten, die er in staan, kortom alles waarmede het in aanraking komt, roodachtig bruin kleurt, wordt op dit eiland bij massa's weggeworpen, zoodat het bij ons de vraag doet ontstaan of de geringe kosten van exploitatie dezer bronnen niet ruimschoots zouden terugverkregen worden door de opbrengst van dit water, welks gehalte, volgens onderzoe kingen dat der Duitsche bronwateren overtreft. Door Friesche verveners, die onlangs aan den afgevaardigde van Schoterland inzage in hunne boeken hebben aangeboden, zijn thans openbaar gemaakt de kosten van uitvoering tot het bekomen van turf voor verkoop, alsmede de opbrengst. Volgens deze opgaaf waren de kosten der turf per veenroe in het vorige jaar f3.31l/2, terwijl de verkoopsprijs slechts f3.35 bedroeg. Op de Elandsgracht te Amsterdam bracht een bakkersknecht een brood bij een zijner klanten op een bovenhuis en het zijn kar voor een oogen blik onbeheerd staan. Een sluwe snaak, die dat had opgemerkt wenkte een agent van politie en verzocht dezen op vriendelijken toon even op zijn wagen te willen toezien, terwijl hij in een zijstraat brood moest brengen. Hij nam toen zonder blikken of blozen, vijf brooden uit den wagen en ging er mee weg. Een oogenblik daarna kwam de bakkersknecht en wilde met zijn wagen wegrijden, hetwelk de agent, meenende met een oplichter te doen te hebben, krachtig belette en de man had heel wat te doen eer hij zijne identiteit, met behulp der geburen, had aangetoond. De bakkers te Groningen zijn slecht gemutst. De oorzaak hunner ontstemdheid is de oprichting van een coöperatieve broodbakkerij daar ter stede. Zij hebben reeds een vergadering gehouden, om maatregelen te beramen, teneinde de voor hen nadeelige gevolgen tegen te gaan, die uit de op richting kunnen voortkomen. De uitkomst daarvan was, dat de „Broodbakkersvereeniging" een schrij ven heeft rondgezonden, waarin voorgesteld wordt de heer J. E. Scholten, die met den heer pro fessor Drucker een borg voor de nieuwe onderne ming stelde, volgens iersch systeem te boycotten en tegen te werken een mogelijke herkiezing van genoemden hoogleeraar, die weldra als lid van den gemeenteraad moet aftreden. Verder zal geen begunstiger van de coöperatieve broodbakkerij van de bakkers weder werk of begun stiging ontvangen. (Stand.) De vereeniging tot bevorderingen verbetering der kaasbereiding in Noordholland, heeft zich per adres tot Z.E. den Minister van Financiën gewend ter verkrijging van vrijstelling der belasting op het zout, benoodigd bij de zuivelbereiding. Een 400 tal afdrukken van dit adres zijn verzonden aan de leden van de le en 2e Kamer der Staten-Generaal en aan alle besturen en afdeelingsbesturen van Maatschappijen en Vereenigingen op het gebied van den landbouw. De heer Bosscher, veearts te Veendam, gaf in het voorloopen voorjaar aan eenige boerenzoons, die de schooljaren te boven waren, practisch onderricht in de kennis van den bouw en de eigenschappen van het paard. Die cursus vond plaats in eene jachtweide (gelagkamer) en werd zeer trouw bezocht. AVanneer voorstellingen en aanduidingen onvoldoende bleken, werd er een voudig een paard in de jachtweide gebracht. In zes of zeven lessen was de cursus afgeloopen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1